Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

α είναι κι άλλοι που φοβούνται μη τους μείνει η μπάρα κάτω στη τελευταία επανάληψη και ξεφτιλιστούν; :P

 

μια άλλη λύση ίσως είναι να ανοίξεις τη λαβή για αν δουλεύει λιγότερο ο τρικέφαλος dunno

 

in other news εγώ έχω τώρα πρόγραμμα πρώτη μέρα στήθος/δικέφαλοι, δεύτερη πλάτη/τρικέφαλοι, τρίτη πόδια, τέταρτη ώμους αλλά σκέφτομαι να ενώσω πόδια και ώμους και για 4η μέρα να κάνω κυκλικά ό,τι και τη πρώτη δεν είναι too much φαντάζομαι ε;

 

Στήθος-ώμους, πλάτη-χέρια, πόδια. Έτσι καντο για να βγει 3ημερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί; εννοώ αυτό που έχω ακούσει πολλές φορές είναι πως τα πόδια κουράζουν πολύ αλλά εγώ βλέπω πως δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα ( ίσως δε το στρεσάρω αρκετά δε ξέρω ) κάνω extensions, curl, γάμπες, προβολές

 

πλάτη χέρια απ' την άλλη θα βγει 4 + 2 + 2 και πλάτη βλέπω πως τα φτύνω γενικά παίζουν άλλοι παράγοντες περα απ' τη κούραση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη προπονηση σημερα,ποδια και 20 λεπτα cardio. Ξερω οτι δεν ειναι ο ιδανικος συνδυασμος αλλα ειναι η πιο ευκολη και συντομη προπονηση σε σχεση με τις αλλες 2 μερες.

 

Προβληματιζομαι σχετικα με τα squat, κανω στο smith και διαβαζω για το ποσο καλυτερα ειναι τα ελευθερα αλλα τα φοβαμαι...Προσπαθω να βελτιωσω προς το παρον την τεχνικη στο μηχανημα. Οσα χρονια πηγαινα γυμναστηριο ποτε δεν εκανα squat (!!!) διαβαζω ομως ποσο σημαντικη ασκηση ειναι και την κανω απο τοτε που ξαναξεκινησα (~2 μηνες).

 

Σημερα εβγαλα 4 σετ των 10 με το τελευταιο στα 60 κιλα + την μπαρα. Προσπαθω να πηγαινω αρκετα χαμηλα αλλα δεν νιωθω ανετα γιατι νιωθω τα κιλα αρκετα στους ωμους μου στα τελευταια σετ, εχω το μυαλο μου στην τεχνικη και φοβαμαι μην τραυματιστω.

 

Η προφανης λυση ειναι να μειωσω τα κιλα και να κανω εκει που νιωθω ανετα.Ειναι προτιμοτερο να κατεβαινω οσο παει με λιγοτερα κιλα απο το να κανω μικροτερη κινηση με περισσοτερα κιλα?

 

Χοντρικα, στα ελευθερα squat ποσα λιγοτερα κιλα θα εκανα?

ποσα θα εκανες δεν μπορει να σου πει κανεις.

 

Αλλα σαν συμβουλη παιξε με αδεια μπαρα το πολυ με σαραντακιλα.

Το θεμα ειναι η ισορροπία στα ελευθερα. Ενω στο σμιθ καποιοι κοντραρουν με την ωμοπλατη τους στην μπαρα γιατι νιωθουν οτι θα φυγουν πισω.

 

Για μενα το κλειδι για το σκουοτ ειναι να κοιτας ψηλα.

 

Για πιο σωστη τεχνικη χωρις να χεις το βαρος πισω αλλα μπροστα κανε μπροστινα σκουοτ

γιατί; εννοώ αυτό που έχω ακούσει πολλές φορές είναι πως τα πόδια κουράζουν πολύ αλλά εγώ βλέπω πως δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα ( ίσως δε το στρεσάρω αρκετά δε ξέρω ) κάνω extensions, curl, γάμπες, προβολές

 

πλάτη χέρια απ' την άλλη θα βγει 4 + 2 + 2 και πλάτη βλέπω πως τα φτύνω γενικά παίζουν άλλοι παράγοντες περα απ' τη κούραση;

Αν δεν βλεπεις οτι δεν ειναι τραγικα τα πραγματα κατι κανεις λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μανατζερ είμαι δεν προγραμματίζω εγώ :D

hqdefault.jpg

 

Δεν πειραααααααααααααααααααααααααζει.

 

Και παλι προγραμματιστης εισαι. Χαλας τον μυθο του σπυριαρη, του γυαλακια του 30κιλου τυπου :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί; εννοώ αυτό που έχω ακούσει πολλές φορές είναι πως τα πόδια κουράζουν πολύ αλλά εγώ βλέπω πως δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα ( ίσως δε το στρεσάρω αρκετά δε ξέρω ) κάνω extensions, curl, γάμπες, προβολές

 

πλάτη χέρια απ' την άλλη θα βγει 4 + 2 + 2 και πλάτη βλέπω πως τα φτύνω γενικά παίζουν άλλοι παράγοντες περα απ' τη κούραση;

 

Πόσες επαναλήψεις κάνεις; Προφανώς δεν τα ζορίζεις αρκετά. Οι περισσότεροι εδώ όταν έχουν πόδια φεύγουν πολύ κουρασμένοι από το τζιμ. Δεν ειναι τυχαίο που υπάρχουν τέτοια ρητά.

