Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Γιάννη κανε τα set ανάποδα πρώτα με τελείως ανοιχτή λαβή και τέλος με κλειστή που συμμετέχουν περισσότερο οι δικέφαλοι !

Σωστός ο Φώτης, στα όρια μην παίζεται οπισθολαιμιες παίξτε μπροστά που κάνουν την ίδια δουλειά και είναι πολύ πιο safe!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη οι τρεις διαφορετικές θέσης λαβης πιάνουν λιγότερο lats, και traps και ρομβοειδεις. Όσο πιο ανοιχτή ειναι η λαβή τόσο περισσότερο πιάνονται οι δεύτεροι μυς που λέω μιας και είναι υπεύθυνοι για το shoulder retraction. Όσο πιο κλειστά τόσο παραπάνω πιάνει lats. Τώρα, το θεωρητικά από το πρακτικά απέχει λίγο. Εγώ δεν πολυσυμφωνω να αλλάζεις λαβή σε κάθε σετ γιατί καταληγεις να κάνεις -εστω και με μικρή διαφορά- μόνο ένα σετ και δεν είναι τόσο "ξεκάθαρο" το ερέθισμα (δεν μπορώ να το αιτιολογησω καλά). Θα προτιμούσα να αλλαζες άνοιγμα ανά μερα-βδομαδα/ες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξυπνάω το πρωί , χτυπάω 30 λεπτά spin(ξεκίνησα για 15 αλλα μου βγήκε 30) , κοιλιακούς , πάω κάνω μπάνιο , τρώω ένα μικρό μήλο κ 6 ασπράδια κ φεύγω 
3 ώρες μετά το cardio κάνω προπόνηση ώμων, έβαλα 90kg πιέσεις μπάρα χ 6 που είχα καιρό να παίξω , ένιωθα ενέργεια αλλα και full δύναμη στο grip, λες κ είχα ξυπνήσει καλά , κάτι που συμβαίνει απο μόνο του μόνο αν πάω 2-3 το μεσημέρι για προπόνηση , αλλα θεωρούσα πως ήταν επειδή είχα φάει περισσότερο φαγητό μέχρι το μεσημέρι αλλα τελικά ήταν θέμα ΚΝΣ. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται. Το κλασικό λάθος των αρχάριων, το κανα κι εγώ, είναι να νομίζουν πώς το να εμφανίζονται απλώς στο γυμναστηριο και να πλακώνονται στα σκουπ θα τους κάνει μπρατσαράδες.

 

Κι όταν λίγο καιρό μετά είναι τα ίδια σκουπόξυλα που ήταν σαν ξεκίνησαν καταριούνται τα άτιμα τα γονίδια. :)

 

Απορία: Στην εμπροσθολαίμια τροχαλία, έχει τρεις θέσεις. Κλειστή, στο άνοιγμα των ώμων και ανοιχτή. Ποια προτιμάτε; Δεν έχω αποφασίσει και κάνω 3 σετ*8+ to failure, drop set, 1 σε κάθε θέση. Θα ήταν καλύτερα να έκανα μία θέση κάθε φορά; 

 

ο κάθε αρχάριος απλά δεν αντιλαμβάνεται τι είναι το ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ...

Είναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ... Αν είσαι 80κιλά και χοντρικά θες 100-160γρ πρωτείνης την ημέρα *ανάλογα τον στόχο σου , και το μόνο που τρώς απο πρωτείνη είναι αυτό το καταραμένο post workout των 30γρ... τότε δε σου φταίει κανείς...

Για να έχεις μυική ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΑ θες ΦΑΓΗΤΟ, ... πολύ κιόλας !

 

Για την τροχαλία, χοντρικά όσο πιό ανοιχτά πιάνεις την λαβή τόσο πιο κέντρο δουλεύεις πλάτη... όσο πιο κλειστα τόσο πιό έξω (φτερά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο ''όριο'' όσον αφορά την συνολική κατανάλωση πρωτεΐνης; Υπάρχει πιθανότητα δηλαδή να οδηγήσει σε μη επιθυμητά αποτελέσματα με κάποιον τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο ''όριο'' όσον αφορά την συνολική κατανάλωση πρωτεΐνης; Υπάρχει πιθανότητα δηλαδή να οδηγήσει σε μη επιθυμητά αποτελέσματα με κάποιον τρόπο;

Μπα...άμα συνοδεύεται από τους αντίστοιχους υδατάνθρακες κάνα πρόβλημα. Τό πολύ-πολύ άμα δεν απορροφηθεί να γίνει λίπος.

