Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αντιμέτωποι με μία «νέα» διατροφική διαταραχή, τη νευρική ορθορεξία, βρίσκονται οι διαιτολόγοι-διατροφολόγοι. Η νευρική ορθορεξία είναι μια μανία κατανάλωσης μόνο υγιεινών τροφών, κυρίως βιολογικών ή οργανικών και η αποφυγή κατανάλωσης τροφών, αυξημένων σε λιπαρά ή εκείνων που περιέχουν πρόσθετα ή συντηρητικά. «Οι πρώτοι επιστήμονες υγείας, οι οποίοι έρχονται σε επαφή με τους ασθενείς αυτούς, είναι οι διαιτολόγοι-διατροφολόγοι και γενικότερα οι επιστήμονες του τομέα της διατροφής, αφού σκοπός των ορθορεξικών είναι ένα υγιεινό διαιτολόγιο. Ο κύριος λόγος, που τα άτομα που παρουσιάζουν τη διαταραχή, επισκέπτονται τους διαιτολόγους-διατροφολόγους δεν είναι απαραίτητα η επιθυμία να χάσουν βάρος. Οι επισκέψεις έχουν κατά κύριο λόγο σκοπό να αποκτήσουν (τα άτομα αυτά) από έγκυρη, επιστημονική πηγή, γνώσεις για τη διατροφή και τα τρόφιμα γενικότερα και να νιώσουν, μέσω της διατροφής αυτής, ένα αίσθημα ευεξίας και ελέγχου», επισημαίνει η προϊσταμένη τμήματος Διατροφής, του Ιατρικού Διαβαλκανικού και μέλος της επιστημονικής ομάδας «Διατροφή», κλινική διαιτολόγος-διατροφολόγος, Μαρία Κοκκίνου.

 

Τα χαρακτηριστικά της νευρικής ορθορεξίας Ένα υγιεινό -ισορροπημένο διαιτολόγιο, πληρέστατο σε θρεπτικά συστατικά,

 

δηλαδή λέει οτι κάποιοι θέλουν να τρώνε τροφές χωρίς αυξημένα λιπαρά και συντηρητικά (και τα δύο βλαβερά για τον οργανισμό) και επίσης επισκέπτονται διατροφολόγους με τη σωστή λογική , όχι να πάρουν μια διατροφή αλλα να μάθουν να τρώνε σωστά .

 

Τα χαρακτηριστικά είναι να τρώνε σωστά και ισορροπημένα τροφές πλούσιες σε θρεπτικά συστατικά.

μάλιστα , λέει κ άλλα για τον προγραμματισμό κ την ετοιμασία των γευμάτων μέρες πριν , κάτι που το κάνουν οι περισσότεροι σοβαροί bodybuilder/fitness που δεν έχουν χρόνο να κάθονται κάθε μέρα σαν τη Βέφα πάνω απ την κατσαρόλα ή δεν τρώνε ότι βρουν μπροστά τους κλπ

 

αναφέρει μερικά σωστά σχετικά με ενοχές κλπ που τα θεωρώ διαταραχή αλλα είναι ελάχιστα , γενικότερα το παραπάνω άθρο το έχει γράψει κάποια που πτυχία μπορεί να έχει αλλα δεν θα μου έκανε εντύπωση αν είναι χοντρή, όπως πολλοί διατροφολόγοι/διαιτολόγοι , αν όχι τουλάχιστον έπρεπε να το ψάξει καλύτερα γιατι περιγράφει πράγματα που τα κάνει ο περισσότερος κόσμος που ασχολείται σοβαρά με το χτίσιμο του σώματος καθαρά για λόγους χρόνου 

 

edit: να συμπληρώσω κάτι χωρίς εκνευρισμό τώρα π έφαγα    :-D 

 

ακούμε συνεχώς για διατροφικές διαταραχές , ότι διαφορετικό κάνει κάποιος, ότι δεν θεωρούν οι πολλοί normal το βαφτίζουν διαταραχή

η άποψη μου στην παρακάτω εικόνα 

 

AAEAAQAAAAAAAANEAAAAJDM3ZDA3NGU2LTJjNjkt

 

Επεξ/σία από Vapir
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Όσο χρειαστεί. Σάμπως το χω ξανακάνει για να ξέρω; Κρίνοντας από το πως αντιδρά το σώμα, δε νομίζω να πάρει πολύ καιρό.

Ίσως τους επόμενους δυο μήνες; Θα φανεί.