 

enhanced-19410-1411899049-3.jpg

 

Επίσης, βάλε πρέσα ή/και σκουοτ. Είναι οι καλύτερες ασκήσεις για 4κεφαλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το θεμα των deadlifts και που "πιάνουν", υϊοθετώ την άποψη του Menno Henselmans.

 

Ορίστε το άρθρο -> http://www.simplyshredded.com/7-principles-of-exercise-selection.html

 

Και το σχετικό κομμάτι -> 2) Everybody says that deadlifts are magical must-have mass-builders, but how does the deadlift really score against the criteria?

I know I’m going to upset a lot of people with this, but deadlifts are not a good mass building tool. First, they are purely concentric and don’t involve dynamic contractions, which is a huge downside. Secondly, deadlifts put the legs through a limited range of motion which is arbitrarily determined by the radius of the standard 45-pound plate. These issues can be partially resolved by not resetting between reps, using a very wide grip, or using an extended range of motion (from a deficit or with smaller plates), but even then, the exercise doesn’t satisfy the limit factor principle. Even with those changes, the grip muscles or the erector spinae are most likely to give out first. Still, deadlifts aren’t even ideal for these muscle groups because they’re both slow-twitch dominant and require relatively-high volume for optimal growth, but working deadlifts with such a high volume will leave your nervous system fried and extra crispy. Deadlifts are a great jack-of-all-trades exercise, but that also makes them a master of none. Bodybuilders are better off using more specific exercises that satisfy all the 7 principles.

However, this isn’t to say that all deadlift variations are bad for bodybuilders. Romanian deadlifts and unilateral deadlifts, for example, remain good exercises." 

 

Δεν είναι κακές οι άρσεις θανάτου. Εμένα τα προβλήματά μου με τους αθλούμενούς μου είναι πάντα

  1. Δεν μπορουμε να φαμε πολυ ωρα να κανουν σωστα την κινηση. Η πλειοψηφια του κοσμου απλα δεν τις κανει καλα. Γιατι να μην βρουμε μια άλλη εναλλακτική που μπορούν να βάλουν εξίσου αρκετά κιλά και να δουν προπονητικό ερέθισμα;
  2. "Ρουφάνε" πολύ ενέργεια. Δεν είναι καν αστείο. Μπορεί κάποιος να κάνει ρωμαϊκές άρσεις και κάποια απομονωτική πλάτης, σε λιγότερο χρόνο από ότι θα του έπαιρνε και να κάνει και να αναρρώσει από τις κανονικές άρσεις. 
  3. Είναι άσκηση εγωϊσμού. Όταν προπονώ κόσμο από κοντά μπορώ να κρίνω αν μπορει να ανεβάσει κιλά ή επαναλήψεις. Αν τον αφήσω όμως μόνο του (πχ αν ειναι εξ αποστασεως), δεν αισθάνομαι εγώ ο ίδιος άνετα να του βαλω deadlifts.

Πιστευω ειναι καλη κινηση να εχεις στο ρεπερτοριο σου και να μπορεις να σηκωσεις ενα καλο βαρος (πχ 1,5 φορα το δικο σου). Αλλά πέρα από αυτό, ειδικά αν ο στόχος είναι να φτιάξεις ένα ωραίο σώμα, μπορούμε να το πετύχουμε και χωρίς αυτά.

 

Δεν ακυρώνουν βεβαίως τα παραπάνω τα άτομα που λατρεύουν τα deadlifts και έχουν εξίσου ωραίο σώμα. Απλά, ονειροβατούν αν νομίζουν ότι το ωραίο σώμα είναι χάρη στις άρσεις σε αποκλειστικό ή ακόμα και μεγάλο βαθμό ^_^

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το πρόβλημα των deadlifts είναι πώς σε παίρνει να βάλεις πολλά κιλά και αν είσαι λίγο απροσεκτος μπορεί να κάνεις σοβαρή ζημιά στη μέση.

 

Αν δεν έχω δίπλα μου έναν Μάους (ή κάτι αντίστοιχο) να με προσέχει σε όλο το εύρος της κίνησης, απλά δεν ακουμπάω αυτή την άσκηση. Υπάρχουν τόσες άλλες για να χτίσεις πλάτη/πόδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω πει εδώ από όταν πρώτο μπήκα, η γυμναστική είναι πάρε δώσε!

Υπάρχουν ασκήσεις που παίρνουν λίγα και δίνουν πολλά και άλλες που παίρνουν πολλά και δίνουν λίγα και οι οποίες λειτουργούν διαφορετικά στον καθένα!

