Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλη ερώτηση. Γιατί οι έγχρωμοι έχουν πιο όμορφο σώμα; Μιλάμε για γυμνασμενους.

ΛΕΝΕ οτι εχουν καλυτερα genetics, δε ξερω αν ισχυει οντως και βαριεμαι να το ψαξω.

 

Γενικοτερα, τα κοψιματα και οι μυες κλπ δειχνουν πιο καλα και πιο εντονα πανω στο σκουρο χρωμα παρα στο ασπρουλιαρικο.

Γιαυτο και ολοι κανουν tanning πριν τους αγωνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εκανα πολλά χρόνια kick boxing στα νιάτα μου. Δεν το βλέπω σαν workout και δεν νομίζω ότι μπορείς να μάθεις να βαράς σωστά χωρίς μαθήματα. 

 

Εφόσον σου αρέσει να βαράς σάκο προτείνω να πας σε ένα γυμναστήριο να κάνεις kick boxing άμεσα, και σε κάνα χρόνο θα βγάζεις μόνος σου τα workout.

 

Έχω κάνει και γω στα νιάτα μου. Τα βασικά τα ξέρω, τώρα να πάω σε δάσκαλο γιατί; Δεν έχω να μάθω κάτι παραπάνω. Εξάσκηση θέλω, έτσι και αλλιώς τα λάθη που κάνω τα βλέπω.

Βάζετε όλες αυτές τις περίεργες ασκήσεις  αντί να μάθετε πως να σηκώνετε βαριά αντικείμενα από το έδαφος

Αποτι διάβασα εδώ και αποτι εψαξα στο νετ. Εγώ προσωπικά δεν θέλω να στρεσαρω τους μύες μου. Εγώ θέλω να γυμνασω το νευρικό μου σύστημα. Συνεργασία μυών και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλεις να στρεσαρεις τους μύες σου παπί? σοβαρά? τι νομίζεις μόλις συκωσεις κάποιο βάρος θα πάρεις 20κιλα όγκο? με αυτά που λες και έτσι όπως σε φαντάζομαι άμα σε φυσήξει ο αέρας θα πεταχτείς στα δέκα μέτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά λογικό είναι να σκέφτεται πράγματα π ακόμα κ στον ίδιο αργότερα θα φαίνονται αστεία , όλοι εκεί ήμασταν πριν μάθουμε δυο πράγματα σκεφτόμασταν ακυρίλες , απολύτως φυσιολογικό . θυμάμαι πράγματα που σκεφτόμουν όταν άρχιζα κ γελάω
Το παπί απότι κατάλαβα χρειάζεται να βρει ένα μαχητικό άθλημα ή πολεμική τέχνη που να του αρέσει 
Αυτό όμως προϋποθέτει και την εγγραφή σε σχολή γιατι οκ βάρη ίσως κάνει κάποιος μόνος του στο σπίτι αν έχει εξοπλισμό ή με bw ασκήσεις , αλλα πολεμικές τέχνες για κανένα λόγο. 

@παπί θα σου πω κάτι που μακάρι να μπορούσα να το πω στον εαυτό μου πριν χάσω κανα χρόνο προσπαθώντας σποραδικά σπίτι 
χάνεις χρόνο, βέβαια δεν τρέχεις να προλάβεις κάτι, απλά μελλοντικά θα καταλάβεις πως πραγματικά έχανες χρόνο προσπαθώντας μόνος σου ,τουλάχιστον αν θες ντε κ καλά σπίτι, πήγαινε λίγους μήνες να μάθεις να κάνεις αυτό που θες να κάνεις ότι είναι αυτό κ μετά το εξασκείς 

πάντως πέρα απο όλα αυτά που προτείνουμε σαν ιδανικά,  ότι κ αν κάνει κάποιος είναι καλό , ακόμα κ ένα σάκο να βαράει 1 ώρα τη μέρα απ το να ήταν εκείνη την ώρα ξάπλα σε καναπέ χίλιες φορές καλύτερα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά λογικό είναι να σκέφτεται πράγματα π ακόμα κ στον ίδιο αργότερα θα φαίνονται αστεία , όλοι εκεί ήμασταν πριν μάθουμε δυο πράγματα σκεφτόμασταν ακυρίλες , απολύτως φυσιολογικό . θυμάμαι πράγματα που σκεφτόμουν όταν άρχιζα κ γελάω

Το παπί απότι κατάλαβα χρειάζεται να βρει ένα μαχητικό άθλημα ή πολεμική τέχνη που να του αρέσει 

Αυτό όμως προϋποθέτει και την εγγραφή σε σχολή γιατι οκ βάρη ίσως κάνει κάποιος μόνος του στο σπίτι αν έχει εξοπλισμό ή με bw ασκήσεις , αλλα πολεμικές τέχνες για κανένα λόγο. 

