Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι πιστεύετε καλύτερα γενικά ασκήσεις σε μηχανήματα ή ελεύθερα βάρη; Σε μια βδομάδα περίπου κλείνω 2μηνο με το πρόγραμμα που είχα και σκέφτομαι να του πω να μου το αλλάξει να βάλει περισσότερα ελεύθερα... έχει καμιά διαφορά;

Συνδύασε τα και δες μόνος σου τι σου αρέσει περισσότερο. Το πλεονέκτημα με τα ελεύθερα ειναι ότι γυμνάζουν περισσότερο τον κορμό, ειδικά αν το επιδιώξεις (π.χ. Στήθος σε επικλινή με αλτήρες, ενα χέρι τη φορά). Αλλα επίσης πιο εύκολο να κανεις λάθος την τεχνική.

 

Κώστα, για μένα το θέμα κρεατινη έκλεισε οταν ο Μαους μου είπε να μην πάρω.

 

Για αλλα συμπληρώματα, π.χ. μαγνήσιο;

Εχεις ελλειψη?

Αν εννοείς συμπτώματα, όχι δεν έχω. Αλλα άμα δίνω 20 λεπτά τη μέρα για μια κάψουλα ω3 και ενισχύσω περαιτέρω τον οργανισμό μου, why not;

 

Ψάχνομαι απλώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

επίσης άλλο υποδόρια κ άλλο ενδομυϊκά νερά , αμα ήταν να πίνουμε καφέδες κ να κατουράμε τα νερά απο τους μυς που ουσιαστικά αυτό είναι ο μυς χαιρέτα μου τον πλάτανο :-)  

 

The most significant interaction between creatine and caffeine is the way they influence the hydration or water level of your body. Stimulation of your nervous system means that all parts of your body are stimulated, including your urinary system. Caffeine causes you to urinate more often and expel a greater volume of urine. Creatine supplementation causes your body to retain more water than it naturally would. Extra creatine in the muscles must be accompanied by a greater intake of water, because each molecule of creatine must be bound to water in the muscle. This poses a big problem as caffeine tries to flush water while creatine tries to store it.

 

 

 

Εγώ πιστεύω ότι αν πίνεις αρκετό νερό δεν πρόκειται να επηρεάσει...

Απλά να μην είναι κάποιος τύπος που παίρνει κρεατίνη , πλακώνεται στους καφέδες και δε πίνει νερά... Τότε σίγουρα δεν είναι καλό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ελλειψη?

Ολοι εχουμε ελλειψη ακομα και αν τρωμε 2 φορες τη βδομαδα ψαρι.. Τα ω3 που παιρνουμε απο αυτα που τρωμε, ειτε ειναι καρυδια, ειτε σολωμοι κλπ ειναι λιγα σε σχεση με αυτα που χρειαζομαστε..

βεβαια πρεπει να υπαρχει και ισορροπια μεταξυ ω3 και ω6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The most significant interaction between creatine and caffeine is the way they influence the hydration or water level of your body. Stimulation of your nervous system means that all parts of your body are stimulated, including your urinary system. Caffeine causes you to urinate more often and expel a greater volume of urine. Creatine supplementation causes your body to retain more water than it naturally would. Extra creatine in the muscles must be accompanied by a greater intake of water, because each molecule of creatine must be bound to water in the muscle. This poses a big problem as caffeine tries to flush water while creatine tries to store it.

α απ το internet το διάβασες? νόμιζα οτι το είχες δοκιμάσει πάνω σου γιαυτό μου έκανε εντύπωση , επειδή σε εμένα η κρεατίνη κρατούσε σταθερά 2-3 κιλά νερά τους 4-5 μήνες που τη χρησιμοποιούσα ανεξαρτήτως αν έπινα καφέδες ή όχι.

