Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μη μασάς κάθε αρχή κ δύσκολη

μετά γίνεται καλύτερο ;)

Είμαι στον 1.5 χρόνο τι μου συζητας... Χαχα

Απλά δεν συνηθίζω στα κιλά. Οποτε βλέπω ότι δεν νιώθω λίγο ζόρι ανεβάζω κιλά. Στα πόδια στις προβολές κάνω με μονοκιλα βαρακια και προσαγωγους κάνω 43κιλά x 4lbs

Και εξαγωγους κάνω 77κιλά x 4lbs. τώρα λίγο με τα κιλά δεν ξέρω πως παίζουν τα lbs και τα άλλα.. Είμαι λίγο νοομπ χαχα αλλά καταλαβαίνω από το πόσο μπορώ να σηκώσω.. Γιαυτό πιανομαι επειδή δε μασαω κ ανά καιρούς ανεβάζω κιλά ώστε να γίνεται δουλειά ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Καλησπέρα παιδιά ξέρει κανείς όταν πιάνονται οι μύες μετά από ασκήσεις αν υπάρχει τίποτα θαυματουργό πράγμα που να το διώχνει γιατί υποφερω ? Μου πρότειναν βολταρεν αλλά στρειδια δεν μου κάνει τπτ και ντεπον.

Χα! Εδώ στον ειδικό του πόνου.....

 

ΠΡΟΛΗΨΗ:

1) Ο ενθουσιασμός τραυματίζει. Το νόημα στην πρόοδο της γυμναστικής είναι κάθε φορά λιγααάκι περισσότερο. Δεν πλακωνόμαστε άμα δεν το έχουμε! Οι θλάσεις μυών και τα πιασίματα παραμονεύουν . Μην πω για σοβαρότερα όπως σύνδεσμοι,αρθρώσεις και τένοντες!

2) Καλό ζέσταμα.

3) Διατάσεις στο τέλος της προπόνησης.

4) Αερόβιο χαμηλής έντασης μετά τις διατάσεις.

Και φυσικά οι ασκήσεις να γίνονται με σωστή τεχνική.

 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ:

1) Άμα είναι απλό πιάσιμο και όχι τραυματισμός βοηθάει την επόμενη μέρα να γυμνάσεις ξανά τον ίδιο μύ με πολύ χαμηλότερη ένταση βέβαια.

2) Ασπιρίνη άμα δεν έχεις πρόβλημα με το στομάχι. Αλλιώς Σαλοσπίρ.

3) Το φάρμακο στην φώτο. Είναι μη στερεοειδές και δεν χρείαζεται ιατρική συνταγή. Βασικά είναι για τις αρθρώσεις αλλά κάνει θαύματα παντού. Τα μείον του είναι οτι είναι δυσάρεστο όταν το βάζεις (σαν να σε τσιμπάνε εκατοντάδες βελόνες) και πανάκριβο. Τα 30 ml 10+ euro. Προσωπικά έχω δοκιμάσει τα πάντα και κατέληξα σε αυτό.

(Πάντα διαβάζουμε τις οδηγίες χρήσης)

 

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα...

Edit γιατί το ξέχασα. Διατροφή. Υδατάνθρακες και πρωτείνη για νά έχει να αναπλαθεί ο μυς.

post-68421-0-49950100-1458596477_thumb.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα! Εδώ στον ειδικό του πόνου.....

 

ΠΡΟΛΗΨΗ:

1) Ο ενθουσιασμός τραυματίζει. Το νόημα στην πρόοδο της γυμναστικής είναι κάθε φορά λιγααάκι περισσότερο. Δεν πλακωνόμαστε άμα δεν το έχουμε! Οι θλάσεις μυών και τα πιασίματα παραμονεύουν . Μην πω για σοβαρότερα όπως σύνδεσμοι,αρθρώσεις και τένοντες!

2) Καλό ζέσταμα.

3) Διατάσεις στο τέλος της προπόνησης.

4) Αερόβιο χαμηλής έντασης μετά της διατάσεις.

Και φυσικά οι ασκήσεις να γίνονται με σωστή τεχνική.

