Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

A, OK, αυτό εννοείς. Ε, εντάξει, δεν νομίζω να παρασυρθώ τόσο εύκολα. Ως ένα σημείο το εύχομαι ("η ευφορία του ποδηλάτη", τριαλαρί τριαλαρό ένα πράμα), αλλά πρέπει να το προσέξω για να μην "καώ" στα πρώτα laps.


Μην το γελάς. Και τις εκδρομούλες σου θα έχεις και τα πάντα. :D

 

----

 

Στους ποδηλάτες και στους γνώστες. Μόλις ξεμπερδέψω με κάτι τραυματισμούς έχω σκοπό να ξεκινήσω πάλι γυμναστική με ποδηλασία (μετά από αρκετούτσικα χρόνια), έξω στη φύση. Με ενδιαφέρει να το χρησιμοποιήσω τόσο για cardio όσο και για χτίσιμο δύναμης.

 

Υπόβαθρο/Ιστορία

Όταν έκανα, είτε έκανα μεγαλούτσικες(για μένα) αποστάσεις από δρόμο σε κοντινά χωριά, με τη μεγαλύτερη 12χλμ πήγαινε (δε με ένοιαζαν οι χρόνοι), είτε ανέβαινα λόφους οι οποίοι ήταν όλο ανηφόρα με αρκετούτσικα σημεία να έχουν καλή/δυνατή κλίση για μένα. Πχ ένα λόφο που έχουμε στην πόλη 1.5-2χλμ όταν ξεκίνησα να τον ανεβαίνω μονονιάς, πάλευα τους χρόνους.

 

Το ερώτημα

Εντάξει, όλα αυτά στην πορεία μπορώ να τα ξανακάνω και παραπάνω πιστεύω αν είμαι πιστός, αλλά μάλλον δε θα προπονούμαι σωστά/έξυπνα. Δεν έχω παιδεία ποδηλάτη. Εκτός από τα τεχνικά θέματα του ποδηλάτου τα οποία γνωρίζω, εκεί που θέλω να εστιάσω είναι στη στάση και στον τρόπο με τον οποίο πρέπει να κάνω ποδήλατο ώστε να γυμναστώ πιο αποδοτικά. Τι συμβαίνει με το ρυθμό όταν πάω για cardio και τί όταν έχω μπροστά μου ανηφόρα; Είχα παρατηρήσει πως όταν ποδηλατώ όρθιος πιάνονται πολύ οι τετρακέφαλοι. Ενδείκνυται όμως; Οπότε αν έχετε να προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο, ή άλλες πηγές ευχαρίστως να τις διαβάσω μία φορά τώρα που κάθομαι και μία φορά όταν αρχίζω να τα εφαρμόζω σιγά σιγά.

 

Για αρχή κι όσον αφορά την προπόνηση με το ποδήλατο, διάβασε αυτό το post μου. Από τον καιρό που το έγραψα, το έχω εμπλουτίσει και το έχω σε .pdf. Εάν θέλεις, στείλε μου σε ένα pm το email σου για να στο στείλω.

 

Επίσης μπορείς να διαβάσεις και τα ακόλουθα σχετικά posts: 1, 2, και 3. Απαντάνε σε γενικότερα ερωτήματα, αλλά επειδή μπορεί να σου προκύψουν στο μέλλον, έχε τα υπόψη σου.

 

Τέλος, ένα πολύ καλό βιβλίο για τη σωστή στάση στο ποδήλατο και πώς να ποδηλατείς εκμεταλλευόμενος όλο το σώμα σου είναι το "Yoga for Cyclists". Να ξέρεις πάντως ότι η στάση σου στο ποδήλατο, εξαρτάται πρώτα και κύρια από το είδος του ποδηλάτου (π.χ. road bike, mountain bike κτλ). Καταστάλλαξε στο είδος ποδηλάτου και το συζητάμε εκ νέου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Τι γνωμη εχετε για το παρακατω.

