Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κωστα οταν μιλαει ο μαους τον ακους ή μπα.

 

Κοιλιακους και γαμπες μπορεις να γυμναζεις καθε μερα. Απλα χωρις να ριξεις λιπος δεν θα δεις τοσο θεαματικα αποτελεσμα.

 

Σημερα έκανα εξετασεις ολα φυσιολογικα εκτος το cpk , αλλα αυτο το ξερα. Μου το ρωτησε κι η γιατρος αν γυμναζομαι.

 

Ουρα, καρδιογράφημα, σάκχαρο,πιεση,αιματολογικες, ακροαστηκα μια χαρα. Πολυ νερο με ειπε να πινω, οντως σημερα το πρωι δεν ειχα πιει, αλλα τις αλλες μερες πινω κοντα στα τρια λιτρα.

 

Γιαννη σε ενα μηνα δεν θα δεις αν ειναι καλα ή οχι τα αποτελεσματα.

 

Χτες εκανα προγραμμα στο διάδρομο, πενταλεπτο. Ταχυτητα 5-12 υπηρχαν αυξομειώσεις. Πολυ καλο αποτελεσμα

ολους τους ακουω,και την γνωμη του yanni και του μαου την περνω λιγο πιο σοβαρα(απο ολους βεβαια περνω σοβαρα οτι λετε,απλα λιγο παραπανω απο αυτους) απο οσο ξερω αυτοι ειναι πιο εμπειροι και εχουν δοκιμασει λογικα τα πιο πολλα απο αυτα που λενε

εγω απο οσα προτινω δεν τα εχω δοκιμασει αλλα τα διαβασα 

 

εννοειται οτι μπορεις να γυμναζεις καθε μερα κοιλιακους απλα την μερα που εχεις ποδια πχ και κανεις squat  το θεωρω λιγο χασιμο χρονου(προσωπικα κανω 2 φορες την εβδομαδα)

 

 

 

 

αυτο το κεικ λεω την μαμα να μ κανει,μια χαρα γινεται και με λιγοτερη ζαχαρη(150 ειχα βαλει τελευταια φορα)

 

Για τη συνταγή θα χρειαστούμε:

  • 300 γρ Βρώμη αλεσμένη στο μούλτι ώστε να γίνει αλεύρι.
  • 50-70 γρ κακάο
  • 2 κάψουλες βανιλίνη σκόνη
  • 1 κουτ σούπας μπέικιν πάουντερ
  • 10 ασπράδια φρέσκου αυγού + 2 κρόκους (μπορείτε να παραλείψετε τους κρόκους όποιοι θέλετε).
  • 100 γρ ταχίνι ολικής ή κανονικό
  • 300 γρ μαύρη ακατέργαστη ζάχαρη (με τη μελάσα).

Διαδικασία

Σε μία λεκάνη ετοιμάζουμε το πρώτο μίγμα. Ρίχνουμε την αλεσμένη βρώμη, το κακάο, τη βανιλίνη και το μπέικιν. Όλες τις σκόνες δηλαδή. Τα αναμιγνύουμε λίγο ώστε να γίνει ψιλο-ομοιόμορφο μίγμα. Το αφήνουμε να περιμένει.

Στη λεκάνη του μίξερ τώρα ρίχνουμε τα αυγά, τη ζάχαρη και το ταχίνι. Χτυπάμε για 2-3 λεπτά σε μεσαία ταχύτητα (2 ή 3 του μίξερ). Μετά, ρίχνουμε λίγο λίγο το μίγμα της βρώμης που περιμένει και χτυπάμε άλλα 3-4 λεπτά σε μεσαία ή και σε πιό αργή ταχύτητα.  Εάν το μίγμα για κάποιο λόγο μας βγεί πολύ πηκτό μπορούμε να αραιώσουμε με λίγο γάλα καθώς χτυπάμε.

Ρίχνουμε το τελικό μίγμα σε μία βούτυρο-αλευρωμένη φόρμα.

Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο για 30-35 λεπτά στους 160-170 βαθμούς.

Βγάζουμε από το φούρνο και αφήνουμε λίγη ώρα να κρυώσει. Ξεφορμάρουμε,Κόβουμε, τρώμε και πηγαίνουμε…γυμναστήριο φυσικά.

Διατροφικά στοιχεία (κατά προσέγγιση) για όλο το κέικ

  • Θερμίδες: ~ 3400 kcal
  • Πρωτεΐνες: ~120 γρ
  • Υδατάνθρακες: ~500 γρ
  • Καλά Λιπαρά: ~100 γρ
  • Φυτικές Ίνες: ~45 γρ
  • Νάτριο:~1 γρ
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μέτριας και χαμηλής έντασης μετά τα βάρη. 

 

Λίπος χάνεις με το να κάνεις έξυπνα βάρη, έξυπνο αερόβιο(μετά τα βάρη χαμηλής έντασης , ή μέτριας έντασης, ξεχωριστά από τα βάρη υψηλής έντασης , αερόβιο δεν εννοούμε μόνο το τρέξιμο , υπάρχουν χίλια δυο αερόβια προγράμματα) και έξυπνη διατροφή (υποθερμιδική).