 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ:

1) Άμα είναι απλό πιάσιμο και όχι τραυματισμός βοηθάει την επόμενη μέρα να γυμνάσεις ξανά τον ίδιο μύ με πολύ χαμηλότερη ένταση βέβαια.

2) Ασπιρίνη άμα δεν έχεις πρόβλημα με το στομάχι. Αλλιώς Σαλοσπίρ.

3) Το φάρμακο στην φώτο. Είναι μη στερεοειδές και δεν χρείαζεται ιατρική συνταγή. Βασικά είναι για τις αρθρώσεις αλλά κάνει θαύματα παντού. Τα μείον του είναι οτι είναι δυσάρεστο όταν το βάζεις (σαν να σε τσιμπάνε εκατοντάδες βελόνες) και πανάκριβο. Τα 30 ml 10+ euro. Προσωπικά έχω δοκιμάσει τα πάντα και κατέληξα σε αυτό.

(Πάντα διαβάζουμε τις οδηγίες χρήσης)

 

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα...

Σωπα καλέ πρέπει να χουμε στο φαρμακείο ένα τέτοιο κ κάθεται .. Σταγόνες δεν είναι ? Κάτι μου θυμίζει

 

Όταν ξεκινάω κάνω ένα 10λεπτό ζέσταμα στο 5 πάνω κάτω συν ότι ανεβαίνω με τις σκάλες κ όχι ασανσέρ που κάνουν πολλές -οι "φιτ" ύστερα ξεκινάω το πρόγραμμα της ημέρας το οποίο κ δεν μου το έχουν αλλάξει από τη μέρα π έχω πάει (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) μετα βαράω 30λεπτα (2μερες) κ την άλλη 40 κ την 4η μέρα (που πλέον δε προλαβαίνω) αεροβιο μόνο. Κ αφού τελειώσω το 30λεπτό μερικές φορές κάνω ένα 5λεπτό χαλαρωμα η καμία φορά το παραλειπω κ στο τέλος διατασεις πολλές κ βαρετες αλλά δεν κάνω κάποιο ποδήλατο π.χ. Στο τέλος.

Απαγωγους εννοείς εξαγωγους στα πόδια δεν εχουμε :P

Αχ ναι σορρυ.. Τους έχω βγάλει εγώ δικιά μου ονομασία χαχαχα

το lbs είναι λίβρες, άλλη μονάδα μέτρησης των κιλών ... προφανώς, εννοείς reps

Ναι αυτά στα δεξιά από τα κιλά που είναι 2 σα κιλά κ εκείνα κ έχει 2 κ μετά 4 στο τέρμα το βάζω. Reps μινς ? Επαναλήψεις ?
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσες φορες την εβδομαδα κανεις ποδια δηλαδη? Εγω την πεμπτη εκανα φουλ, παρασκευη και σαββατο ημουν τερμα πιασμενος γιατι ειχα να κανω ποδια 2 βδομαδες και σαββατο βραδυ βγηκα για ποδηλατο καμια 15 χλμ, ολα μου περασαν.

Και στηθος αμα ειμαι πιασμενος κανω καμψεις σπιτι.Πρεπει να τον ζεστανεις τον μυ για να φυγει το αισθημα αυτο του πιασιματος και θα μειωθει και ο πονος.

 

Depon κλπ δεν εχω παρει ποτε για πονο πιασιματος απο γυμναστηριο παντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσες φορες την εβδομαδα κανεις ποδια δηλαδη? Εγω την πεμπτη εκανα φουλ, παρασκευη και σαββατο ημουν τερμα πιασμενος γιατι ειχα να κανω ποδια 2 βδομαδες και σαββατο βραδυ βγηκα για ποδηλατο καμια 15 χλμ, ολα μου περασαν.

Και στηθος αμα ειμαι πιασμενος κανω καμψεις σπιτι.Πρεπει να τον ζεστανεις τον μυ για να φυγει το αισθημα αυτο του πιασιματος και θα μειωθει και ο πονος.

 

Depon κλπ δεν εχω παρει ποτε για πονο πιασιματος απο γυμναστηριο παντως.

