Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικά η διατροφή ή η γυμναστική παίζει μεγαλύτερο ρόλο;;;

αναλόγως τι θες να κάνεις , αν θες μυική ανάπτυξη πέρα απο το τονισμένο σώμα παραλίας και με την καλύτερη διατροφή του κόσμου παρέα με 200 euro συμπληρώματα διατροφής το μήνα χωρίς τη σωστή προπόνηση δε θα δεις gains στον αιώνα τον άπαντα , αυτό κάνουν οι περισσότεροι και μένουν ίδιοι 

άλλο να κάνεις αερόβιο σε ένα κοινό στατικό ποδήλατο και άλλο σε ένα ποδήλατο spin

ναι κάνω δύο πρωινές η μια σε off μέρα work out και η άλλη σε μέρα ποδιών 

στα βάρη κάνω μόνο interval cardio που έχει πλάκα γιατί πέραν της εναλλαγής του tempo και τις ενδείξεις των παλμών, βάζεις και challenge στον εαυτό σου και είναι πιο ευχάριστο/διασκεδαστικό. (παράλληλα ακούς και μεταλλιές)

είναι πραγματικά γολγοθάς να βγάζεις αερόβιο, έστω και 30' μετά τα βάρη.

 

amen και κάποια που καταλαβαίνει 

Έχω κάνει προπονήσεις με προχωρημένα άτομα που έκαναν ή κάνουν προταθλητισμό σε διάφορα αθλήματα κ όλοι αυτή την άποψη έχουν. Κ μετά μου έρχεται ο "do u even lift " τύπος και μου λέει εγώ μετά τα βάρη βγάζω αερόβια μια ώρα άνετος κάθε μέρα 

ε ναι ρε μεγάλε κ εγώ αν πήγαινα να παίξω το πουλί μου όχι μια δύο ώρες αερόβια θα έκανα καπάκια κ θα έφευγα όπως μπήκα 

 

μου έτυχε σήμερα μια περίπτωση ... μας ακούει ένας μπακαλιάρος εμένα κ τον μπαρμπατούμπανο π έλεγα την άλλη φορά να λέμε πως μας πάει καλά η γράμμωση και μας λέει τι να χάσετε? μια χαρά είστε , εγώ είμαι πάντα στα ίδια κιλά , μην αυξομειώνετε το βάρος σας

 

τον κοιτάζουμε  ...μαλάκα μου για ψυχοφάρμακα ο τύπος  , σα να έρθει μια χοντρή παχύσαρκη και να σου πει γιατί κάνεις αερόβια? εγώ δεν κάνω ποτέ , γιατί τρως έτσι ? εγώ τρώω ότι μ αρέσει και να την βλέπεις κ μπροστά σου ε , όχι όπως στο internet που το κάνουν πολλοί χωρίς profile pic (βλέπε fb) 

χαχααχχαχααχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

τι λες πες του...μετά τα πόδια μόνο καθιστό ποδήλατο για αρχή και μετά λίγο χαλαρό περπάτημα. 
προφανώς βγάζουν το πολύ χαλαρό περπάτημα για μια ώρα. 

δεν ξέρω για το αερόβιο, είναι αρκετά πολύπλοκο (πιο σύνθετο από τη διατριβή μου) 
εγώ βλέπω τώρα με τις εναλλαγές σε τέμπο (διαλειμματική μεσαίας κλίμακας) τη διακύμανση της θερμοκρασίας (νιώθω ότι ιδρώνω χωρίς καρδιακή καταπόνηση) αυθαίρετα ή μη το έχω συνδέσει με την καύση/λειτουργία θυρεοειδή/boost μεταβολικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα όταν προσπαθεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του κοιτάζω πως είναι , γιαυτό σκαλώνω καμια φορά όταν διαβάζω σχόλια στο internet απο άτομα που είτε κρύβονται χωρίς φωτογραφίες είτε δεν έχουν αποτέλεσμα και μπορεί να σου πουν την τελευταία πρώτη. Στα @@ μου πραγματικά η προσωπική γνώμη κ άποψη του καθενός , όταν έρχεται σε σύγκρουση με τη δική μου θα μιλήσει το αποτέλεσμα. Την σέβομαι μέχρι το σημείο που θα μου πει οτι κάνω κάτι λάθος και θα επιμένει, ωραία κάνω λάθος απέδειξε το μου να σε παραδεχθώ αλλιώς gtfo, δεν με ενδιαφέρει τι λέει ο ένας κ ο άλλος ή μια ερεύνα στο "φτιάξεσώμα.gr" , με ενδιαφέρει στην πράξη. 
Οπότε αν ο συγκεκριμένος μου λέει τι κάνει , αυτός που είναι ίδιος μια ζωή κ μοιάζει λες κ δεν γυμνάζεται καν , μόλις ανακαλύψαμε τι λάθος κάνει. Όχι οτι του δίνουμε σημασία και του απαντάμε αλλα έχει πλάκα 

απορώ καμια φορά ο mau , είναι και η δουλειά του ,έχει χρόνια εμπειρία και γνωρίζει τόσα παραπάνω απο πολλούς και καμια φορά τον κοντράρουν άτομα που υπάρχει σοβαρή περίπτωση να μην έχουν περάσει ούτε έξω απο γυμναστήριο . Χαρά στην υπομονή του να μας βοηθάει :)
 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wizzy Αξιος εκπροσωπος του fitness thread  και παλι μπραβο .

