Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα εννοείται ότι βάζεις μύες και με λιγότερη πρωτεΐνη, τα 180γρ που συζητάμε εδώ για να τα πάρεις πρέπει να κάνεις 5 γεύματα με Μαξ πρωτεΐνη σε όλα, εύκολο είναι?

Κοιτάξτε το κάθε γεύμα σας να είναι όσο μπορείτε πρωτεΐνουχο, τρώτε το κοτόπουλο τα ασπράδια σας και μην ασχολείστε, μην μετράτε γρ δεν χρειάζεται ~εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων~ να τρελαίνεστε ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Σημερα πλατη χερια cardio.

Ξεκιναω με 5x7 pullups, μπαινω εμπροσθολαιμιες, δεν ενιωθα καλα, λεω δεν θα βγει καλα η προπονηση.

Δεν ανεβασα κιλα ασκησεις πλατη, ισα ισα σε καποιες εκανα και λιγοτερα.

Παμε δικεφαλο, ξεκιναω με στραβομπαρα, καλα πηγε και μετα αλτηρες.

Μερες το σκεφτομουν οτι μαλλον κουτιζω με 9αρια βαρακια και ας εχω κουραστει απο πλατη.

Ξεκιναω με 2 σετ 10αρια και μετα λεω δεν εχω να χασω τιποτα, ας παω πιο πανω (10,5kg) οκ μικρη διαφορα αλλα βγηκαν ανετα και μετα στα σφυρια.Πλεον στοχος να ξεκιναω απο 10.5.Τρικεφαλος βγηκε με την φορα, αλλα τελειωσα και ημουν πτωμα.

Σκεφτομουν να μην κανω cardio αλλα λεω θα με φαει ο Maus και εκανα χαλαρα 4 400αρια στα 10km/h 1% και το τελευταιο στο 11km/h με 2λεπτα διαλλειματα στα 5km/h.

 

Ειδα και μια κοπελα να κανει δικεφαλο με το ενα χερι και στο αλλο να μιλαει στο κινητο.

 

Αυριο 5η μερα σερι, μας χαλασε το προγραμμα η Κ.Δευτερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εννοείται ότι βάζεις μύες και με λιγότερη πρωτεΐνη, τα 180γρ που συζητάμε εδώ για να τα πάρεις πρέπει να κάνεις 5 γεύματα με Μαξ πρωτεΐνη σε όλα, εύκολο είναι?

Κοιτάξτε το κάθε γεύμα σας να είναι όσο μπορείτε πρωτεΐνουχο, τρώτε το κοτόπουλο τα ασπράδια σας και μην ασχολείστε, μην μετράτε γρ δεν χρειάζεται ~εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων~ να τρελαίνεστε ..

Καθόλου εύκολο. Γενικότερα δε μετρούσα γρ. Απλά από τότε που μπήκα εδώ άρχισα να τρώω πολύ και πήρα κιλάκια.

 

Είπα από χθες να αρχίσω να κρατάω report από ό,τι τρώω, ώστε να δω τι πραγματικά κάνω. Αυτές τις δύο μέρες είμαι πίσω σε πρωτεΐνη. Επίσης, ούτε τις θερμίδες φτάνω. Βέβαια δεν κάνω και καθόλου γυμναστική και έτσι θα πάει μέχρι αρχές Απριλίου. Οπότε φαντάζομαι γι'αυτό δεν έχω και τόση όρεξη τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εκανα διαδρομο και στπυς τρεις διπλανους κατι κοπελες βγαινανε σελφι. Σημερα η αλλη ετρεχε και διαβαζε για ενα διαγωνισμα αρχαια.

 

Κερκυραιε ειπαμε οχι οπισθολαιμιες στην τροχαλια. Οι ελξεις θεωρω οτι επρεπε να κανεις 3 επι αποτυχια και οχι 5*7 πολλες ηταν.

 

Φατε φασολια μαυροματικα για πρωτεινη, μην τρελαινεστε μονο με κοτα. Τα 30γρ μοσχαρισιο κρεας εχουν περιπου 5 γρ κρεατινη. Τα θραψαλα στον φουρνο ειναι παλι μια καλη οηγη πρωτεινης, με χαμηλα λιπαρα και υδατανθράκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εκανα διαδρομο και στπυς τρεις διπλανους κατι κοπελες βγαινανε σελφι. Σημερα η αλλη ετρεχε και διαβαζε για ενα διαγωνισμα αρχαια.

 

 

άστα κορίτσια ρε live καλά κάνουν  

καλές καλές? ;)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κερκυραιε ειπαμε οχι οπισθολαιμιες στην τροχαλια. Οι ελξεις θεωρω οτι επρεπε να κανεις 3 επι αποτυχια και οχι 5*7 πολλες ηταν.

 

Φατε φασολια μαυροματικα για πρωτεινη,

 

Ναι εχεις δικιο, τις εκοψα τις οπισθολαιμιες, εμπροσθολαιμιες ηθελα να γραψω θα το διορθωσω τωρα.

