Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

ναι δεν αντιλέγω για το λόγο που ακολουθούν , ο λόγος που σχολιάζουν μου διαφεύγει  ;)

 

τα γονίδια παίζουν ρόλο στην σύγκριση στο τελικό αποτέλεσμα ,στο έξτρα σκαλοπάτι που θα φτάσει αυτή σε σχέση με άλλες,  οπότε για να την συγκρίνεις πάρε αυτή κ άλλη μια που είναι σε top/elite κατάσταση.

Φυσικά με πολύ δουλειά όλα αυτά , εδώ δεν μιλάμε για μπρος πίσω, βαριέμαι να γυμναστώ , θέλω να φάω το ένα το άλλο κλπ 

Για αυτήν και για όποιον έχει "ακραίο" αποτέλεσμα δεν είναι ακραία η γυμναστική κ η διατροφή που ακολουθεί , είναι τρόπος ζωής. 

 

  B) 

 

 

 

Απλά ξέρεις, θα είχε ενδιαφέρον αν μπορούσαμε να δούμε πως ήταν αυτή η κοπέλα και άλλες αντίστοιχες, πριν ξεκινήσουν να γυμνάζονται και να προσέχουν διατροφικά. Ως προς το να γίνει η ''ακραιότητα'' τρόπος ζωής, συμφωνώ, μόνο έτσι υπάρχει αποτέλεσμα και δη, μόνιμο. Μου γεννιούνται αυτές οι απορίες πάντως τώρα γιατί έχω παρατηρήσει το εξής. Ξεκίνησα τα βάρη και τα όργανα 1 μήνα τώρα, μέχρι πριν ήμουν με το τρέξιμο κυρίως ενεργή και καμιά άσκηση με μπάλα πιλάτες, χωρίς οργάνωση όμως και συνέπεια στο πρόγραμμα ασκήσεων. Δεν ήθελα να χάσω λίπος, ειδικά τον τελευταίο καιρό λόγω τρεξίματος από κάποιες αλλαγές στην καθημερινότητα, έφτασα 49μιση κιλά. Όταν ξεκίνησα γυμναστήριο, έκανα λιπομέτρηση, και με την όποια αξιοπιστία των ηλεκτροδίων, με έβγαλε στο 16% λίπος. Τελοσπάντων, επειδή είχα βαρεθεί μόνο το τρέξιμο και ήθελα ένα πιο σφιχτό και δυνατό σώμα είπα να ξεκινήσω με τα βάρη. Η διατροφή μου είναι η ίδια, αλλά κάποιες μέρες πεινάω περισσότερα και ελεγχόμενα, τρώω πιο πολύ, προσέχοντας όμως θερμίδες και μάκρος. Η απορία: Γιατί νιώθω πως έχω αρχίσει να πρήζομαι ; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σε καμία περίπτωση δεν το υποτιμώ. Απλώς αναρωτιέμαι αν, μια κοπέλα με τύπο σώματος αχλάδι πχ μπορεί να αλλάξει θεαματικά με τη γυμναστική και τη διατροφή το σώμα της

ναι ναι, όλα είναι δυνατά με κόπο...πάντα έχεις δυνατά και αδύναμα σημεία ... 

στα αδύναμα θα πιεστείς λίγο παραπάνω. 

Απλά ξέρεις, θα είχε ενδιαφέρον αν μπορούσαμε να δούμε πως ήταν αυτή η κοπέλα και άλλες αντίστοιχες, πριν ξεκινήσουν να γυμνάζονται και να προσέχουν διατροφικά. Ως προς το να γίνει η ''ακραιότητα'' τρόπος ζωής, συμφωνώ, μόνο έτσι υπάρχει αποτέλεσμα και δη, μόνιμο. Μου γεννιούνται αυτές οι απορίες πάντως τώρα γιατί έχω παρατηρήσει το εξής. Ξεκίνησα τα βάρη και τα όργανα 1 μήνα τώρα, μέχρι πριν ήμουν με το τρέξιμο κυρίως ενεργή και καμιά άσκηση με μπάλα πιλάτες, χωρίς οργάνωση όμως και συνέπεια στο πρόγραμμα ασκήσεων. Δεν ήθελα να χάσω λίπος, ειδικά τον τελευταίο καιρό λόγω τρεξίματος από κάποιες αλλαγές στην καθημερινότητα, έφτασα 49μιση κιλά. Όταν ξεκίνησα γυμναστήριο, έκανα λιπομέτρηση, και με την όποια αξιοπιστία των ηλεκτροδίων, με έβγαλε στο 16% λίπος. Τελοσπάντων, επειδή είχα βαρεθεί μόνο το τρέξιμο και ήθελα ένα πιο σφιχτό και δυνατό σώμα είπα να ξεκινήσω με τα βάρη. Η διατροφή μου είναι η ίδια, αλλά κάποιες μέρες πεινάω περισσότερα και ελεγχόμενα, τρώω πιο πολύ, προσέχοντας όμως θερμίδες και μάκρος. Η απορία: Γιατί νιώθω πως έχω αρχίσει να πρήζομαι ; :P