 

@παπί θα σου πω κάτι που μακάρι να μπορούσα να το πω στον εαυτό μου πριν χάσω κανα χρόνο προσπαθώντας σποραδικά σπίτι 

χάνεις χρόνο, βέβαια δεν τρέχεις να προλάβεις κάτι, απλά μελλοντικά θα καταλάβεις πως πραγματικά έχανες χρόνο προσπαθώντας μόνος σου ,τουλάχιστον αν θες ντε κ καλά σπίτι, πήγαινε λίγους μήνες να μάθεις να κάνεις αυτό που θες να κάνεις ότι είναι αυτό κ μετά το εξασκείς 

 

πάντως πέρα απο όλα αυτά που προτείνουμε σαν ιδανικά,  ότι κ αν κάνει κάποιος είναι καλό , ακόμα κ ένα σάκο να βαράει 1 ώρα τη μέρα απ το να ήταν εκείνη την ώρα ξάπλα σε καναπέ χίλιες φορές καλύτερα. 

 

Οχι. Το ότι η γυμναστική στο σπίτι είναι χάσιμο χρόνου είναι τέρμα ισοπεδωτικό. Δεν ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις.

 

Άμα έχεις πρόγραμμα σταθερό (3 φορές την εβδομάδα) και πλήρες (όλες τις μυικές ομάδες) ένας αρχάριος μπορεί να δει αρκετά καλή μυική ανάπτυξη και με bw στο σπίτι. Με βασική προυπόθεση να κάνει progressions της άσκησης και να μην μένει στάσιμος όταν φτάσει σε σημείο να κάνει την άσκηση άνετα. Βέβαια θα μου πεις κάποια στιγμή θα φτάσει στο τέρμα και δεν θα υπάρχουν άλλα progressions και ισχύει. Μέχρι τότε όμως θα έχει περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα και θα έχει υπάρξει μια διόλου ευκαταφρόνητη μυική ανάπτυξη. Μετά θα κάνει απλά συντήρηση. Δεν χρειάζεται πάντα να κυνηγάμε τις καλύτερες επιδόσεις, όπως είναι με τα βάρη. Άμα ο σκοπός κάποιου είναι να έχει μεγάλη μυική μάζα, τότε ναι είναι χάσιμο χρόνου αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν τέτοιο στόχο. Ένα fitness σώμα με καλή μυική μάζα θέλουν. Και ο παπι απο ότι έχω καταλάβει κάτι τέτοιο θέλει.

 

@παπι θα σου πρότεινα να κοιτάξει το πρόγραμμα στην υπογραφή μου. Έχει ένα υπερπλήρη οδηγό για bw στο σπίτι. Άμα το διαβάσεις καλά, θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Αρκεί ένα μονόζυγο για αρχή και θα δεις μεγάλη βελτίωση του πρώτους μήνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Το ότι η γυμναστική στο σπίτι είναι χάσιμο χρόνου είναι τέρμα ισοπεδωτικό. Δεν ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις.

 

Άμα έχεις πρόγραμμα σταθερό (3 φορές την εβδομάδα) και πλήρες (όλες τις μυικές ομάδες) ένας αρχάριος μπορεί να δει αρκετά καλή μυική ανάπτυξη και με bw στο σπίτι. Με βασική προυπόθεση να κάνει progressions της άσκησης και να μην μένει στάσιμος όταν φτάσει σε σημείο να κάνει την άσκηση άνετα. Βέβαια θα μου πεις κάποια στιγμή θα φτάσει στο τέρμα και δεν θα υπάρχουν άλλα progressions και ισχύει. Μέχρι τότε όμως θα έχει περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα και θα έχει υπάρξει μια διόλου ευκαταφρόνητη μυική ανάπτυξη. Μετά θα κάνει απλά συντήρηση. Δεν χρειάζεται πάντα να κυνηγάμε τις καλύτερες επιδόσεις, όπως είναι με τα βάρη. Άμα ο σκοπός κάποιου είναι να έχει μεγάλη μυική μάζα, τότε ναι είναι χάσιμο χρόνου αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν τέτοιο στόχο. Ένα fitness σώμα με καλή μυική μάζα θέλουν. Και ο παπι απο ότι έχω καταλάβει κάτι τέτοιο θέλει.

 

@παπι θα σου πρότεινα να κοιτάξει το πρόγραμμα στην υπογραφή μου. Έχει ένα υπερπλήρη οδηγό για bw στο σπίτι. Άμα το διαβάσεις καλά, θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Αρκεί ένα μονόζυγο για αρχή και θα δεις μεγάλη βελτίωση του πρώτους μήνες.