http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25108

η γνώμη μου είναι πως θα έπρεπε να κάνει καλύτερο research πριν γράψει ότι έγραψε ο συγκεκριμένος natural personal trainer  . Γέλασα με το συγκεκριμένο  ,έχει χιούμορ  :-D 

Διάβασα πως ο Reg Park και ο Steve Reeves έκαναν all in one και πως ήταν natural 

 

"Μάλιστα εκείνη την περίοδο δεν υπήρχαν αναβολικά στεροειδή ούτε συμπληρώματα διατροφής οπότε οι αθλητές του bodybuilding βασίζονταν μόνο στην διατροφή και στην προπόνησή τους και είχαν άριστα αποτελέσματα." 

 

sure sure , απο το 1937 πειραματιζόντουσαν με τέστο , 10 με 20 χρόνια πριν απο την εποχή αυτών των αθλητών. Εδω σήμερα δεκάδες χιλιάδες αθλητές κάνουν χρήση πειραματικών φαρμάκων που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί ΠΟΤΕ ξανά και πεθαίνουν σαν τις μύγες, άσχετο αν δεν ακούγεται γιατι δεν είναι pro , οι pro δεν παίζουν με τέτοια, παίρνουν σίγουρα πράγματα με 30-50-60ετίες δοκιμών απο κόσμο. 

 

Για να καταλάβεις πόσο αδύνατο είναι αυτοί οι αθλητές να ήταν natural θα σου πω απλά πως την εποχή τους τα αναβολικά όχι μόνο δεν ήταν κάτι κακό και ταμπού αλλα αργότερα διαφημίζονταν και σε αφίσες στους δρόμους. Τότε , την εποχή του Arnold(το είχε πει κιόλας , έκανα χρήση κ ήταν νόμιμα)  μιας και ο Reg Park ήταν ο μέντορας του (και πιθανότατα κ αυτός π τον έβαλε σε φάρμακο , δεν παίζει να πήρε μόνος του επειδή του ήρθε, δεν υπήρχαν internet κ πληροφόρηση , απ τον έναν στον άλλο πήγαινε) θα ήταν ηλίθιο να μην πάρει κάποιος. Σα να λέμε υπάρχουν μηχανάκια κ όλοι οι μαλακοκαύληδες πιτσιρικάδες παίρνουν ποδήλατα για να ρίξουν γκόμενα 

Τα θεωρούσαν δυναμωτικά , δεν υπήρχε λόγος αποθεραπείας , δεν υπήρχε λογική να προκαλούν ζημιά , δεν γνώριζαν χριστό και γιαυτό ο Arnold γάμησε τον οργανισμό του και ας πήρε λιγότερα απότι παίρνει ο μέσος κομμάτια/τούμπανος πιτσιρικάς με 200.000 followers στο facebook γιατι την εποχή εκείνη δεν υπήρχαν γνώσεις/πρωτόκολλα χρήσης ,  απολύτως τίποτα. Έλεγαν τεστοστερόνη(σε ότι μορφή , χάπι ενέσιμη whatever) παράγει και το σώμα μας οπότε θα του δώσουμε παραπάνω. Το έβλεπαν σαν βιταμίνη 

 

εδώ μέχρι πριν 15-20 χρόνια ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ τα αγόραζαν χύμα απο το φαρμακείο , τεστοστερόνες deca κλπ , ούτε συνταγές τίποτα κ πάμφθηνα , εδώ μέχρι πρόσφατα ερχόντουσαν διακοπές στη χώρα μας απο χώρες του εξωτερικού για να τσιμπήσουν εύκολα και φθηνά τα αναβολικά τους απο φαρμακεία. Τα περισσότερα τους έδιναν Δεν γνωρίζω για τώρα μιας κ άλλαξαν και οι νόμοι τα τελευταία χρόνια , αλλα παλιότερα ήταν χύμα στο κύμα. 