Ψησου να το καθιερωσεις το   αγωνιστικο κομματι σε πιο τακτα διαστηματα . Ο ανταγωνισμος , η διψα για διακριση σε οποιοδηποτε τομεα ειναι που σπρωχνει τις επιδοσεις  μας ψηλα και μας δινει πολυ ισχυρο κινητρο .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιος εκπροσωπος του fitness thread  και παλι μπραβο .

Ψησου να το καθιερωσεις το   αγωνιστικο κομματι σε πιο τακτα διαστηματα . Ο ανταγωνισμος , η διψα για διακριση σε οποιοδηποτε τομεα ειναι που σπρωχνει τις επιδοσεις  μας ψηλα και μας δινει πολυ ισχυρο κινητρο .

θα το σκεφτώ να φορέσω το bikini μου και να κατέβω στους αγώνες το 2017! ευχαριστώ 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω και αν εγκρινω τοτε κατεβα.

Ok θα σου στείλω ένα 3d μου με το καλοκαιρινό μου καθάρισμα για να δεις τη μυική μου μάζα ... με τακούνι ξέρω ξέρω και όχι το χοντρό

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα για πρωτη φορα drop sets, στηθος ωμους ειχε το προγραμμα.

 

Ξεκινησα με 10 επαναληψεις στα 40 κιλα για ζεσταμα,10 στα 55, 10 στα 70, 8 στα 75 και κατευθειαν το παιδι που με βοηθησε εβγαλε 2 10κιλα και μπηκα στα 55 οπου εκανα 15(!!!). Καταλαβα οτι κατι εκανα λαθος, μου προτεινε την επομενη φορα να βγαλω τα 5αρια να κανω λιγοτερες επαναληψεις και μετα να βγαλω αλλα 2 πενταρια.Δεν ειχα ξανακανει ποτε οποτε δεν περιμενα να λειτουργησει τελεια, την επομενη φορα.

 

Εκανα και επικληνη ενα drop και 2 στους ωμους (αρσεις μπροστα και πιεσεις ωμων με αλτηρα). Στην πρωτη περιπτωση εκανα 8 επαναληψεις σε καθε χερι με 9κιλα και στο drop με 7κιλα εβγαλα 10,παλι πολλες ε?

Ωραια αισθηση ομως, ξεκινας το drop και σου φαινονται πουπουλο μετα απο 3-4 επαναληψεις ομως καταλαβαινεις τι παλουκι ειναι.Το καταλαβα στον επικλινη που δεν εβγαλα πολλα κιλα.

Την επομενη φορα θα τα κανω καλυτερα, ωραιο πρηξιμο, μου φαινεται να πιανει καλυτερα το 3+1 drop απο το 4 απλα σετ...


Vapir νομιζω οτι εισαι λιγο απολυτος, προφανως και στην θεωρια οι περισσοτεροι ειναι καλοι και στην πραξη δεν αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχουν ολοι και παντα αδικο...Πχ το οτι ενας προπονητης λεει στους παιχτες τι πρεπει να κανουν δεν σημαινει οτι θα πρεπει και ο ιδιος να μπορει να το κανει.Απορω ομως, γιατι ασχολουνται με σενα η αλλους?Κανε την δουλεια σου, αν χρειαστει βοηθεια η γνωμη ρωτα, μην τον παιζεις ειδικος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wizzy Αξιος εκπροσωπος του fitness thread  και παλι μπραβο .

Ψησου να το καθιερωσεις το   αγωνιστικο κομματι σε πιο τακτα διαστηματα . Ο ανταγωνισμος , η διψα για διακριση σε οποιοδηποτε τομεα ειναι που σπρωχνει τις επιδοσεις  μας ψηλα και μας δινει πολυ ισχυρο κινητρο .

 

Δεν είσαι μακριά από τη σκέψη μου. Νομίζω ότι εάν βρω σταθερή παρέα/ομάδα, θα μπορούσα να "κατέβαινα" σε 1-2 τρίαθλα το χρόνο. Είμαι σε σκέψεις πάντως, αν κι όλο αυτό το "συμμετέχω σε τρίαθλο" (έστω και μόνο στο ποδηλατικό κομμάτι) απαιτεί θυσία σε χρόνο που αυτή την περίοδο είναι από απλώς δύσκολο έως πολύ δύσκολο να βρω. Ίδωμεν...

