Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Reves έχει το τέλειο σώμα αποτελεί πρότυπο και για εμένα. Είναι και natural. 

 

Στην πρώτη περίπτωση (183 , 120 κιλά) η ισοθερμιδική διατροφή δεν θα κάνει τίποτα για τους παχύσαρκους. Ο τρόπος που δουλεύει η ισοθερμιδική διατροφή είναι χτίζοντας μυική μάζα ενώ ο ασκούμενος μένει στο ίδιο βάρος. Μέσω της προπόνησης με αντίσταση και του progressive overload το σώμα αντιλαμβάνεται ότι πρέπει να αυξήσει την μυική μάζα πάση θυσία. Η αυξηση μυικής μάζας γίνεται κανονικά με περισσότερες θερμίδες αλλά το σώμα θα προτιμάει να χρησιμοποιεί κάποιο μέρος απο την τροφή για χτίσιμο μάζας ενώ θα πηγαίνει στο λίπος για ενέργεια. Είναι ουσιαστικά μια προσαρμογή του σώματος στις νέες συνθήκες. 

 

Υπάρχουν όμως όρια που το σώμα δεν θα ξεπεράσει. Οι μυική μάζα είναι πολύ δύσκολο να συντηρηθεί για το σώμα οπότε είναι "προγραμματισμένο" να μην ξεφεύγει απο κάποια όρια (για αυτό οι natuial bodybuilders έχουν παντα κάποιο ταβάνι που δεν ξεπερνιέται όσο ψηλό και να είναι).

 

Στους παχύσαρκους που είναι 120 κιλά το σώμα δεν πρόκειται ποτέ να χτίσει 105 κιλά μυικής μάζας για να τους έχει στα 120 με 15% λίπος. 105 κιλά μυικής μάζας ξεπερνουν πολύ τα νατουραλ όρια. Οι ανθρωποι αυτοι ξεκάθαρα τρώνε παραπάνω απο όσο είναι ενα ανθρώπινο σώμα προγραμματισμένο να τρώει.  (κάποιοι από τους 1.85 που είναι genetic freaks πάντως ίσως καταφέρουν να χτίσουν 105 κιλά μυικής μάζας αλλά θα είναι πολύ λίγοι. Εγώ δεν ξέρω κανέναν 1.85 , 120 κιλά νάτουραλ , και ο Steve Reeves κοντά 95 ήταν)

 

Στους 68κ και 1.83 , δεν πρόκειται ποτέ με ισοθερμιδική να φτάσουν σε ένα ωραίο για ββ πρότυπα σώμα που για 1.83 ύψος ξεκινάει τουλάχιστον απο 73 κιλά. Ο λόγος είναι οτι η ισοθερμιδική διατροφή δεν βάζει βάρος. Οι μυες δεν χτίζονται με αέρα. Οσο και να προπονούνται όσο χαμηλά και να πάει το λίπος και να χτίσει μύς το σώμα βάρος δεν θα μπει και η μυική μάζα που μπορούν να αποκτήσουν έχει ταβάνι. Αυτοί θέλουν διατροφή όγκου μέχρι επιθυμιτό βάρος και μετά υποθερμιδική η ισοθερμιδική. 

 

Ναι ο Reeves είναι θεός δεν το αμφισβητεί κανείς νομίζω. Και πράγματι natural και με τεχνικές προπόνησης εκείνης της εποχής χωρίς πολλά split και σύγχρονα μηχανήματα. 

Υποπτεύομαι ότι με την ισοθερμιδική ένας παχύσαρκος αλλά νέος άνθρωπος σε βάθος χρόνου θα έχει επιθυμητά αποτελέσματα και αυτό καθώς θα κάνει recomposition αλλά ποτέ δεν θα φτάσει στα 90-95 κιλά, σίγουρα θα βελτιώσει την υγεία του. 

Την ξεκίνησα όλη αυτή τη συζήτηση γιατί μετά από κουβέντες με ερασιτέχνες bb δεν έχω καταλάβει τι πιστεύουν ότι είναι σωστό (εννοώ πέραν της αναλογικότητας), άλλοι λένε μειον 5 από το ύψος, άλλοι δεν ζυγίζονται καν, άλλοι δεν ενδιαφέρονται για bf% λένε ότι οι μεγάλοι μυς φαίνονται και με υψηλότερο bf% από το ιδανικό. Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν βάζεις άτομα που πιστεύουν ότι το ιδανικό είναι 78 και 108 στην ίδια συζήτηση. Εε έχει ένα κατσίκι βάρος ανάμεσα. 

