Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@yannis27g: Εάν θες μια πραγματική πρόκληση-άσκηση για στήθος, δοκίμασε τα

του scooby1961. Ο τύπος στο video τα κάνει με αλτήρες, εγώ θα πρότεινα να κάνεις μια κατασκευή τροχάκι-σωλήνας-τροχάκι *2 (ένα για κάθε χέρι). Μπορείς να αυξάνεις τη δυσκολία αναλόγως με το πόσο λυγισμένοι είναι οι αγκώνες σου. Όπως προειδοποιεί και ο scooby1961, αυτή η άσκηση δεν είναι για μη έμπειρους και ενέχει κίνδυνο τραυματισμού.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Διαφωνώ εγώ. Αν έχεις και στις δύο εκτελέσεις σωστή τεχνική τότε και το ROM είναι το ίδιο επίσης δεν είπε κανείς ότι αν την κάνεις ξάπλα σε πάγκο την άσκηση απαιτείται να έχεις τα χέρια τεντωμένα...μπορείς μιά χαρά να τα έχεις λυγισμένα (κι έτσι θα πάρεις και λίγο μεγαλύτερο ROM). Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως συνδυάζεις την αναπνοή με την ανάπτυξη. Μπορείς να μας παραπέμψεις σε κάποια πηγή ?

 

Απο την ωρα που διαφωνεις καταλαβαινω οτι δεν την εχεις δοκιμασει για καποιο χρονικο διαστημα, γιατι αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση να μην καταλαβαινεις την ποιοτικη διαφορα που εχουν οι δυο διαφορετικες παραλλαγες της ασκησης. 
Η εκτελεση που αναφερα απαιτει μεγαλυτερη επιστρατευση μυικων ινων του στηθους και της ανω πλατης οχι μονο λογω της μεγαλυτερης εκτασης της κινησης αλλα και για την σωστη στηριξη του σωματος που απαιτειται απο την μειωμενη επιφανεια στηριξης στον παγκο.
Το σωμα αναγκαζεται να κανει μια καμπυλη που αυτη με την σειρα της σε συνδυασμο με την τροχια του βαρους προς τα  πισω απο το κεφαλι βοηθαει στην ποιο βαθια αναπνοη .
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα την διευρυνση του θωρακικου κλωβου εκεινη την στιγμη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο την ωρα που διαφωνεις καταλαβαινω οτι δεν την εχεις δοκιμασει για καποιο χρονικο διαστημα, γιατι αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση να μην καταλαβαινεις την ποιοτικη διαφορα που εχουν οι δυο διαφορετικες παραλλαγες της ασκησης. 
Η εκτελεση που αναφερα απαιτει μεγαλυτερη επιστρατευση μυικων ινων του στηθους και της ανω πλατης οχι μονο λογω της μεγαλυτερης εκτασης της κινησης αλλα και για την σωστη στηριξη του σωματος που απαιτειται απο την μειωμενη επιφανεια στηριξης στον παγκο.
Το σωμα αναγκαζεται να κανει μια καμπυλη που αυτη με την σειρα της σε συνδυασμο με την τροχια του βαρους προς τα  πισω απο το κεφαλι βοηθαει στην ποιο βαθια αναπνοη .
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα την διευρυνση του θωρακικου κλωβου εκεινη την στιγμη.

 

Ναι όντως δεν την έχω κρατήσει ποτέ σε πρόγραμμα παρά μόνο δοκιμές έχω κάνει.

 

Συμφωνούμε ότι η άσκηση (οποιαδήποτε από τις παραλλαγές) βοηθάει στην διεύρυνση του rib cage αλλά δεν καταλαβαίνω τον ρόλο της βαθιάς αναπνοής...Οκ...θα δώσει μεγαλύτερη διεύρυνση εκείνη τη στιγμή αλλά πως αυτό συνδυάζεται με περαιτέρω ανάπτυξη αργότερα (γιατί ουσιαστικά αυτό είναι και το ζητούμενο) ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα απόφαση ρε, το military press δεν θα ανέβει ποτέ.

