Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ντάξει, κλαίω απλά ..... υποχώρησε η λοίμωξη και εμφάνισα αλλεργία στα μάτια....

αχαχαχαχαχα ντάξει τα παρατάω όλα και πάω στα ΚΑΠΗ 
καλά είπα εγώ ότι το μεταπτυχιακό με καταστρέφει ... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

ρε παιδιά απορία το έχω , μη το πάρετε στραβά αλλα οι γυναίκες του thread γιατι αρρωσταίνετε τόσο συχνά ? το είχατε απο πάντα ή απ όταν αρχίσατε τη γυμναστική ?  προσωπικά μου συνέβει το ακριβώς αντίθετο , μια ζωή στα νοσοκομεία κ μια ζωή άρρωστος και απ όταν άρχισα να αθλούμαι εξαφανίστηκαν όλα , άντε να αρρωστήσω 1 φορά το χρόνο κ τόσο ήπια π σε 2-3 μέρες είμαι μπαμ , ούτε καν χρειάζεται να μείνω σπίτι , μένω μόνο κ μόνο για να μη κολλήσω άλλους σε λεωφορεία , γυμναστήριο , καφετέριες κ γενικά κλειστούς χώρους. 

δεν λέω οτι κάνετε κάτι λάθος , αλλα μ φαίνεται περίεργο 

--------
άσχετο αλλα πόσο σπαστικό ρε ##%$$5$ να είσαι στην τουαλέτα του gym 1 λεπτό ? ότι έχεις μπει , να έχεις αναμμένο φως, να ακούγεσαι οτι κατουράς και να σου τραβάνε την πόρτα λες κ θέλουν να την ξεκολλήσουν , κλειδωμένη πόρτα με μεντεσέ !! να πρέπει να πεις στον άλλο πρωί πρωί "άλλος" ενώ θα μπορούσε να καταλάβει απο όλα τα παραπάνω οτι κάποιος άλλος είναι ήδη μέσα. lel   

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, εγώ μόνο φέτος...αντιβίωση έχω να πάρω από το 2008 που κόλλησα H1N1 στη λέσχη του παν/μιου. 

για μένα πιστεύω ότι η αύξηση του στρες / άγχους οδήγησε ανοσοκατασταλτικά. 
δεν έχω πάθει κανέναν τραυματισμό από το γυμναστήριο, ευτυχώς. 
μόνο με καψίματα και πόνους φεύγω από  το γυμ αλλά λογικό όταν τα δίνεις όλα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτική ασκηση το 21. Κοινώς, με γάμησε. Χρειάστηκε να πέσω 40% σε βάρος για να τη βγάλω.

 

Αλλά ανελέητο κάψιμο.

----------------

Έχω μια βδομάδα τώρα που αποφάσισα να κάνω ξεχωριστά κοιλιακούς κι είδα ότι έχουν γυμναστεί αρκετά μέσα από τις πολυαρθρικές. Δοκίμασα σήμερα με ρόδα και κατέβηκα εύκολα all the way. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ισα ισα απ οταν αρχισα γυμναστικη αρρωσταινω λιγοτερο. Φετος (οχι το 16 εννοω απο σεπτεμβρη) μεχρι τωρα δεν ειχα αρρωστησει καθολου κι ακομα κι αυτη τη φορα ΔΕΝ ανεβασα πυρετο.

Γενικα εχω ενα θεματακι στο ανοσοποιητικο, εχω λευκοπενια αλλα η γυμναστικη μ εχει βοηθησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Άσε φίλε κι όπως δείχνουν τα πράγματα, την Κυριακή 3 Απριλίου, μάλλον θα συμμετάσχω στο πρώτο μου ομαδικό τρίαθλο. Βασικά, με "ψήνουν" δύο φίλοι (ο ένας θα κάνει το τρέξιμο, ο άλλος το κολύμπι) να αναλάβω το ποδηλατικό κομμάτι. Είναι αυτό εδώ. Μάλλον θα το κάνω, μου αρέσει σαν ιδέα, αν και τους προειδοποίησα να μην περιμένουν "αγωνιστικούς" χρόνους και τα ρέστα. Μου είπαν να μη με νοιάζει, για την καύλα μας θα πάμε, οπότε είμαι κι εγώ "άνετος". Μέχρι απόψε θα αποφασίσω.