 

Εχθές έκανα squat και πάω σαν την πάπια. Εκεί που λες ότι δεν με πιάνει πια, βάζεις λίγο βάρος ακόμα, συγκεντρώνεσαι να το κάνεις και πιο σωστά και την επόμενη δεν την παλεύεις. Έχω προσέξει ότι με βοηθάει πολύ το να πιω τσάι με σπαθόχορτο (δύο ποτήρια) στο recovery. Και είμαι και γάμπας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Υποπτεύομαι ότι με την ισοθερμιδική ένας παχύσαρκος αλλά νέος άνθρωπος σε βάθος χρόνου θα έχει επιθυμητά αποτελέσματα και αυτό καθώς θα κάνει recomposition αλλά ποτέ δεν θα φτάσει στα 90-95 κιλά, σίγουρα θα βελτιώσει την υγεία του. 

 

 

επιθυμητά αποτελέσματα θα έχει αλλά η ερώτηση ηταν πότε θα φτάσει το ιδανικό και η απάντηση είναι ποτέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς να προτείνει κάτι σε μονόζυγο δίζυγο οικονομικό; Σκέφτομαι να φτιάξω ένα power rack σαν το ξύλινο diy που ποστάρατε πιο πάνω ή να αγοράσω ένα μονόζυγο δίζυγο. Το power rack αν γίνει από καστανιά θα μου βγει κανά 150άρι. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς να προτείνει κάτι σε μονόζυγο δίζυγο οικονομικό; Σκέφτομαι να φτιάξω ένα power rack σαν το ξύλινο diy που ποστάρατε πιο πάνω ή να αγοράσω ένα μονόζυγο δίζυγο. Το power rack αν γίνει από καστανιά θα μου βγει κανά 150άρι. Τι λέτε;

Αν μπορείς να τα φτιάξεις μόνο σου νομίζω η καλύτερη λύση για δίζυγο είναι απλά να βάλεις δύο σίδερα παράλληλα βιδωμένα σε έναν τοίχο...δεν νομίζω να είναι δύσκολο.

 

Για μομόζυγο ένα απλό πόρτας των 15 ευρώ δεν σου κάνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να τα φτιάξεις μόνο σου νομίζω η καλύτερη λύση για δίζυγο είναι απλά να βάλεις δύο σίδερα παράλληλα βιδωμένα σε έναν τοίχο...δεν νομίζω να είναι δύσκολο.

 

Για μομόζυγο ένα απλό πόρτας των 15 ευρώ δεν σου κάνει ?

 

Δεν κάνουν τα κουφώματα και είναι και αντίκες (τα έφτιαξε ο παππούς) οπότε όχι. Επίσης δεν τα πολυεμπιστεύομαι. 

Δίζυγο αγοράζεις και με 20Ε, το θέμα είναι το μονόζυγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο διάδρομο έχει ένα δοκάρι και δημιουργεί μια εσοχή με το ταβάνι. Εκεί θα βάλω είτε ένα μονόζυγο που έχω -για να μην πειράξω τις πόρτες- είτε έναν μεταλλικό σωλήνα με γωνίες που είχα βιδωμένο και παλιότερα.

 

Δεν έχει καμιά τέτοια εσοχή και το δικό σου σπίτι;

 

To Male "Grecian Ideal" Calculator με βάση τον καρπό δίνει πάνω κάτω τα νούμερα που έχω κι εγώ σαν στόχο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
@alex_000

 

αυτο που λες για το οριο ενος φυσικου αθλητη σε μυς

ειχα διαβασει ενα αρθρο και εξηγουσε οτι εχουμε μια πρωτεινη την "μυοστατινη"(την εχουν και τα ζωα) η οποιο περιοριζει την αναπτυξη των μυων!

με τα σκευασματα μπορεις να επηρεασεις αυτο το οριο κατακαποιο τροπο!

και αν εχεις/εχετε δει φωτογραφιες στο ιντερνετ απο ζωα που ειναι μυωδες ή και μικρα παιδια με πολλους μυς(περαν του φυσικου)

ειναι λογο της ελλειψης αυτης της πρωτεινης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο διάδρομο έχει ένα δοκάρι και δημιουργεί μια εσοχή με το ταβάνι. Εκεί θα βάλω είτε ένα μονόζυγο που έχω -για να μην πειράξω τις πόρτες- είτε έναν μεταλλικό σωλήνα με γωνίες που είχα βιδωμένο και παλιότερα.