Και εδώ τα ίδια σκατά με τους κωλοώμους γαμώαληόγασδγ οσβ[ωθι

 

Θα μπουν για 2 ή 3 φορές τη βδομάδα, θα τους δείξω εγώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ τα ίδια σκατά με τους κωλοώμους γαμώαληόγασδγ οσβ[ωθι

 

Θα μπουν για 2 ή 3 φορές τη βδομάδα, θα τους δείξω εγώ

 

 

2-3 φορές την εβδομάδα το πολύ πολύ να τους κουράσεις και να βγάζεις λιγότερα :Ρ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-3 φορές την εβδομάδα το πολύ πολύ να τους κουράσεις και να βγάζεις λιγότερα :Ρ 

Aυτό μου λένε και αυτοί, τί νομίζουν, θα τους λυπηθώ;

Σοβαρά τώρα, προφανώς θα συμβεί αυτό που λες, αν παίζω μέγιστες. Θα γίνει με κάποιο προγραμματισμό ( δεν ξέρω ακριβώς πώς). Φέτος, θα διορθώσω τις 2 ομάδες που είμαι πίσω: ώμους και κοιλιακούς.

Μετά την εξεταστική, θα ξεκινήσω τους ώμους Δευτέρα Παρασκευή και βλέπουμε.

 

Το ίδιο έκανα και στα πόδια, συνήθεια είναι.

 

Τα τρικεφαλά του έχουν κάποιο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό μου λένε και αυτοί, τί νομίζουν, θα τους λυπηθώ

Μετά την εξεταστική, θα ξεκινήσω το Δευτέρα Παρασκευή και αν χρειαστεί και Τετάρτη.

 

Το ίδιο έκανα και στα πόδια, συνήθεια είναι.

 

Ρε μην το κάνεις λεμέεεεεεε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως δεν την έχω κρατήσει ποτέ σε πρόγραμμα παρά μόνο δοκιμές έχω κάνει.

 

Συμφωνούμε ότι η άσκηση (οποιαδήποτε από τις παραλλαγές) βοηθάει στην διεύρυνση του rib cage αλλά δεν καταλαβαίνω τον ρόλο της βαθιάς αναπνοής...Οκ...θα δώσει μεγαλύτερη διεύρυνση εκείνη τη στιγμή αλλά πως αυτό συνδυάζεται με περαιτέρω ανάπτυξη αργότερα (γιατί ουσιαστικά αυτό είναι και το ζητούμενο) ?

 

Ο οργανισμος μας παντα λειτουργει με καποια ορια . Οταν αυτα ξεπεραστουν εστω για λιγο μετα ειναι πολυ ποιο ευκολο να παψουν τα συγκεκριμενα να ειναι ορια.  Αυτο ακριβως κανει και αυτη η ασκηση. Την αναγκη για βαθεια αναπνοη κατα την εκτελεση της ασκησης  την κανει οικεια ως καλυτερη αναπνευστικη ικανοτητα .  Με οτι καλο απο αυτο συνεπαγεται.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλυτερο σε αποδοση.

 

 

Ρε τον συνονόματο ;)

 

@yannis27g: Εάν θες μια πραγματική πρόκληση-άσκηση για στήθος, δοκίμασε τα

του scooby1961. Ο τύπος στο video τα κάνει με αλτήρες, εγώ θα πρότεινα να κάνεις μια κατασκευή τροχάκι-σωλήνας-τροχάκι *2 (ένα για κάθε χέρι). Μπορείς να αυξάνεις τη δυσκολία αναλόγως με το πόσο λυγισμένοι είναι οι αγκώνες σου. Όπως προειδοποιεί και ο scooby1961, αυτή η άσκηση δεν είναι για μη έμπειρους και ενέχει κίνδυνο τραυματισμού.

 

μαν, την έχεις δοκιμάσει; Βγαίνει κάτι τέτοιο σε μας τους τζιτζιφιόγκους ή είναι άσκηση για ντουλάπες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαν, την έχεις δοκιμάσει; Βγαίνει κάτι τέτοιο σε μας τους τζιτζιφιόγκους ή είναι άσκηση για ντουλάπες;

Όχι, δεν την δοκίμασα ακόμα, αλλά έβαλα στο πρόγραμμα να πάρω τα υλικά για την μικροκατασκευή που περιγράφω, έτσι ώστε να την βάλω στο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...