τι εννοείς "πρήξιμο" 

μήπως έχεις κατακράτηση λόγω περιόδου; 

βλέπεις κάποια "αλλοίωση" στην εικόνα σου? 

για να γίνει το σώμα σφιχτό πρέπει να πάρεις μάζα...και σε σένα παίζει να ναι ευκολάκι παραπάνω...γιατί θα κινηθείς στην αύξηση άλιπης μάζας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακροπρόθεσμη εντριβή και με τον πόνο και με την εξαθλίωση της πείνας - αερόβιου. 

στο λέω ως ενδόμορφη που προσπαθώ να καταπολεμήσω τη λιπωμένη μάζα μου ... 

το να ξεκινάς με αύξηση άλιπης μάζας είναι ένα κλικ πιο ευκολάκι. 

 

το θέμα είναι να γουστάρεις να πεινάς και να έχεις ποικιλομορφία στη διατροφή σου (η μονοφαγία δεν ενδεικνύται )

 

Eίσαι σε μόνιμο αγώνα με το αερόβιο να πηγαίνει σύννεφο φαντάζομαι, ε; Tι άκυρο αυτό με το nick; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16% λίγο δύσκολο, ειναι πολύ χαμηλό ποσοστό. Τι ύψος έχεις; Άμα είσαι γύρω στο 1,60, πρέπει να είσαι κάπου στο 20+ το οποίο για μένα ειναι το ιδανικό νούμερο για μια γυναίκα. Σε αυτή την περίπτωση μην αδυνατίσεις αλλο. Εστίασε στο να χτίσεις μυς μέσα απο τα βάρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ξέρεις, θα είχε ενδιαφέρον αν μπορούσαμε να δούμε πως ήταν αυτή η κοπέλα και άλλες αντίστοιχες, πριν ξεκινήσουν να γυμνάζονται και να προσέχουν διατροφικά. Ως προς το να γίνει η ''ακραιότητα'' τρόπος ζωής, συμφωνώ, μόνο έτσι υπάρχει αποτέλεσμα και δη, μόνιμο. Μου γεννιούνται αυτές οι απορίες πάντως τώρα γιατί έχω παρατηρήσει το εξής. Ξεκίνησα τα βάρη και τα όργανα 1 μήνα τώρα, μέχρι πριν ήμουν με το τρέξιμο κυρίως ενεργή και καμιά άσκηση με μπάλα πιλάτες, χωρίς οργάνωση όμως και συνέπεια στο πρόγραμμα ασκήσεων. Δεν ήθελα να χάσω λίπος, ειδικά τον τελευταίο καιρό λόγω τρεξίματος από κάποιες αλλαγές στην καθημερινότητα, έφτασα 49μιση κιλά. Όταν ξεκίνησα γυμναστήριο, έκανα λιπομέτρηση, και με την όποια αξιοπιστία των ηλεκτροδίων, με έβγαλε στο 16% λίπος. Τελοσπάντων, επειδή είχα βαρεθεί μόνο το τρέξιμο και ήθελα ένα πιο σφιχτό και δυνατό σώμα είπα να ξεκινήσω με τα βάρη. Η διατροφή μου είναι η ίδια, αλλά κάποιες μέρες πεινάω περισσότερα και ελεγχόμενα, τρώω πιο πολύ, προσέχοντας όμως θερμίδες και μάκρος. Η απορία: Γιατί νιώθω πως έχω αρχίσει να πρήζομαι ; :P

στο μυαλό σου είναι , εδώ άντρες που είναι πιο φυσικό και θα έπρεπε να πρηστούν κ να αρχίσουν να βλέπουν αλλαγές κ νομίζουν οτι τουμπανιάσανε κ είναι στο μυαλό τους... φαντάσου..

