Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπα...άμα συνοδεύεται από τους αντίστοιχους υδατάνθρακες κάνα πρόβλημα. Τό πολύ-πολύ άμα δεν απορροφηθεί να γίνει λίπος.

Στους τρελαμένους με τις πρωτεϊνικές δίαιτες βέβαια που έχουν μαλώσει άσχημα με τους υδατάνθρακες και τα λίπη η κέτωση παραφυλά   

 

Σε αναλογίες είμαι στο 40% υδατάνθρακα και 30% λίπος/πρωτεΐνη. Me 1800 θερμίδες περίπου που καταναλώνω ημερησίως, βγαίνουν 130-150 γραμμάρια πρωτεΐνης.

Όταν λες ότι μπορεί να γίνει λίπος αν δεν απορροφηθεί, το ίδιο ισχύει φαντάζομαι και για τους υδατάνθρακες ή τα λιπαρά, σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Σε αναλογίες είμαι στο 40% υδατάνθρακα και 30% λίπος/πρωτεΐνη. Me 1800 θερμίδες περίπου που καταναλώνω ημερησίως, βγαίνουν 130-150 γραμμάρια πρωτεΐνης.

Όταν λες ότι μπορεί να γίνει λίπος αν δεν απορροφηθεί, το ίδιο ισχύει φαντάζομαι και για τους υδατάνθρακες ή τα λιπαρά, σωστά; 

ακολουθείς ένα διατροφικό πρωτόκολλο κοινά αποδεκτό 

πάει περίπου 2γρμ ανά κιλό σωματικού βάρους για την πρωτεΐνη και 1γρμ λίπους ανά κιλό σωματικού βάρους

οι υδαντάνθρακες έρχονται να συμπληρώσουν την εξίσωση. Δεν είναι πάντα προκαθαρισμένοι μιας και ευθύνονται αυτοί για τη κίνηση του θερμιδικού ισοζυγίου. Δλδ, αν θες να κινηθείς υποθερμιδικά ή υπέρθερμιδικά, θα κόψεις ή αντίστοιχα αυξήσεις τους υδατάνθρακες με αυτούς "παίζεις" . Ελπίζω να τα έγραψα απλά, λιτά και κατανοητά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

90kg κλειστή λαβή τρικέφαλα χ 8
τι φρίκη είχαν φάει που τα υπερπροπονούσα ρε , τώρα λίγες εβδομάδες τα προπονώ μια φορά την εβδομάδα κ σκάσανε πάλι
αχχαχ 

με βλέπει ένας που είχε να με δει λίγο καιρό και μ λέει τερατάκι έγινες .. με είχε δει 90kg τελευταία φορά κ είμαι 86? 
λέω κοίτα ρε φίλε πως φαίνεσαι όταν ρίχνεις bf, θέλω να δω όταν πέσω χαμηλά  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακολουθείς ένα διατροφικό πρωτόκολλο κοινά αποδεκτό 

πάει περίπου 2γρμ ανά κιλό σωματικού βάρους για την πρωτεΐνη και 1γρμ λίπους ανά κιλό σωματικού βάρους

οι υδαντάνθρακες έρχονται να συμπληρώσουν την εξίσωση. Δεν είναι πάντα προκαθαρισμένοι μιας και ευθύνονται αυτοί για τη κίνηση του θερμιδικού ισοζυγίου. Δλδ, αν θες να κινηθείς υποθερμιδικά ή υπέρθερμιδικά, θα κόψεις ή αντίστοιχα αυξήσεις τους υδατάνθρακες με αυτούς "παίζεις" . Ελπίζω να τα έγραψα απλά, λιτά και κατανοητά.

Nαι, σούπερ τα έγραψες! Έχω παρατηρήσει πάντως, πως με την αύξηση της πρωτεΐνης σε σχέση με τον υδατάνθρακα, αν και τρώω παραπάνω σε θερμίδες, δεν παίρνω βάρος. Νομίζω πως αυτό έχει να κάνει με την θερμογέννεση, αν το λέω σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακολουθείς ένα διατροφικό πρωτόκολλο κοινά αποδεκτό 

πάει περίπου 2γρμ ανά κιλό σωματικού βάρους για την πρωτεΐνη και 1γρμ λίπους ανά κιλό σωματικού βάρους

οι υδαντάνθρακες έρχονται να συμπληρώσουν την εξίσωση. Δεν είναι πάντα προκαθαρισμένοι μιας και ευθύνονται αυτοί για τη κίνηση του θερμιδικού ισοζυγίου. Δλδ, αν θες να κινηθείς υποθερμιδικά ή υπέρθερμιδικά, θα κόψεις ή αντίστοιχα αυξήσεις τους υδατάνθρακες με αυτούς "παίζεις" . Ελπίζω να τα έγραψα απλά, λιτά και κατανοητά.

