Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με το 2ο πρόγραμμα, πέρσι τα Χριστούγεννα, είχα 34.9% λίπος, σήμερα είμαι στο 19.4. Κάτι έκανα :)

 

Εννοείται ρε συ Άλεξ ότι πλέον τα βάρη έχουν γίνει τρόπος ζωής. 4 μέρες τη βδομάδα + 2 ή 3 αεροβική (ποδήλατο).

 

Πώς βγάζουμε το πλάνο που επισύναψες σε προηγούμενο μήνυμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Σύμφωνα με το 2ο πρόγραμμα, πέρσι τα Χριστούγεννα, είχα 34.9% λίπος, σήμερα είμαι στο 19.4. Κάτι έκανα :)

 

Εννοείται ρε συ Άλεξ ότι πλέον τα βάρη έχουν γίνει τρόπος ζωής. 4 μέρες τη βδομάδα + 2 ή 3 αεροβική (ποδήλατο).

 

Πώς βγάζουμε το πλάνο που επισύναψες σε προηγούμενο μήνυμα;

 

με 19% λίπος δεν αρχίζεις όγκο μεγάλε. Πρέπει να το ρίξεις κάτω απο 14% Σωσε μια φωτογραφία στο pc σου απο τον browser (ctrl + print screen) καντην paste στο paint και save. μετα καντη attached

 

επίσης το λίπος είναι δυσκολο να το μετρήσεις μόνο με το μάτι , ας πούμε οτι αν δεν φαίνονται καλά οι κοιλιακοί σου καλύτερα μην αρχίζεις όγκο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19,4% όπως έγραψα προηγουμένως bosei.

 

Δηλαδή, είναι λάθος αυτή τη στιγμή να πάω για όγκο (+7 με 10 κιλά), μέχρι τον Μάρτη, και μετά να αρχίσω "στέγνωμα" για να φύγει το λίπος και να πάω στο 14%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι . Κάνε recomposition η υποθερμιδική μέχρι το 14 (τουλάχιστον) και μετά αρχίσε όγκο. 

 

Κοίτα τι παίζει, το λίπος για να μην χάνεις μυική μάζα πρέπει να χάνεται αργα. Πολύ αργα (μιλάμε για 1 κιλό τον μήνα 2 αν ξέρεις πολύ καλά τι και πως το κάνεις). Αν μετά τον όγκο καταλήξεις 25% λίπος και τρέχεις να χάσεις 10 κιλά και τα χάσεις σε 2-3 μήνες να "γραμμώσεις",  κάνεις μια ωραία τρυπα στο νερό όπως κάνει πολύς κόσμος καθώς θα χάσεις και την μισή μυική μάζα που έβαλες με κόπο.

 

Ογκος αρχίζει στο 13% (πχ ανάλογα με στόχο αλλος αρχίζει στο 9-10%) τελιώνει στο 17% και μετα χάνεις ενα τρίκιλο αργα αργα σε 2-3 μήνες και έχεις κρατίσει όλη την μυική σου μάζα στο 13% και είσαι baywatch

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Recomposition είναι αυτό που λέει η λέξη; Μενεις στα ίδια κιλά αλλά αλλάζεις τη δομή του σώματος (μειώνεις λίπος /  αυξάνεις μυική μάζα);

 

Άλεξ, στο ποστ 4012 έχεις μικρογραφία ένα συννημένο με λίστα τροφών και σύνολο υδατανθρακες/λίπη/πρωτείνες. Από το nutrition data το έβγαλες; Πώς ακριβώς;



Πάντως το IF Calculator, στο recomp μου λέει ότι πρέπει να αυξήσω το body fat. Για κέρδος 5 κιλών, τα 2,5 θα είναι λίπος.

 

Μπερδεύτηκα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ωραιες οι πληροφοριες αλεξ! 

θελει ψαξιμο το θεμα ειδικα αν δεν θες να τρως συνεχεια τα ιδια φαγητα!

θα το κοιταξω καποια στιγμη αναλυτικοτερα!!

 

αυριο θα παω να κανω μια λιπομετρηση να δω σε τι επιπεδα βρισκομαι γιατι ειμαι περιεργος! αν και περιμενω <13%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Recomposition είναι αυτό που λέει η λέξη; Μενεις στα ίδια κιλά αλλά αλλάζεις τη δομή του σώματος (μειώνεις λίπος /  αυξάνεις μυική μάζα);

 

Άλεξ, στο ποστ 4012 έχεις μικρογραφία ένα συννημένο με λίστα τροφών και σύνολο υδατανθρακες/λίπη/πρωτείνες. Από το nutrition data το έβγαλες; Πώς ακριβώς;



Πάντως το IF Calculator, στο recomp μου λέει ότι πρέπει να αυξήσω το body fat.

