Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τα έχουμε μάθει πολύ λάθος τα πράγματα ή απλά λες ότι νάναι...

Επειδή δεν έχω την τεράστια εμπειρία στο χώρο θα αφήσω να απαντήσει κάποιος άλλος

 

 

Δηλαδή οι άνθρωποι των σπηλαίων που χτυπάγανε ελάφι κάθε 10 μέρες τρώγανε μόνο 3 γεύματα και το υπόλοιπο το πετάγανε γιατί έτσι και αλλιώς ο οργανισμός τους δε θα το απορροφούσε έ ?

Ασφαλώς και μπορεί να αφομιώσει παραπάνω απο 30γρ... και αν δεν είσαι και φυσικός πολύ παραπάνω

Μια και δεν απαντά κανένας άλλος, άμα θες απαντησε εσυ. Ούτε εγω έχω τεράστια εμπειρία αλλα στο ζήτημα της διατροφής το έχω λιώσει, τοςο στο διάβασμα όσο και σε δοκιμές πάνω μου.

 

Τώρα, για την απορρόφηση πρωτεΐνης, υπάρχουν αυτοί που τη μοιράζουν σε πέντε γεύματα, κι άλλοι που την παίρνουν μαζεμένη σε δυο ´η τρία. Εσένα τι σε βολεύει; Καντο. Αν ειναι αποτελεσματικό, so be it. Αν όχι, άλλαξε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Θα είχε ενδιαφέρον* να μας ποστάρεις κάποια στιγμή που θα έχεις όρεξη μια μέρα σου (διατροφικά) *τουλάχιστον για μένα

Αν ρίξεις το γκομενάκι βάλε να τα γράψει αυτή ! GL


Μια και δεν απαντά κανένας άλλος, άμα θες απαντησε εσυ. Ούτε εγω έχω τεράστια εμπειρία αλλα στο ζήτημα της διατροφής το έχω λιώσει, τοςο στο διάβασμα όσο και σε δοκιμές πάνω μου.

Τώρα, για την απορρόφηση πρωτεΐνης, υπάρχουν αυτοί που τη μοιράζουν σε πέντε γεύματα, κι άλλοι που την παίρνουν μαζεμένη σε δυο ´η τρία. Εσένα τι σε βολεύει; Καντο. Αν ειναι αποτελεσματικό, so be it. Αν όχι, άλλαξε το.

 

 

Εγώ έγραψα αυτά που διαβάζω..πάνω μου δεν έχω μεγάλη εμπειρία δοκιμώνΜι

Μιας και το έχεις λιώσει όπως λες θα ήταν ενδιαφέρουσα μια δική σου ανάλυση και τι ίσως απο όλα αυτά έχεις δοκιμάσει πάνω σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς να ποστάρω διατροφικά? τι τρώω? 

θα πω σήμερα γιατι τα αλλάζω συχνά τελευταία 

2 μήλα
12 ασπράδια 
160 βρωμη
100 ρύζι
500 κοτόπουλο
20-30 κακάο κ 100-200 γάλα
500 γιαούρτι 
σταφίδες χούφτα
φιστίκια χούφτα

λαχανικά (μαρούλι , λάχανο , τομάτα ) <== όλα κάθε μέρα επειδή μ αρέσουν , τώρα σιγά σιγά θα τα περιορίσω όσο πέφτω σε bf να μικρύνω κ το στομάχι μ 

edit: και κάτι άλλα ψιλολογία για γεύση που δεν τα μετράω , θα τα μετρήσω αργότερα όταν είμαι χαμηλά   :-) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, έχω χρόνο, παμε:

 

7.30: πρωτεινικες πίτες με κοτατζ τυρί, 30γρ πρωτεΐνης

11:00, μετά την προπόνηση: 70γρ light κασέρι + 1 σκουπ whey isolate, 40γρ πρωτεΐνης

1.30, μεσημεριανό, ο,τι μαγειρέψω, 30-50γρ πρωτεΐνης

4.30, φρούτα, καθόλου πρωτεΐνη,

6.30, 100-150γρ κοτόπουλο ´η γλώσσα ´η κάτι τέτοιο τέλος πάντων, 30-40γρ πρωτεΐνης

8.30, 1 γιαούρτι στραγγιστό τοταλ 2%, 20γρ πρωτεΐνης.

Σύνολο: 150-170γρ πρωτεΐνης. Για τα 72-73 κιλά μου, καλά ειναι.

 

Κάνω recomp σε αυτή τη φάση μέχρι να πέσω στο 11% bf και μετά θα ξαναρχίσω όγκο χωρίς ποτε το bf να ξεπεράσει το 14%. Έτσι με αρέσει :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Vapir

 

~3000 θερμίδες

~ 300γρ υδατάνθρακα / 1200 θερμίδες

~95γρ λιπαρά / 855 θερμίδες

~220γρ πρωτεΐνη / 880 θερμίδες

 

Με τι stats και με τι στόχο όλα αυτά?