 

Δεν έχει καμιά τέτοια εσοχή και το δικό σου σπίτι;

 

To Male "Grecian Ideal" Calculator με βάση τον καρπό δίνει πάνω κάτω τα νούμερα που έχω κι εγώ σαν στόχο ;)

 

Θα τρυπήσεις δοκάρι; Προτιμώ να μην το κάνω και σε τοίχο θα πρέπει να μπει διαμπερώς και να βιδωθεί από την άλλη με μπουλόνια για να είναι σταθερό. Γενικά προτιμώ να μην κάνω παρεμβάσεις στο σπίτι καθώς είναι αναπαλαιωμένο και δεν πρέπει. Το ότι έχω γυμναστήριο δίπλα σε παραδοσιακά έπιπλα βέβαια είναι και αυτό μια παρέμβαση. 

 

Stand alone μονόζυγο δίζυγο πως μπορούμε να φτιάξουμε μόνοι; Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε συ, να τρυπήσω δοκάρι. 2 τρύπες για δεκάρι βύσμα δε χαλάσουν τη στατικότητα του σπιτιου. Έχω κι ένα ωραιότατο πνευματικό τρυπάνι, σαν βούτυρο τον ανοίγει τον τοίχο ;)

 

Τι εννοείς standalone μόνοζυγο; Ένα Π να στέκεται στο πάτωμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε συ, να τρυπήσω δοκάρι. 2 τρύπες για δεκάρι βύσμα δε χαλάσουν τη στατικότητα του σπιτιου. Έχω κι ένα ωραιότατο πνευματικό τρυπάνι, σαν βούτυρο τον ανοίγει τον τοίχο ;)

 

Τι εννοείς standalone μόνοζυγο; Ένα Π να στέκεται στο πάτωμα; 

 

Κάπου εδώ πιο κάτω πλακώνονται ακόμα για αυτό 

http://www.insomnia.gr/topic/498066-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%8E-%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CF%81%CF%85%CF%80%CE%AE%CF%83%CF%89-%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%BD%CE%B1/

 

Ναι ρε ένα Π με βιδωμένα και τα χερούλια για τις βυθίσεις (ή άλλη μαγκιά για να παίζει και σαν δίζυγο).

 

Είχα σκεφτεί πχ να κάνω κάτι σαν ορθοστάτες πιο ψηλούς και να ασφαλίζω την μπάρα εκεί για μονόζυγο και οι ορθοστάτες να έχουν Δ ώστε να στέκονται μόνοι και να μπορώ να κάνω και δίζυγο. Δεν το έχω ακόμα καθαρά στο μυαλό μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η μέρα:

 

front squat 

bench press

έλξεις με ανοιχτή λαβή (με +25 kg)

γάμπα όρθιος (ε αυτό δεν είναι ακριβώς 5Χ5)

 

2η μέρα:

 

romanian deadlift super set κωπηλατική

seated barbell press

barbell curls

βυθίσεις με βάρος

 

3η μέρα:

 

back squat 

close grip bench press 

κωπηλατική

deadlift. 

 

H τρίτη μέρα είναι η μέρα με τα περισσότερα κιλά. Είμαι στο +25% αφού ακολουθούν 2 μέρες ξεκούραση. 

 

+3 μέρες ποδήλατο με intervals στην παραλία της Θεσσαλονίκης (35km σε 1 ώρα και 50 λεπτά πάνω κάτω) ή στο βουνό (εξαρτάται) και περπάτημα καθημερινά στις βόλτες. Το πρόγραμμα με έχει βολέψει και θα το κάνω λίγο καιρό ακόμα (ένα μήνα) πριν αλλάξω τις ασκήσεις. Βολεύει λόγω συντομίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και καλά 5Χ5. 

Απλά το πήρα από ένα 5Χ5 που είχα βρει online και το προσάρμοσα. Γάμπες, δικεφάλους κάνω παραπάνω. Τα άλλα ξεκινώ το πρώτο set με το 70% του βάρους, ανεβαίνω στο δεύτερο στο 80 (5 επαναλήψεις) και στο τέλος πάω στο 100% στα άλλα τρία ως το fail αλλά φροντίζω να μην ξεπερνώ τις 8 επαναλήψεις (αυξάνοντας το βάρος κάθε λίγες βδομάδες όταν το νιώθω). 

Έλξεις επίσης κάνω το ίδιο πρώτα ένα σετ χωρίς βάρος, μετά με λίγο βάρος (10kg) και φτάνω στα 25 που βγάζω 7-8. 

 

όπως έγραψα και πριν και καλά 5Χ5. Απλά επειδή έχει ένα progression και στις επαναλήψεις και στο βάρος πιστεύω ότι είναι πολλά να τα γράψω. 

 

Ακόμα όμως και αν ήταν 5Χ5 (με εξαίρεση τις γάμπες), πιστεύω ότι με μεγάλο βάρος είναι μια χαρά (ΔΕΝ είμαι ειδικός σε καμία περίπτωση απλά έτσι το νιώθω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...