Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

 Πες μας και καμια καλή πηγή για πρωτείνη σε χορτοφαγικό στυλ να βάλουμε και απο αυτή κακό δεν θα κάνει. 

 

Ξηροι Καρποι
Φυστικοβουτυρο
Οσπρια
προιοντα σογιας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

θενκς απο ξηρούς καρπους τρώω αμύγδαλα αλλά τα θεωρώ κυρίως πηγή λυπαρών (οπως και το φυστικοβούτηρο). Θα δω τα όσπρια (τα μισώ γενικά). Η σόγεια είναι καρκινογόνη - μεταλαγμένη κτλ όπως λέγαν τα 90ς ή είναι μαλακίες αυτά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοίμασα ολόκληρη λίστα με τις τροφές που τρώω ώστε να φτιάξω ένα μενού που να καλύπτει τον στόχο σε πρωτείνες (140γρ/μέρα τουλάχιστον) και να προσέξω να μην ξεφεύγω σε αναλογία λίπους (μαξ 20%, σωστά αφέντη; ). Και γράφω ο μλκ τις αναλογίες κι όχι τα ποσά. Και την πάτησα, διότι:

 

Π.χ. η φάβα, ωμή, στα 197 γρ δίνει 672 θερμίδες, ενώ μαγειρεμένη μόλις 227. Η αναλογία ωστόσο υδ/λίπη/πρωτ παραμένει 72/3/25%. Αλλά: ενώ η ωμή στην ιδια ποσότητα δίνει 48γρ πρωτείνης (το 25% όπως αναμενόταν), δεν ισχύει το ίδιο για την μαγειρεμένη καθώς 100γρ μαγειρεμένης φάβας είναι σε μεγάλο βαθμό νερό, κι έτσι πλέον η πρωτείνη ειναι στο 8%!!

 

Άντε πάλι από την αρχή...

 

Υ.Γ. Η σόγια ειναι μεταλλαγμένη του κερατά. Μόνο αν βρεις βιολογική να πάρεις. Σε αυτη την περίπτωση μιλάμε για σούπερ τροφή, ειδικά γι αυτούς που κυνηγάνε πρωτείνη εκτός κρεάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη τις τροφές καλύτερα να τις υπολογίζεις ωμές και σε όσες έχουν καρτελάκια πάνω στις συσκευασίες με τα macros τότε παίρνει από εκεί τις πληροφορίες σου και όχι από άλλες πηγές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοίμασα ολόκληρη λίστα με τις τροφές που τρώω ώστε να φτιάξω ένα μενού που να καλύπτει τον στόχο σε πρωτείνες (140γρ/μέρα τουλάχιστον) και να προσέξω να μην ξεφεύγω σε αναλογία λίπους (μαξ 20%, σωστά αφέντη; ). Και γράφω ο μλκ τις αναλογίες κι όχι τα ποσά. Και την πάτησα, διότι:

 

Π.χ. η φάβα, ωμή, στα 197 γρ δίνει 672 θερμίδες, ενώ μαγειρεμένη μόλις 227. Η αναλογία ωστόσο υδ/λίπη/πρωτ παραμένει 72/3/25%. Αλλά: ενώ η ωμή στην ιδια ποσότητα δίνει 48γρ πρωτείνης (το 25% όπως αναμενόταν), δεν ισχύει το ίδιο για την μαγειρεμένη καθώς 100γρ μαγειρεμένης φάβας είναι σε μεγάλο βαθμό νερό, κι έτσι πλέον η πρωτείνη ειναι στο 8%!!

 

Άντε πάλι από την αρχή...

 

Υ.Γ. Η σόγια ειναι μεταλλαγμένη του κερατά. Μόνο αν βρεις βιολογική να πάρεις. Σε αυτη την περίπτωση μιλάμε για σούπερ τροφή, ειδικά γι αυτούς που κυνηγάνε πρωτείνη εκτός κρεάτων.

 

Σορρυ ξέχασα να μιλήσω για τα ωμά / βρασμένα (είχαμε και συζήτηση για τα μακαρόνια μου παλια για το θέμα :D). Ναι τις τροφές πάντα τις μετράς ωμές όχι μαγειρεμένες (πως να ζυγίσεις κάτι μετά το μαγειρεμα :P)

 

To λίπος σου δεν είναι καθόλου πρόβλημα αν ξεφεύγει στο 25 η και 30% εφόσον οι θερμίδες της ημέρας σου είναι σωστά μετρημένς, μη μασάς. Το λίπος κάνει την διατροφή πολύ πιο ευγευστη, μη νομίζεις οτι με τα λιπαρά θα παχύνεις, καμία σχέση μόνο οι θερμίδες μετράνε εκεί. Απλά κοίτα να παίρνεις το 20% γιατι χρειάζεται για σωστή λειτουργία του οργανισμού.