 

Αν το πρωτο σετ ειναι πχ 12, θα πρεπει και τα αλλα να ειναι 10-12 η ειναι φυσιολογικο να ειναι χαμηλοτερα πχ 8-10.Με 1 λεπτο break.

 

Συνταγη για σαλατουλα, μαυροματικα φασολια, μαιντανος κρεμμυδακι και πιπερια φλωρινης απο τον κηπο, λιγο λαδακι,μπαλσαμικο και μουσταρδα,αλατι,μελι.Και ας τρωνε στο antifitness πιτσα με nutella.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετο αλλα βλέπω σήμερα τον κοντοπίδη στο fb σε μια φωτογραφία οτι σνομπάρει την τούρτα π κόβανε οι φίλοι του τρώγοντας ένα πακέτο κρακερ 
1 κομμάτι κανονικό τούρτα λιγότερες θερμίδες είχε απ το πακέτο κρακερ κ δεν θα ήταν κ ο περίεργος/στερημένος της παρέας κ αμα φοβόταν το insulin spike μπορούσε να φάει/πιεί ένα κουταλάκι κανέλα πριν ή μετά 
that shit never ends
το προηγούμενο αφεντικό μου γυναίκα 55+ χρονών προσπαθούσε να κάνει δίαιτα κ όλο έπαιρνε κιλά. Full "diet" crackers etc τα ντουλάπια της. Χλάπα χλουπα επειδή ήταν "διαίτης "
lmao .......χάρη σε τέτοιους λες οτι τρως ισορροπημένα κ σε περνάνε για στερημένο xD 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες π.χ. 80γρ πρωτείνης τη μέρα. Παίρνεις 90. Το σώμα απορροφά τα 80 και τα άλλα 10 τα μετατρέπει σε ενέργεια. Αν εισαι υπερθερμιδικά, η περίσσεια ενέργεια θα γίνει λίπος.

 

Πολύ χοντρικά βέβαια γιατί η διαδικασια του μεταβολισμού είναι πολύ πιο σύνθετη, αλλά κάπως έτσι πάει το πράμα.

 

Η τα έχουμε μάθει πολύ λάθος τα πράγματα ή απλά λες ότι νάναι...

Επειδή δεν έχω την τεράστια εμπειρία στο χώρο θα αφήσω να απαντήσει κάποιος άλλος

Δεν ξερω δεν θυμάμαι , σίγουρα ομως πάνω από δυο

 

δεκαετίες 

 

------

Γιωργο δεν σε ξεχνάω φίλε απλά θέλω να εχω χρόνο να σου απαντήσω σωστά, οχι ξεπέτα

------

Παίδες μην το ψειρίζεται και πολύ με την πρωτεΐνη, κανα 30αρι με 40gr maχ αφομοιώνει ο οργανισμός μας σε καθε γεύμα, αν πάρουμε περισσότερη πάει χαμένη, οπότε αν κάνουμε 5 καλά γεύματα 30χ5 = 150-180 γρ και είμαστε υπέρ κομπλέ !!

 

1. δεν το πολυ αναλύω με γρ. σωματικού βάρους κτλ , στο εντελως περίπου μιλάω΄, μια γενική εικόνα  δινω

2. για εμάς εδώ λέω, όχι για κτήνη η αγωνιστικούς,  για εμάς αυτά τα γρ ειναι παααααααρα μα παααρσααα πολλά !!  

 

 

Δηλαδή οι άνθρωποι των σπηλαίων που χτυπάγανε ελάφι κάθε 10 μέρες τρώγανε μόνο 3 γεύματα και το υπόλοιπο το πετάγανε γιατί έτσι και αλλιώς ο οργανισμός τους δε θα το απορροφούσε έ ?

Ασφαλώς και μπορεί να αφομιώσει παραπάνω απο 30γρ... και αν δεν είσαι και φυσικός πολύ παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τα έχουμε μάθει πολύ λάθος τα πράγματα ή απλά λες ότι νάναι...

Επειδή δεν έχω την τεράστια εμπειρία στο χώρο θα αφήσω να απαντήσει κάποιος άλλος

 

 

 

Δηλαδή οι άνθρωποι των σπηλαίων που χτυπάγανε ελάφι κάθε 10 μέρες τρώγανε μόνο 3 γεύματα και το υπόλοιπο το πετάγανε γιατί έτσι και αλλιώς ο οργανισμός τους δε θα το απορροφούσε έ ?

Ασφαλώς και μπορεί να αφομιώσει παραπάνω απο 30γρ... και αν δεν είσαι και φυσικός πολύ παραπάνω

Ναι ρε γύρω στα 150 γρ μπορούμε να αφομοιώσουμε σε κάθε γεύμα όπως κάνανε και οι πρόγονοι μας στις σπηλιές !!!