 

αυτά κ μόνα τους ακυρώνουν ότι έγραψε που βασίζεται στο "το έκαναν εκείνοι οι natural κ λειτουργούσε"

δεν ήταν natural deal with it (όχι εσύ γενικά) , πάμε παρακάτω 

 

Δεν αποκαλώ σκουπίδια αυτά που γράφει , έχει μια λογική όλο αυτό και θα υπάρχει αποτέλεσμα αλλα σίγουρα δεν είναι το ιδανικό , σε καμία περίπτωση δεν θα δει κάποιος μέγιστη μυική ανάπτυξη και στόχους bodybuilding ακολουθώντας αυτό που προτείνει, γιατι αυτό λέει και ξαναλέει , αν είσαι natural αυτό είναι το καλύτερο για μέγιστο αποτέλεσμα. Ε λοιπόν όχι , το αντίθετο , οι μόνοι που ξέρω να το κάνουν αυτό και να έχουν σοβαρά αποτέλεσμα πραγματικά είναι άτομα με αναβολικά και πίστεψε με ξέρω αρκετές περιπτώσεις. Όταν είσαι με αναβολικά αναπτύσσεσαι και να κλάσεις ,βλέπεις τον άλλο παίζει 20 reps με 10kg αλτήρα κ το χέρι του γίνεται διπλάσιο απ το πρίξιμο , άσχετα αν βγάζει τα 20ρια ξέρω γω για ζέσταμα.

γιαυτό λίγοι είναι ξεχωριστοί και οι περισσότεροι με αναβολικά είναι σαν πολύ καλοί natural γιατι δεν δίνουν πόνο , παίζουν το πουλί τους για εύκολο max natural look αποτέλεσμα.  Και δεν κουράζονται και δεν τους παίρνει πρέφα κανείς(άσχετος) οτι είναι με φάρμακο και μπορούν να επικαλεστούν σκληρή δουλειά γιαυτό το top φυσικό αποτέλεσμα και να βγάλουν λεφτά απο αυτό

γιατι αυτό είναι ο χώρος του bodybuilding κυρίως αλλα και των γυμναστηρίων τα τελευταία χρόνια , ένα μεγάλο ψέμα που κάποτε θα ξεφουσκώσει μιας κ αρκετοί μπανίζουν πλέον κ ανοίγουν τα μάτια κ σε άλλους

 

θα ήθελα να γράψω κ άλλα όμως δε θέλω να το πάμε ποιο μακριά, ήδη το ανέλυσα παραπάνω απότι έπρεπε  :-)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνώμη μου είναι πως θα έπρεπε να κάνει καλύτερο research πριν γράψει ότι έγραψε ο συγκεκριμένος natural personal trainer . Γέλασα με το συγκεκριμένο ,έχει χιούμορ :-D

Διάβασα πως ο Reg Park και ο Steve Reeves έκαναν all in one και πως ήταν natural

 

"Μάλιστα εκείνη την περίοδο δεν υπήρχαν αναβολικά στεροειδή ούτε συμπληρώματα διατροφής οπότε οι αθλητές του bodybuilding βασίζονταν μόνο στην διατροφή και στην προπόνησή τους και είχαν άριστα αποτελέσματα."

 

sure sure , απο το 1937 πειραματιζόντουσαν με τέστο , 10 με 20 χρόνια πριν απο την εποχή αυτών των αθλητών. Εδω σήμερα δεκάδες χιλιάδες αθλητές κάνουν χρήση πειραματικών φαρμάκων που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί ΠΟΤΕ ξανά και πεθαίνουν σαν τις μύγες, άσχετο αν δεν ακούγεται γιατι δεν είναι pro , οι pro δεν παίζουν με τέτοια, παίρνουν σίγουρα πράγματα με 30-50-60ετίες δοκιμών απο κόσμο.