2 μήνες δεν έπινα δείγμα καφεΐνης , τους υπόλοιπους έπινα 3-4 καφέδες τη μέρα , οι δυο ήταν διπλοί espresso. Το ξέρω οτι ισχυρίζονται οτι υπάρχει θέμα , το έχω διαβάσει κ εγώ παλιότερα αλλα ίσως δεν επηρεάζει όλους μας το ίδιο. Αν και εγώ όταν έπαιρνα κρεατίνη ήμουν στα 10 με 20γρ τη μέρα (παραδόξως σε σχέση με άλλους 0 στρες στα νεφρά , είχα κάνει και δυο φορές εξετάσεις για άσχετο λόγο εκείνο το διάστημα ). Λένε οτι είναι το ίδιο και οτι μπορείς να παίρνεις και 5 τη μέρα και δεν έχει νόημα για παραπάνω, προσωπικά στα 20γρ τη μέρα είχα τα διπλάσια νερά και σε γράμμωση με χαμηλό υδατάνθρακα δεν φλάταρα καθόλου.  

 

Απλά μ κάνει εντύπωση επειδή δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω οτι όντως συμβαίνει αλλα σε εμένα δεν συμβαίνει ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα... να έχω πάρει Κρεατίνη ζήτημα 8εβδομάδες...

Πίνω τον άπειρο καφέ... δεν έχω δει κάποιο θέμα απλά πίνω και άλλο τόσο νερό...

 

Θεωρώ ότι κρεατίνη + καφεΐνη μαζί μπορούνε να είναι συνδυαστικά ωφέλημα... όπως είπα όμως να πίνεις νερά.

 

Το πόσο νερό μου κρατούσε η κρεατίνη δε μπορώ να το ξέρω...δε με απασχολεί και ιδιαίτερα

Δεν έχω κάνει ποτέ φόρτωμα... Εάν δεν αποσκοπείς σε κάτι άμεσα το θεωρώ χαζό να φορτώνεσαι χωρίς λόγο ενώ το ίδιο αποτέλεσμα θα το έχεις πχ 10-20 μέρες αργότερα (το να έχεις πλήρωση στους μύες σου από κρεατίνη), όλοι σχεδόν λένε οτι το φόρτωμα στην κρεατίνη ωφελεί μόνο την εταιρία που πουλάει το συμπλήρωμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκειται να παρω πρωτεινη για πρωτη φορα(συγκεκριμενα την 100% whey protein της Scitec).Αυτο που θελω να μαθω αν υπαρχουν καποιες παρενεργειες?

ΥΓ.Δεν εννοω καρδια,νεφρο,τερατογεννηση,εμπολα και τα σχετικα αλλα φουσκωμα,ρεψιματα,κοψιμο,δυσκοιλια ή κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα... να έχω πάρει Κρεατίνη ζήτημα 8εβδομάδες...

Πίνω τον άπειρο καφέ... δεν έχω δει κάποιο θέμα απλά πίνω και άλλο τόσο νερό...

 

Θεωρώ ότι κρεατίνη + καφεΐνη μαζί μπορούνε να είναι συνδυαστικά ωφέλημα... όπως είπα όμως να πίνεις νερά.

 

Το πόσο νερό μου κρατούσε η κρεατίνη δε μπορώ να το ξέρω...δε με απασχολεί και ιδιαίτερα

Δεν έχω κάνει ποτέ φόρτωμα... Εάν δεν αποσκοπείς σε κάτι άμεσα το θεωρώ χαζό να φορτώνεσαι χωρίς λόγο ενώ το ίδιο αποτέλεσμα θα το έχεις πχ 10-20 μέρες αργότερα (το να έχεις πλήρωση στους μύες σου από κρεατίνη), όλοι σχεδόν λένε οτι το φόρτωμα στην κρεατίνη ωφελεί μόνο την εταιρία που πουλάει το συμπλήρωμα :)

