Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Κερκυραίε, το 70% του 75 ειναι το 55 οπότε στα σωστά κιλά κατέβηκες για να κάνεις ντροπ σετ. Το ότι έκανες 8 επαναλήψεις στα βαριά κιλά και 15 στα ελαφριά μου φαίνεται πολύ περίεργο. Προσωπικά, σε καμία άσκηση δεν έχω κάνει σε ντροπ σετ περισσότερες επαναλήψεις στα ελαφριά απ' ότι στα βαριά.

 

Δεν μπορώ να γενικεύσω λοιπόν, ας μας πει ο Άλεξ που ξέρει καλύτερα. 

 

είναι πολύ λίγα τα κιλά. Έχει ένα threshold που αν πεσουμε πιο κάτω κάνουμε πολλά ρεπς. Εγώ όταν έκανα 3 drop set σε μηχάνημα πχ μπορούσα να κάνω 10 στα 75 μετά 8 στα 50 αλλά όταν πήγαινα στα 25 έκανα 15+ γιατί απλα είναι πολύ λίγα.. κουνιούνται μόνα τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλες/ους...

 

Είχα πολλούς μήνες να γυμναστώ και χθες έκανα μερικές κάμψεις και μονόζυγο στο σπίτι.Οπως ήταν αναμενόμενο απο σήμερα είμαι λίγο "πιασμένος".Πρέπει να ξεπιαστώ τελείως πρίν ξανακάνω γυμναστική?

 

Στο σπίτι δεν έχω αρκετό χώρο να γυμναστώ και απο όργανα έχω μόνο το μονόζυγο,1 μπάρα και 1 βαράκι,απο το 2ο έχει χαθεί ο κορμός που κουμπώνουν σε αυτό τα βάρη.Με τα βαράκια μπορώ να κάνω δικέφαλα και τρικέφαλα.Αλλά και πάλι αν αγόραζα και άλλα όργανα δεν θα είχα χώρο να τα βάλω.

 

Οπότε βλέπω σαν λύση να γραφτώ σε γυμναστήριο,κάτι που έχω κάνει 2 φορές πιο παλιά.Παρ'όλο που η γυμναστική μου άρεσε και ένιωθα καλύτερα σωματικά και ψυχολογικά, ο λόγος που τα παράτησα ήταν επειδή δεν μπορούσα να πάρω βάρος ούτε καν στα κανονικά μου κιλά.Είτε κανονικά φάω,η λίγο παραπάνω,είμαι στα ίδια κιλά,πολύ αδύνατος.Οταν έκανα για αρκετά χρόνια κουραστική δουλειά έτρωγα πιο πολύ αλλά πάντα ήμουν αδύνατος,τώρα που κάνω καθιστική δουλειά και τρώω λιγότερο είμαι το ίδιο. :( Πρέπει να φάω υπερβολικές ποσότητες με το ζόρι για να παχύνω;Φαγητό για 3 άτομα; :-D Είμαι 30+χρονών και ο μεταβολισμός μου δεν έχει αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετράει να έχεις ποδήλατο στο σπίτι , μπορείς να ρίχνεις αερόβια σε off μέρα , να χωρίζεις την αερόβια απο τα βάρη

και το βασικότερο , άλλη φάση να κάνεις αερόβια στην ησυχία του σπιτιού σου , με τη μουσική σου , ακόμα και video game θα μπορούσες να παίζεις κ να κάνεις 1 ώρα σερί να μην το καταλαβαίνεις καν . Έχω κολλήσει κ βλέπω βίντεο κλιπ στο youtube αυτές τις μέρες  :-D

 

θα ρίξω ιδέα , τι θα έκανα στη θέση σου για max αποτέλεσμα με την λιγότερη ταλαιπωρία (αποτέλεσμα = τόνωση σώματος , καλύτερη εικόνα κ αίσθηση ευεξίας )

1) Γράφεσαι σε γυμναστήριο με bodybuilder/fitness αφεντικό/γυμναστή whatever που να έχει σώμα ή να είχε σώμα , να έχει ασχοληθεί με το θέμα , όχι σε κάποιο άκυρο τεφατζή(γυμναστής μόνο στο χαρτί) που άνοιξε γυμναστήριο να γυμνάζονται οι γιαγιάδες της γειτονιάς.