 

 

 

Το παπί απότι κατάλαβα χρειάζεται να βρει ένα μαχητικό άθλημα ή πολεμική τέχνη που να του αρέσει 

Αυτό όμως προϋποθέτει και την εγγραφή σε σχολή γιατι οκ βάρη ίσως κάνει κάποιος μόνος του στο σπίτι αν έχει εξοπλισμό ή με bw ασκήσεις , αλλα πολεμικές τέχνες για κανένα λόγο. 

 

@παπί θα σου πω κάτι που μακάρι να μπορούσα να το πω στον εαυτό μου πριν χάσω κανα χρόνο προσπαθώντας σποραδικά σπίτι 

χάνεις χρόνο, 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα έλα ρε ρώτησες γιατί οι μαύροι οι γυμνασμένοι έχουν καλύτερα σώματα , η απάντηση είναι απλή , επειδή είναι μαύρο το χρώμα τους. Πάρε έναν γυμνασμένο,  άσπρο σαν το γάλα κ βγάλε φωτογραφία. Βγάλε και μια μετά το μαύρισμα κ ας είναι και σε διάστημα 1-2 ημερών με solarium , θα πεις αυτός πήρε χ μυικά κιλά κ έχασε κ λίπος

Πάντα συγκρίνοντας ίδια bf και stats  

 

 

Καμία σχέση με την πραγματικότητα. 

Οι μαύροι έχουν καλύτερα σώματα λόγω ιστορίας και προσαρμογής στο περιβάλλον και στις συνθήκες που έπρεπε να ανταπεξέλθουν.

Γονιδιακά και αναπτυξιακά είναι διαφορετικοί απο τους άσπρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει και γω στα νιάτα μου. Τα βασικά τα ξέρω, τώρα να πάω σε δάσκαλο γιατί; Δεν έχω να μάθω κάτι παραπάνω. Εξάσκηση θέλω, έτσι και αλλιώς τα λάθη που κάνω τα βλέπω.

 

α δεν το είδα το μύνημα σου λολ ... νόμιζα οτι δεν γνώριζες (μας μπέρδεψες με το βίντεο αχχα)

Καμία σχέση με την πραγματικότητα. 

Οι μαύροι έχουν καλύτερα σώματα λόγω ιστορίας και προσαρμογής στο περιβάλλον και στις συνθήκες που έπρεπε να ανταπεξέλθουν.

Γονιδιακά και αναπτυξιακά είναι διαφορετικοί απο τους άσπρους.

αυτό ισχύει μέχρι ένα σημείο, δηλαδή για το τρέξιμο κλπ , αλλα τις περισσότερες φορές είναι απλά δικαιολογία για να πουν γιατί ο άλλος είναι καλύτερος απο αυτούς, μιλάμε για καλύτερο σώμα όχι για επιδώσεις σε αθλήματα και η μυική ανάπτυξη/λίπος καθορίζεται απο πολλούς παράγοντες. 

τα γονίδια κλπ του παρελθόντος μπορεί να υπάρχουν σε εσένα κ σε εμένα, κανείς δεν είναι "καθαρόαιμος" , όλοι mix είμαστε ^^

υποθέτω πως το παπί δεν έχει δει απο κοντά πολλούς αθλητές fitness/bb κλπ άσπρους και μαύρους για να του γενήθηκε η απορία , απότι κατάλαβα ρωτάει βάση φωτογραφιών κ βίντεο που βλέπουμε στο net , ε στις φωτογραφίες κ στα βίντεο παίζει τεράστιο ρόλο μαύρισμα, αν ο άλλος είναι κάτασπρος δεν θα φαίνεται ούτε το 50% απο αυτό π είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αγαπημένο μου. :D

 

 

Instagram-%F0%9F%98%8F%F0%9F%92%AA%F0%9F

 

 

 

 

Όσον αφορά την κουβέντα που προέκυψε αυτές είναι οι ιδέες/σκέψεις μου σύμφωνα με αυτά που έχω δει ως τώρα. Μιλώντας πάντα για fitness και όχι bb.

 

Κάποια καλά

Η εκγύμναση στο σπίτι ή στην εξοχή με bodyweight μόνο (για αρχή) είναι ό,τι πρέπει. Οι πολυαρθρικές ασκήσεις είναι ό,τι πρέπει και για την καθημερινότητα, αλλά και για διάφορα αθλήματα καθώς με ένα set μιας bw άσκησης συντονίζεις παράλληλα πολλούς μύες να δουλεύουν μαζί - και κατά συνέπεια να γυμνάζονται και να δυναμώνουν μαζί. Χτίζεις και μυική μάζα, απλά από ένα σημείο και μετά θες κι άλλα βάρη για bb και εννοείται άλλου είδους γυμναστική.