 

 

@Yannis27gr Τον καταμερισμό τον μακρο-στοιχείων τον έχεις κάνει με πιο τρόπο?

Στο να χάσεις κιλά φαντάζομαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Vapir

 

~3000 θερμίδες

~ 300γρ υδατάνθρακα / 1200 θερμίδες

~95γρ λιπαρά / 855 θερμίδες

~220γρ πρωτεΐνη / 880 θερμίδες

 

Με τι stats και με τι στόχο όλα αυτά?

 

 

87kg γράμμωση φίλος ;)

έχει φάση πάντως πως έβγαλες θερμίδες απο κάτι αόριστο χαχα σωραίος

αυτό π κάνω προσωπικά είναι να μειώνω κ να ανεβάζω , ποτέ δεν φτιάχνω διατροφές 

αν θέλω να χάσω μειώνω , αν θέλω να πάρω αυξάνω ποσότητες

προς το καλοκαίρι θα το ψυρίσω λίγο παραπάνω , όσο κατεβαίνω σε bf 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

87kg γράμμωση φίλος ;)

έχει φάση πάντως πως έβγαλες θερμίδες απο κάτι αόριστο χαχα σωραίος

 

Θα παραμείνεις στα 87 κιλά ή θες να πέσεις κιόλας?

Τώρα είσαι περίπου στο 40%carbs/30%πρωτείνη/30%λιπαρά απο ότι υπολογίζω...

 

Αν δεν είσαι προχωρημένης ηλικίας που τα λιπαρά καλά είναι να υπάρχουν για θέματα ορμονών εγώ στην θέση σου ίσως να το έκανα 40/40/20 αντίστοιχα.. :)

 

Βέβαια αν η διατροφή σου είναι στο περίπου και δε κάνεις αυτό καθε μέρα ενδεχομένως να γίνεται και αυτό που λέω με μικροαλλαγές της καθημερινής τροφής σου

 

(Για τι αόριστο μιλάς δε μου έγραψες νούμερα απο την κάθε τροφή σου?? ) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, έχω χρόνο, παμε:

 

7.30: πρωτεινικες πίτες με κοτατζ τυρί, 30γρ πρωτεΐνης

11:00, μετά την προπόνηση: 70γρ light κασέρι + 1 σκουπ whey isolate, 40γρ πρωτεΐνης

1.30, μεσημεριανό, ο,τι μαγειρέψω, 30-50γρ πρωτεΐνης

4.30, φρούτα, καθόλου πρωτεΐνη,

6.30, 100-150γρ κοτόπουλο ´η γλώσσα ´η κάτι τέτοιο τέλος πάντων, 30-40γρ πρωτεΐνης

8.30, 1 γιαούρτι στραγγιστό τοταλ 2%, 20γρ πρωτεΐνης.

Σύνολο: 150-170γρ πρωτεΐνης. Για τα 72-73 κιλά μου, καλά ειναι.

 

Κάνω recomp σε αυτή τη φάση μέχρι να πέσω στο 11% bf και μετά θα ξαναρχίσω όγκο χωρίς ποτε το bf να ξεπεράσει το 14%. Έτσι με αρέσει :)

μετά την προπόνηση δεν έχεις υδατάνθρακα; και πως θα ριφιλ τις αποθήκες σου; τςτςτς 

και τώρα που το ξαναδιαβάζω, που είναι ο υδατάνθρακας που τα καλά λίπη; 

εκτός και αν αναφέρεσαι αποκλειστικά στις πηγές Πρωτεϊνης αλλά τότε τα φρούτα μόνα γιατί τα γράφεις...

ουφ, με μπέρδεψες, επιστρέφω στην βιβλιογραφία μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραμείνεις στα 87 κιλά ή θες να πέσεις κιόλας?

Τώρα είσαι περίπου στο 40%carbs/30%πρωτείνη/30%λιπαρά απο ότι υπολογίζω...

 

Αν δεν είσαι προχωρημένης ηλικίας που τα λιπαρά καλά είναι να υπάρχουν για θέματα ορμονών εγώ στην θέση σου ίσως να το έκανα 40/40/20 αντίστοιχα.. :)

 

Βέβαια αν η διατροφή σου είναι στο περίπου και δε κάνεις αυτό καθε μέρα ενδεχομένως να γίνεται και αυτό που λέω με μικροαλλαγές της καθημερινής τροφής σου

 

(Για τι αόριστο μιλάς δε μου έγραψες νούμερα απο την κάθε τροφή σου?? ) :)

26 στα 27 είμαι κ όχι δεν ψάχνομαι για συμβουλές διατροφής , μη το πάρεις στραβά , κουβέντα κάνουμε αλλα επειδή ξέρω τι δουλεύει σε εμένα δεν το αλλάζω κ ο θεός ο ίδιος να το πει :P