Του εξηγείς τι θες να κάνεις , σου δίνει οδηγίες για το βέλτιστο αποτέλεσμα στον βέλτιστο χρόνο, αν πας σε άτομο που ξέρει να σε καθοδηγήσει θα του είναι παιχνιδάκι να σε βάλει στο σωστό δρόμο.  

2) μαθαίνεις να τρως , η διατροφή θα σου δώσει το μεγαλύτερο αποτέλεσμα , χωρίς αυτή κ η τέλεια προπόνηση θα μπάζει . Τι εννοώ ? δεν είναι 50/50% , η διατροφή παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο του πως δείχνεις. Το 50/50 παίζει όταν πας για μάζες και άλλα πράγματα που υποθέτω πως δεν θες. Ο τονισμός του σώματος γίνεται και με ποιο ήπια προπόνηση , όμως με σωστό φαγητό. 

θα μου πεις "γιατί να πάω γυμναστήριο ντε κ καλά αφού υπάρχει κόσμος που κάνει γυμναστική σπίτι και φτιάχνει μια τονωμένη σωματική κατάσταση 

ναι , υπάρχει απλά απο το γυμναστήριο θα μάθεις να γυμνάζεσαι και να μην τραυματίζεσαι , ακόμα κ αν σε ενδιαφέρει η προπόνηση σπίτι καλό είναι να περάσεις μια βόλτα μερικών μηνών απο κάποιο καλό γυμναστήριο. Να στο κάνω καλύτερο ? όταν πας πες του να δουλέψεις ασκήσεις με σωματικό βάρος κλπ , να σου δείξει τέτοιου είδους γυμναστική , οπότε μετά να ξέρεις να τα κάνεις κ μόνος σου σπίτι (αυτό το τελευταίο μη του το πεις χαχ  :-D )

 

Αν γραφτω γυμναστήριο, θα πάω 2-3 φορε και τέλος. Ασε που αυτή την περίοδο θα γίνεται της πουτανας, βλέπεις, καλοκαίρι.

 

Να τραυματιστω με push ups & sit ups;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλες/ους...

 

Είχα πολλούς μήνες να γυμναστώ και χθες έκανα μερικές κάμψεις και μονόζυγο στο σπίτι.Οπως ήταν αναμενόμενο απο σήμερα είμαι λίγο "πιασμένος".Πρέπει να ξεπιαστώ τελείως πρίν ξανακάνω γυμναστική?

 

Απο την στιγμη που οπως λες εχεις καιρο να κανεις γυμναστικη θα σε συμβουλευα να του δωσεις αλλη 1 μερα να δεις πως θα παει μην σου σκασουν τα doms την δευτερη μερα. Γενικα, οχι δεν χρειαζεται να εισαι εντελως ξεπιασμενος για να ξανακανεις γυμναστικη. Εγω συνηθως μετα απο βαρια προπονηση κανω στα καπακια μια πολυ χαλαρη.

 

Στο σπίτι δεν έχω αρκετό χώρο να γυμναστώ και απο όργανα έχω μόνο το μονόζυγο,1 μπάρα και 1 βαράκι,απο το 2ο έχει χαθεί ο κορμός που κουμπώνουν σε αυτό τα βάρη.Με τα βαράκια μπορώ να κάνω δικέφαλα και τρικέφαλα.Αλλά και πάλι αν αγόραζα και άλλα όργανα δεν θα είχα χώρο να τα βάλω.

 

Οπότε βλέπω σαν λύση να γραφτώ σε γυμναστήριο,κάτι που έχω κάνει 2 φορές πιο παλιά.Παρ'όλο που η γυμναστική μου άρεσε και ένιωθα καλύτερα σωματικά και ψυχολογικά, ο λόγος που τα παράτησα ήταν επειδή δεν μπορούσα να πάρω βάρος ούτε καν στα κανονικά μου κιλά.Είτε κανονικά φάω,η λίγο παραπάνω,είμαι στα ίδια κιλά,πολύ αδύνατος.Οταν έκανα για αρκετά χρόνια κουραστική δουλειά έτρωγα πιο πολύ αλλά πάντα ήμουν αδύνατος,τώρα που κάνω καθιστική δουλειά και τρώω λιγότερο είμαι το ίδιο. :( Πρέπει να φάω υπερβολικές ποσότητες με το ζόρι για να παχύνω;Φαγητό για 3 άτομα; :-D Είμαι 30+χρονών και ο μεταβολισμός μου δεν έχει αλλάξει.