[...]

 

Ίτε παίδες του Fitness thread, θα συμμετάσχω στο τρίαθλο! Θα πάω να καταπλήξω τα πλήθη με το πόσο αργά θα κάνω τα 40χλμ!

 

Α! Μην μου ευχηθεί κάποιος έξυπνος "break a leg", τα χρειάζομαι και τα δύο!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντάξει, κλαίω απλά ..... υποχώρησε η λοίμωξη και εμφάνισα αλλεργία στα μάτια....

αχαχαχαχαχα ντάξει τα παρατάω όλα και πάω στα ΚΑΠΗ 

καλά είπα εγώ ότι το μεταπτυχιακό με καταστρέφει ... 

Μην το γελάς. Και τις εκδρομούλες σου θα έχεις και τα πάντα. :D

 

----

 

Στους ποδηλάτες και στους γνώστες. Μόλις ξεμπερδέψω με κάτι τραυματισμούς έχω σκοπό να ξεκινήσω πάλι γυμναστική με ποδηλασία (μετά από αρκετούτσικα χρόνια), έξω στη φύση. Με ενδιαφέρει να το χρησιμοποιήσω τόσο για cardio όσο και για χτίσιμο δύναμης.

 

Υπόβαθρο/Ιστορία

Όταν έκανα, είτε έκανα μεγαλούτσικες(για μένα) αποστάσεις από δρόμο σε κοντινά χωριά, με τη μεγαλύτερη 12χλμ πήγαινε (δε με ένοιαζαν οι χρόνοι), είτε ανέβαινα λόφους οι οποίοι ήταν όλο ανηφόρα με αρκετούτσικα σημεία να έχουν καλή/δυνατή κλίση για μένα. Πχ ένα λόφο που έχουμε στην πόλη 1.5-2χλμ όταν ξεκίνησα να τον ανεβαίνω μονονιάς, πάλευα τους χρόνους.

 

Το ερώτημα

Εντάξει, όλα αυτά στην πορεία μπορώ να τα ξανακάνω και παραπάνω πιστεύω αν είμαι πιστός, αλλά μάλλον δε θα προπονούμαι σωστά/έξυπνα. Δεν έχω παιδεία ποδηλάτη. Εκτός από τα τεχνικά θέματα του ποδηλάτου τα οποία γνωρίζω, εκεί που θέλω να εστιάσω είναι στη στάση και στον τρόπο με τον οποίο πρέπει να κάνω ποδήλατο ώστε να γυμναστώ πιο αποδοτικά. Τι συμβαίνει με το ρυθμό όταν πάω για cardio και τί όταν έχω μπροστά μου ανηφόρα; Είχα παρατηρήσει πως όταν ποδηλατώ όρθιος πιάνονται πολύ οι τετρακέφαλοι. Ενδείκνυται όμως; Οπότε αν έχετε να προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο, ή άλλες πηγές ευχαρίστως να τις διαβάσω μία φορά τώρα που κάθομαι και μία φορά όταν αρχίζω να τα εφαρμόζω σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ίτε παίδες του Fitness thread, θα συμμετάσχω στο τρίαθλο! Θα πάω να καταπλήξω τα πλήθη με το πόσο αργά θα κάνω τα 40χλμ!

 

Α! Μην μου ευχηθεί κάποιος έξυπνος "break a leg", τα χρειάζομαι και τα δύο!

