Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λινκ που έδωσε ο Κώστας δείχνει πώς ακριβώς κάνουμε την άσκηση που λέει ο Μάους, αναλόγως ποια άσκηση στήθους έχει προηγηθεί. Είναι πάρα πολύ καλό, δείτε το.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ρε εγω που ειμαι ξανθος και δεν το επιασα  κανουμε μια απο τις παρακατω ασκησεις :παγκο η' πεκ ντεκ η ' κροσοβερ και μετα αυτη που λες η' εχω κανει και τις 3 ξερω εγω  και την κανουμε ?

Σε καθε περιπτωση  φαινεται  πολυ καλη  πρεπει να τουμπανιαζει τερμα.

Τελος αυτο το αστειο με τις φωτο vapir kai  τις δικες σου πρεπει να σταματησει , εχετε σκοπο να σηκωσετε καμμια νορμαλ ?Εχουμε  Μαργαριτες ,Δημητρες εδω που μας τρελαινουν με τα δικα τους  μην εχουμε και εσας xaxaxa.

 

Στο gym  αυτη την περιοδο ειναι μια αηδια και μιση εχει σκασει πολυ κοσμος για κανα 3 μηνο ετσι  θα παει ,δεν παλευεται αυτη η κατασταση  καθε χρονο τι ερχονται και ταλαιπωριουνται δεν μπορω να καταλαβω ...

 

Βασικα οποτε θες την κάνεις

απλα μετα απο ασκήσεις παγκου πεκ ντεκ και κροσοβερ που έχεις ήδη τουμπανιασει καλα δουλεύει σούπερ, τουμπανιαζει τερμα οπως λες.

Το λινκ που έδωσε ο Κώστας δείχνει πώς ακριβώς κάνουμε την άσκηση που λέει ο Μάους, αναλόγως ποια άσκηση στήθους έχει προηγηθεί. Είναι πάρα πολύ καλό, δείτε το.

Ακριβως !  Φωτη δεν ανοιγεις βιντεο το ξερω , δες μονο 3.40 να καταλάβεις πως το εννοώ, σφίγγουμε με ολη μας την δύναμη για να στείλουμε αίμα, δεν εχει νόημα αλλιώς !

 

Εντωμεταξύ τι φαση το νετ και το Ytube ρε φιλε , τα πάντα ολα βρίσκεις  , δεν υπάρχει αυτο μιλαμε!!

εγω εννοείται πως δεν το έχω δει από εκεί , αυτό εξυπακούεται ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παιδιά, το μεγάλο μου ερώτημα.

 

Ιστορικό

Όταν ξεκινήσω κανονικά προπονήσεις, θέλω να προσαρμόσω το πρόγραμμα κατάλληλα ώστε παράλληλα να χάσω και λίπος.

Να θυμήσω είμαι ~1.68 σε ύψος. Όταν πρωτοέφτιαξα το πρόγραμμά μου, ήμουν 55 κιλά. Χωρίς λίπος ήμουν πάντα 52 κιλά. Με διατροφή (πολύ βασικά πράγματα) κατάφερα να μετατρέψω τα περισσότερα κιλά λίπους σε μύες και να ανέβω στα 61+ κιλά από την 1η Σεπτέμβρη. Τον τελευταίο μήνα απραγίας έχασα 2 κιλά, είμαι στα 58.9. Πρόσεχα όσο μπορούσα από άποψη διατροφής ενώ ξεκίνησα να μετράω θερμίδες και macros για να συντηρήσω όσο μπορώ τα κιλά μου (κι ας βάλω και λίπος). Παρατήρησα πως παίζει να έτρωγα και υποθερμιδικά όλους αυτούς τους μήνες. Σίγουρα έχασα τα περισσότερα σε μυικά μιας και δεν έκανα τίποτα από γυμναστική. Αερόβιο δεν έκανα ούτε μία στιγμή.