Μια φορά κάνω αλλα φουλ. Και φροντίζω να μην τα παραλειπω. Δηλαδή προτιμώ να χάσω μια μέρα από στήθος η πλάτη πάρα τα πόδια. Επίσης πριν καιρό με είχαν πιάσει κάτι πόνοι στα γόνατα κ μου πε ο γυμναστης εκεί να τις αφήσω για λίγο καιρό τις προβολές κ να κάνω τα άλλα τα άθλια τα μηχανήματα που είναι το ίδιο δλδ. Κ τις ξανά ξεκίνησα τώρα πρόσφατα.. Λέτε αυτό να είναι ? Διότι έκανα τις αντίστοιχες προβολές με τα μηχανήματα πάλι.

 

Ντεπον από το σπίτι μου πήρα όπως αυτά στο φαρμακείο τα απλά. Όχι γυμναστήριου. Χαχα.. Έχουν ειδικό ντεπον εκεί ? :-P πως να ζεστανω δηλαδή τα πόδια ? Ανέβασμα κατέβασμα σκάλες; Σκοινί? ( μου άρεσε το σκοινακι καλά ήθελα να το ξεκινήσω, αλλά από τον πολύ ενθουσιασμό μου κ δεν μου χε δείξει κάνεις έιχα πάθει θλαση οπότε το άφησα στην άκρη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω τι ντεπον εχουν στο γυμναστηριο.. :P υποθετω τα κανονικα

 

Γενικα προβολες και καθισματα πιανουν πολυ ρε συ, ειδικα αμα εχεις καιρο να κανεις.Δοκιμασε να κανεις καθισματα στο σπιτι (χωρις κιλα εννοειται), αρκετες επαναληψεις η και κανα ποδηλατο.Στην αρχη δε θα σου ειναι ευκολο αλλα σιγα-σιγα θα συνηθιζεις.

Παρατηρησα επισης πως οταν ειμαι πιασμενος στα ποδια, οσο καθομαι σε καρεκλα τοσο χειροτερευει το πιασιμο.

 

Το χειροτερο ειναι να ξυπνας το πρωι και να τεντωνεις τα ποδια σου απο τον υπνο ξεχνωντας οτι εισαι πιασμενος και να τιναζεσαι απο τον πονο :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω τι ντεπον εχουν στο γυμναστηριο.. :P υποθετω τα κανονικα

 

Γενικα προβολες και καθισματα πιανουν πολυ ρε συ, ειδικα αμα εχεις καιρο να κανεις.Δοκιμασε να κανεις καθισματα στο σπιτι (χωρις κιλα εννοειται), αρκετες επαναληψεις η και κανα ποδηλατο.Στην αρχη δε θα σου ειναι ευκολο αλλα σιγα-σιγα θα συνηθιζεις.

Παρατηρησα επισης πως οταν ειμαι πιασμενος στα ποδια, οσο καθομαι σε καρεκλα τοσο χειροτερευει το πιασιμο.

 

Το χειροτερο ειναι να ξυπνας το πρωι και να τεντωνεις τα ποδια σου απο τον υπνο ξεχνωντας οτι εισαι πιασμενος και να τιναζεσαι απο τον πονο :-D

Εγώ δεν νομίζω καν να έχουν κάποιο είδος ντεπον χαχα

 

Εεεε είμαι αυστηρή στις ασκήσεις για τα πόδια. Απλά είχα αφήσει λίγο καιρό προβολές κ έκανα τα άλλα 2 που τα κάνεις καθιστος σε μηχανήματα .. Δε θυμάμαι ονομασίες. Τώρα δεν ποναω τόσο, που να βλεπες τη προηγούμενη εβδομάδα... Κοντεψα να βάλω τα κλάματα γτ επρεπε να χαμηλωνω στη δουλειά . Τώρα δε ξέρω αύριο πως θα ξημέρωθω.. Τη προηγούμενη εβδομάδα ουτε καν σκέφτηκα να το κάνω, μια που σηκωθηκα κ μια που ξύπνησα για τα καλά χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έκανα πόδια κ στις προβολές που έκανα ζοριστικα λίγο γτ ήμουν από τη προηγούμενη εβδομάδα πιασμενη και πες χτες μου πέρασε από Τετάρτη. Και σήμερα μετά τις προβολές μετά από κάνα 2-3 ώρο άρχισε παλιά να με πονάνε. Γύρισα σπίτι ήπια ένα ντεπον και τώρα δεν με πονάει τόσο αλλά δεν ξέρω αύριο πως θα με. Άσε δε το άλλο κ που κάνω τις ασκήσεις στο τέλος για να μην πιαστω κ καλά κ να τα αποτελέσματα... :'(

