Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν είναι τυχαίο που η άσκηση των άρσεων συγκαταλέγεται στις πολυαρθρικές. 
από τον πήχη έως και τη γάμπα συμμετέχουν ... εσείς τώρα ψάχνεστε για τους πρωτεύοντες και δευτερεύοντες μύες; 
οι άρσεις οι κλασσικές που βγάζουν σε ημικάθισμα ναι είναι των ποδιών πρωταρχική..
στις ρουμανικές και στις stif legged (άλλες version) η πλάτη αποκτά μεγαλύτερο ρόλο. 
είτε τη μέρα ποδιών την κάνετε, είτε τη μέρα πλάτης το ίδιο και το αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

θα ηθελα πολυ να κανω μια ερωτηση. Θεωρείτε τα 20 000 χιλιομετρα που ειχα διανυσει με τα ποδια καλη επιδοση σε 4 μηνεσ;Επρεπε να ειχα ασχοληθει με τον υπερμαραθωνιο; Συν αυτου τωρα που τα παρατησα εκανα 90 λεπτα την μερα ελλειπτικο μηχανημα. δεν ειναι καλο αυτο αλλα για τα 20 000 χιλιομετρα που ειχα κανει ηταν καλη επιδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι τυχαίο που η άσκηση των άρσεων συγκαταλέγεται στις πολυαρθρικές.

από τον πήχη έως και τη γάμπα συμμετέχουν ... εσείς τώρα ψάχνεστε για τους πρωτεύοντες και δευτερεύοντες μύες;

οι άρσεις οι κλασσικές που βγάζουν σε ημικάθισμα ναι είναι των ποδιών πρωταρχική..

στις ρουμανικές και στις stif legged (άλλες version) η πλάτη αποκτά μεγαλύτερο ρόλο.

είτε τη μέρα ποδιών την κάνετε, είτε τη μέρα πλάτης το ίδιο και το αυτό.

 

Όχι Δήμητρα. Πάλι εκτεινοντες ισχυου δουλεύουν. Όπως και στο πεγκ ντεκ οριζοντιοι προσαγωγοι ώμου(θωρακικοι). Δε μιλάμε ούτε by the feel ούτε bioscience. Μιλάμε με απλό τρόπο να καταλαβαίνουμε τι γυμναζει πρωταρχικα κάθε άσκηση. Τους μυς που κινουν την κύρια αρθρωση, κόντρα στην αντίσταση. Η μυς πλάτης δεν κινουν το ισχυο

 

 

Ακολουθώντας αυτή τη λογική μπορείς εύκολα να καταλάβεις ποια άσκηση γυμναζει τι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν είναι τυχαίο που η άσκηση των άρσεων συγκαταλέγεται στις πολυαρθρικές.

από τον πήχη έως και τη γάμπα συμμετέχουν ... εσείς τώρα ψάχνεστε για τους πρωτεύοντες και δευτερεύοντες μύες;

οι άρσεις οι κλασσικές που βγάζουν σε ημικάθισμα ναι είναι των ποδιών πρωταρχική..

στις ρουμανικές και στις stif legged (άλλες version) η πλάτη αποκτά μεγαλύτερο ρόλο.

είτε τη μέρα ποδιών την κάνετε, είτε τη μέρα πλάτης το ίδιο και το αυτό.

Δεν είναι όλα τόσο απλά ούτε ψαχνόμαστε για πρωτευοντες και δεύτερεοντες μύες!

Λέω κάτι τελευταίο και το κλείνω μιας και δεν υπάρχει νόημα

Α. Εκτός από την εκτέλεση με τελείως τεντωμένα τα πόδια όπου πιάνει περισσότερο τον δικέφαλο μηριαίο, όλες οι άλλες versions πιάνουν πολύ περισσότερο την πλάτη πάρα τα πόδια!

Β. Όχι δεν είναι το ίδιο όποια μέρα και να την κάνουμε, την βάζουμε σε μέρα ποδιών μόνο κατ εξαίρεση (στην εκτέλεση με τελείως τεντωμένα πόδια) σε όλες τις άλλες εκτελέσεις μπαίνει σε μέρα πλάτης! Έχετε δει πολλούς να γυμνάζουν σοβαρά τα πόδια και σκληρά και να έχουν την ίδια μέρα άρσεις και σκουωτ?

Γ. Στο bb.gr εγώ δεν περνάω ούτε απ έξω, κάποιοι από εδώ όμως γράφετε εκεί σωστά? Εκεί έχει ένα σωρό καραγκιόζηδες έχει όμως και πολλούς καλούς επαγγελματίες.. Βρείτε μου ΕΝΑΝ μόνο που να λέει ότι οι άρσεις είναι πρωτίστως για πόδια και μετά για πλάτη και ανεβάστε το εδώ να το δω και γω!

 

Θα το πω μια τελευταία φορά οι άρσεις είναι πολύαρθρικη άσκηση, μπαίνει στην μέρα της πλάτης,  Κατ εξαίρεση βέβαια και υπό προϋποθέσεις μπορούμε να την βάλουμε όποια μέρα θέλουμε, όπως και όλες τις ασκήσεις!