 

Σκέψεις

Το πρόγραμμα που ακολουθούσα είχε την παρακάτω μορφή:

Δ: Pullups + προπόνηση αναρρίχηση

T: Bridges

T: Handstand pushups

Π: Leg raises + προπόνηση αναρρίχηση

Π: Squats + προπόνηση αναρρίχηση

Σ: Pushups

Κ: Rest (το μετακινώ όποτε θέλω ώστε να προσαρμόσω ιδανικά τις προπονήσεις αναρρίχησης που είναι pull ανω κορμός, push κάτω)

 

Για επάνοδο, θα πέσω σε δυσκολία σε όλες τις ασκήσεις μία με δύο βαθμίδες δυσκολίας. Επίσης για ακόμη ένα μήνα δε θα κάνω προπόνηση αναρρίχηση. Παράλληλα ξεκινάω ποδήλατο (υπο την καθοδήγηση των συμβουλών του wizzy), αντί για τρέξιμο. Ποδήλατο για έξτρα μέρα ενδυνάμωση ποδιών αντι για Rest day.

Επίσης ποδήλατο για cardio και HIIT.

 

Ερώτηση

Επείδη είμαι noob τελείως με το αερόβιο και κάνω πράγματα χωρίς σκέψη, που πιστεύετε θα μπορούσαν να κολλήσουν cardio και HIIT στο πρόγραμμα που ανέφερα. Το ρωτάω γιατί το HIIT θα δώσει πολλή πίεση σε κάτω κορμό ειδικά, ώστε να είμαι μέσα στις μέρες ανάρρωσής του. Cardio σε σχέση με τις ασκήσεις αντιστάσεων με τί διαφορά ωρών; Κάποια μέλη εδώ είδα κάνουν πρωί και μία εναλλακτική μετά τα βάρη.

 

EDITED: To bolded κείμενο.

Επεξ/σία από gon1332
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι , πρέπει να συνεχίσεις μέχρι να ξεπιαστείς , θα σου πάρει καμια εβδομάδα 

τα περι μεταβολισμού είναι στο μυαλό σου , νόμιζες οτι έτρωγες πολύ κ συνεχίζεις να νομίζεις οτι τρως πολύ και τώρα. Για παράδειγμα δοκίμασε να φας 8-10 πίτες κανονικού μεγέθους τη μέρα για 2 εβδομάδες και δες αν πάχυνες. Κάπου στις 5000 θερμίδες είναι αυτά . Πλάκα κάνω , μη δοκίμασεις κάτι τόσο extreme , αν όντως είναι στο μυαλό σου και έχεις κανα μεταβολισμό 2500 θερμίδες  (5000 θερμίδες τη μέρα - 2500 θερμίδες μεταβολισμός = 2500 θερμίδες περίσσευμα χ 14 μέρες = 35000 θερμίδες / 9000 θερμίδες που είναι το kg σωματικού βάρους βάρους - 30% (που δεν θα είναι λίπος) στη χειρότερη μπορείς να βάλεις μέχρι και 2,77kg καθαρό λίπος με αυτό που σου είπα,  λολ . Απλά πες μας όπως λέει και ο Γιάννης τι τρως μέσα στη μέρα σου , πχ χθες τι έφαγες κ πες κ ποσότητες 

 

Αν πάλι δεν είναι η ιδέα σου κ όντως έτρωγες πολύ κ δεν έπαιρνες βάρος τότε η επόμενη εξήγηση έχει να κάνει με τον θυρεοειδή σου , κάτι που θα πρέπει να ελέγξεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη 

Να παχύνεις δεν θα στο συνιστούσα, το πάχος δεν βοηθάει κάπου, το αντίθετο , θα σου πρότεινα βάρη κ την αντίστοιχη διατροφή για να αναπτυχθείς.  

 

ύψος/βάρος? 

 

 

Τρωω το μεσημερι κατα τις 15:00-16:00,κατα τις 21:00 η πιο αργα το ιδιο η διαφορετικο φαγητο,βραστο,η ψητο κλπ.Επειδη κοιμαμαι αργα,μετα τις 03:00 μεχρι τοτε θα φαω κανα 2 τοστ συν οτιδηποτε αλλο βρω.Μεσα στην εβδομαδα τρωω 2 φορες κανα 2 σουβλακια.