όχι δεν κατάλαβες, δεν έκανα φόρτωμα , έπαιρνα 20γρ για 4-5 μήνες καθημερινά 

και σε άλλη περίοδο είχα δοκιμάσει με 5γρ για 2-3 μήνες , σε άλλη περίοδο με 10 κλπ , δοκίμασα όλες τις εκδοχές που ακουγόντουσαν γιατι πολλοί λένε δεν κάνει διαφορά το ένα δεν κάνει διαφορά το άλλο αλλα και δεν έχουν αποτέλεσμα οι ίδιοι , στις περισσότερες περιπτώσεις είναι άτομα που έχουν βαρεθεί κ συντηρούν ένα fit για την ηλικία τους σώμα κ αυτό ήταν , δεν τους ενδιαφέρει ούτε τους αφορά το παραπάνω 

 

στα 20 είχα κρατήσει παραπάνω νερά , στα 5 ήταν λες και δεν την έπαιρνα καν , 0 σε αντοχή 0 σε όλα , δεν έβλεπα κάποια διαφορά με 5γρ . 

 

παίζει ρόλο βέβαια και τι μυς κουβαλάς , τα 5 τα είχα δοκιμάσει όταν ήμουν μικρός , εκεί στα κιλά του ύψους μου , τα 20 όταν ήμουν 15 κιλά πάνω απ το ύψος μου 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την παιρνεις με νερο δεν θα νιωθεις κατι θα κατεβαινει ευκολα, αν την παιρνεις με γαλα και την χτυπας πχ στο μηχανημα του φραπε, θα σου φαινεται πιο βαρια.

 

Οσο για τα ω3, πρωτα δειτε στις τροφές. Αυγα, ψαρια οπως σαρδελες, καρυδια, αλλα λιναροσπορος αλεσμενος ομως, κολοκυθοσπορος ( τα κοινα πασατεμπο). Αν μπορειςς να τρως ολα αυτα στην μερα σου δεν χρειαζεται.

 

Ο μαους οταν ειχα ρωτησει εγω δεν ειπε να μην παρει καποιος. Ειπε οτι αν ειναι να παρει θα πρεπει να κανει τα εξης:

Να χει φτασει το σωμα του στον κορεσμο, να μην παίρνει αλλο

 

Στην προπονηση να φευγει κομματια, οχι να κουναει απλα τα βαρη μαζι με το κεφαλη.

 

Να πινει πανω απο τρια λιτρα νερο την μερα, αλλιως θα χει θεματα.

 

Να κανει σωστη προσεγμενη διατροφη.

 

Αλλιως οποιο συμπληρωμα και αν παρουμε αχρηστο ειναι.

 

Εγω θα προτεινα σε καποιον παρθενο σε αυτα να μην παρει αν δεν κανει οανω απο τρια χρονια προπονηση, αλλα να δινει ολο του το ειναι. Καλυτερα να παρει ενα preworkout να τον βοηθησει στην διαρκεια της προπονησης.

 

Ενα φυσικο preworkout συμπληρωμα εκτος την καφεινη ειναι να φαει γιαουρτι με μπανάνα και μελι. Πριν εικοσι λεπτα απο την προπονηση να πιει πρωτεΐνη. Μετα την προπονηση ξανα να πιει πρωτεΐνη μαζι με μια μπανανα ή μια πατατα ή να φτιαξει ρυζογαλο (μπασματι ρυζι)με πρωτεινη γευση βανιλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο μαους οταν ειχα ρωτησει εγω δεν ειπε να μην παρει καποιος. Ειπε οτι αν ειναι να παρει θα πρεπει να κανει τα εξης:

Να χει φτασει το σωμα του στον κορεσμο, να μην παίρνει αλλο

 

Στην προπονηση να φευγει κομματια, οχι να κουναει απλα τα βαρη μαζι με το κεφαλη.

 

Να πινει πανω απο τρια λιτρα νερο την μερα, αλλιως θα χει θεματα.

 

Να κανει σωστη προσεγμενη διατροφη.

 

Αλλιως οποιο συμπληρωμα και αν παρουμε αχρηστο ειναι.

 

 

για τι συμπλήρωμα μιλάς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...