Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγω ειμαι σχεδόν 90 κιλα και πρεπει να δείχνω σαν οδοντογλυφιδα μπροστά στον Αλεξ!

ε ναι έχει ανοίγματα και πάνω στα κόκκαλα μυική μάζα...

μπάλες για μυικές ομάδες...

εμείς επιπεδόγλυφοι με λίπος  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αλεξ ωραίος , καμιά σχέση με πριν κάνα 3αρη χρόνια που μπήκα εδώ, άλλος άνθρωπος μπράβο ! 

------

Πόσο χάρηκα για την επιστροφή του παιχτη, του χω μεγάλη αδυναμία γιατι εκτος απο αθληταρας μου βγαζει κ καλό παιδί

https://youtu.be/LFvhdx_cTCE

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλια η σημερινη προπονηση καθως μετα την 1η ασκηση αρχισαν να τρεμουν τα ποδια μ και στις επομενες μπηκα με πολυ λιγα κιλα

αλλαξα τις επαναληψεις και ισως μου εκατσε βαρη

συγκεκριμενα ξεκινησα με σκουοτ και απο 5x5@75kg ειπα να το γυρισω σε πυραμιδα(12,10,8,6,4)

12ρεπς70 kg,10reps75kg....4reps90kg που τελικα εβγαλα τις 2(δεν ειχα σποτ αλλιως πιστευω εβγαζα μια ακομα) και μετα με επιασε ενα ελαφρυ τρεμουλο και στις επομενες μπηκα με πολυ ελαφρια κιλα

αυτο,δλδ να ξεκινησουν να  "τρεμουν τα ποδια" εχει συμβει και σε κανεναν αλλον γτ πρωτη φορα το παθαινω,μετα απο κανενα μισαωρο ημουν κομπλε βεβαια

την επομενη φορα αμα συνεχισω πυραμιδα λεω να ξεκινησω με 65 κιλα 

 

 

θα βγαλω βιντεο την επομενη φορα να μου πειτε και εσεις απο τεχνικη γτ εχω καιρο να πω καποιον γυμναστη να μ ελεγξει

το μονο που μ λενε οτι κανω λαθος ειναι οτι τα γονατα βγαινουν λιγο πιο μπρστα απο τις μυτες κατα τα ολα ok!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά πάνε και τα πόδια αλλά θέλουν 2-3 χρονάκια ακόμα για να στρώσουν

μια χαρά είσαι εμείς θέλουμε στάνταρ 3 για να στρώσουμε το σύνολο :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλια η σημερινη προπονηση καθως μετα την 1η ασκηση αρχισαν να τρεμουν τα ποδια μ και στις επομενες μπηκα με πολυ λιγα κιλα

αλλαξα τις επαναληψεις και ισως μου εκατσε βαρη

συγκεκριμενα ξεκινησα με σκουοτ και απο 5x5@75kg ειπα να το γυρισω σε πυραμιδα(12,10,8,6,4)

12ρεπς70 kg,10reps75kg....4reps90kg που τελικα εβγαλα τις 2(δεν ειχα σποτ αλλιως πιστευω εβγαζα μια ακομα) και μετα με επιασε ενα ελαφρυ τρεμουλο και στις επομενες μπηκα με πολυ ελαφρια κιλα

αυτο,δλδ να ξεκινησουν να  "τρεμουν τα ποδια" εχει συμβει και σε κανεναν αλλον γτ πρωτη φορα το παθαινω,μετα απο κανενα μισαωρο ημουν κομπλε βεβαια

την επομενη φορα αμα συνεχισω πυραμιδα λεω να ξεκινησω με 65 κιλα 

 

 

θα βγαλω βιντεο την επομενη φορα να μου πειτε και εσεις απο τεχνικη γτ εχω καιρο να πω καποιον γυμναστη να μ ελεγξει

το μονο που μ λενε οτι κανω λαθος ειναι οτι τα γονατα βγαινουν λιγο πιο μπρστα απο τις μυτες κατα τα ολα ok!

Εγω τρεμω γενικα μονο οταν δεν εχω φαει καλα πριν την προπονηση.Αλλιως λογω αγυμνασιας.

 

Εκανες σωστα και ελεγχομενα τις επαναληψεις η εκανες το καθισμα σε 0,1 δευτερολεπτο  και καθοσουν στην κορυφη κανα 5 δευτερολεπτα? Παιζει και αυτο ρολο.Κανοντας αργα και σταθερα τις επαναληψεις θα αποκτησεις καλυτερο ελεγχο και δε θα τρεμεις. (αν ειναι απο αυτο)

 

 

Τωρα με επιασε ενα ελαφρυ τρεμουλο που ηρθα απο το γυμναστηριο γιατι δεν εχω φαει ακομα, μολις φαω θα μου περασει. χαχαχ γκαντεμη :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Maus ποια ασκησει να βγαλω για να βαλω deadlifts?

