Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το γυμ σου είναι ανοιχτό τα σ/κ; πόσο πάει το τρίμηνο? 

Σαββατο μεχρι 7 και κυριακη κλειστο, δυστυχως.Το τριμηνο δε ξερω, εγω δινω 25/μηνα.

Παντως δε νομιζω να θελεις να ερθεις, ειναι λιγο παρακμιακο, δε θυμιζει γυμναστηριο.Εγω παω γτ με βολευει απο αποψη αποστασης και οτι εχει τα ελευθερα που κανω.Περα απ'αυτο δεν ειναι καλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

το αντίθετο , κατέβασα επαναλήψεις 

στόχος είναι να κρατήσω τη δύναμη , δεν προσπαθώ να σπάσω μυικές ίνες (υπερτροφία) στη γράμμωση :P

η μεγαλύτερη μαλακία που μπορεί να κάνει κάποιος σε γράμμωση είναι να παίζει λίγα κιλά και να ανεβάζει επαναλήψεις και διάρκεια προπόνησης με βάρη

Για ανέλυσε το για μας τους νουμπιδες. Προτιμώ σεντόνι αν δεν βαριέσαι, ειναι πολύ σημαντικό αυτό το κομμάτι κι έχω μια σχετική θολούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανέλυσε το για μας τους νουμπιδες. Προτιμώ σεντόνι αν δεν βαριέσαι, ειναι πολύ σημαντικό αυτό το κομμάτι κι έχω μια σχετική θολούρα.

σχετικά με τα κιλά κ τις reps αυτό είναι το λογικό για εμένα (κ άλλους ). Είσαι σε γράμμωση , προσπαθείς να συγκρατήσεις όσο περισσότερους μυς μπορείς και να χάσεις λίπος. Τι σημαίνει αυτό ? 

1) δίνεις χρόνο / δεν προσπαθείς να γραμμώσεις σε 1 μήνα

2) προπονείσαι heavy για να υπάρχει λόγος να κρατήσει τους μυς το σώμα σου γιατι έτσι λειτουργεί και προπονήσαι πάντα και με ένταση , άσχετα αν είσαι σε γράμμωση ή όγκο η whatever , τα μεγάλα διαλύματα κόβουν αποτέλεσμα, σε ελάχιστες περιπτώσεις χρειάζονται διαλύματα (squat etc).

Έτσι δεν υπερπροπονείσαι κ δεν καταβολίζεις μυς. Δύσκολο αλλα γίνεται στη γράμμωση γιατι είσαι σε θερμιδικό έλιμα , χτίζεις μυς ? αν απαντήσεις σε αυτό θα καταλάβεις γιατι δεν πρέπει να προσπαθείς να σπας μυς σε περίοδο γράμμωσης , χτίζεις ένα τούβλο τη μέρα τρώγοντας αλλα αν έχεις σπάσει ένα τοίχο στην προπόνηση ποιο θα είναι το αποτέλεσμα? , ιδικά όταν η διατροφή/ξεκούραση δεν είναι άψογη οι περισσότεροι καταλήγουν μισοί , έχοντας χάσει ένα ποσοστό λίπος όπως είναι φυσιολογικό αλλα μεγάλο ποσοστό μυών άρα η γράμμωση ηταν fail κ ίσως πήγες κ πίσω , σαν το γεφύρι της Άρτας φάση 

 

άποψη μου κ άλλων, δοκιμασμένο κ πετυχημένο . Την ιδέα την δοκίμασα απο 50χρονο μπάρμπα π πέρσι είχε 6pack πεντακάθαρο , κομμάτια μυ , όχι θολούρα  (έπεσε βέβαια πολύ σε κιλά)ούτε 1,70 ύψος χέρι 40φεύγα (στη γράμμωση) και ώμους μπάλες. Ο συγκεκριμένος δεν είναι σε φάρμακο , κόβω τον π... μου , όχι επειδή τον πιστεύω , για άλλους λόγους. (ας μη το αναλύσουμε) 

 

αν τώρα μιλάμε για άτομα που είναι σε φάρμακο εκεί αλλάζει το πράγμα. Εκεί δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο , το σώμα χτίζει μυς ποιο γρήγορα απότι καταστρέφει. Εκεί παίζουν 15 με 20 reps για να κάψουν παραπάνω θερμίδα κ επειδή more reps = more pump , ακόμα και με medium weight για τα δεδομένα τους. 