 

Για να καταλάβεις πόσο αδύνατο είναι αυτοί οι αθλητές να ήταν natural θα σου πω απλά πως την εποχή τους τα αναβολικά όχι μόνο δεν ήταν κάτι κακό και ταμπού αλλα αργότερα διαφημίζονταν και σε αφίσες στους δρόμους. Τότε , την εποχή του Arnold(το είχε πει κιόλας , έκανα χρήση κ ήταν νόμιμα) μιας και ο Reg Park ήταν ο μέντορας του (και πιθανότατα κ αυτός π τον έβαλε σε φάρμακο , δεν παίζει να πήρε μόνος του επειδή του ήρθε, δεν υπήρχαν internet κ πληροφόρηση , απ τον έναν στον άλλο πήγαινε) θα ήταν ηλίθιο να μην πάρει κάποιος. Σα να λέμε υπάρχουν μηχανάκια κ όλοι οι μαλακοκαύληδες πιτσιρικάδες παίρνουν ποδήλατα για να ρίξουν γκόμενα

Τα θεωρούσαν δυναμωτικά , δεν υπήρχε λόγος αποθεραπείας , δεν υπήρχε λογική να προκαλούν ζημιά , δεν γνώριζαν χριστό και γιαυτό ο Arnold γάμησε τον οργανισμό του και ας πήρε λιγότερα απότι παίρνει ο μέσος κομμάτια/τούμπανος πιτσιρικάς με 200.000 followers στο facebook γιατι την εποχή εκείνη δεν υπήρχαν γνώσεις/πρωτόκολλα χρήσης , απολύτως τίποτα. Έλεγαν τεστοστερόνη(σε ότι μορφή , χάπι ενέσιμη whatever) παράγει και το σώμα μας οπότε θα του δώσουμε παραπάνω. Το έβλεπαν σαν βιταμίνη

 

εδώ μέχρι πριν 15-20 χρόνια ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ τα αγόραζαν χύμα απο το φαρμακείο , τεστοστερόνες deca κλπ , ούτε συνταγές τίποτα κ πάμφθηνα

 

αυτά κ μόνα τους ακυρώνουν ότι έγραψε που βασίζεται στο "το έκαναν εκείνοι οι natural κ λειτουργούσε"

δεν ήταν natural deal with it (όχι εσύ γενικά) , πάμε παρακάτω

 

Δεν αποκαλώ σκουπίδια αυτά που γράφει , έχει μια λογική όλο αυτό αλλα σίγουρα δεν είναι το ιδανικό , σε καμία περίπτωση δεν θα δει κάποιος μέγιστη μυική ανάπτυξη και στόχους bodybuilding ακολουθώντας αυτό που προτείνει, γιατι αυτό λέει και ξαναλέει , αν είσαι natural αυτό είναι το καλύτερο για μέγιστο αποτέλεσμα. Ε λοιπόν όχι , το αντίθετο , οι μόνοι που ξέρω να το κάνουν αυτό και να έχουν σοβαρά αποτέλεσμα πραγματικά είναι άτομα με αναβολικά και πίστεψε με ξέρω αρκετές περιπτώσεις. Όταν είσαι με αναβολικά αναπτύσσεσαι και να κλάσεις ,βλέπεις τον άλλο παίζει 20 reps με 10kg αλτήρα κ το χέρι του γίνεται διπλάσιο απ το πρίξιμο , άσχετα αν βγάζει τα 20ρια ξέρω γω για ζέσταμα.

γιαυτό λίγοι είναι ξεχωριστοί και οι περισσότεροι με αναβολικά είναι σαν πολύ καλοί natural γιατι δεν δίνουν πόνο , παίζουν το πουλί τους για εύκολο max natural look αποτέλεσμα. Και δεν κουράζονται και δεν τους παίρνει πρέφα κανείς(άσχετος) οτι είναι με φάρμακο και μπορούν να επικαλεστούν σκληρή δουλειά γιαυτό το top φυσικό αποτέλεσμα και να βγάλουν λεφτά απο αυτό

γιατι αυτό είναι ο χώρος του bodybuilding κυρίως αλλα και των γυμναστηρίων τα τελευταία χρόνια , ένα μεγάλο ψέμα που κάποτε θα ξεφουσκώσει μιας κ αρκετοί μπανίζουν πλέον κ ανοίγουν τα μάτια κ σε άλλους