 

Το ότι μετά από 20+ χρόνια θα κάθομαι να γράφω ότι οι άρσεις ΔΕΝ είναι άσκηση ποδιών αλλά πλάτης δεν το περίμενα

edit

το bbgr το ανέφερα γιατί εκει γραφει και ο μεγαλύτερος όλων (ολοι εκει μεσα ανεξαιρέτως   του μιλάνε με άπειρο σεβασμό στον πληθυντικό κυριε γιαννη κτλ) ο Γ.Διακογιαννης  ο πρώτος ελληνας επαγγελματίας bb ! 

αν έχετε απορίες για το τι άσκηση  ειναι οι άρσεις στείλτε του ενα πμ και ρωτήστε τον ...

Επεξ/σία από Mau-Maus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαίνεσαι συνονόματε.

 

Το γραψα και πριν. Τυπικά, ανήκει στα πόδια. Ουσιαστικά, είναι all around, σαν τον Αντετοκούμπο ένα πράμα.

 

Νταλκάδες που έχετε όμως. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασκηση πλατης ειναι το ντεντλιφτ ρε παιδια... Ουτε εναν δεν εχω δει να το κανει σε μερα ποδιων, και φυσικα οι γυμναστες σ εμας, και η δικια μου, για τη πλατη την υπολογιζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είτε το γυμνάσεις πλάτη είτε το γυμνάσεις πόδια, το ίδιο και το αυτό είναι αρκεί να το κάνεις σωστά 
και γω πιστεύω πως είναι έκταση ισχύου άρα πόδια...

όπως πόδια γυμνάζω και με τις αντιστάσεις των αεροβίων μηχανημάτων 

τα σπάνε σε δύο διαφορετικές μέρες για να έχουν τα μέγιστα ως προς την αποδοτικότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Maus ένα Google οπουδήποτε με prime movers deadlift απαντα στην ερώτησή σου.

 

Πχ. Ο Ben http://www.benpakulski.com/uncategorized/deadlift-not/

 

Όποιος το βάζει σε upper μέρα κάνει λάθος

.

 

 

Μαργαρίτα σε αυτό το θέμα κάνουν λαθος

 

 

Στο θέμα αν μπαίνουν με βαριά καθίσματα προφανώς είναι θέμα προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To deadlift σε εμένα δουλεύει πάνω από όλα ραχιαίους (lower back) και δευτερεύοντες lats , hamstrings, quads ανάλογα με την εκτέλεση. 

 

Πάντως το squat το έχω δουλέψει πολύ ενώ το deadlift όχι οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι το κάνω σωστά. :P. H αλήθεια είναι ότι οι πιο προχωρημένοι (powelifters κτλ) λένε ότι είναι περισσότερο pushing άσκηση παρά pulling οπότε ίσως αν η τεχνική είναι τέλεια να μην πιάνει τόσο πλάτη. Εγώ δεν ασχολήθηκα τόσο ώστε η τεχνική μου να φτάσει σε αυτό το επίπεδο. 

 

Όποιος κάνει deadlift χωρίς ζέσταμα πάντως την μέση του είναι που δεν θα μπορεί να κουνήσει μετά όχι τα πόδια του :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To deadlift σε εμένα δουλεύει πάνω από όλα ραχιαίους (lower back) και δευτερεύοντες lats , hamstrings, quads ανάλογα με την εκτέλεση. 

 

Πάντως το squat το έχω δουλέψει πολύ ενώ το deadlift όχι οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι το κάνω σωστά. :P

 

Όποιος κάνει deadlift χωρίς την μέση του είναι που δεν θα μπορεί να κουνήσει μετά όχι τα πόδια του

εγώ στα DL δουλεύω τα RDL και νιώθω πρωτίστως τους ραχιαίους μετά τους hams και τέλος lats και 3ceps, πήχεις 

είμαι πολύ αβέβαιη για τη τεχνική της για αυτό και δεν φορτώνω βουρ και τις εκτελώ πάρα μα πάρα πολύ αργά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντακον είπες πριν οτι δεν υπάρχει προπονητής που να ξέρει πρέπει 5 πράγματα και να θεωρεί τις άρσεις πρωτίστως άσκηση πλάτης ! τον διακογιαννη τον έχεις ακουστά ?

 

diakogiannis_1920x1080.jpg

 

 ο πρώτος κάτοχος επαγγελματικής κάρτας IFBB στην Ελλάδα - πιστεύω οτι  5 πράγματα τα ξέρει !

στειλε του ενα πμ εδω που γράφει και ρώτα τον

http://www.bodybuilding.gr/forum/archive/index.php/t-15282.html?s=d3c29ba743b9377f6c39143eaf7788a5

 

-----

επίσης ρώτα και συ 5 πράγματα να μάθεις γι αυτόν δεν ειναι κακο

ολους όσους γράφουν σήμερα στο νετ τους εχει κυριολεκτικά για ψωμοτύρι !

Επιστήμονας ο πρωτος  στην Ελλάδα , και στην θεωρία και στην πράξη !

Εγώ δεν γκουγκλαρω , δεν θα δεις τίποτα απο οσα γράφω να ειναι προϊόν γκουγκλαρισματος , πολυ απλά γιατί ολα όσα ξέρω τα έχω διδαχθεί απο αυτόν, τον καλύτερο (ρώτα να μάθεις γι αυτόν να δεις αν υπερβάλω) επαγγελματία δάσκαλο σε όλη την Ελλάδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...