Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με παρεξηγήσατε. Εννοούσα ότι είναι άσκοπο να κάνει κάποιος κοιλιακούς για να χάσει την κοιλιά. Οι κοιλιακοί είναι για εκγύμναση των μυών της κοιλιάς, όχι για χάσιμο της μπάκας. Αυτή χρειάζεται αεροβική για να φύγει. Αφού φύγει, αν κάποιος επιθυμεί να μην έχει απλώς ίσια κοιλιά αλλά "φέτες" τότε πλακώνεται στους κοιλιακούς.

 

Σ' αυτό εστίασα. Στα άλλα συμφωνώ μαζί σας. Άλλωστε κι ο ίδιος συνδυάζω τρέξιμο με βάρη + κάμψεις όπως έχω αναφέρει σε προγενέστερο ποστ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

λοιπον 

Ηθελα καινουργιο προγραμμα γυμναστικης, επειδη ειχα βαρεθει το παλαιο.

Ξαφνικα βρήκα ενα pdf απο mens health (101 best exercises 2012) και το κανω μερικες ασκησεις απο αυτο εδω και 4 ημερες. 

Ενα πραγμα εχω να πω

 

Το έριξα μια ματιά το βιβλιαράκι. Σε γενικές γραμμές είναι καλούτσικο. Ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός. Οποιαδήποτε ημερομηνία και να είχε το ίδιο θα έκανε. Σε μια άσκηση μόνο διαφωνώ κάθετα με την φωτογραφία και περιγραφή της άσκησης και αυτή είναι το front squat. Πιστεύω ότι είναι απαραίτητα να δίχνεις τον σωστό τρόπο εκτέλεσης μιας άσκησης και αυτόν που πιθανό να βολεύει την πλειοψηφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έριξα μια ματιά το βιβλιαράκι. Σε γενικές γραμμές είναι καλούτσικο. Ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός. Οποιαδήποτε ημερομηνία και να είχε το ίδιο θα έκανε. Σε μια άσκηση μόνο διαφωνώ κάθετα με την φωτογραφία και περιγραφή της άσκησης και αυτή είναι το front squat. Πιστεύω ότι είναι απαραίτητα να δίχνεις τον σωστό τρόπο εκτέλεσης μιας άσκησης και αυτόν που πιθανό να βολεύει την πλειοψηφία.

 

ενα πραγμα θα πω

 

 

HUUUUUUUUUGGGGGGGGGEEEEEEEEE

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έριξα μια ματιά το βιβλιαράκι. Σε γενικές γραμμές είναι καλούτσικο. Ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός. Οποιαδήποτε ημερομηνία και να είχε το ίδιο θα έκανε. Σε μια άσκηση μόνο διαφωνώ κάθετα με την φωτογραφία και περιγραφή της άσκησης και αυτή είναι το front squat. Πιστεύω ότι είναι απαραίτητα να δίχνεις τον σωστό τρόπο εκτέλεσης μιας άσκησης και αυτόν που πιθανό να βολεύει την πλειοψηφία.

Έχεις δίκιο στο ότι θα έπρεπε να έχεις την σωστότερη εκτέλεση της άσκησης αλλά εγώ ούτε μία φορά δεν έχω δει να γίνεται με τον σωστό τρόπο και νομίζω ότι γίνεται για τον ίδιο λόγο που δεν την κάνω "σωστά" κι εγώ...δεν έχω καθόλου ευλίγιστα χέρια και δεν μπορώ καν να ακουμπήσω τους ώμους μου με την έξω μεριά της παλάμης...πόσο μάλλον να κρατάω και την μπάρα.

 

Μόνο με straps σώζεται λίγο η κατάσταση: https://www.youtube.com/watch?v=YdDHJAQDZEA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H λύση με τα straps είναι καλή εναλλακτική λύση γιατί έχεις την δυνατότητα να μην λυγίσεις τους ώμους. Από εκεί και πέρα υπάρχει μια άλλη παραλλαγή που λέγεται zombie squats ή frankenstein squats :)

 

Για όποιον ενδιαφέρεται στο παρακάτω βίδεο παρουσιάζεται από το δεύτερο λεπτό και μετά μια άσκηση διάτασης για την απόκτηση της ευλυγισίας.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα zombie squat τα έχω δοκιμάσει. Μόνο για το ζέσταμα τα έκανα...όταν έφτανε η ώρα να φορτώσω κιλά, η μπάρα έπαιζε δεξιά-αριστερά και δεν γινόταν να κάνω κανονικά λειτουργικά σετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε πρωι που ξυπναω πριν φαω παω και κανω σκοινακι και διαφορες αλλες ασκησεις high intesity για να καψω λιπος.  Ειδα λοιπον αυτο το βιντεο και παραξενευτηκα με αυτα που λεει ο τυπος. Για πειτε και εσεις την γνωμη σας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι χιλιοειπωμένο. Βέβαια δεν νομίζω να δουλέψει το περπάτημα σε κάποιον που έχει ένα καλό υπόβαθρο φυσικής κατάστασης.

 

Επίσης στο βίντεο λέει να γίνεται μόνο το πρωί αυτό...μπορεί να γίνει και μετά τα βάρη το αερόβιο...εννοείται δεν θα είναι τόσο πεσμένο το γλυκογόνο αλλά θα είναι σε χαμηλά επίπεδα (ανάλογα και με το τελευταίο γεύμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατι δεν έχεις αρκετή ποσότητας γλυκογόνου στο σώμα σου και αναγκαστηκά για να τραφεί το σώμα, τρώει μύες.

 

Όταν ο άλλος στο βίντεο έλεγε sugar, εννούσε το γλυκογόνο. Τα επίπεδα γλυκογόνου μόλις ξυπνάμε είναι πάρα πολυ χαμηλά με αποτέλεσμα, να καίμε κατ'ευθείαν λίπος.

 

Αν παρ'ολα αυτα, υπερβάλεις στην άσκηση θα αρχίσει να "τρώει" και μυες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...