Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τα χαρακτηριστικά της νευρικής ορθορεξίας

Ένα υγιεινό -ισορροπημένο διαιτολόγιο, πληρέστατο σε θρεπτικά συστατικά, είναι απολύτως αποδεκτό και χρήσιμο. Σύμφωνα με την κ.Κοκκίνου, μπορούμε να μιλάμε για νευρική ορθορεξία, όταν η τήρηση αυτού του διαιτολογίου αποτελεί ακραία και απόλυτη θέση του ατόμου, που το ακολουθεί, με χαρακτηριστικά όπως π.χ.:

  • Η επίμονη σκέψη σχετικά με τη δίαιτα περισσότερο από τρεις ώρες ημερησίως,
  • Ο σχεδιασμός-προγραμματισμός γευμάτων πολλές ημέρες πριν από την κατανάλωσή τους.
  • Η θρεπτική αξία του γεύματός είναι περισσότερο σημαντική από την ευχαρίστηση της κατανάλωσής του.
  • Το έντονο αίσθημα αυτοπεποίθησης, όταν το άτομο τρώει υγιεινά.
  • Η παύση κατανάλωσης τροφίμων που έδιναν απόλαυση και η αντικατάστασή τους από «σωστά» τρόφιμα.
  • Η αντικοινωνική συμπεριφορά του ατόμου, επειδή το είδος διατροφής καθιστά δύσκολο το να φάει έξω.
  • Οι έντονες ενοχές, όταν «χαλάει» η διατροφή,
  • Η εκτίμηση της θρεπτικής αξίας των τροφίμων πάντοτε πριν από το φαγητό.
  • Η ευτυχία και ο πλήρης έλεγχος, όταν τρώει «υγιεινά».
  • Το υποτιμητικό βλέμμα προς τους ανθρώπους, που δεν έχουν κανέναν έλεγχο στο τι τρώνε.
Ένα ακόμη χαρακτηριστικό τους είναι ότι θυμούνται και περιγράφουν με λεπτομέρειες τις «σωστές» και «υγιεινές» επιλογές τους. π.χ., «έχω να βάλω στο στόμα μου γλυκό εδώ και 2,5 χρόνια. Τελευταία φορά που έφαγα ήταν μια σειρά σοκολάτα κουβερτούρα, το Μάιο του 2008».

 

Παρουσιαζω τα συμπτωματα 3,4,5,6,9,10.

 

Επισης η τελευταια προταση με χαρακτηριζει σε μερικα πχ τηγανητα,γυρους κτλ, θυμαμαι την περιοδο που σταματησα και δεν ηταν για να φτιαξω κορμι...

 

 

 

Το έντονο αίσθημα αυτοπεποίθησης, όταν το άτομο τρώει υγιεινά.

 

Απορω δηλαδη τοσο κακο ειναι να φροντιζεις να τρως υγιεινα και οχι αποδεδειγμενα βλαβερες τροφες η τροπους μαγειρεματος.Οκ ναι δεν θα παθεις κατι αν φας μια φορα πχ τηγανιτες πατατες αλλα αυτο ειναι και το επιχειρημα οσων θελουν να σε μπασουν στα ναρκωτικα "ειναι ωραια, δεν θα παθεις τιποτα με μια φορα"

 

 

 

Η παύση κατανάλωσης τροφίμων που έδιναν απόλαυση και η αντικατάστασή τους από «σωστά» τρόφιμα.

 

Και τα ναρκωτικα μπορει να δινουν απολαυση, να μην τα κοψουμε δηλαδη?

 

 

Η αντικοινωνική συμπεριφορά του ατόμου, επειδή το είδος διατροφής καθιστά δύσκολο το να φάει έξω.

 

Αν το τιμημα του να μην τρωω πατατες τηγανιτες και πιτογυρα, και αποφευγω να πηγαινω σε μαγαζια που καπνιζουν ειναι να θεωρουμαι αντικοινωνικος, ας ειναι.

Ωραια προπονηση σημερα στηθος ωμους.Εκανα αυτο του Maus οχι σε ολες τις ασκησεις γιατι το ξεχασα :fear: αλλα πολυ καλο το πιασιμο, ετρεμαν και μενα λιγο οι βραχιονες και πολυ καλο πρηξιμο.