οι γυναίκες δεν τουμπανιάζετε , μη φοβάσαι , θα σφίξεις , θα αποκτήσεις καλύτερη ποιότητα αλλα δικέφαλο μπάλα του tennis δεν θα πετάξεις αχαχ :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίσαι σε μόνιμο αγώνα με το αερόβιο να πηγαίνει σύννεφο φαντάζομαι, ε; Tι άκυρο αυτό με το nick; :P

σε συντήρηση αυτό το διάστημα, όχι σε αδιάκοπο αγώνα. 2 πρωινές έχω και 3 μεταερόβια αλλά με φουλ καθιστική ζωή. Θα κινηθώ πολύ αργά στο αερόβιο γιατί ο οργανισμός μου παίζει να καίει πιο εύκολα το μυικό γλυκογόνο αντί για το λίπος. 

έχω έτη και έτη (φωτός) μπροστά μου  :-D και πόνο λαχτάρας για drop set 

16% λίγο δύσκολο, ειναι πολύ χαμηλό ποσοστό. Τι ύψος έχεις; Άμα είσαι γύρω στο 1,60, πρέπει να είσαι κάπου στο 20+ το οποίο για μένα ειναι το ιδανικό νούμερο για μια γυναίκα. Σε αυτή την περίπτωση μην αδυνατίσεις αλλο. Εστίασε στο να χτίσεις μυς μέσα απο τα βάρη.

ναι και γω αυτό πιστεύω πως δεν έχει θέμα καύσης λίπους. ποιοτική διατροφή και αντιστάσεις και θα δει το σφικτό και δυνατό σώμα που επιθυμεί σχετικά άμεσα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι, όλα είναι δυνατά με κόπο...πάντα έχεις δυνατά και αδύναμα σημεία ... 

στα αδύναμα θα πιεστείς λίγο παραπάνω. 

τι εννοείς "πρήξιμο" 

μήπως έχεις κατακράτηση λόγω περιόδου; 

βλέπεις κάποια "αλλοίωση" στην εικόνα σου? 

για να γίνει το σώμα σφιχτό πρέπει να πάρεις μάζα...και σε σένα παίζει να ναι ευκολάκι παραπάνω...γιατί θα κινηθείς στην αύξηση άλιπης μάζας 

 

ίσως με την περίοδο να υπάρχει ένα θεματάκι. (girls talk) Έχω μια καθυστέρηση αυτόν τον μήνα και θέλω να πάω να δω τι παίζει. Πιστεύω πως έχει να κάνει με ένα σχετικό άγχος της περιόδου αυτής και με το ότι ξεκίνησα γυμναστήριο ίσως..; Θα το κοιτάξω με γιατρό πάντως αυτό. Φοβάμαι μήπως το έχω παρακάνει γιατί εκτός από το γυμναστήριο, περπατάω πολύ κάθε μέρα και δεν κοιμάμαι και πολλές ώρες.

Με το πρήξιμο εννοώ ότι βλέπω πιο ''γεμάτη'' την εικόνα μου,πιο φουσκωμένη.. Δεν είναι η διαφορά που θα παρατηρούσε κάποιος τρίτος αλλά το μάτι το δικό μας σκανάρει τα πάντα :P 

Και μια χαζή ερώτηση. Παίρνοντας λοιπόν μάζα για να γίνει σφιχτό το σώμα, θα φαίνεται και πιο ''γεμάτο''; Μήπως αυτό έχει αρχίσει τελικά να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίλη, έχεις ή είχες θέματα ανέκαθεν με τον εμμηνορυσιακό σου κύκλο; 
αν όχι, αύξησε τον υδατάνθρακά σου !!! ήμουν με 1400θερμίδες από Μάιο έως Ιούλιο για να "κόψω" τρομάρα μου και να καθαρίσω 
καθάρισα όχι το λίπος αλλά την περίοδο μου, έπαθα αμηνόρροια. Μην φοβάσαι να φας καθαρά. όσο περισσότερο ασκείσαι τόσο περισσότερες πρέπει να ναι και οι θερμίδες σου και να μην πέσουν ποτεεεεε κάτω από 1500

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίλη, έχεις ή είχες θέματα ανέκαθεν με τον εμμηνορυσιακό σου κύκλο; 