 

θα ήθελα να γράψω κ άλλα όμως δε θέλω να το πάμε ποιο μακριά, ήδη το ανέλυσα παραπάνω απότι έπρεπε :-)

Σωστά αυτά που γράφεις ρε φίλε

Εμένα όμως με προβλημάτισε πολύ το άρθρο σε ένα δίλημμα που είχα και όταν πρωτοξεκινησα τα βάρη

Σπλίτ τύπου bodybuilding η full body?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανελυσες οσο δεν πηγαινε και να σαι καλα.

 

Εγω σαν στυλ προπονησης ειπα πως φαινεται.

 

Εκει που θα κανω πεντε μερες προπονηση δυο μυικες ομαδες, γιατι να μην κανω τεσσερης με πέντε φορες ολο το σωμα, οπου καθε μερα θα χω μια βασικη μυικη ομάδα που θα εστιαζω.

 

Πχ δευτερα

Σκουοτ 4*8

Ανοιγματα 3*12

Ελξεις στην τροχαλια 4*8

Εκτασεις ωμων 3*10

Ρουμανικες αρσεις 3*15

Χερια σουπερ σετ απλα νομιζω ειναι μεγαλος ογκος προπονησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά , προσωπικά πιστεύω στο ότι δουλεύει σε εσένα
τα πάντα είναι καλά εφόσον έχουν αποτέλεσμα και εφόσον το αποτέλεσμα μας ικανοποιεί κ πάνω απόλα δεν επεμβαίνει στην ζωή μας. Κομπλέ η γυμναστική αλλα πρέπει να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε κ στις υποχρεώσεις μας (δουλειά/σχολείο/προσωπική ζωή) 
Αν ένα πρόγραμμα δεις πως σε κουράζει θα κόψεις μέρες θα το μοντάρεις για εσένα κ μόνο να σου ταιριάζει κουτί 

Εγώ θα έλεγα live να το δοκιμάσεις αν θεωρείς πως αυτό π ακολουθείς τώρα δεν σου δίνει αρκετό αποτέλεσμα , αν πάλι σου δίνει καλό αποτέλεσμα θα έλεγα να το κρατήσεις μέχρι να δεις οτι δεν τραβάει άλλο κ βάρεσες πλατό , εκεί θα έχει κ ουσιαστική διαφορά μια τέτοια αλλαγή , δηλαδή να δίνεις παραπάνω όταν χρειαστεί , μην τα δίνεις όλα απο την εκκίνηση (δεν λέω οτι τώρα αρχίσεις .. σχήμα λόγου) .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα κανω ανω κατω σωμα αλλα δεν ξερω γιατι τις τελευταίες εβδομαδες το τετραημερο δεν το ακολουθω πληρως, μπορει να παω εξι μερες, οπου τις δυο επιπλεον να κανω ολο το σωμα. Κατι που νομιζω μου γαμησε το νευρικο συστημα.

 

Ειχα φτασει να κανω 80,70 κιλά επικλινη παγκο δεκα επαναληψεις, που για μενα νομιζω ηταν καλα. Απο την μερα που εγινε αυτο με την δουλεια και ετρεχα για εξετασεις, παω και ειμαι πεσμενος. Στο τελος φευγω με νευρα που σε μια εβδομαδα χαθηκε η ενταση που χα. Το διαπιστωσα γιατι ειχα παλι επικλινη πανω απο 60 κιλα δεν επαιζε να σηκωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έλεγα να αλλάξω το Σπλίτ,κάνω τρεις μήνες το ίδιο και μόνο τις ασκήσεις άλλαζα,θέλω να δοκιμάσω κάτι άλλο,έλεγα για upper lower

Έχετε να μ προτείνετε κάτι άλλο

Α!τελευταία νιώθω ότι δεν δίνω το 100% στο γυμναστήριο και νευριάζω :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άντεξα έβαλα το δαχτυλάκι στο MyAmino Complex για να δοκιμάσω την γεύση και είναι απλά ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ !!!