αν ειναι πρώτη φορα που παιρνεις μερος σε αγωνα ξερεις οτι θα πας πιο γρηγορα απο οτι νομιζεις γιατι θα σε τραβηξουν οι μπροστινο ισου ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το γελάς. Και τις εκδρομούλες σου θα έχεις και τα πάντα. :D

 

----

 

Στους ποδηλάτες και στους γνώστες. Μόλις ξεμπερδέψω με κάτι τραυματισμούς έχω σκοπό να ξεκινήσω πάλι γυμναστική με ποδηλασία (μετά από αρκετούτσικα χρόνια), έξω στη φύση. Με ενδιαφέρει να το χρησιμοποιήσω τόσο για cardio όσο και για χτίσιμο δύναμης.

 

Υπόβαθρο/Ιστορία

Όταν έκανα, είτε έκανα μεγαλούτσικες(για μένα) αποστάσεις από δρόμο σε κοντινά χωριά, με τη μεγαλύτερη 12χλμ πήγαινε (δε με ένοιαζαν οι χρόνοι), είτε ανέβαινα λόφους οι οποίοι ήταν όλο ανηφόρα με αρκετούτσικα σημεία να έχουν καλή/δυνατή κλίση για μένα. Πχ ένα λόφο που έχουμε στην πόλη 1.5-2χλμ όταν ξεκίνησα να τον ανεβαίνω μονονιάς, πάλευα τους χρόνους.

 

Το ερώτημα

Εντάξει, όλα αυτά στην πορεία μπορώ να τα ξανακάνω και παραπάνω πιστεύω αν είμαι πιστός, αλλά μάλλον δε θα προπονούμαι σωστά/έξυπνα. Δεν έχω παιδεία ποδηλάτη. Εκτός από τα τεχνικά θέματα του ποδηλάτου τα οποία γνωρίζω, εκεί που θέλω να εστιάσω είναι στη στάση και στον τρόπο με τον οποίο πρέπει να κάνω ποδήλατο ώστε να γυμναστώ πιο αποδοτικά. Τι συμβαίνει με το ρυθμό όταν πάω για cardio και τί όταν έχω μπροστά μου ανηφόρα; Είχα παρατηρήσει πως όταν ποδηλατώ όρθιος πιάνονται πολύ οι τετρακέφαλοι. Ενδείκνυται όμως; Οπότε αν έχετε να προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο, ή άλλες πηγές ευχαρίστως να τις διαβάσω μία φορά τώρα που κάθομαι και μία φορά όταν αρχίζω να τα εφαρμόζω σιγά σιγά.

Έχω απάντηση στο ερώτημα, είμαι από κινητό και δεν μπορώ να απαντήσω, θα το κάνω απόψε.

αν ειναι πρώτη φορα που παιρνεις μερος σε αγωνα ξερεις οτι θα πας πιο γρηγορα απο οτι νομιζεις γιατι θα σε τραβηξουν οι μπροστινοι σου ε?

Βασικά, από ότι διάβασα στους κανονισμούς, δεν επιτρέπεται το drafting - κοινώς, δεν επιτρέπεται να "κολλήσω" πίσω από κάποιον. Ή θα τον προσπεράσω ή θα μείνω αρκετά πίσω του ώστε να δώσω χώρο σε άλλους να τον προσπεράσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν εννοω αυτο. Απλα οταν εισαι σε αγωνα και εχεις καποιον μπροστα σου ο οποιος παει πιο γρηγορα απο σενα αθελα σου συνηθως τραβιεσαι στο ρυθμο του ή τουλαχιστον λιγο πιο γρηγορο απο το στανταρ σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

οχι ρε! Μονο μια φορα εχω τρεξει σε διαθλο και πηγα να μεινω στον τοπο στο τρεξιμο (αν και δεν ημουνστα καλυτερα μου τοτε)

 

Απλα παιζει το ιδιο και στο τρεξιμο. Παντα σε αγωνες πεφτεις σε χρονο γιατι σε τραβανε οι πιο γρηγοροι και αν δεν εχεις εμπειρια μπορει και να σε "καψει" και να μεινεις απο οξυγονο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...