Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μην φοβασαι δημητρα. Κανεις και κανονικά σκουοτ;

όχι πια, από Σεπτέμβρη στα κανονικά, τώρα έμφαση σε αυτά γιατί ο μηριαίος και ο γλουτιαίος είναι πίσω σε σχέση με τον 4φαλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σημαινει να το πω λιανα οταν κατεβαινες δεν τουρλωνες το πισινο σου.

το βλέπεις πολύ μονοδιάστατα το θέμα 

 

1)όσον αφορά το τούρλωμα δεν θα μιλήσω εγώ γιατί δεν με βλέπω αλλά τρίτοι που με παρατήρησαν live στο life 

2)το ότι έχει μείνει κάτι μυικά πίσω δεν σημαίνει αποκλειστικά και μόνο ότι δεν εκτελείται σωστά ή κάτι ανάλογο. Απλά δεν "παίρνει" τόσο εύκολα όσο το άλλο. 

3)για μένα προπονητική νοοτροπία δεν είναι να μένω στάσιμη σε μια άσκηση και απλά να αυξάνω κιλά, αλλά να του δίνω τέτοιο ερέθισμα που να το νιώθω να ξεφτυλίζεται από το σκίσιμο. Το δοκίμασα και είδα ότι αποδίδει σε πρήξιμο. 

αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα t bar squats σε τι βοηθανε?

δοκίμασε και θα δεις. Δεν βοηθάνε σε κάτι διαφορετικό από τα sumo squat. απλά δίνει διαφορετικό ερέθισμα λόγω αλλαγής της φυσικής εκτέλεσης του κέντρου βάρους (μπούρδες λέω, μη με ακούτε. απλά δοκιμάστε και θα κρίνετε μόνοι σας) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι πια, από Σεπτέμβρη στα κανονικά, τώρα έμφαση σε αυτά γιατί ο μηριαίος και ο γλουτιαίος είναι πίσω σε σχέση με τον 4φαλο. 

http://bretcontreras.com/growing-glutes-without-growing-the-legs/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βλέπεις πολύ μονοδιάστατα το θέμα

 

1)όσον αφορά το τούρλωμα δεν θα μιλήσω εγώ γιατί δεν με βλέπω αλλά τρίτοι που με παρατήρησαν live στο life

2)το ότι έχει μείνει κάτι μυικά πίσω δεν σημαίνει αποκλειστικά και μόνο ότι δεν εκτελείται σωστά ή κάτι ανάλογο. Απλά δεν "παίρνει" τόσο εύκολα όσο το άλλο.

3)για μένα προπονητική νοοτροπία δεν είναι να μένω στάσιμη σε μια άσκηση και απλά να αυξάνω κιλά, αλλά να του δίνω τέτοιο ερέθισμα που να το νιώθω να ξεφτυλίζεται από το σκίσιμο. Το δοκίμασα και είδα ότι αποδίδει σε πρήξιμο.

αυτά

Δεν το βλεπω μονοδιαστατα. Απλα δεν νομιζω για την μη ανάπτυξη του γλουτου να φταιει συγκεκριμενη ασκηση. Γιατι αλλαξες αυτην και δεν εβαλες πχhip thrust exercise.

 

Αποδιδει στο πριξιμο, αλλα οπως καθε ασκηση αν δεν ανεβεις σε κιλα, δεν μειωσεις το διάλλειμα, δεν παιξεις με επαναληψεις θα ερθει και σε αυτη ο κορεσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα μελετησω στο youtube και θα τα δοκιμασω.Βαρεθηκα ολο τα ιδια για ποδια.

ANTE !!!! δοκίμασε τα να ανταλλάξουμε απόψεις!!! 

Δεν το βλεπω μονοδιαστατα. Απλα δεν νομιζω για την μη ανάπτυξη του γλουτου να φταιει συγκεκριμενη ασκηση. Γιατι αλλαξες αυτην και δεν εβαλες πχhip thrust exercise.

 

Αποδιδει στο πριξιμο, αλλα οπως καθε ασκηση αν δεν ανεβεις σε κιλα, δεν μειωσεις το διάλλειμα, δεν παιξεις με επαναληψεις θα ερθει και σε αυτη ο κορεσμος.

είπα ότι άλλαξα μόνο αυτή; το αναφέρω πουθενά αλλού; 

γιατί λες πράγματα που δεν έχω καν πει ....

 

έχω αλλάξει όλο μου το πρόγραμμα 

ακόμα και σε ασκήσεις που έμειναν παλιές (και δεν είναι πολυαρθρικές) παίζω drop set. Σε άλλες έχω αλλάξει και τα διαλείμματα με 30' 

 

ξεφεύγει όμως η κουβέντα και γω θέλω να μάθω info για τα T-Bar squat όπως στο αρχικό μου ερώτημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει δημητρα χαλαρωσε ομως. Δεν το λεω για να σε κραξω.

 

Δικο σου σωμα οτι θες κανεις.

Βρε Χρήστο μου, από τη στιγμή που κρίνεις πρέπει να δέχεσαι και έναν αντίλογο. Δεν λέω ότι κράζεις, δεν λέω ότι μου την λες και το αντίστοιχο. Αλλά νομίζω ότι στις απαντήσεις σου βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Τέσπα, ας μην περάσουμε άλλο off topic 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στροφή γονάτου εννοώ κλίση προς τα μέσα... 

κοινώς η μύτη του ποδιού δεν είναι παράλληλη με το γόνατο 

 

 

Απλά δεν κάνει το ισχύο σου έξω στροφή . Είναι θέμα κινητικότητας. Μίκρυνε το άνοιγμα των ποδιών σου για αρχή. Κράτα τη μπάρα ψηλά , σαν goblet squat. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν κάνει το ισχύο σου έξω στροφή . Είναι θέμα κινητικότητας. Μίκρυνε το άνοιγμα των ποδιών σου για αρχή. Κράτα τη μπάρα ψηλά , σαν goblet squat. 

τι εννοείς; 

είσαι σίγουρος ότι δεν κινδυνεύει ο αγκώνας με κράτημα της μπάρας σαν goblet squat? 

επίσης γιατί μου ανέφερε ότι δίνω ώθηση σε έξω γλουτιαίο και όχι σε γλουτιαίο για αυτό μου φεύγει η κλήση προς τα μέσα 

την επόμενη φορά θα δω καλύτερα το άνοιγμα και την αντίδραση των γονάτων. 

η μαλακία είναι ότι δεν έχω μπροστά καθρέπτη και πρέπει να κατεβάζω κεφάλι (αυχένα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...