 

Σε αυτή την φάση κάνεις το πρώτο μεγάλο βήμα, πιάστα σωστά στο περίπου να μπέις στο κλίμα. Βάλε σαν στόχο να κάνεις διατροφή που σου αρέσει και τεριάζει στο περίπου με ότι είπαμε. Έχεις καιρό να αγχωθείς αν το λίπος που τρώς θα είναι 19 η 21% στο μέλλον :D

 

ευχαριστώ , θα βρώ βιολογική σόγεια να δοκιμάσω. 

 

ΥΓ btw για το nutritiondataπου ελεγες το ποσοστό μάλλον είχε να κάνει με την συνηστώσα ημερίσια κατανάλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις μετράς ωμές, δηλαδή βράζεις 100γρ φάβα, την τρως όλη -όση βγει- κι έτσι υπολογίζεις την πρωτείνη που πήρες, αυτό δεν εννοείς;

 

Αυτό δουλεύει αν ζεις μόνος, όταν μαγειρεύει η γυναίκα μια κατσαρόλα για όλη την οικογένεια, πώς διάολο να την μετρήσω ωμή αναφορικά με το πόσο έφαγα εγώ; Βρασμενη είναι εύκολο καθώς βάζεις το πιάτο στη ζυγαριά ακριβείας, τη μηδενίζεις και μετά βλέπεις πόσο φαγητό έφαγες.

 

Υ.Γ. Καλά, 140γρ πρωτείνης με χορτοφαγικές πηγές μόνο είναι απλά αδύνατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε και κάνα συμπλήρωμα έχει και σκόνες που βγαίνουν απο χόρτα. Για το θέμα με την γυναίκα , σε αυτή την περίπτωση υπολόγισέ τα βρασμένα. 

 

Οσον αφορά την πρωτείνη λογικά και 1.8 χ βάρος να πάρεις δεν θα έχεις θέμα.. Αν παίρνεις πολύ χαμηλή πάντως δεν θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα (κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι). Μπορείς να αρχίσεις με το maximum που σε παίρνει και να δείς πώς δουλεύει 100 ξέρω γω? όσο μπορείς. 

 

 

Ναι εννοώ αυτό που λές με την φάβα. 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη δεν υπάρχει πρόβλημα αν χρειάζεται αν βάλεις όλο το φακελάκι με τος φακές ξέρω γω.

 

Έστω 500γρ που έχει το φακελάκι μέσα ωμή φακί. Μαγειρεύεις όλη την φακή και μετράς όλη την βρασμένη φακή και έστω ότι σου βγαίνει 1700γρ.. Ε μετά κάνεις τις αναγωγές. Ξέρω γω αν στα 500γρ ωμής τα 185γρ είναι πρωτεΐνη τότε στα 1700 πάλι 185 είναι. Οπότε αν θες εσύ από φακές να πάρεις 40γρ πρωτεΐνης τότε κάνεις (40*1700) / 185 και βγαίνει 365γρ. βρασμένης φακής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα έκανα αν δεν είχε το nutrition data ήδη υπολογισμένες τις ποσότητες για μαγειρευτό φαγητό,

 

Έκανα έλεγχο αυτά που έτρωγα μέχρι τώρα και είδα ότι η πρωτείνη ήταν στο 1-1,5 μαξ ανά κιλό βάρους, τα λίπη στο 30-40% και το υπόλοιπο υδατάνθρακες. Ένα μιξ ξηρών καρπών που αρέσκομαι να τρώω δίνει ωραιότατα 38γρ πρωτεινών αλλα και 1000 θερμίδες, η πλειοψηφία σε λίπη.

 

Είναι αρκετά δύσκολο να πέσω κάτω από τις 2500 θερμίδες χωρίς να χάσω σε πρωτείνη και δε θέλω το 50% της προσλαμβανόμενης πρωτείνης να είναι σε σκόνη!

 

Φακ, ούτε στις πανελλήνιες τόση μελέτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yannis27gr: κοίταξε σε βιολογικά καταστήματα για nutritional yeast, έχει βιταμίνες και πρωτείνη, συνήθως βάζω 1-2 κουταλιές στην σαλάτα μου ή σε σούπα, ή πάνω σε ζυμαρικά, όσπρια κτλ  αυτή που βρήκα γράφει πάνω Engevita marigold nutrinional yeast flakes και λέει ότι τα 10 g έχει 5,1 g πρωτείνη, βέβαια δεν είναι καθαρή πρωτείνη γιατί απ'ότι βλέπω στα 100γρ έχει 36.9 γρ υδατάνθρακες και λίπος 4 γρ. Δίνει ωραία γεύση πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα έκανα αν δεν είχε το nutrition data ήδη υπολογισμένες τις ποσότητες για μαγειρευτό φαγητό,

 

Έκανα έλεγχο αυτά που έτρωγα μέχρι τώρα και είδα ότι η πρωτείνη ήταν στο 1-1,5 μαξ ανά κιλό βάρους, τα λίπη στο 30-40% και το υπόλοιπο υδατάνθρακες. Ένα μιξ ξηρών καρπών που αρέσκομαι να τρώω δίνει ωραιότατα 38γρ πρωτεινών αλλα και 1000 θερμίδες, η πλειοψηφία σε λίπη.