 

Μπερδεύτηκα... 

 

 

 

Ναι είναι αυτό που λέει η λέξη. Καλύτερα να κάνεις ελαφρώς υποθερμιδικά όπως λέω πιο πάνω (-3% πχ) η γενικά να χάνεις 100 γραμμάρια την ευδομάδα καθώς έχεις υψηλό λίπος.  Να ξέρεις οτι είναι θεωρητικά πιο αργή διαδικασία απο κοψίματα και φορτώματα και καλά κάνεις που κάνεις και αερόβια. 

 

Το συνημένο είναι απο το excel μου όχι απο κάποιο site. 

 

Ασε τι λέει το calculator όσον αφορά τον όγκο και πόσα κιλά λίπος / μύες θα βάλεις, αυτά εξαρτούνται απο πολλές παραμέτρους (γενετικά , αερόβια , καθαρό φαγητό κτλ) αυτά θα πρέπει να τα μετράς μόνος σου στην πορεία (μπορείς να αγοράσεις μετρητή λίπους που μετράει το λίπος κατω απο το δέρμα με 15 ευρώ)



ωραιες οι πληροφοριες αλεξ! 

θελει ψαξιμο το θεμα ειδικα αν δεν θες να τρως συνεχεια τα ιδια φαγητα!

θα το κοιταξω καποια στιγμη αναλυτικοτερα!!

 

αυριο θα παω να κανω μια λιπομετρηση να δω σε τι επιπεδα βρισκομαι γιατι ειμαι περιεργος! αν και περιμενω <13%

 

thanks, αν κρίνω από μια φωτογραφία σου που είχα δεί στο θρεαντ, ναι είσαι κάτω απο 13. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα. Λες να πάω από το 19,4% -που είμαι σήμερα- στο 14% και μετά να αρχίσω όγκο.

 

Στα 72 κιλά, 19,4%=14 κιλά λίπους.

14%=10 κιλά λίπους.

 

Άμα χάνω 100γρ τη βδομάδα θα χρειαστώ 40 βδομάδες για να χάσω 4 κιλά λίπους.

 

Με πέθανες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις recomposition χάνεις λίπος και βάζεις μυική μάζα μέντονας στα ίδια κιλά. Εσύ υπολόγισες μόνο το λίπος που χάνεις και όχι την μυική μάζα που θα βάζεις. 

 

και δεν σου ειπα να κάνεις recomposition εγώ, αυτό είναι προσωπική επιλογή. To recomp και το υποθερμίδικό φτάνουν στον ίδιο στόχο απλά το υπο φτάνει πιο γρήγορα και με λιγότερα κιλά σώματος ενώ το recomp φτάνει πιο αργα με περισσότερα κιλά

 

Το recomp επίσης είναι πιο δύσκολο , θέλει να ασχολείσαι, στο υποθερμιδικό , ε όλοι ξέρουν πως να πεινάνε λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το κλείσουμε και μη σε πρήζω άλλο, πάω στο IF Calculator, στο βήμα 3 διαλέγω την 1η επιλογή Standard recomp (-20/+20) και βασίζομαι στα στοιχεία που δίνει για να χάσω λίπος/βάλω μυικη μάζα. 40/40/20 ημέρα προπόνηση, 35/35/30 ημέρα καθισιού.

 

Περισσότερη πρωτείνη τη μέρα ξεκούρασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη το IF caluclator ειναι για intermittent fasting, δεν είναι για 6 γεύματα στύλ και δεν νομίζω οτι θα αποδώσει το +20/-20 στα 6 γεύματα, είναι εντελώς διαφορετική φιλοσοφία. Οταν στο έδωσα σου είπα να βάλεις +10% σε κάθε μέρα που τεριάζει οκ και με τα 6 γεύματα. Επίσης το +20/ -20 έχει και carb cycling μέσα.

 

Αν θες να κάνεις if κάνε το προτείνω ανεπιφύλακτα (εγώ δεν θα το σταματήσω ποτέ με αυτά που βλέπω) αλλά έχει πολύ ιστορία , δεν είναι για τον καθένα. IF σημαίνει 16 ώρες (τουλάχιστον) την ημέρα αφαγία , πρακτικά δεν τρώς πρωινό και δεκατιανό, ενώ τελευταίο γεύμα είναι κατά τις 10 το βράδυ. 

 

Η πρωτείνη σου πρέπει να είναι 2χ σωματικό βάρος όλες τις μέρες. Στο if επειδή μια μέρα δεν τρώς carbs η πρωτείνη θα αυξάνει λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...