 

Πιστευω οτι τα λαθη που κανω ειναι οτι:

 

1)Δεν τρωω ποτε πρωινο γιατι ξυπναω μετα τις 11-12 και πινω καφε που μου κοβει την ορεξη,οποτε απο οταν ξυπναω μεχρι το μεσημεριανο ειμαι νηστικος   2)Δεν τρωω συγκεκριμενες ωρες   3)Αφηνω κενα,δηλαδη καποιες φορες μενω νηστικος για ωρες  4)Τρωω σχετικα μικρες ποσοτητες γιατι με το που χορταινω λιγο σταματαω.

 

Ο αδερφος μου ηταν και αυτος αδυνατος(οχι τοσο πολυ) και πηρε κιλα τρωγοντας ομως παρα πολυ.

 

Υψος-1,83   Βαρος-60 Κιλα

 

Το ανωτερο που εχω φτασει ειναι στον στρατο καπου στα 70-72 κιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα οποτε θες την κάνεις

απλα μετα απο ασκήσεις παγκου πεκ ντεκ και κροσοβερ που έχεις ήδη τουμπανιασει καλα δουλεύει σούπερ, τουμπανιαζει τερμα οπως λες.

Ακριβως !  Φωτη δεν ανοιγεις βιντεο το ξερω , δες μονο 3.40 να καταλάβεις πως το εννοώ, σφίγγουμε με ολη μας την δύναμη για να στείλουμε αίμα, δεν εχει νόημα αλλιώς !

 

Εντωμεταξύ τι φαση το νετ και το Ytube ρε φιλε , τα πάντα ολα βρίσκεις  , δεν υπάρχει αυτο μιλαμε!!

εγω εννοείται πως δεν το έχω δει από εκεί , αυτό εξυπακούεται ..

 

Κάνα tip για να μικρύνουμε το στήθος παίζει? :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ όπως σε είδα από κοντά την πλάτη πρέπει να μικρύνεις

Με διαφορά το πιο καλό σου σημείο παιχταρά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@anticamber: Πλάκα κάνεις έτσι; Τι πρόγραμμα είναι αυτό; Που είναι τα φρούτα; Που είναι οι σαλάτες; Εσύ φυτοζωείς. Πρέπει να αλλαξεις εντελώς το διατροφικό σου πλάνο.

 

Θα σε βοηθούσε αν έφτιαχνες 5-6 γεύματα. Γεύμα θεωρείτε το πρωινό, γεύμα είναι και 2 μήλα. Θα πάει κάπως έτσι:

 

11 πρωινό (αφού σηκώνεσαι αργά)

14 μεσημεριανό + σαλάτα

17 φρούτα

20 βραδυνό

23 2 τοστ

02 1 γιαούρτι

 

@gon: Εμένα με βολεύει πολύ η 4λεπτη, ΤΑΒΑΤΑ ΗΙΙΤ. Είναι σύντομη αλλά πολύ αποτελεσματική μέθοδος. Κάνω κάθε μέρα. Αν έχω βάρη, επειδή κάνω βάρη πρωί θα κάνω ΗΙΙΤ πριν κοιμηθώ το βράδυ. Αν δεν έχω βάρη, 1 φορά μετά το τρέξιμο κι άλλη μια φορά πάλι πριν κοιμηθώ. Ίσως να σε βολέψει και σένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

χμμμμ η μόνη σωστή κ λογική λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να αρχίσεις να τρως σταθερά τουλάχιστον 3 φορές τη μέρα και να βρεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι να τρως τη μέρα για να μένεις στα ίδια. απο εκεί κ πέρα μειώνεις/αυξάνεις την τροφή σου και αντίστοιχα χάνεις ή παίρνεις βάρος. Όταν συνηθίσεις δεν θα χρειάζεσαι να μετράς τροφές κλπ , θα ξέρεις με το μυαλό σου πόσο έφαγες . Στα τυφλά δύσκολα να κάνεις κάτι, η μόνη λύση είναι να μάθεις να τρως όσο σου χρειάζεται , μετά ελέγχεις το βάρος σου για πλάκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ όπως σε είδα από κοντά την πλάτη πρέπει να μικρύνεις

Με διαφορά το πιο καλό σου σημείο παιχταρά!