Στους τρελαμένους με τις πρωτεϊνικές δίαιτες βέβαια που έχουν μαλώσει άσχημα με τους υδατάνθρακες και τα λίπη η κέτωση παραφυλά   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ολα αυτα που διαβασα αφαιρω οπισθολαιμιες και βαζω pull ups.

 

Επειδη ειχα δοκιμασει στο γυμναστηριο το μηχανημα pullups και δεν με βολευε και για να μην παει στραφι η μπαρα που εχω στο μπαλκονι σκεφτομαι να κανω pull ups πριν το γυμναστηριο.Εχει νοημα να συνεχιζω την πλατη 15 λεπτα μετα η απλα να ενταξω μερικα σετ pullups μεσα στην εβδομαδα και να κανω μια ασκηση λιγοτερη πλατη στο γυμναστηριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω οτι θα σε κουρασει απλα. Καλο ειναι στην μερα της πλατης να ξεκινας με ελξεις και μετα να δινεις πονο στις αλλες το αντιθετο θα ζοριστεις

 

Κανε ελξεις στην τροχαλια. Πως ειναι η λαβη των pullups και δεν σε βολεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξυπνάω το πρωί , χτυπάω 30 λεπτά spin(ξεκίνησα για 15 αλλα μου βγήκε 30) , κοιλιακούς , πάω κάνω μπάνιο , τρώω ένα μικρό μήλο κ 6 ασπράδια κ φεύγω 

3 ώρες μετά το cardio κάνω προπόνηση ώμων, έβαλα 90kg πιέσεις μπάρα χ 6 που είχα καιρό να παίξω , ένιωθα ενέργεια αλλα και full δύναμη στο grip, λες κ είχα ξυπνήσει καλά , κάτι που συμβαίνει απο μόνο του μόνο αν πάω 2-3 το μεσημέρι για προπόνηση , αλλα θεωρούσα πως ήταν επειδή είχα φάει περισσότερο φαγητό μέχρι το μεσημέρι αλλα τελικά ήταν θέμα ΚΝΣ. 

 

ΚΝΣ=?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν κατάλαβες, δεν έκανα φόρτωμα , έπαιρνα 20γρ για 4-5 μήνες καθημερινά

και σε άλλη περίοδο είχα δοκιμάσει με 5γρ για 2-3 μήνες , σε άλλη περίοδο με 10 κλπ , δοκίμασα όλες τις εκδοχές που ακουγόντουσαν γιατι πολλοί λένε δεν κάνει διαφορά το ένα δεν κάνει διαφορά το άλλο αλλα και δεν έχουν αποτέλεσμα οι ίδιοι , στις περισσότερες περιπτώσεις είναι άτομα που έχουν βαρεθεί κ συντηρούν ένα fit για την ηλικία τους σώμα κ αυτό ήταν , δεν τους ενδιαφέρει ούτε τους αφορά το παραπάνω

 

στα 20 είχα κρατήσει παραπάνω νερά , στα 5 ήταν λες και δεν την έπαιρνα καν , 0 σε αντοχή 0 σε όλα , δεν έβλεπα κάποια διαφορά με 5γρ .

 

 

παίζει ρόλο βέβαια και τι μυς κουβαλάς , τα 5 τα είχα δοκιμάσει όταν ήμουν μικρός , εκεί στα κιλά του ύψους μου , τα 20 όταν ήμουν 15 κιλά πάνω απ το ύψος μου

 

Rip hairline,είσαι τυχερός αν δεν έχασες τα μαλλιά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπιτι εχω μια σαν αυτη (την ειχα παρει απο xstores τωρα δεν την βρηκα), στο γυμναστηριο εχει το κλασικο μηχανημα με την ρωμαικη καρεκλα .

 

cf081-crossfit-pull-up-rack_zpsd429ed7b_

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rip hairline,είσαι τυχερός αν δεν έχασες τα μαλλιά σου

το αντίθετο , ο κουρέας μου μια φορά στις 20 μέρες που κουρεύομαι μου τα αραιώνει , μου λέει έχω πολύ πυκνό μαλλί , δεν επηρεάστηκε τότε απο την κρεατίνη. Βέβαια είναι θέμα προδιάθεσης 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...