 

Λοιπόν ανακάλυψα τις χαρές του φυστικοβουτυρου σαν σνακ. Μπανάνα με φυστικοβούτηρο και το κλασικό peanut butter sanwich

 

Επίσης δοκίμασα 2 preworkout σήμερα και την προηγούμενη τετάρτη. Από τις 5 το πρωί που ξύπνησε ο μπέμπης μέχρι 7μισι που ξεκινάει η προπόνηση. Με ξύπνησαν (παρθένος οργανισμός) και από όρθιος ύπνος απέκτησα focus . Παρέα με κρεατίνη και μπανάνα+φυστικοβούτυρο , είχα 2 αξιόλογες προπονήσεις για τη σωματική κατάσταση της στιγμής. Επίσης κόστισαν όσο ένας καφές (δόσεις 1 φοράς). Θα μείνω σε αυτό με τη μικρότερη δόση καφείνης καθώς δεν είδα σημαντική διαφορά. Και έσβησαν στο 2ωρο πολύ γλυκά και ούτε ταχυκαρδίες ούτε αγρυπνίες (τώρα νυστάζω πχ και ας πήρα το πιο ισχυρό preworkout που είχα).

 

Λοιπόν αυτό το myprotein.gr με έχει ιντριγκάρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ντακον παρε το φυστικοβουτυρο που εχουν συμφερει οικονομικο και εκτος απο τα λιπαρα εινα ικαι τιγκα στην πρωτεινη το συγκεκριμενο! το δοκιμασα και ειναι πολυ καλο! (αν μπορεις να σταματησεις στη μια κουταλια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@παπι

 

Τι σάκο πήρες; Κρεμμαστό;

Ναι, αν και μου βγηκε η παναγια για να ανοιξω 6εκ τρυπα στο μπετο. 30 κιλα εινα, η μαλακια ειναι πως δεν εβαλα γαζες, για αυτο εγινε ετσι το χερι μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν και μου βγηκε η παναγια για να ανοιξω 6εκ τρυπα στο μπετο. 30 κιλα εινα, η μαλακια ειναι πως δεν εβαλα γαζες, για αυτο εγινε ετσι το χερι μου. 

Μια χαρά! Από που τον πήρες αν επιτρέπεται; Άμμος;

 

 

 

Τώρα θα έχεις κάπου να ξεσπάς όσο περιμένεις να κάνει compile η M2000.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά! Από που τον πήρες αν επιτρέπεται; Άμμος;

 

 

 

Τώρα θα έχεις κάπου να ξεσπάς όσο περιμένεις να κάνει compile η M2000.

 

 

 

απο ενα μαγαζι κοντα στο σπιτι μου. Athlotypo λεγεται. Μεσα δεν ξερω τι εχει, λογικα ρεταλια θα εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dakon...

Το myprotein.gr συνήθως έχει ακριβότερα τα προϊόντα από το αντίστοιχο αγγλικό...

Αν αναλογιστείς επίσης οτι τα προϊόντα ανεξαρτήτως που τα αγοράσεις φεύγουν από την Αγγλία... μην ασχολείσαι καν με το ελληνικό version...

 

Έχω αγοράσει πολλά προιόιντα απο εκεί οπότε αν θες info για κανένα μου λες...και αν το έχω δοκιμάσει σου λέω την γνώμη μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@παπι: πρώτα αγοράζουν γάντια κι επιδέσμους και μετά σάκο. Καντο σωστά και θα γουστάρεις για παρά πολύ καιρό!

 

@Ντακον: δοκίμασε να κανεις το δικό σου φυστικοβουτυρο. Έχεις μουλτι; Αν ναι, ειναι πανευκολο. Θα είσαι 100% σίγουρος τι εχει μέσα το κουτί που αγοράζεις και θα σου βγει πολύ πιο οικονομικά.

 

@curiosity: τα κανεις λάθος. Πεντε λεπτά τρέξιμο στο διάδρομο για ζέσταμα, προπόνηση με βάρη κι έπειτα αερόβια άσκηση. Τις μέρες που δεν έχεις βάρη, κάνε όση αερόβια αντέχεις. Α, δοκίμασε ΗΙΙΤ, ειναι πιο αποτελεσματικό στο λίπος (αν και κυρίως δουλειά γίνεται στη διατροφή φυσικά).

 

@χρηστο: σε ενα μήνα θα δω αν ακολουθώντας αυτό το πρότυπο έβαλα ´η όχι κιλά. Αν μείνω στα ίδια κιλά σημαίνει ότι πέτυχα να τρώω περισσότερο και να μην παχαίνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

 

Λοιπόν ανακάλυψα τις χαρές του φυστικοβουτυρου σαν σνακ. Μπανάνα με φυστικοβούτηρο και το κλασικό peanut butter sanwich

 

[...]

 

Χεχεχε, το peanut butter sandwich είναι ένα από τα "μικρά" μυστικά των ποδηλατών! :-)  Παρέα με μπανάνες κατά τη διάρκεια της ποδηλασίας κι εξαλείφεται κάθε υπόνοια μη αναπλήρωσης της χαμένης ενέργειας. Είναι χρήσιμο να ξέρω ότι δουλεύει και σε άλλες μορφές γυμναστικής.

 

[...]

@Ντακον: δοκίμασε να κανεις το δικό σου φυστικοβουτυρο. Έχεις μουλτι; Αν ναι, ειναι πανευκολο. Θα είσαι 100% σίγουρος τι εχει μέσα το κουτί που αγοράζεις και θα σου βγει πολύ πιο οικονομικά.

 

[...]

 

Έχω multi, έχεις τη συνταγή; :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...