δεν υπάρχει στάνταρ για εμένα , μπορεί αύριο να μου τη βαρέσει να φάω παραπάνω carbs κ σχεδόν 0 λιπαρά 

το μόνο στάνταρ είναι η πρωτεΐνη 

τώρα για αρχή έριξα αερόβια , μετά θα αρχίσω να μειώνω φαΐ , θα πέσω πολύ χαμηλά σε bf, το πόσα κιλά θα φτάσω εξαρτάται , στην πορεία θα δω

οι χούφτες που γράφω δεν υπολογίζονται , απορώ που έβγαλες 95γρ λιπαρά 

lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά την προπόνηση δεν έχεις υδατάνθρακα; και πως θα ριφιλ τις αποθήκες σου; τςτςτς 

και τώρα που το ξαναδιαβάζω, που είναι ο υδατάνθρακας που τα καλά λίπη; 

εκτός και αν αναφέρεσαι αποκλειστικά στις πηγές Πρωτεϊνης αλλά τότε τα φρούτα μόνα γιατί τα γράφεις...

ουφ, με μπέρδεψες, επιστρέφω στην βιβλιογραφία μου 

 

 

Βάλε λίγο μπανανίτσα στην ζωή σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει στάνταρ για εμένα , μπορεί αύριο να μου τη βαρέσει να φάω παραπάνω carbs κ σχεδόν 0 λιπαρά 

το μόνο στάνταρ είναι η πρωτεΐνη σε οτιδήποτε κ αν κάνω 

τώρα για αρχή έριξα αερόβια , μετά θα αρχίσω να μειώνω , θα πέσω πολύ χαμηλά σε bf, το πόσα κιλά θα φτάσω εξαρτάται , στην πορεία το βλέπεις 

εσύ είσαι ανώμαλος από την προηγούμενη ζωή ... άκου εκεί όπως μου την βαρέσει.

αύριο θα κουρευτώ και θα πάω για ένα κυκλικό να στανιάρω. μπούχτισα στην αγγλική βιβλιογραφία   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη παντως εσυ μενεις τεσσερης ωρες νηστικος και πας για προπονηση; νομιζω οτι το πρωινο σου δεν ειναι κατι σπουδαιο (ασε που οταν το διαβασα μου ηρθε αναγουλα, πρωι πρωι cottage).

 

Αλλαξε το σε βρωμη καπου στα 80 γρ, με νερο και λιγο γαλα 20μλ, βαλε καμια φραουλα,ηλιοσπορους, ταχινι απλο. Μετα σε δυο ωριτσες, πριν 40 λεπτα απο την προπονηση πιες πρωτεινη, φαε μια με δυο φετες του τοστ ολικης με φυστικοβουτυρο. Μετα οανε για προπόνηση, αφου περασουν τα 40'. Οταν τελειωσεις παλι κατευθειαν πρωτεινη μαζι με μπανανα.

 

Μετα θα φας μαγειρευτό φαγητο.

 

Φαε κανενα αυγο, θα τα εκτιμησεις αν τα κανεις ομελέτα. Εγω τρωω δυο ομελετες την μερα, μια κατα της δωδεκα και μια κατα της εξι. Στην μια βαζω ντιματα οταν γινει για να μου θυμθζει στραπατζαδα.

 

Κερκυραιε(σορυ αν σε πειραζει που σε λεω ετσι, μου ναι πιο ευκολο) οσες βγουν επαναλαψεις αποτυχια θες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει στάνταρ για εμένα , μπορεί αύριο να μου τη βαρέσει να φάω παραπάνω carbs κ σχεδόν 0 λιπαρά 

το μόνο στάνταρ είναι η πρωτεΐνη σε οτιδήποτε κ αν κάνω 

τώρα για αρχή έριξα αερόβια , μετά θα αρχίσω να μειώνω , θα πέσω πολύ χαμηλά σε bf, το πόσα κιλά θα φτάσω εξαρτάται , στην πορεία το βλέπεις 

 

Φαντάζομαι γνωρίζεις οτι πχ όταν θα πας στο 10% bf με 87 κιλά η πρωτεΐνη συντήρησης του μυικού ιστού θα ανέβει σε δυσθεώρητα επίπεδα... και εκεί έρχεται η ένστασή μου για τα 30γρ αφομοίωσης με κάθε γεύμα...

 πριν 40 λεπτα απο την προπονηση πιες πρωτεινη, φαε μια με δυο φετες του τοστ ολικης με φυστικοβουτυρο

 

Έχω την εντύπωση πως το να τρως λιπαρά πριν την προπόνηση δεν είναι και ότι καλύτερο...

Διορθώστε με αν κάνω λάθος

 

Το μόνο που δε θες είναι να έχεις βαρύ στομάχι όταν πας γυμναστήριο έτσι δεν είναι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...