 

Στο συγκεκριμενο θεμα ειναι αλλοι πιο καταρτισμενοι να σου απαντησουν, εγω απλα θα σου πω οτι ανεξαρτητως τι θα κανεις με το βαρος σου, καθε φορα που φευγεις απο το γυμναστηριο (υποθετοντας οτι κανεις σωστη δουλεια) εισαι πιο υγιης συγκριτικα με το πριν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γραφτω γυμναστήριο, θα πάω 2-3 φορε και τέλος. Ασε που αυτή την περίοδο θα γίνεται της πουτανας, βλέπεις, καλοκαίρι.

 

Να τραυματιστω με push ups & sit ups;

με τα push ups / sit ups όχι ,με τον σάκο ναι

Γιατί να θα πας μόνο 2-3 φορές? δεν σ αρέσει ή βαριέσαι ? εγώ βαριέμαι την γυμναστική σπίτι , 1-2 μέρες σε off μ αρέσει σπίτι , μετά όμως θέλω να δω κ κόσμο , είναι άλλη τελείως φάση , αλλα αυτή είναι η δική μου γνώμη καθαρά θέμα γούστου γιαυτό στο είπα 

 

αν αποφασίσεις κάποια στιγμή να πας να επιλέξεις κάποιο που δεν μαζεύει νοικοκυρές κ πικραμένους π προσπαθούν να αναπληρώσουν 1 χρόνο απραξία μέσα σε 2 μήνες για να βγουν στη θάλασσα ή έστω βρες ώρες που δεν έχει κόσμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο θα δοκιμασω πλατη και χερια drop sets, λογικα θα τα παω καλυτερα, ειναι θεμα εμπειριας.

Κοίταξε. Οταν σηκώνεις το 70% του βάρους με το οποίο κανεις 10 επαναλήψεις ειναι λογικό να μπορείς να κανεις πολύ περισσότερες. Για να εχει νόημα η εκγύμναση με ελαφρύτερο βάρος πρέπει να έχεις φτάσει το μυ σε τέτοια εξάντληση που και το 70% να του φαίνεται πολύ.

 

Απο προσωπική εμπειρία, πιςτευω ότι κανεις το ίδιο λάθος που έκανα κι εγω: νομίζεις ότι φτάνεις σε αποτυχία ενώ έχεις κι αλλα περιθώρια. Πρέπει να σταματάς οταν πραγματικά δεν μπορείς να ξανασηκωσεις τα κιλά, όση δύναμη/πείσμα κι αν βάζεις.

 

@anticamber: εκεί που εισαι ήμουνα - κι ακόμη είμαι σε μεγάλο βαθμό. Αν κανεις το λάθος που κάνω κι εγω τότε το πρόβλημα ειναι στο είδος του φαγητού και μετά στην ποσότητα. Αν θες, κατέγραψε και πες μας τι τρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλες/ους...

 

Είχα πολλούς μήνες να γυμναστώ και χθες έκανα μερικές κάμψεις και μονόζυγο στο σπίτι.Οπως ήταν αναμενόμενο απο σήμερα είμαι λίγο "πιασμένος".Πρέπει να ξεπιαστώ τελείως πρίν ξανακάνω γυμναστική?

 

Στο σπίτι δεν έχω αρκετό χώρο να γυμναστώ και απο όργανα έχω μόνο το μονόζυγο,1 μπάρα και 1 βαράκι,απο το 2ο έχει χαθεί ο κορμός που κουμπώνουν σε αυτό τα βάρη.Με τα βαράκια μπορώ να κάνω δικέφαλα και τρικέφαλα.Αλλά και πάλι αν αγόραζα και άλλα όργανα δεν θα είχα χώρο να τα βάλω.