 

Δεν έχω χρόνο να το αναλύσω παραπάνω τρ αλλα ποστάρω μη το ξεχάσω αργότερα μιας κ το είδα. Αυτός είναι ο μόνος τρόπος προπόνησης για εμένα heavy weigh/high intensity , το μόνο που αλλάζει στη γράμμωση είναι οι reps κ η διάρκεια γιατι όπως είπα θέλω να δώσω ότι χρειάζεται. Για να κάψεις έξτρα θερμίδα υπάρχει η αερόβια αρκεί να γίνει σωστή χρήση της και τέλος γράμμωση = ξεκούραση 

όγκο χωρίς ξεκούραση έχω κάνει, μια χαρά έχτιζα αφού έτρωγα ΠΟΛΥ (20kg απ το ύψος ^_) γράμμωση σωστή χωρίς αρκετή ξεκούραση δεν υπάρχει. 

 

 

*το heavy και τα κιλά φυσικά δεν αναφέρονται σε ego lifting , μπορώ κ εγώ να βάλω 100 κιλά πιέσεις ώμων με μπάρα για λίγες reps (ναι δοκίμασα) αλλα δεν ήταν η φόρμα π ακολουθώ , ποια είναι αυτή ? η φόρμα π με έχει βγάλει ως εδώ με 0 τραυματισμούς κ προβλήματα. Θα βάλω 80 κ θα τις κάνω σωστά . Αυτό για εμένα στη γράμμωση είναι heavy , οπότε το heavy αναφέρεται στα δεδομένα του καθενός μας. 

 

LMAO

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το εξής θέμα. Κάνω ελεύθερα βάρη στο σπίτι αλλά δυστυχώς δεν εχω διάδρομο και το τρέξιμο εκτός απλά δεν γίνεται. Έχω ένα stepper αλλά είναι απίστευτα βαρετό. Προτείνεται μου κάτι ενναλακτικό.

 

Το πρόγραμμα μου περιέχει όλες τις μυικές ομάδες. Συνολικά είμαι στις 4 ημέρες ανά εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yannis27gr

Ποια ιχθυέλαια πήρες τελικά και από που; (Τέλειωσαν αυτά που είχα)

Αυτά που πρότεινε η Δήμητρα από όσο έψαξα είναι τα καλύτερα αλλά Ελλάδα τα σκίζουν στην ακρίβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαββατο μεχρι 7 και κυριακη κλειστο, δυστυχως.Το τριμηνο δε ξερω, εγω δινω 25/μηνα.

Παντως δε νομιζω να θελεις να ερθεις, ειναι λιγο παρακμιακο, δε θυμιζει γυμναστηριο.Εγω παω γτ με βολευει απο αποψη αποστασης και οτι εχει τα ελευθερα που κανω.Περα απ'αυτο δεν ειναι καλο.

που ακριβως πας αν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχοινακι πανω σε χαλι.

 

Αλλιως θα διαλεξεις μια μερα να πηγαινεις για τρεξιμο τωρα που ανοιγει ο καιρος

Καλή ιδέα το σχοινάκι.

Ουσιαστικά θέλω να κάνω ζέσταμα και μετά να μπαίνω για βάρη οπότε αυτό που λες για το τρέξιμο είναι αδύνατο λόγω του ότι κάνω γυμναστική το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχοινακι τοτε, αυτο εκανα και γω. Αλλα ζεσταμα κανεις και με αλτηρες λιγες καμψεις δικεφαλλων, την ασκηση που θα εκτελεσεις με αδεια μπαρα πχ για να ζεσταθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yannis27gr

Ποια ιχθυέλαια πήρες τελικά και από που; (Τέλειωσαν αυτά που είχα)

Αυτά που πρότεινε η Δήμητρα από όσο έψαξα είναι τα καλύτερα αλλά Ελλάδα τα σκίζουν στην ακρίβεια.

 

Από το iherb.com. Είναι πολύ χαμηλες οι τιμές αλλά κάνουν κανα μήνα να έρθουν.

 

Καλή ιδέα το σχοινάκι.

Ουσιαστικά θέλω να κάνω ζέσταμα και μετά να μπαίνω για βάρη οπότε αυτό που λες για το τρέξιμο είναι αδύνατο λόγω του ότι κάνω γυμναστική το βράδυ.

 

Μπορεις να κάνεις και jumping jacks. Μια από τις καλύτερες ασκήσεις για ζέσταμα όλου του σώματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κρίνω απο την τελευταία φωτογραφία π ανέβασε θα @%^$ κανα γκομενάκι  :-D

H με γκομενακι τραβιεται η ' κονομαει ενα απο τα 3.

Μαου και αλλοι αγαπησαν δεν πεσαν με τα μουτρα ρε. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...