 

Μπορεί κανείς να μείνει σε ασκήσεις bw οι οποίες είναι απλές και βασικές και να ζήσει έτσι μία γεμάτη ενέργεια καθημερινότητα. Αν όμως θέλει να ξεφύγει κανείς μπορεί να το κάνει με πιο δύσκολες ασκήσεις/απάνθρωπες ασκήσεις και παραλλαγές. Έχω ποστάρει κατά καιρούς διάφορους υπερανθρώπους. Μπορεί κανείς να βάλει και πρόσθετα βάρη αν θέλει.

 

Το καλό με αυτό είναι ότι μέχρι στιγμής έχεις μία πολύ καλή φυσική κατάσταση δίνοντας 0 ευρώ σε γυμναστήριο και μόνο για διατροφή.

 

Κάποια αρνητικά

Το bw αποθαρρύνει πολύ κόσμο από το να το ξεκινήσουν γιατί για αρχή σχεδόν όλες οι ασκήσεις φαίνονται ακατόρθωτες κι έτσι χάνεται εύκολα το ενδιαφέρον. Βέβαια αυτό μπορεί να λυθεί με πιο εύκολες ασκήσεις μειώνοντας το leverage, αλλά και πάλι είναι βαρετό για πολύ κόσμο. Κοινώς, βλέπει πρόοδο στις ασκήσεις πολύ πιο αργά από το να ανεβάζει βάρη σε ασκήσεις στα γυμναστηριακά όργανα (από προσωπική εμπειρία).

 

 

 

Για να είσαι τόσο committed σε αυτό που κάνεις και να συνεχίσεις να το κάνεις δείχνοντας την υπομονή που αρμόζει, σημαίνει πως έχεις "μιλήσει" με τον εαυτό σου και έχετε πειστεί πως αυτό θες. Και το θες γιατί είτε θα σε βοηθήσει κάπου (άθλημα, καθημερινότητα, οικονομία, you name it) είτε γιατί λατρεύεις αυτό το τύπο εκγύμνασης. Αυτό είναι θεμιτό και έτσι πρέπει να κάνουμε. Ό,τι μας αρέσει. Και αποφεύγουμε ό,τι έχουμε δοκιμάσει επαρκώς και δε μας αρέσει. Προσωπικά θα πω όχι μόνο στα γυμναστηριακά όργανα. Μου αρέσουν όμως τα ελεύθερα και ελπίζω το καλοκαίρι να εντρυφήσω. :)

 

 

 

Είχε ειπωθεί πως με bw δεν τραυματίζεσαι γιατί σηκώνεις μόνο το bw. Μέγα λάθος για μένα αυτό αν το βάλεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου. Όσο περίεργες και σύνθετες φαίνονται ασκήσεις όπως το deadlift έτσι είναι και οι bw και όλες οι πολυαρθρικές. ΠΡΕΠΕΙ πάντα να προσέχει κανείς τη στάση του σώματος σε ό,τι κάνει. Τα γυμναστηριακά όργανα σε βάζουν σε μία Α στάση (δε μιλάω για ελεύθερα), οπότε σε αρκετές περιπτώσεις, αν όντως κάνεις κάτι λάθος, απλά δε θα μπορείς να σηκώσεις το βάρος κι έτσι μπορεί να γλυτώσεις τραυματισμό.

Μόνο από τα pull-ups, αν έχεις λάθος στάση (ώμοι κοντά στο λαιμό) και συνεχίσεις έτσι, τότε μπορεί να έχεις μακροχρόνια προβλήματα με τις αρθρώσεις σου. Παρόμοια για push-ups, squats και και και.

Οπότε μπορεί να μην τραυματιστείς εκείνη τη στιγμή (που είναι αδύνατο να μην γίνει ποτέ), αλλά μπορεί σε ένα χρόνο να έχεις χειρότερα προβλήματα.

Επεξ/σία από gon1332
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλεις να στρεσαρεις τους μύες σου παπί? σοβαρά? τι νομίζεις μόλις συκωσεις κάποιο βάρος θα πάρεις 20κιλα όγκο? με αυτά που λες και έτσι όπως σε φαντάζομαι άμα σε φυσήξει ο αέρας θα πεταχτείς στα δέκα μέτρα

Άντε πάλι. Δεν με ενδιαφέρει να πάρω όγκο. Αν με ενδιέφερε ο όγκος τότε θα έπαιρνα βάρη. Ίσως πιο μετά να δω και για όγκο. Τώρα θέλω συνεργασία μυών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεργασία μυών μάλλον θα εννοεί όταν συνεργάζονται διαφορετικές μυϊκές ομάδες σε μία άσκηση όπως τα push ups, σε bodyweight ασκήσεις οι καλύτερες είναι το planche,front lever ,και human flag σε βάρη είναι το deadlift ,military press bench press και squat

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...