 

Οπότε βλέπω σαν λύση να γραφτώ σε γυμναστήριο,κάτι που έχω κάνει 2 φορές πιο παλιά.Παρ'όλο που η γυμναστική μου άρεσε και ένιωθα καλύτερα σωματικά και ψυχολογικά, ο λόγος που τα παράτησα ήταν επειδή δεν μπορούσα να πάρω βάρος ούτε καν στα κανονικά μου κιλά.Είτε κανονικά φάω,η λίγο παραπάνω,είμαι στα ίδια κιλά,πολύ αδύνατος.Οταν έκανα για αρκετά χρόνια κουραστική δουλειά έτρωγα πιο πολύ αλλά πάντα ήμουν αδύνατος,τώρα που κάνω καθιστική δουλειά και τρώω λιγότερο είμαι το ίδιο. :( Πρέπει να φάω υπερβολικές ποσότητες με το ζόρι για να παχύνω;Φαγητό για 3 άτομα; :-D Είμαι 30+χρονών και ο μεταβολισμός μου δεν έχει αλλάξει.

όχι , πρέπει να συνεχίσεις μέχρι να ξεπιαστείς , θα σου πάρει καμια εβδομάδα 

τα περι μεταβολισμού είναι στο μυαλό σου , νόμιζες οτι έτρωγες πολύ κ συνεχίζεις να νομίζεις οτι τρως πολύ και τώρα. Για παράδειγμα δοκίμασε να φας 8-10 πίτες κανονικού μεγέθους τη μέρα για 2 εβδομάδες και δες αν πάχυνες. Κάπου στις 5000 θερμίδες είναι αυτά . Πλάκα κάνω , μη δοκίμασεις κάτι τόσο extreme , αν όντως είναι στο μυαλό σου και έχεις κανα μεταβολισμό 2500 θερμίδες  (5000 θερμίδες τη μέρα - 2500 θερμίδες μεταβολισμός = 2500 θερμίδες περίσσευμα χ 14 μέρες = 35000 θερμίδες / 9000 θερμίδες που είναι το kg σωματικού βάρους βάρους - 30% (που δεν θα είναι λίπος) στη χειρότερη μπορείς να βάλεις μέχρι και 2,77kg καθαρό λίπος με αυτό που σου είπα,  λολ . Απλά πες μας όπως λέει και ο Γιάννης τι τρως μέσα στη μέρα σου , πχ χθες τι έφαγες κ πες κ ποσότητες 

 

Αν πάλι δεν είναι η ιδέα σου κ όντως έτρωγες πολύ κ δεν έπαιρνες βάρος τότε η επόμενη εξήγηση έχει να κάνει με τον θυρεοειδή σου , κάτι που θα πρέπει να ελέγξεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη 

Να παχύνεις δεν θα στο συνιστούσα, το πάχος δεν βοηθάει κάπου, το αντίθετο , θα σου πρότεινα βάρη κ την αντίστοιχη διατροφή για να αναπτυχθείς.  

 

ύψος/βάρος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλες/ους...

 

Είχα πολλούς μήνες να γυμναστώ και χθες έκανα μερικές κάμψεις και μονόζυγο στο σπίτι.Οπως ήταν αναμενόμενο απο σήμερα είμαι λίγο "πιασμένος".Πρέπει να ξεπιαστώ τελείως πρίν ξανακάνω γυμναστική?

 

Στο σπίτι δεν έχω αρκετό χώρο να γυμναστώ και απο όργανα έχω μόνο το μονόζυγο,1 μπάρα και 1 βαράκι,απο το 2ο έχει χαθεί ο κορμός που κουμπώνουν σε αυτό τα βάρη.Με τα βαράκια μπορώ να κάνω δικέφαλα και τρικέφαλα.Αλλά και πάλι αν αγόραζα και άλλα όργανα δεν θα είχα χώρο να τα βάλω.

 

Οπότε βλέπω σαν λύση να γραφτώ σε γυμναστήριο,κάτι που έχω κάνει 2 φορές πιο παλιά.Παρ'όλο που η γυμναστική μου άρεσε και ένιωθα καλύτερα σωματικά και ψυχολογικά, ο λόγος που τα παράτησα ήταν επειδή δεν μπορούσα να πάρω βάρος ούτε καν στα κανονικά μου κιλά.Είτε κανονικά φάω,η λίγο παραπάνω,είμαι στα ίδια κιλά,πολύ αδύνατος.Οταν έκανα για αρκετά χρόνια κουραστική δουλειά έτρωγα πιο πολύ αλλά πάντα ήμουν αδύνατος,τώρα που κάνω καθιστική δουλειά και τρώω λιγότερο είμαι το ίδιο. :( Πρέπει να φάω υπερβολικές ποσότητες με το ζόρι για να παχύνω;Φαγητό για 3 άτομα; :-D Είμαι 30+χρονών και ο μεταβολισμός μου δεν έχει αλλάξει.

