Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς βάρος , όταν κάνεις sumo κάθισμα, το γόνατό σου γυρίζει μέσα?

νομίζω πως ναι και το έχω δικαιολογήσει σε θέμα stability πέλματος/παπουτσιού 

 

θα κλείσω εν αρχή το άνοιγμα, θα βγάλω το V grip από το Τ-Bar και να θα πιάσω τη μπάρα απευθείας.

θα δω και στο ζέσταμα που κάνω bodyweight πως κινείται το γόνατο. 

 

αν και στις διατάσεις αποθεραπείς που κάνω όρθια ανοίγματα 90μοιρών δεν παρατήρησα δυσκαμψία στη παραλληλότητα γονάτου-μύτης ποδιών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Όταν είναι χωρίς βάρος, προφανώς είναι θέμα mobility για ένα άτομο στο επίπεδό σου. 

θέμα mobility ή θέμα χαλαρών συνδέσμων άρθρωσης γονάτου; για να δούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέμα mobility ή θέμα χαλαρών συνδέσμων άρθρωσης γονάτου; για να δούμε 

 

 

Σιγά ρε Δήμητρα με τη μία στο κακό. Και τι έγινε στην τελική , κάνε μια άσκηση που δεν παρατηρείς αυτό το φαινόμενο. 

 

Έχεις βγάλει κανένα γόνατο τώρα τελευταία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά ρε Δήμητρα με τη μία στο κακό. Και τι έγινε στην τελική , κάνε μια άσκηση που δεν παρατηρείς αυτό το φαινόμενο. 

 

Έχεις βγάλει κανένα γόνατο τώρα τελευταία?

όχι αλλά έχω θέματα πόνου στα γόνατα απλά φροντίζω τι ασκήσεις θα εκτελώ και προσπαθώ να ενδυναμώσω τους συνδέσμους 

 

κλάιν, θα μειώσω το εύρος και θα δω με grip τι γίνεται και θα παρατηρώ πάρα πολύ το σημείο πια των γονάτων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόνοι στα γόνατα σημαίνει σφιχτοί μυς περιμετρικά του γονατού , αρχικά πάντα και με το καλό σενάριο,.Μια απλή ανισσοροπία αρκεί . Σφιχτοί μυς θα μπορούσε να είναι και ο λόγος που χωρίς βάρος δεν μπορείς να κάνεις σωστά μια έξω στροφή ισχύου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι οι πονοι μπορεί να δημιουργηθηκαν απο την ταση να τα κλεινει πρις τα μεσα στα σκουοτ;

και το 2005 με πόνους στα γόνατα ορθοπεδικός χωρίς καμία ιδιαίτερη εξέταση μου μίλησε για χαλαρούς συνδέσμους και έκτοτε το κράτησα. καλά τότε ήμουν και χοντρή και αγύμναστη φουλ .

και με παρατεταμένη καθιστική μέρα, έχω νιώσει να διαμαρτύρονται. 

κοινώς, τα είχα πριν από την ενασχόλησή μου με τα βάρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχες χαλαρούς συνδέσμους θα τραυματιζόσουν και στα γόνατα πιο εύκολα. Αν δεν τραυματίζεσαι , ή δεν έχεις τραυματισμούς ως τώρα, για όλους τους πρακτικούς λόγους, χαλαρός σύνδεσμος είναι κάτι τόσο φλου όσο η χονδροπάθεια (την οποία έχει περιέργως το 90% του πληθυσμού)

 

Γενικότερα ξεκίνα με τα απλά και ακίνδυνα πρώτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχες χαλαρούς συνδέσμους θα τραυματιζόσουν και στα γόνατα πιο εύκολα. Αν δεν τραυματίζεσαι , ή δεν έχεις τραυματισμούς ως τώρα, για όλους τους πρακτικούς λόγους, χαλαρός σύνδεσμος είναι κάτι τόσο φλου όσο η χονδροπάθεια (την οποία έχει περιέργως το 90% του πληθυσμού)

μάλλον πρέπει να απευθυνθώ σε θεραπευτή για να μου πει τι ακριβώς έχω. 

έως τότε, συναχίζω κανονικά. 