 

Είναι αρκετά δύσκολο να πέσω κάτω από τις 2500 θερμίδες χωρίς να χάσω σε πρωτείνη και δε θέλω το 50% της προσλαμβανόμενης πρωτείνης να είναι σε σκόνη!

 

Φακ, ούτε στις πανελλήνιες τόση μελέτη...

 

 

 

ε φαντάσου τι διάβασμα έχω ρίξει εγώ για να στα λέω αυτά με σιγουριά χωρίς να φοβάμαι τύψεις / μην σε πάρω στο λαιμό μου η μη σου λέω μαλακίες και με κράξουνε κτλ. 

 

Η χορτοφαγία σου είναι μεγάλο challenge. Εδώ είναι δύσκολο να βγούνε τα νούμερα χωρίς συμπληρώματα και από ελεύθερη επιλογή φαγητού. 

 

Γιάννη δεν είσαι ο πρώτος vegan που κάνει bb απλά από ότι ξέρω οι vegans παίρνουν συμπληρώματα. Ισως να υπάρχει κάνα γενετικό τέρας που να χτίζει πλάτες με χόρτα αλλα σε νορμάλ καταστάσεις..δεν το βλέπω. Και ο skooby vegeterian δήλωνε 

 

δες αυτό το βιντεάκι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παίρνω συμπλήρωμα αλλά βλέπω ότι δε φτάνει και πρέπει να το αυξήσω ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ!

 

Ναι, είναι τρελό challenge. Μου ρίχνεις εσύ ένα μπουτακι κοτόπουλο, 300 γρ και τσιμπάς 60γρ πρωτείνης με μόλις 360 θερμίδες. Για να πάρω την ίδια πρωτείνη από ρεβίθια, θα πρέπει να φάω 700 γρ, χώρια που θα έχει καμιά 1100 θερμίδες

και χώρια που στην 1η κλανιά θα μετακινηθεί το σπίτι...

 

 

@ckrystall: Έχεις δίκιο για τη διατροφική μαγιά αλλά αυτά τα φαγητά (μαγιά, σπιρουλίνα, γύρη) ενώ έχουν πολύ πρωτείνη -αναλογικά-, δεν μπορείς να φας μεγάλες ποσότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω πιστευω οτι οσο μεταλαγμενη ειναι η σογια αλλο τοσο ειναι και τα κρεατα!

αν δεν το παραγεις/εκτρεφεις ο ιδιος δεν μπορεις να ξερεις τι ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πιστεύεις ότι δε λειτουργούν οι μηχανισμοί ελέγχου αναφορικά με τα βιολογικά προϊόντα; Δικαίωμά σου αλλα δε θα μπω σε τέτοιο τρόπο σκέψης. Γιατί ξέρεις που μας οδηγεί αυτό; Πώς ούτε και αυτά που παράγεις εσύ πιθανόν να μην είναι καθαρά αφού μπορεί να είναι μεταλλαγμένος ο σπόρος...



Μια γρήγορη ματιά στο πιο γνωστό σαιτ για vegan bodybuilding και η διατροφή τους βασίζεται στη σόγια και στα σκευάσματα.

 

Not my idea of avoiding meat!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

στην Ελλαδα δεν δουλευει τιποτα :P

 

απλα σκεψου γιατι πχ η σογια να ειναι μεταλαγμενη και το κοτοπουλο οχι?

(ξερεις οτι ολα τα κοτοπουλα στην Αμερικη εκτρεφονται σε αθλιες συνθηκες μεσα στα σκατα τους,δεν μπορουν να κουνηθουν απο το βαρος και αλλα πολλα αυτο μπορει να ειναι χειροτερο και απο μεταλαγμενο)

 

ναι σε ενα βαθμο ακομη και τα σπιτικα (αν το σκεφτεις οπως λες) δεν ξερεις τι σκατα ειναι. αλλα δες το οπως και στο φαγητο.

αλλιως ειναι να φτιαξεις εσυ ενα φαγητο σπιτι σου και αλλιως να το παρεις απο εξω γιατι σπιτι ξερεις τι υλικα εχεις χρησιμοποιησει.

 

βρηκα αυτο εδω τις προαλλες

 

http://calorycounter.in.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...