 

Αύριο έχω στήθος κι ανυπομονώ να δοκιμάσω το κολπάκι του Μαους στο σετ απο το βίντεο που ανέβασε ο Κώστας. Μου κάνε κλικ οι άρσεις σε decline πάγκο. Δυο καινούργια πράγματα μαζί. Ω ρε γούστα!

Περιμένουμε εντυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο χρειαστεί. Σάμπως το χω ξανακάνει για να ξέρω; Κρίνοντας από το πως αντιδρά το σώμα, δε νομίζω να πάρει πολύ καιρό.

Ίσως τους επόμενους δυο μήνες; Θα φανεί.

 

Αύριο έχω στήθος κι ανυπομονώ να δοκιμάσω το κολπάκι του Μαους στο σετ απο το βίντεο που ανέβασε ο Κώστας. Μου κάνε κλικ οι άρσεις σε decline πάγκο. Δυο καινούργια πράγματα μαζί. Ω ρε γούστα!

ελπίζω να πράξεις ορθά, δικό σου σώμα είναι δική σου επιλογή. Εγώ δεν συμφωνώ παρόλα αυτά ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρα ειχε σημερα ενα σεμιναριο στο προπονητικο κεντρο τουμπας και μιλουσαν 2 γνωστοι, των οποιων τα ονοματα δε θυμαμαι.

Μια γυναικα ξανθια γυρω στα 40+ που εκανε κ πρωταθλητισμο νομιζω και ενας αλλος bb trainer.Και ενα παλικαρι ηταν ο οποιος ειναι διαιτολογος αλλα εχει σπουδασει κ supplementation στην αγγλετερα.Τουμπανος

 

 

Ελεγαν ωραια πραγματα γενικα και γινοταν συζητηση, ειχαμε μαζευτει καμια 50+ ατομα.Μετα απο ενα σημειο ομως αρχισαν τα broscience και πεινασα κιολας κ εφυγα.Ξεχασα να το ποσταρω στειλω χθες γιατι καθισα ελαχιστα στο pc! https://www.facebook.com/events/555846217922400/ <-- αυτο ηταν το λινκ που δηλωνες συμμετοχη.Ειπαν οτι θα ξαναγινει παρομοιο συντομα, εχε το νου σου αν θελεις.

 

 

Ηταν και ενας στο κοινο που ξεκινησε να μιλαει κ ηταν σαν να καταπιε το google.Σε καποια φαση πεταει "ειμαι βιγκαν και κανω κροσφιτ" και εβαλα τα ακουστικα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έπεστρεψα από το πανελλήνιο κύπελλο αναρρίχησης που πραγματοποιήθηκε στην πίστα Βόλου.

Με ψήνει να βγάλω κάρτα (μου είπαν μπορώ) για να δοκιμάσω του χρόνου έτσι για το χαβαλέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά τα peck deck έκανα του μαου μαου το τιπ...
πέραν του βυζιού μου, έτρεμε και ο πήχης ....

 

στα bicep concentrate, στο αριστερό χέρι, πάω να κάνω ντροπ και ένιωσα τον πήχη να θρυμματίζεται .....
τα παράτησα και έκανα στραβόμπαρα.

στο τέλος όλων πριν τις διατάσεις έκανα ασκήσεις ενδυνάμωσης πήχη. Δεν ξέρω γιατί ένιωσα έτσι, πρώτη φορά, λες και θρυμματίζονταν...χέστηκα πάνω μου  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά τα peck deck έκανα του μαου μαου το τιπ...

πέραν του βυζιού μου, έτρεμε και ο πήχης ....

 

στα bicep concentrate, στο αριστερό χέρι, πάω να κάνω ντροπ και ένιωσα τον πήχη να θρυμματίζεται .....

τα παράτησα και έκανα στραβόμπαρα.

στο τέλος όλων πριν τις διατάσεις έκανα ασκήσεις ενδυνάμωσης πήχη. Δεν ξέρω γιατί ένιωσα έτσι, πρώτη φορά, λες και θρυμματίζονταν...χέστηκα πάνω μου  

:ph34r:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά τα peck deck έκανα του μαου μαου το τιπ...

πέραν του βυζιού μου, έτρεμε και ο πήχης ....

 

στα bicep concentrate, στο αριστερό χέρι, πάω να κάνω ντροπ και ένιωσα τον πήχη να θρυμματίζεται .....

τα παράτησα και έκανα στραβόμπαρα.