αν όχι, αύξησε τον υδατάνθρακά σου !!! ήμουν με 1400θερμίδες από Μάιο έως Ιούλιο για να "κόψω" τρομάρα μου και να καθαρίσω 

καθάρισα όχι το λίπος αλλά την περίοδο μου, έπαθα αμηνόρροια. Μην φοβάσαι να φας καθαρά. όσο περισσότερο ασκείσαι τόσο περισσότερες πρέπει να ναι και οι θερμίδες σου και να μην πέσουν ποτεεεεε κάτω από 1500

Όταν περνούσα από περιόδους στρες, καθυστερούσε αρκετά και κάποιους μήνες δεν ερχόταν καθόλου. Η γυναικολόγος μου είχε πει τότε να πάρω βάρος και να προσέχω με το φαγητό. Τρώω όμως 1800-1900 θερμίδες κάθε μέρα και ο υδατάνθρακας είναι στο 40-45%, να αρχίσω να τρώω παραπάνω..;

Πω βρε συ, πώς άντεχες με τόσες λίγες; Δεν λύσσαγες στην πείνα;;

16% λίγο δύσκολο, ειναι πολύ χαμηλό ποσοστό. Τι ύψος έχεις; Άμα είσαι γύρω στο 1,60, πρέπει να είσαι κάπου στο 20+ το οποίο για μένα ειναι το ιδανικό νούμερο για μια γυναίκα. Σε αυτή την περίπτωση μην αδυνατίσεις αλλο. Εστίασε στο να χτίσεις μυς μέσα απο τα βάρη.

Koντά στο 1.60 είμαι ναι, 163. Δεν θέλω να χάσω,όχι. Γενικά η εικόνα μου μου άρεσε αλλά δεν ήθελα να είμαι πολύ ''μαλακή'' :P

στο μυαλό σου είναι , εδώ άντρες που είναι πιο φυσικό και θα έπρεπε να πρηστούν κ να αρχίσουν να βλέπουν αλλαγές κ νομίζουν οτι τουμπανιάσανε κ είναι στο μυαλό τους... φαντάσου..

οι γυναίκες δεν τουμπανιάζετε , μη φοβάσαι , θα σφίξεις , θα αποκτήσεις καλύτερη ποιότητα αλλα δικέφαλο μπάλα του tennis δεν θα πετάξεις αχαχ :P

Aυτό, βασικά, το σφίξιμο θέλω :) Aς πούμε, αυτή η τύπισσα, η Jen Selter, εκτός της αερόβιας, λογικά τηρεί και κάποιο εντατικό πρόγραμμα με βάρη για να είναι έτσι, σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βωμό της καύσης λίπους θυσιάζεις τα πάντα...πείνα, πόνο ... ΟΧΙ όμως την υγεία σου. (εκεί κατέληξα μετά το καλοκαίρι, από 49 κιλά τώρα πήγα 55..ναι λίπωσα, αλλά έσφιξα πολύ )
μείωσε την αερόβια δραστηριότητα σου ή αν κινείσαι πολύ αύξησε υδατάνθρακα.
είναι και το στρες παράγοντας αρνητικός...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παω για δευτερη βδομαδα εκτος, βρογχιτιδα διεγνωστει σημερα...κορτιζονη εισπνοες και αντιβιωση. Σκατααα πανω που γουσταρα με τη μπαρα

 

Δημητρα τοτε επαιρνες υπερβολικα λιγες θερμιδες ρε συ, θυμαμαι που το χες γραψει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παω για δευτερη βδομαδα εκτος, βρογχιτιδα διεγνωστει σημερα...κορτιζονη εισπνοες και αντιβιωση. Σκατααα πανω που γουσταρα με τη μπαρα

 

Δημητρα τοτε επαιρνες υπερβολικα λιγες θερμιδες ρε συ, θυμαμαι που το χες γραψει

Μαργαρίτα και εγώ ακόμα με βήχα και φλέματα είμαι συν τη βουλωμένη μύτη... :( 

πόσο καιρό θα είσαι εκτός; 

Είναι μεγάλο αντιστρες να μη σε νοιάζει πόσο ζυγίζεις αλλά πόσα σηκώνεις

ε δεν πάμε για Powerlift... 

 

το θέμα είναι να ζορίζεσαι και να νιώθεις τον πόνο με τα Χ κιλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...