 

τέσπα για να επανέλθω στο θέμα μου είναι πως από την παρατήρηση του τύπου κράτησα το ότι δίνω ώθηση στον έξω μηριαίο και όχι στον γλουτιαίο. και διερωτώμαι ...έπρεπε να δώσω έμφαση με τον γλουτιαίο; αν ναι τότε πρέπει να το μάθω γιατί έως τώρα το ανέβασμα μου ήταν πάντα με ώθηση στον μηριαίο. για τον γλουτό απλά φρόντιζα να είναι με την κλασική καμπύλη στους ραχιαίους, κοινώς τουρλωτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα μια γνωμη απο τους "γυμναστηριακους" του φόρουμ που ξέρουν απο "προγραματα"

Όπως εχω γράψει και παλιοτερα ,γυμναστική κανω στο σπίτι ,εχω παγκο με ορθοστατες ,μπαρα(στραβή /ίσια) ,βαρακια και 80 κιλα βαρη.

Με ενδιαφέρει για 3 μερες την εβδομαδα και μπορώ να κανω τις περισσότερες απο τις ασκήσεις που φαίνονται εδω http://www.bodybuilding.com/fun/top-3-muscle-building-routines-max-muscle-gains.htm.

Μεχρι πέρυσι  αυτο που εκανα τις 3  μερες ,ειναι λίγο από όλα και ημουν αρκετα ευχαριστημενος με το αποτελεσμα,αλλα το προβλημα με αυτο ειναι οτι πιανόμουν παντού καθε φορα.

Τωρα που ξανα αρχισα το πηγα κάπως ετσι : πλάτη-ώμους ,δικέφαλα-τρικέφαλα-πήχης, και στήθος(μαζι με κοιλιακούς και σκουοτ) το αφίσα μονο του  γιατί ειναι "πλουσιο" και ειναι κατι που με χαλαει πανω μου γι'αυτο το φροντίζω ιδιαίτερα.

Το θεμα ειναι οτι εστιάζοντας σε συγκεκριμένα σημεία πιάνονται γρήγορα με αποτελεσμα να μην μπορω να βγαλω ευκολα το πρόγραμμα.

Βεβαια αυτο  εχει να κανει και με το οτι η φυσικη μου κατάσταση τωρα δεν ειναι η ίδια με οταν σταμάτησα τον Οκτώβρη.  

Προσανατολιζομαι να το γυρισω σε "λιγο απο ολα" όπως φαίνεται και στο λινκ παραπάνω στο πρόγραμμα των 3 ήμερων  μεχρι να σφιξω λιγο και μετα να ξαναδοκιμάσω να εστιάσω σε σημεία ανα μερα.

Ποια η γνωμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον πρέπει να απευθυνθώ σε θεραπευτή για να μου πει τι ακριβώς έχω. 

έως τότε, συναχίζω κανονικά. 

 

τέσπα για να επανέλθω στο θέμα μου είναι πως από την παρατήρηση του τύπου κράτησα το ότι δίνω ώθηση στον έξω μηριαίο και όχι στον γλουτιαίο. και διερωτώμαι ...έπρεπε να δώσω έμφαση με τον γλουτιαίο; αν ναι τότε πρέπει να το μάθω γιατί έως τώρα το ανέβασμα μου ήταν πάντα με ώθηση στον μηριαίο. για τον γλουτό απλά φρόντιζα να είναι με την κλασική καμπύλη στους ραχιαίους, κοινώς τουρλωτός.

 

Δεν μπορείς να μη χρησιμοποιήσεις το γλουτιαίο. Απλά δεν το σκέφτηκες, δεν έκανες την σύνδεση με το μυαλό σου. Σταμάτα στη μέση την κίνηση με λιγότερα κιλά και απλά σκέψου να φέρεις τους γλουτούς μπροστά και να τους σφίξεις .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να μη χρησιμοποιήσεις το γλουτιαίο. Απλά δεν το σκέφτηκες, δεν έκανες την σύνδεση με το μυαλό σου. Σταμάτα στη μέση την κίνηση με λιγότερα κιλά και απλά σκέψου να φέρεις τους γλουτούς μπροστά και να τους σφίξεις .  

θα αρχίσω να το δοκιμάζω αυτό. Γιατί όντως είναι ο μόνος μυς που δεν μπορώ να πετύχω τη σύνδεση. Θα ξεκινήσω από bw squat να το κάνω. σε ευχαριστώ πολύ Ντάκον για τα τιπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...