στο τέλος όλων πριν τις διατάσεις έκανα ασκήσεις ενδυνάμωσης πήχη. Δεν ξέρω γιατί ένιωσα έτσι, πρώτη φορά, λες και θρυμματίζονταν...χέστηκα πάνω μου  

Το ένιωσες στις άκρες πίσω από εκεί που συνδέεται με τον αγκώνα; Όταν λες θρυμματίζεται εννοείς ένα αίσθημα σαν να παν να κοπούν οι συνδέσεις στο σημείο που σου είπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένιωσες στις άκρες πίσω από εκεί που συνδέεται με τον αγκώνα; Όταν λες θρυμματίζεται εννοείς ένα αίσθημα σαν να παν να κοπούν οι συνδέσεις στο σημείο που σου είπα;

Οι κάμψεις γίνονται με την εσωτερική γωνία του αγκώνα. Στο έσω πήχη προς τα δεξιά. Σαν να χτυπάς ένα γυαλί και να θρυμματίζεται. Δεν μπορώ να βρω καλύτερη περιγραφή. Ο πήχης δεν ήταν κρύος μιας και η άσκηση στην οποία αναφέρομαι ήταν η τελευταία. 

Στη στραβόμπαρα μετά δεν ένιωσα κάτι αντίστοιχο. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω απλές αυτοσυγκέντρωσης και όχι στον πάγκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A OK. Μήπως η στάση που είχες εκείνη τη στιγμή δε βοηθούσε την κίνησή τους/τους πίεζε χωρίς λόγο παραπάνω.

 

Εγώ αναφερόμουν για αυτό το σημείο όπου έχω νιώσει αυτό που περιέγραψα συν ένα μη προσδιορίσιμο κάψιμο-κρύωμα σε κάτι ασκήσεις για grip στα κόκκινα σημεία:

 

 

post-223995-0-13761500-1460217909_thumb.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A OK. Μήπως η στάση που είχες εκείνη τη στιγμή δε βοηθούσε την κίνησή τους/τους πίεζε χωρίς λόγο παραπάνω.

 

Εγώ αναφερόμουν για αυτό το σημείο όπου έχω νιώσει αυτό που περιέγραψα συν ένα μη προσδιορίσιμο κάψιμο-κρύωμα σε κάτι ασκήσεις για grip στα κόκκινα σημεία:

 

 

νομίζω πως λέμε το ίδιο με άλλες λέξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A OK. Μήπως η στάση που είχες εκείνη τη στιγμή δε βοηθούσε την κίνησή τους/τους πίεζε χωρίς λόγο παραπάνω.

 

Εγώ αναφερόμουν για αυτό το σημείο όπου έχω νιώσει αυτό που περιέγραψα συν ένα μη προσδιορίσιμο κάψιμο-κρύωμα σε κάτι ασκήσεις για grip στα κόκκινα σημεία:

 

 

 

Dat vascularity

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το νιώθω κάθε φορά που φτάνω στα άκρα. Δηλαδή το περιμένω πάνω κάτω σαν ένδειξη failure. Οπότε και τότε σταματάω. Μάλλον πρέπει να δώσεις και λίγο βάση στην αντοχή του πήχη για gripping με βάρη.

 

Αν ενδιαφέρεσαι, ό,τι πιο απλό μπορείς να κάνεις, είναι να κρέμεσαι από ένα μονόζυγο για όσο μπορείς. Θα τους νιώσεις να πρίζονται πολύ. Θα αντέχεις να κρατάς το βάρος σου για κάποια ώρα, οπότε θα είσαι ΟΚ με ένα σεβαστό εύρος κιλών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το νιώθω κάθε φορά που φτάνω στα άκρα. Δηλαδή το περιμένω πάνω κάτω σαν ένδειξη failure. Οπότε και τότε σταματάω. Μάλλον πρέπει να δώσεις και λίγο βάση στην αντοχή του πήχη για gripping με βάρη.

 

Αν ενδιαφέρεσαι, ό,τι πιο απλό μπορείς να κάνεις, είναι να κρέμμεσαι από ένα μονόζυγο για όσο μπορείς. Θα τους νιώσεις να πρίζονται πολύ. Θα αντέχεις να κρατάς το βάρος σου για κάποια ώρα, οπότε θα είσαι ΟΚ με ένα σεβαστό εύρος κιλών.

όταν δουλεύει πάνω σε πάγκο απομονώνεται ? πιέζονται τα νεύρα ? μόνο τότε...και από το πρώτο rep 

καμία σχέση με το δικό σου περιστατικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...