Την φαντάζομαι ήδη προς το καλοκαιράκι με παγωμένο νερό !!! Είναι η Blue Raspberry btw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα και εγώ ...όλοι τα εσώψυχα μας :)

Τονοσαλατα με μίνι ντοματάκια ,φρέσκο κρεμμύδι και κάπαρι. Τι γεύση Θεέ μου!!!

Μετά την αποχή ,λίγο χέρια και μετά στον καινούργιο δίαδρομο.(φώτο παρακάτω)

Παράξενη φάση. Δεν είναι ηλεκτρικός ,γυρίζει με την δύναμη των ποδιών. Όσο πιο πίσω το σώμα τόσο πιο πολύ ζόρι. Λίγο δύσκολο να ισορροπίσεις στην αρχή. Σε 5 λεπτά πονάγανε οι γάμπες

Δεν γαμιέται!! Βαρέθηκα να προσπαθώ για μυική υπερτροφία που δεν με εξιτάρει η εμφάνιση προσωπικα.

Κομπλέ νοιώθω όταν εξασκούμαι εξ ίσου για δύναμη,αντοχή,ταχύτητα,ελαστικότητα.

Ξεκινάω πια 2 μέρες mix αερόβιο και 2 βάρη την εβδομάδα.

Αύριο πρωί CPK και τρανσαμινάσες

post-68421-0-55001800-1459287287_thumb.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, OK, αυτό εννοείς. Ε, εντάξει, δεν νομίζω να παρασυρθώ τόσο εύκολα. Ως ένα σημείο το εύχομαι ("η ευφορία του ποδηλάτη", τριαλαρί τριαλαρό ένα πράμα), αλλά πρέπει να το προσέξω για να μην "καώ" στα πρώτα laps.

 

Για αρχή κι όσον αφορά την προπόνηση με το ποδήλατο, διάβασε αυτό το post μου. Από τον καιρό που το έγραψα, το έχω εμπλουτίσει και το έχω σε .pdf. Εάν θέλεις, στείλε μου σε ένα pm το email σου για να στο στείλω.

 

Επίσης μπορείς να διαβάσεις και τα ακόλουθα σχετικά posts: 1, 2, και 3. Απαντάνε σε γενικότερα ερωτήματα, αλλά επειδή μπορεί να σου προκύψουν στο μέλλον, έχε τα υπόψη σου.

 

Τέλος, ένα πολύ καλό βιβλίο για τη σωστή στάση στο ποδήλατο και πώς να ποδηλατείς εκμεταλλευόμενος όλο το σώμα σου είναι το "Yoga for Cyclists". Να ξέρεις πάντως ότι η στάση σου στο ποδήλατο, εξαρτάται πρώτα και κύρια από το είδος του ποδηλάτου (π.χ. road bike, mountain bike κτλ). Καταστάλλαξε στο είδος ποδηλάτου και το συζητάμε εκ νέου.

Wizzy  για γραψε λιγο τι ποδηλατο εχεις  και τι εχει πανω αυτο να το δειξω σε ενα  φιλο που ασχολειται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Wizzy  για γραψε λιγο τι ποδηλατο εχεις  και τι εχει πανω αυτο να το δειξω σε ενα  φιλο που ασχολειται .

 

To ποδήλατό μου είναι το BMC GranFondo GF02, μοντέλο του 2014. Στη φωτογραφία είναι εξοπλισμένο με groupset Shimano 105 (φρένα, δισκοβραχίωνες, δίσκοι μπροστά, πισινή κασέτα, εκτροχιαστές, μανέτες κτλ). Το δικό μου είναι ακριβώς στα ίδια χρώματα με αυτό της φωτογραφίας, αλλά είναι εξοπλισμένο με groupset Shimano Ultegra 6800. Επίσης έχω κι ένα Garmin 520 για παρακολούθηση και καταγραφή των διαδρομών.

Επεξ/σία από wizzy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...