 

Σκατά που να μικρύνει αυτή ρε. Την άνοιξα από νωρίς όταν είχα γραφτεί γυμναστήριο στα 16 οπότε δεν καταλαβαίνει από cut και bulk

 

Κάνα τέτοιο ίσως με τοίχους που κουνιούνται?

 

Batman19j.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκατά που να μικρύνει αυτή ρε. Την άνοιξα από νωρίς όταν είχα γραφτεί γυμναστήριο στα 16 οπότε δεν καταλαβαίνει από cut και bulk

 

Κάνα τέτοιο ίσως με τοίχους που κουνιούνται?

 

Batman19j.jpg

Τι τον εβαλες  το γατακι το batman  εμεις ειμαστε team superman :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα οποτε θες την κάνεις

απλα μετα απο ασκήσεις παγκου πεκ ντεκ και κροσοβερ που έχεις ήδη τουμπανιασει καλα δουλεύει σούπερ, τουμπανιαζει τερμα οπως λες.

 

Ακριβως ! Φωτη δεν ανοιγεις βιντεο το ξερω , δες μονο 3.40 να καταλάβεις πως το εννοώ, σφίγγουμε με ολη μας την δύναμη για να στείλουμε αίμα, δεν εχει νόημα αλλιώς !

https://www.youtube.com/watch?v=xJffxd376Aw&feature=youtu.be

 

Εντωμεταξύ τι φαση το νετ και το Ytube ρε φιλε , τα πάντα ολα βρίσκεις , δεν υπάρχει αυτο μιλαμε!!

εγω εννοείται πως δεν το έχω δει από εκεί , αυτό εξυπακούεται ..

Κανένα τίπ για τους κοιλιακούς έχουμε? <3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα τίπ για τους κοιλιακούς έχουμε? <3

                                                    

                                                     Εδώ είσαι   :-D

 

ksekardistikoi-koiliakoi-07.jpg

 

ksekardistikoi-koiliakoi-12.jpg

 

b868161d79dcd10da0bbdf20b60d02cd.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gon: Εμένα με βολεύει πολύ η 4λεπτη, ΤΑΒΑΤΑ ΗΙΙΤ. Είναι σύντομη αλλά πολύ αποτελεσματική μέθοδος. Κάνω κάθε μέρα. Αν έχω βάρη, επειδή κάνω βάρη πρωί θα κάνω ΗΙΙΤ πριν κοιμηθώ το βράδυ. Αν δεν έχω βάρη, 1 φορά μετά το τρέξιμο κι άλλη μια φορά πάλι πριν κοιμηθώ. Ίσως να σε βολέψει και σένα.

Χμμ τώρα που το κοίταξα κάτι σαν ΤΑΒΑΤΑ έκανα μόνος μου βγαλμένο από το μυαλό πιο παλιά όταν ξεκινούσα ξεκαθάρισμα. Θα κάνω όμως HIIT ποδηλατικά και σπάνια τρέξιμο. Έτσι όπως το βλέπω το πρόγραμμα, λέω να βάλω ένα την Τρίτη για να έχω για τα πόδια όντως μία μέρα κενό σε σχέση με τα άλλα (σύνολο 3 φορές την εβδομάδα), ενώ στις άλλες όσο μπορώ να κάνω cardio. Οι ώρες εκγύμνασης είναι το βράδυ για μένα κατά τις 20:00. Cardio πρωί πιστεύω θα είναι ΟΚ ένα μισάωρο. Έχω διαδρομή 10χλμ πήγεν-έλα Βόλος-Αγριά που τη βγάζω προς το παρόν ακριβώς στο 30λεπτο, οπότε κομπλέ πιστεύω είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...