 

Pullups,εμπροσθολαιμιες,κωπηλατικη,V. Να μην βγαλω καμια και να προσθεσω deadlifts παει πολυ νομιζω γιατι εχω και δι-τρι.

Να μην βγαλω καμια και να περιμενω για αργοτερα?

 

 

Τα deadlifts είναι έκταση γονάτου με έκταση ισχύου και όλο το άνω σώμα συμμετέχει ισομετρικά χωρίς καμία σύσπαση (ουδέτερη σπονδυλική στήλη, χέρια σαν σχοινιά κλπ. ). Δεν είναι άσκηση πλάτης για κανένα λόγο , εκτός και αν θεωρεί κανείς άσκηση πλάτης το κάθισμα επειδή βάζει ένα βάρος στην πλάτη του . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τρεμω γενικα μονο οταν δεν εχω φαει καλα πριν την προπονηση.Αλλιως λογω αγυμνασιας.

 

Εκανες σωστα και ελεγχομενα τις επαναληψεις η εκανες το καθισμα σε 0,1 δευτερολεπτο και καθοσουν στην κορυφη κανα 5 δευτερολεπτα? Παιζει και αυτο ρολο.Κανοντας αργα και σταθερα τις επαναληψεις θα αποκτησεις καλυτερο ελεγχο και δε θα τρεμεις. (αν ειναι απο αυτο)

Πω φίλε και τα δύο

Έτυχε και έφαγα πολύ λίγο πριν την προπόνηση και καθόμουν στην κορυφή για 5 sec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα deadlifts ειναι πρωτίστως άσκηση πλάτης 

ραχιαίοι, γλουτοί,  μηριαίοι δικέφαλοι κτλ  έρχονται μετά και καταϊδρωμένοι και έχουν να κάνουν κυρίως με την εκτέλεση 

αν τα κάνεις με τεντωμένα τα πόδια πχ πιάνουν μηριαίους δικέφαλους  και μπλα μπλα μπλα θα μπορούσα να γραψω βιβλιο αλλα βαριέμαι , το σίγουρο ειναι πως δεν θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε τώρα στα γεράματα ..

τα deadlifts ειναι άσκηση που μπορεί να σου μεταμορφώσει την πλάτη, όλο το εύρος της πλάτης ! 

για τα πόδια έχουμε τα σκουωτ !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνουμε bicep curl κινείται ο αγκώνας , κάνει κάμψη και γυμνάζουμε τους καμπτήρες του αγκώνα (δικέφαλος). Παράλληλα όμως γυμνάζεται ισομετρικά οι καμπτήρες του καρπού (πχ. πήχης) για να κρατάνε τον καρπό σταθερό. Δεν είναι σε καμία περίπτωση άσκηση πήχη τα bicep curl.

 

Βοηθάνε στην ανάπτυξη του πήχη? Προφανώς. Αν τα κάνετε και όρθια και με ένα βαράκι βοηθάνε και στους κοιλιακούς και ραχιαίους και τα πάντα.Αλλά είναι άσκηση για τους μυς που κινούν την κύρια άρθρωση , τον αγκώνα, και κατά συνέπεια δικέφαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ ντακον 1 εκατομμύριο ασκήσεις μπορεί να γυμνάζουν  1 εκατομμύριο διαφορετικές μυικές ομάδες μαζι

ειναι γνωστό αυτό!

το οτι τα deadlifts όμως ειναι πρωτίστως άσκηση πλάτης και μετά  ποδιών ειναι επίσης γνωστό εις τους αιώνες των αιώνων

δεν υπάρχει σοβαρός αθλητής που να ασχολείται, που να ξέρει 5 πράγματα και να ισχυρίζεται το αντίθετο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω φίλε και τα δύο

Έτυχε και έφαγα πολύ λίγο πριν την προπόνηση και καθόμουν στην κορυφή για 5 sec

Κυριως το φαγητο ειναι πιστευω.Σε αυτα τα κιλα πρωτη φορα μπηκες? Και οι επαναληψεις μου φανηκαν πολλες.

Πρεπει να καθοριζεις απο την αρχη τι προπονηση θα κανεις.Τωρα εκανες 5 5αρια σε κιλα που ηταν αρκετα για το bodyweight σου και μετα το γυρισες σε πυραμιδα.Αν δεν εχεις φαει και καλα, δε θελει κ πολυ να σε εξαντλησει, squats ειναι αυτα :P

 

 

Την επομενη φορα φαε καλα και διαλεξε το ειδος της προπονησης σου απο οταν κανεις ζεσταμα.Και μην παρασυρεσαι με το φορτωμα κιλων γτ εκτος απο κινδυνο τραυματισμου, αν δεν κανεις σωστη εκτελεση της ασκησης θα εχεις λιγοτερο κερδος απο το αν ριξεις τα κιλα και κανεις αργα, σταθερα και σωστα τις επαναληψεις.Τα κιλα θα ερθουν σε 3-5-10 μηνες, τι βιαζεσαι, ολη τη ζωη μπροστα σου εχεις :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...