 

θες πηγές ? έχω , πάρε

 

 

107763-239848.jpg

 

 

Μπαγάσα μιας και δεν έχεις εμπειρία, να προτιμάς να ρωτάς εδώ για να μαθαίνεις και όχι να απαντάς, αφενός γιατί δεν ξέρεις τίποτα και αφετέρου γιατί θα φας κράξιμο για το υφακι σου και μόνο!

Απλά συμβουλή, αν θες με ακούς.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να κάνεις ένα γεύμα 150γρ πρωτεϊνών δε θα αφομοιωθεί από τον οργανισμό το ίδιο από όταν φας 30γρ...

Με την καθυστέρηση της πέψης η αφομοίωση θα είναι μεγαλύτερης διάρκειας... είναι αυτό  που λέω λάθος?

 

'Έπειτα όσο κίνησε υποθερμικά δε βλέπω μια πιο τρόπο μπορεί η περίσσεια της πρωτεΐνης να γίνει λίπος όπως ειπώθηκε παραπάνω...

 

 

Το ότι δεν έχω εμπειρία θα πρέπει να βλέπω posts και να απαντάω από κάτω "ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!" με ευλάβεια? Εξήγησε μου τι παίζει να καταλάβω "δάσκαλε"

Αν πάλι βαριέσαι μην απαντάς καθόλου δεν με απασχολεί, αφού το κάνεις που το κάνεις τουλάχιστον να βγαίνει και συμπέρασμα

Τρολλ απαντήσεις έχω και εγώ ένα σωρό..αυτός είναι ο σκοπός του νήματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο οργανισμός των ανθρώπων των σπηλαίων δεν νομίζω να είχε σχέση με τον δικό μας
αν σκεφτούμε οι γυναίκες τους ήταν δυνατότερες απο οποιοδήποτε σημερινό άντρα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εννοείται ότι βάζεις μύες και με λιγότερη πρωτεΐνη, τα 180γρ που συζητάμε εδώ για να τα πάρεις πρέπει να κάνεις 5 γεύματα με Μαξ πρωτεΐνη σε όλα, εύκολο είναι?

Κοιτάξτε το κάθε γεύμα σας να είναι όσο μπορείτε πρωτεΐνουχο, τρώτε το κοτόπουλο τα ασπράδια σας και μην ασχολείστε, μην μετράτε γρ δεν χρειάζεται ~εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων~ να τρελαίνεστε ..

 

Εννοείται ρε οτι δεν κοιτάω γραμμάρια ,εγω και τα αυγα ολόκληρα τα τρώω ,απλα επειδή το σωμα μου τεινει προς το εκτομορφο και εχω την εντύπωση οτι πρέπει να τρωω αρκετο υδατάνθρακα αλλα δεν εχω ιδέα ποσο ειναι το "αρκετο".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό συμφωνώ...να έχει αλλάξει τόσο δραματικά η κατάσταση πλέον??

Έπειτα δε μιλάμε για κάποιον που κάθεται...υποτίθεται κάνουμε προπονήσεις γι αυτό και συζητάμε για το τι και πώς...

Δεν απασχολεί κάποιον που κάθεται στον καναπέ το πόσο πρωτεΐνη θα πάρει...

 

Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο παράδειγμα/ερώτημα

Για έναν άνθρωπο που είναι πχ

40 χρονών

1,85 ύψος

85 κιλά βάρος

3-5 προπονήσεις τι βδομάδα

 

Με θερμίδες συντήρησης ~2900

 

Αυτός ο άνθρωπος θέλει να χάσει μερικά κιλά...

Για να συντηρήσει την όποια μυική μάζα μπορεί να μη χρησιμοποιήσει το κλασσικό 50%carb/30%protein/20%fat αλλά για παράδειγμα ένα 40%/40%/20% μιας και το λογικό είναι να ανεβάσει λίγο την πρωτεΐνη

 

Σε αυτό το παράδειγμα πχ χρειάζεται 2600 θερμίδες για να χάσει βάρος ... ξέρεις πόσο βγαίνει η ημερήσια πρόσληψη της πρωτεΐνης?

Πάνω απο 250γρ... θα πρέπει να τα πάρει σε 250/30 = ~8+ γεύματα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να είμαι ειλικρινής δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ σε τόσο βάθος , προσπαθώ να ρίξω μια γκόμενα αυτό τον καιρό κ το μυαλό μου πετάει αλλού  :-D 

in other news τράβηξα μια την πλάτη να δω γιατι μου είπε κάποιος το πρωί οτι καθαρίζει κ όντως καθαρίζει γρηγορότερα απο άλλες φορές 

να μπορούσα μόνο να βγάλω μια γ@μ φωτογραφία απο κοντά .. έχω να βγάλω back selfie σε καθρέφτη με νιπτήρα μπροστά , άντε να πλησιάσω αρκετά κ άντε να flexάρω δικέφαλα @@ .. ούτε τα χέρια δεν άνοιξα καλά καλά, κάνω τον ζογκλέρ για μια φωτογραφία -.- $%^&*()_

Δε πειράζει αμα ρίξω το γκομενάκι θα τη βάζω να με τραβάει αυτή αχχαχα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...