Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμεις δεν εχουμε ουτε ροδα απο ποδηλατο...

Bουλιαγμενη ημουν το σουκου στην Λιμνη ολη μερα .

ζωάρα ... 

Μεγάλο θέμα ανοίγεις. Οι απόψεις ειναι πολλές. Εγω ακολουθώ τη φιλοσοφία του Αλεξ και στις περισσότερες ασκησεις κάνω ντροπ σετ και αποτυχία σε κάθε σετ. Εύρος 8-12.

έχεις δει υπερτροφία; εγώ με τα drop πχ στη μέρα πλάτης, φεύγω από το γυμ και νιώθω σαν τεθωρακισμένο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εμεις δεν εχουμε ουτε ροδα απο ποδηλατο...

Bουλιαγμενη ημουν το σουκου στην Λιμνη ολη μερα .

Εσυ πας για το εξτριμ του πράγματος! Αλλο λεβελ ...

Εγω φανταζομαι απο τωρα βολτα Βουλιαγμενη με τα ποδήλατα με κατάληξη στο Moorings για φαι :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις προσωπική αποψη για kick boxing ?

Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει απ την οπτική της αερόβιας ασκησης,οχι του ξυλοφορτωματος.

Πάσα πληροφορία ευπροσδεκτη,συγκριση του kick boxing ως αερόβια με αλλες πολεμικές τεχνες ,επίσης.

 

Πάνε κάνε ένα από τα 10δες "combat" αερόβια προγράμματα και άσε το kick boxing αφού σε ενδιαφέρει εκείνη η "οπτική"

Μεγάλο θέμα ανοίγεις. Οι απόψεις ειναι πολλές. Εγω ακολουθώ τη φιλοσοφία του Αλεξ και στις περισσότερες ασκησεις κάνω ντροπ σετ και αποτυχία σε κάθε σετ. Εύρος 8-12.

 

Αν ισχύει αυτό  + τρως παραπάνω next time που θα σε δω περιμένω τρελές αλλαγές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε κάνε ένα από τα 10δες "combat" αερόβια προγράμματα και άσε το kick boxing αφού σε ενδιαφέρει εκείνη η "οπτική"

 

Αν ισχύει αυτό  + τρως παραπάνω next time που θα σε δω περιμένω τρελές αλλαγές. 

υπερτροφίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε κάνε ένα από τα 10δες "combat" αερόβια προγράμματα και άσε το kick boxing αφού σε ενδιαφέρει εκείνη η "οπτική"

 

 

Με ενδιαφέρει ΚΑΙ αυτή.Δεν με ενδιαφέρει μονο αυτη.

Οταν πχ σε μια προπονηση mma μπορει να μην ιδρωσεις καν επειδη δουλευεις τεχνικη,δεν μου κανει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας δω να επιστρέφετε καβάλα στα ποδήλατα μετά από φαγητό στο Moorings και τίποτα άλλο!

Χαχα μενει Καβουρι η κολλητη μου θα της πω να ρθει να μας μαζεψει με τ αμαξι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex και Γιαννη καντε μου το πενηνταρακια γιατι δεν το πιασα.

 

Ας πουμε πιεσεις παγκου και αλτηρες δικεφαλο που κανω 10-10-8-8.

 

Πως μπορω να βαλω τα drop set στο προγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπερτροφίας; 

 

ε τι? .. μαλλιά λίγο δύσκολο να ξαναβγάλει :D

 

 

Με ενδιαφέρει ΚΑΙ αυτή.Δεν με ενδιαφέρει μονο αυτη.

Οταν πχ σε μια προπονηση mma μπορει να μην ιδρωσεις καν επειδη δουλευεις τεχνικη,δεν μου κανει.

 

 

στο kick boxing σε κάθε προπόνηση θα ιδρώσεις 

 

 

Alex και Γιαννη καντε μου το πενηνταρακια γιατι δεν το πιασα.

 

Ας πουμε πιεσεις παγκου και αλτηρες δικεφαλο που κανω 10-10-8-8.

 

Πως μπορω να βαλω τα drop set στο προγραμμα?

 

 

1) μειώνεις τα σετ από 4 σε 3

2) Πες ότι κάνεις bicep curl με 25 κιλά αλτήρες.  θα κάνεις 2 σετ 25x10 > 18x8 (χωρίς διάλειμμα) και ένα σετ 22x10, 16x8 (γιατί αν κάνεις σωστά drop set μετα το 2ο σετ είσαι νεκρός)

 

απλό παράδειγμα αυτό το νόημα είναι μειώνουμε βάρος και ξαναμπαίνουμε χωρίς διάλειμμα μέχρι failure. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Μέχρι failure' εννοείς στις τελευταίες επαναλήψεις του κάθε (drop)set, π.χ. στο 18x8 που αναφέρεις μπορεί να βγει και παραπάνω από 18? Ή κάνεις άλλο ένα τελευταίο set και όσες βγάλεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το εξηγήσω κι εγώ, πιο αναλυτικά.

 

Κάνεις bicep curl ας πούμε με 10κιλους αλτήρες. Φτάνεις στην 10 επανάληψη και τα χέρια δεν ανεβαίνουν άλλο. Αφήνεις τους 10κιλους αλτήρες, πιάνεις τους 7κιλους, ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ, και ξαναρχίζεις, όσες επαναλήψεις βγουν. Λογικά, θα φτάσεις κάπου στις 8-10.

 

Το ίδιο, άλλα 2 σετ. Είναι προφανές ότι στα επόμενα σετ θα κάνεις λιγότερες επαναλήψεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις προκαθορισμένο εύρος. Η έννοια του αριθμού είναι παγίδα. Αν πεις "θα κάνω 10" κι έχεις δύναμη να κάνεις παραπάνω, τότε ή σταματάς και χαλάς την έννοια του failure ή συνεχίζεις και χαλάς τον αριθμό.

 

Με το εύρος των 8-12 είναι πιο εύκολο να ελεγχθεί η κατάσταση. Κι αν φτάσεις να κάνεις πάνω από 12, συνεχίζεις να γυμνάζεσαι μέχρι το failure αλλά μετά ανεβάζεις κιλά.

 

Άλεξ, όπως έγραψα και παλιότερα, έχω σταματήσει τον όγκο γιατί θέλω να πέσω πολύ χαμηλά σε bf. Επομένως, στα 71-73 κιλά, μην περιμένεις να δεις εντυπωσιακές αλλαγές. Σκέτες αλλαγές, ναι, σαφώς υπάρχουν. Απ' αυτόν τον χάιβανο ας πούμε, ακομα και τώρα είμαι καλύτερα (σε μυς,όχι σε γράμμωση). Κάπου εδώ ευελπιστώ να φτάσω σαν καταφέρω να χάσω το τελευταίο λίπος που έχει κατσικωθεί στην κοιλιά και μετά σιγά-σιγά να βάλω μερικά ακόμα μυικά κιλά.

 

Αυτό που γουστάρω είναι τα κιλά/δύναμη που έχω βάλει στα πόδια. Σαν ξεκίνησα ήταν τελείως ατροφικά, οδοντογλυφίδες. Μέχρι και γάμπα απόκτησα πια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...