Μην αγχώνεσαι. Αυτό μας αρέσει! Πρέπει να μάθεις να σου αρέσει :)

 

Αν κατάλαβα καλά τώρα ξεκίνησες. Κυρίως τώρα θα νιώθεις τόσο πόνο. Μετά, κρίνοντας μόνο από προσωπική εμπειρία, μόνο όταν αρχίσεις και εφαρμόζεις μεγαλύτερη αντίσταση στο σώμα σου aka ανεβάζεις κιλά ή κάνεις μία νέα άσκηση, αλλά δε νομίζω τόσο πολύ.

 

Όπως και να έχει, μία καλή συμβουλή είναι, ακόμη κι ας πονάς να μην αναβάλλεις προπόνηση. Όταν ζεσταίνονται οι μύες, τότε θα περνάει ο πόνος.

 

 

 

UPDATE: Εκτός τόπου, δε διάβασα παρακάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μια πλάκα έκανε δεν σου την είπε ότι βγαίνεις off (νομίζω).. κι εσύ όλα τα παίρνεις πάντα σε εξάρτηση από το πόσα μηνύματα έχει ο άλλος εδώ.. Και για να απαντήσω προσωπικά ναι δεν είμαι τακτικός θαμώνας εδώ, αν πάντως ρωτήσει κάποιος κάτι σχετικό με τη διατροφή το οποίο γνωρίζω θα απαντήσω (όπως το έχω κάνει έτσι για την ιστορία..), αλλά δεν καταλαβαίνω το συσχετισμό που κάνεις. 

 

 

 

Μην ταράζεσαι αγόρι μου εσύ. xD

Άμα μιλούσε κανένας άντρας για μύξες-φλέματα κλπ θα πεταγόταν κανείςκαμία, θα έκανε το ασθενοφόρο και θα πρόσθεται τη λέξη σίχαμα στα ίου ίου.

 

Σόρρυ για το οφφτοπικ, έχω καιρό να διαβάσω το θέμα απλά μπήκα πριν λίγο τυχαία, είδα το παραπάνω ποστ και δεν κρατήθηκα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα αηδιαζω το ιδιο ειτε ειναι κοπελα ειτε αντρας παντως.

 

Αλλα οχι με τις μυξες τωρα, κλαιν μαιν..

 

 

Fuck me right?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ξέρει κανείς όταν πιάνονται οι μύες μετά από ασκήσεις αν υπάρχει τίποτα θαυματουργό πράγμα που να το διώχνει γιατί υποφερω ? Μου πρότειναν βολταρεν αλλά στρειδια δεν μου κάνει τπτ και ντεπον.

 

Διατασεις, διατασεις και διατασεις. Αλλα προφανως οτι και να κανεις, αμα δωσεις φουλ πονο την μια μερα, την επομενη οτι και να κανεις θα πονας. Νο pain no gain φαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταν ειχα κανει για πρωτη φορα προβολες χωρις βαρος με ειχε πιαστει ολος ο κωλος. Το μυστικο για να μειωθει η αισθηση του πιασιματις ειναι να γυμναζεις καθε ομαδα πιο πολλες φορες. Αν πχ γυμναζεις στηθος μια φορα την εβδομαδα σιγουρα θα εισαι πιασμενος την επομενη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας ματιασανε...και τι να κανουμε πια;;; Με μπουργκα θα κυκλοφορουμε... Εγω τωρα παιρνω klaricid + foster εισπνοες για το βηχα, μαλλον ο γιατρος θα 

χαχαχαχα ποιος σε ματιασε ρε Μαργαριτα ?

Να στειλουμε τον Μαου να τον φαει ζωντανο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...