Με εχεις τρελανει .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακολουθείς ένα διατροφικό πρωτόκολλο κοινά αποδεκτό 

πάει περίπου 2γρμ ανά κιλό σωματικού βάρους για την πρωτεΐνη και 1γρμ λίπους ανά κιλό σωματικού βάρους

οι υδαντάνθρακες έρχονται να συμπληρώσουν την εξίσωση. Δεν είναι πάντα προκαθαρισμένοι μιας και ευθύνονται αυτοί για τη κίνηση του θερμιδικού ισοζυγίου. Δλδ, αν θες να κινηθείς υποθερμιδικά ή υπέρθερμιδικά, θα κόψεις ή αντίστοιχα αυξήσεις τους υδατάνθρακες με αυτούς "παίζεις" . Ελπίζω να τα έγραψα απλά, λιτά και κατανοητά.

Είχα την εντύπωση ότι η πιο σημαντική μεταβλητή ήταν οι υδατάνθρακες. Δηλαδή βάζεις περίπου 60~70% σίγουρα υδατάθρακες, μετά ~15% λίπος και ό,τι απομένει πάει σε πρωτεΐνες. Τουλάχιστον για αθλήματα όπου χρειάζεται μυική αντοχή είναι στάνταρ αυτό.

 

Δεν κάθησα να υπολογίσω τα ποσοστά με αυτά που ανέφερες, μπορεί να βγαίνουν και ίδια, αλλά ήθελα να εστιάσω στη σειρά σημαντικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, σούπερ τα έγραψες! Έχω παρατηρήσει πάντως, πως με την αύξηση της πρωτεΐνης σε σχέση με τον υδατάνθρακα, αν και τρώω παραπάνω σε θερμίδες, δεν παίρνω βάρος. Νομίζω πως αυτό έχει να κάνει με την θερμογέννεση, αν το λέω σωστά!

μην το πολυ ξεψειρίζεις μωρέ. Μείνε στάνταρ πάνω στα macros σου και συνδύασε τα με δυναμικές προπονήσεις και thats life 

υγιεινή fitness διατροφή κάνε και όλα θα ρθουν εν καιρώ με πρωτεϊνη και υδατάνθρακα σε κάθε γεύμα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αντίθετο , ο κουρέας μου μια φορά στις 20 μέρες που κουρεύομαι μου τα αραιώνει , μου λέει έχω πολύ πυκνό μαλλί , δεν επηρεάστηκε τότε απο την κρεατίνη. Βέβαια είναι θέμα προδιάθεσης 

 

 

ετσι ειναι,αν ηταν να χασεις τα μαλλια σου σε καποια στιγμη,θα στο επιταχυναν πολυ τετοιες ποσοτητες.

 

και εγω εχω πολυ πυκνο μαλλι ουτε καν ομως θα πηγαινα καθε 20 μερες για κουρεμα χαχαα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ειναι,αν ηταν να χασεις τα μαλλια σου σε καποια στιγμη,θα στο επιταχυναν πολυ τετοιες ποσοτητες.

 

και εγω εχω πολυ πυκνο μαλλι ουτε καν ομως θα πηγαινα καθε 20 μερες για κουρεμα χαχαα

μακραίνει πολύ γρήγορα, όπως κ το μούσι μ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι η μαλακία η μέση @&€¥£$#

Όλα προσεκτικά και με ευλάβεια στην σωστή τεχνική οι ασκήσεις όπως πάντα.

Εκεί που πάω όμως να ξεφορτώσω τους δίσκους από το μηχάνημα να τους γυρίσω στο rack ένα απρόσεκτο σκύψιμο και με έστειλε!

Ούτε να καβαλήσω την μηχανή απόψε να πάω στην δουλειά δεν μπορώ!

Άντε να δω πόσο καιρό off θα είμαι αυτήν την φορά :(

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περαστικά φιλος , σε καταλαβαίνω οσο δεν φαντάζεσαι !

σε ενα μήνυμα πιο πισω το ειχα γράψει ,  το πιο επικίνδυνο ειναι οταν δεν νιώθεις ενοχλήσεις , νομίζεις οτι εισαι τζάμι , ξεχνιέσαι και την πατάς !

 

ξεκούραση , ξάπλα σε εμβρυακή στάση και υπομονή ..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...