Βελτιωθηκα και στα drop sets, στον παγκο εκανα

 

1ο 10   60

2ο 10   70

3ο   8   75

4ο   8   75 σε αυτο το σετ ειχα απο κοντα τον γυμναστη, εβγαλε αμεσως 10 κιλα εκανα 7 στα 65 και 4 στα 60.

 

Πολυ καλη προπονηση και στους ωμους με drop set σε δυο ασκησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

@Η θρεπτική αξία του γεύματός είναι περισσότερο σημαντική από την ευχαρίστηση της κατανάλωσής του.@

Μια χαρά συνδυάζονται και τα 2.

Περιμένοντας να δώ τις κατατακτήριες των Moto gp δυο- δυο τις σαλάτες με ένα ποτήρι κόκκινο κρασί!

Μούρλια :)

post-68421-0-61698800-1460225833_thumb.jpg

post-68421-0-25197700-1460225860_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαε μπακετα ολικης ή πολυσπορο, με αυγα, γαλαπουλα, μαρουλι, μουσταρδα ή αν δεν βαλεις αυγα στηθος κοτοπουλο και συνδυάζονται. Οπως και με πολλες αλλες τροφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ναρκωτικά έχουν εθιστικές ουσίες. Σε φάση ότι και να έχει μέσα σου ο εγκέφαλος θες δεν θες θα επειρεαστείς. Αυτό που κάνουν πολύ ψυχαναγκαστικοί με την διατροφή είναι ότι με το ζόρι προσπαθούν να βαφτίσουν αυτό που κάνουν ως την μόνη επιλογή και οτιδήποτε άλλο είναι καταστροφικό. Σε φάση δεν πηδάω γκόμενα γιατί μπορεί να κουραστώ και αύριο έχω προπόνηση και δεν λέει να την χάσω με τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Η θρεπτική αξία του γεύματός είναι περισσότερο σημαντική από την ευχαρίστηση της κατανάλωσής του.@

Μια χαρά συνδυάζονται και τα 2.

Περιμένοντας να δώ τις κατατακτήριες των Moto gp δυο- δυο τις σαλάτες με ένα ποτήρι κόκκινο κρασί!

Μούρλια :)

Τι μεροδιλουσες είναι αυτές...σε είχα για πιο large

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορθορεξια, η νεα διατροφικη διαταραχη.

 

http://health.in.gr/nutrition/news/article/?aid=1231098718

  

Το άρθρο ειναι επιεικώς αστείο. Σαν ψυχολόγος σας βεβαιώ ότι αυτό που περιγράφει ΔΕΝ ειναι διαταραχή αλλα άποψη.

 

Περιμένουμε εντυπώσεις

Το κολπάκι του Μαους μου άρεσε και θα το καθιερωσω.

 

Αυτό που μου άρεσε ακόμη περισσότερο ειναι το στυλ που έλεγε ο τύπος στο βίντεο. Για όποιον δεν μπήκε στον κόπο να το δει, παει ως εξής:

 

1ο σετ: 15-20 επαναλήψεις. Στόχος το ζέσταμα αλλα και φοκους στο μυ που θα γυμνάσουμε.

2ο σετ: 10-12 επαναλήψεις. Τόσα κιλά ωςτε να έρθει αποτυχία στην τελευταία επανάληψη.

3ο σετ: αυξηση κιλών, 4-6 επαναλήψεις (αποτυχία) και 40-50% κατέβασμα για ντροπ σετ μέχρι αποτυχία πάλι.

 

Το εφάρμοσα όχι μόνο στο στήθος αλλα και σε ώμους, πλάτη κι έγινα μούσκεμα εγω που δεν ιδρώνω ποτε. Εντυπωσιάστηκα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το άρθρο ειναι επιεικώς αστείο. Σαν ψυχολόγος σας βεβαιώ ότι αυτό που περιγράφει ΔΕΝ ειναι διαταραχή αλλα άποψη.

 

 

Το κολπάκι του Μαους μου άρεσε και θα το καθιερωσω.

 

Αυτό που μου άρεσε ακόμη περισσότερο ειναι το στυλ που έλεγε ο τύπος στο βίντεο. Για όποιον δεν μπήκε στον κόπο να το δει, παει ως εξής:

 

1ο σετ: 15-20 επαναλήψεις. Στόχος το ζέσταμα αλλα και φοκους στο μυ που θα γυμνάσουμε.

2ο σετ: 10-12 επαναλήψεις. Τόσα κιλά ωςτε να έρθει αποτυχία στην τελευταία επανάληψη.