1) Μπορείς να γυμνάσεις όλο το σώμα σου μόνο με ένα μονόζυγο και το βάρος σου. Αν σε ενδιαφέρει ζήτα το εδώ.

 

2) Για το φαγητό υπάρχει περίπτωση να νομίζεις ότι έφαγες πολύ, αλλά τελικά να μην ισχύει κάτι τέτοιο για τις αναλογίες σου. Κι εγώ έτσι νόμιζα (ότι θα μείνω κόκκαλο όσο και να τρώω), μέχρι που άρχισα όντως να τρώω περισσότερο και είδα να παίρνω κιλά. Γι'αυτό όπως είπαν και τα παιδία πες τί τρως σε μία μέρα (+ πριν/μετά την γυμναστική) + ύψος/βάρος.

Να τραυματιστω με push ups & sit ups;

Δεν τραυματιζεσαι. Απλά όχι κάθε μέρα. Μέρα παρά μέρα για να δώσεις χώρο στους μύες να αναπλαθούν.

 

Επίσης, αν τα push-ups αρχίζουν και σου φαίνονται εύκολα. Πχ βγάζεις 2-3x20 με σωστές εκτελέσεις, τότε μπορείς να τα κάνεις δυσκολότερα. Αν θες να δυναμώσεις να μη μένεις στάσιμος σε μία άσκηση (όπως δεν θα έμενες στα ίδια κιλά). Ανεβαίνεις κατευθείαν σε δυσκολότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα push ups / sit ups όχι ,με τον σάκο ναι

Γιατί να θα πας μόνο 2-3 φορές? δεν σ αρέσει ή βαριέσαι ? εγώ βαριέμαι την γυμναστική σπίτι , 1-2 μέρες σε off μ αρέσει σπίτι , μετά όμως θέλω να δω κ κόσμο , είναι άλλη τελείως φάση , αλλα αυτή είναι η δική μου γνώμη καθαρά θέμα γούστου γιαυτό στο είπα 

 

αν αποφασίσεις κάποια στιγμή να πας να επιλέξεις κάποιο που δεν μαζεύει νοικοκυρές κ πικραμένους π προσπαθούν να αναπληρώσουν 1 χρόνο απραξία μέσα σε 2 μήνες για να βγουν στη θάλασσα ή έστω βρες ώρες που δεν έχει κόσμο 

Γενικα βαριεμαι. Και τωρα το κανω αγγαρεια, θα με κανω δωρω για τα γενεθλια μου τον μαι.

 

Για τον σακο, εχω κανει kickboxing. Εχω παρει και γαντακια και επιδεσμους και ναναι καλα το youtube.

 

 

Επίσης, αν τα push-ups αρχίζουν και σου φαίνονται εύκολα. Πχ βγάζεις 2-3x20 με σωστές εκτελέσεις, τότε μπορείς να τα κάνεις δυσκολότερα. Αν θες να δυναμώσεις να μη μένεις στάσιμος σε μία άσκηση (όπως δεν θα έμενες στα ίδια κιλά). Ανεβαίνεις κατευθείαν σε δυσκολότερη.

 

Τα κανω με application. Δεν με πιεζω.

 

Αυτο με το μερα παρα μερα ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα βαριεμαι. Και τωρα το κανω αγγαρεια, θα με κανω δωρω για τα γενεθλια μου τον μαι.

 

Για τον σακο, εχω κανει kickboxing. Εχω παρει και γαντακια και επιδεσμους και ναναι καλα το youtube.

 

Τα κανω με application. Δεν με πιεζω.

 

Αυτο με το μερα παρα μερα ισχυει;

Application;

 

Όταν γυμνάζεσαι οι στοχευμένοι μύες "καταστρέφονται" και αναπλάθονται στον ύπνο. Θέλει συνήθως τουλάχιστον μία μέρα για να είσαι έτοιμος να ξαναγυμνάσεις την ίδια μυική ομάδα. Αν γυμνάζεις την ίδια μυική ομάδα κάθε μέρα, απλά καις τους μύες σου.

Δες μία αυτό:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...