 

[...]

Πάντως, Δήμητρα, μην υποτιμάς το στατικό ποδήλατο που έχεις. ΟΚ, μπορεί να μην είναι spin bike, αλλά μια χαρά αεροβική/ΗΙΙΤ προπόνηση μπορείς να κάνεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κερκυραίε, το 70% του 75 ειναι το 55 οπότε στα σωστά κιλά κατέβηκες για να κάνεις ντροπ σετ. Το ότι έκανες 8 επαναλήψεις στα βαριά κιλά και 15 στα ελαφριά μου φαίνεται πολύ περίεργο. Προσωπικά, σε καμία άσκηση δεν έχω κάνει σε ντροπ σετ περισσότερες επαναλήψεις στα ελαφριά απ' ότι στα βαριά.

 

Δεν μπορώ να γενικεύσω λοιπόν, ας μας πει ο Άλεξ που ξέρει καλύτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτη τη λογικη εβαλα 55 ειχα διαβασει για το 30% αν και αλλοι μιλανε και για 15-20%.

Ισως να μπορουσα να βγαλω 1-2 ακομα στα 75 με πολυ ζορι αν παιζει καποιο ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κερκυραίε, το 70% του 75 ειναι το 55 οπότε στα σωστά κιλά κατέβηκες για να κάνεις ντροπ σετ. Το ότι έκανες 8 επαναλήψεις στα βαριά κιλά και 15 στα ελαφριά μου φαίνεται πολύ περίεργο. Προσωπικά, σε καμία άσκηση δεν έχω κάνει σε ντροπ σετ περισσότερες επαναλήψεις στα ελαφριά απ' ότι στα βαριά.

 

Δεν μπορώ να γενικεύσω λοιπόν, ας μας πει ο Άλεξ που ξέρει καλύτερα.

Πολυ με τα νουμερα παιζεται παιδες.

 

Αν εκανες αυτο που λες το μονο σιγουρο ειναι οτι στο λειτουργικο σετ δεν ζοριστηκες απλα. Επρεπε να κανεις αλλες δυο επαναληψεις πχ αντι για 8. Η ογδοη πρεπει στο τελευταιο ειδικα σετ να βγαινει με δυσκολια, οταν τα αφησεις ενα πραγμα να πεις αντε γαμ..σου .

 

Για μενα τα κιλα στα ντροπ σετ δεν τα υπολογιζω. Βαραω. Ακομα και τα 55 μπορει να ταν υπερβολικα σε διαφορετικη κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κερκυραίε, το 70% του 75 ειναι το 55 οπότε στα σωστά κιλά κατέβηκες για να κάνεις ντροπ σετ. Το ότι έκανες 8 επαναλήψεις στα βαριά κιλά και 15 στα ελαφριά μου φαίνεται πολύ περίεργο. Προσωπικά, σε καμία άσκηση δεν έχω κάνει σε ντροπ σετ περισσότερες επαναλήψεις στα ελαφριά απ' ότι στα βαριά.

 

Δεν μπορώ να γενικεύσω λοιπόν, ας μας πει ο Άλεξ που ξέρει καλύτερα. 

ναι το ίδιο είχε πει και ο Άλεξ, για να γίνει το σωστό drop πρέπει να είναι στο ίδιο εύρος rep με failure πάντα. 

το ότι βγάζει 15 στο drop σημαίνει ότι το 8 δεν ήταν failure 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτό σκέφτηκε αλλά ο ίδιος λέει ότι ίσως να είχε άλλες δύο επαναλήψεις στα 75, οπότε θα πήγαινε μαξιμουμ 10 επαναλήψεις. Και πάλι είναι μεγάλη διαφορά με τις 15 στα 55.

 

Αλλά αν έφτανε στα όρια του στα 75 προφανώς δε θα είχε τόση ενέργεια για να βγάλει 15 στα 55.

 

Δοκίμασε και πες την επόμενη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό μπορεί να σας φανεί παράξενο, όμως δυστυχώς είναι στο μυαλό μου. Όποτε εγγράφομαι σε γυμναστήριο, πάω κάνω κανονικά γυμναστική στα μηχανήματα, όμως όταν είναι να πάω στην αίθουσα με τα βάρη, κωλώνω και το αφήνω. Έχω το άγχος ότι θα σκεφτούν οι άλλοι "κοίτα τώρα αυτόν τον αγύμναστο που ήρθε να κάνει και βάρη", ή ότι αν δεν κάνω κάτι καλά στον τρόπο που σηκώνω τα βάρη, θα το καταλάβουν οι άλλοι και θα τους φανεί αστείο. Κάποια συμβουλή γι'αυτό; Ξέρω ότι είναι μαλακίες... Το θέμα είναι ότι θέλω να κάνω και βάρη, και squat, όμως λόγω αυτού το αποφεύγω. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...