Σε καμιά περίπτωση δεν τους προπόνουμε όλους το ίδιο, σε κάποιον οι άρσεις θα δώσουν τα πάντα και κάποιον άλλο μπορεί να τον καταστρέψουν!

Προσαρμόστε στον εαυτό σας τους στόχους σας και το τι θέλετε να πετύχετε και κάντε τις ανάλογες ασκήσεις!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o από πάνω μου είναι ο κύριος σουβλακι-φιτνεσσσ?

Ναι Δήμητρα ^_^

 

 

Εγώ το έχω πει εδώ από όταν πρώτο μπήκα, η γυμναστική είναι πάρε δώσε!

Υπάρχουν ασκήσεις που παίρνουν λίγα και δίνουν πολλά και άλλες που παίρνουν πολλά και δίνουν λίγα και οι οποίες λειτουργούν διαφορετικά στον καθένα!

Σε καμιά περίπτωση δεν τους προπόνουμε όλους το ίδιο, σε κάποιον οι άρσεις θα δώσουν τα πάντα και κάποιον άλλο μπορεί να τον καταστρέψουν!

Προσαρμόστε στον εαυτό σας τους στόχους σας και το τι θέλετε να πετύχετε και κάντε τις ανάλογες ασκήσεις!

Δεν διαφωνώ, αλλά ταυτόχρονα δεν βοηθά και κάπως. Είναι σαν να λες στο παχύσαρκο φάε λιγότερο ή στον καταθλιπτικό να βάλει λίγη χαρά στην ζωή του. Εσύ πχ τί κριτήρια θα έδινες σε κάποιον για να εξετάσει αν μια άσκηση είναι για τους στόχους του και κατά πόσο μπορεί να του δώσει πολλά ή λίγα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Δήμητρα ^_^

 

<3 <3 <3 

 

το μαλλί κότσο σου πήγαινε περισσότερο! 

Δεν διαφωνώ, αλλά ταυτόχρονα δεν βοηθά και κάπως. Είναι σαν να λες στο παχύσαρκο φάε λιγότερο ή στον καταθλιπτικό να βάλει λίγη χαρά στην ζωή του. Εσύ πχ τί κριτήρια θα έδινες σε κάποιον για να εξετάσει αν μια άσκηση είναι για τους στόχους του και κατά πόσο μπορεί να του δώσει πολλά ή λίγα;

Εγώ διαφωνώ Μάου Μάου, είναι λίγο άτοπο να με προσαρμόσω στους στόχους μου και παράλληλα γενικό. 

Προσδιορίζω τους άμεσους και τους έμμεσους στόχους χαράσσοντας μια πορεία κατευθυντήρια προς αυτούς

 

Το try and fail είναι το ιδανικότερο για κάποιον που ξεκινάει να πορεύεται στους χώρους. Μαθαίνει να φιλτράρει αυτά που ακούει/διαβάζει, να τα δοκιμάσει στο σώμα του και να δει αυτό πως αντιδρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Squat με αλτήρες. Στο bb έχει τη βερσιόν με τους αλτήρες στο πλάι, εμένα πάλι με βολεύει να τους έχω στους ώμους. Είναι λάθος ο 2ος τρόπος ή απλώς μια παραλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν διαφωνώ, αλλά ταυτόχρονα δεν βοηθά και κάπως. Είναι σαν να λες στο παχύσαρκο φάε λιγότερο ή στον καταθλιπτικό να βάλει λίγη χαρά στην ζωή του. Εσύ πχ τί κριτήρια θα έδινες σε κάποιον για να εξετάσει αν μια άσκηση είναι για τους στόχους του και κατά πόσο μπορεί να του δώσει πολλά ή λίγα;

 

Θα στο πω όσο πιο άπλα μπορώ γιατι δεν εχω και χρόνο

το να μου έρθει ο τεοκος να τον γυμνάσω , που ξεκίνησε γυμναστική με βάρη ο άνθρωπος στα 50 του και με θέματα στην μεση του , και να τον πλακώσω στα σκουωτ η στος άρσεις θα πρέπει να ειμαι το λιγοτερο κόπανος

σε αυτον οι άρσεις ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ !

άλλο παράδειγμα, σε εναν αρχάριο (το πόσο αρχάριος ειναι καποιος το κρινω εγω που τον γυμνάζω , ο αλλος μπορεί να νομίζει οτι δεν ειναι) ειναι άσκοπο και επικίνδυνο να τον χώσω στις άρσεις,  μπορώ να του δυναμώσω ολες τις μυικές ομάδες που γυμνάζουν οι αρσεις με ενα εκατομυριο διαφορετικες ασκήσεις πρώτα και όταν κρίνω ΕΓΩ οτι έχει την δυνατότητα πλέον να μπει τότε θα τον βάλω  αργα σταθερά και προσεκτικά πάντα,  γυμναζόμαστε για μνα αποκτήσουμε υγεία και οχι για να χάσουμε και αυτήν που ήδη έχουμε!

εφυγα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...