3ο σετ: αυξηση κιλών, 4-6 επαναλήψεις (αποτυχία) και 40-50% κατέβασμα για ντροπ σετ μέχρι αποτυχία πάλι.

 

Το εφάρμοσα όχι μόνο στο στήθος αλλα και σε ώμους, πλάτη κι έγινα μούσκεμα εγω που δεν ιδρώνω ποτε. Εντυπωσιάστηκα.

Ακριβώς...και εγώ αυτό είπα,αυτή η ιδεολογία γαμαει

Ο συγκεκριμενος μου αρέσει πολύ και τρώει

20γρ υδατάνθρακα την ημέρα...δεν κάνω πλάκα,άμα κατάλαβα καλά κάνει την keto diet

Γιάννη είδες και το βίντεο του για ώμους ?

Αύριο ίσως είσαι και πιασμένος

(εγω πιαστηκα παρα πολυ,αλλα ενταξει δεν ειμαι και συνηθισμενος :P )

Επεξ/σία από kostas.mouts4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς...και εγώ αυτό είπα,αυτή η ιδεολογία γαμαει

Ο συγκεκριμενος μου αρέσει πολύ και τρώει

20γρ υδατάνθρακα την ημέρα...δεν κάνω πλάκα

Γιάννη είδες και το βίντεο του για ώμους ?

όντως στο 3ο σετ το εύρος που έρχεται η αποτυχία είναι τα 4-6?? 

θα το περάσω και γω σε ώμους και πλάτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσάρμοσα μια αυτοσχέδια βάση στο spin κ έβαλα το g2 και έβλεπα youtube ποιο άνετος 
δίπλα έβαλα ένα τραπεζάκι με το σκέτο μου φραπέ να τραβάω καμια τζούρα 
άρχοντας αχχαχαχαχα

θα κοιτάξω αύριο να φτιάξω καλύτερη βάση να είναι κ ασφαλείας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Το άρθρο ειναι επιεικώς αστείο. Σαν ψυχολόγος σας βεβαιώ ότι αυτό που περιγράφει ΔΕΝ ειναι διαταραχή αλλα άποψη.

 

 

Το κολπάκι του Μαους μου άρεσε και θα το καθιερωσω.

 

Αυτό που μου άρεσε ακόμη περισσότερο ειναι το στυλ που έλεγε ο τύπος στο βίντεο. Για όποιον δεν μπήκε στον κόπο να το δει, παει ως εξής:

 

1ο σετ: 15-20 επαναλήψεις. Στόχος το ζέσταμα αλλα και φοκους στο μυ που θα γυμνάσουμε.

2ο σετ: 10-12 επαναλήψεις. Τόσα κιλά ωςτε να έρθει αποτυχία στην τελευταία επανάληψη.

3ο σετ: αυξηση κιλών, 4-6 επαναλήψεις (αποτυχία) και 40-50% κατέβασμα για ντροπ σετ μέχρι αποτυχία πάλι.

 

Το εφάρμοσα όχι μόνο στο στήθος αλλα και σε ώμους, πλάτη κι έγινα μούσκεμα εγω που δεν ιδρώνω ποτε. Εντυπωσιάστηκα

 

Χωρίς να έχω δει τι λέει στο βίντεο  έτσι  ειναι η σωστή προπονα

πρώτο σετ χωρίς να μετράω γύρω στις 20

δεύτερο γύρω στις  12 με σκίσιμο

τρίτο γύρω στις 8 με σκίσιμο

και τέταρτο 4-6  με drop και αφαίρεση  !

οπότε  μια χαρά τα λεει ο τύπος

 

 

 

επίσης ετσι ειναι η σωστή  κωπηλατική

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπα να κανω cheat meal

 

Ενα big mac , ένα big tasty , παγωτό και 2 κομμάτια μιλφείγ

 

αποφάσισα να κάνω recomp στα 87 .. γάμα τα 85, 

 

ελπίζω να βγάλω την νύχτα γιατί μου έπεσε λίγο βαρύ

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπα να κανω cheat meal

 

Ενα big mac , ένα big tasty , παγωτό και 2 κομμάτια μιλφείγ

 

αποφάσισα να κάνω recomp στα 87 .. γάμα τα 85, 

 

ελπίζω να βγάλω την νύχτα γιατί μου έπεσε λίγο βαρύ

μόνο αυτά; χάλασες.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...