Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑιδιά ο κατακλινής για υπερτροφία στήθους είναι καλύτερος από τον ίσιο και τον επικλινή. 

 

Αν θες όμως να βελτιώσεις ώμους και τρικέφαλους πρέπει να πας σε ίσιο και επικλινή. Το ίδιο και αν θες να αγωνιστείς σε powerlift ή να συγκρίνεις τα νούμερά σου με άλλους

 

Κατακλινής+επικλινής είναι καλύτερος συνδυασμός για υπερτροφία

 

Ϊσιος + επικλινής για δύναμη. Μπακαλίστικα βέβαια αλλά κάπως έτσι

 

 

 

Καλα δεν συζητάμε για strength / powerlifting ισιος και τέλος, εγώ δεν θα έλεγα κάν επικλινή. Εκεί αγωνίζονται οι powerlifters τι νοημα έχει να προπονείς κάτι άλλο. 

Στον επικλινη δεν μπορείς να σηκώσεις τα ίδια κιλά έτσι και αλλιώς ουτε δια ροπάλου λόγω της στάσης του σώματος. Σε προπόνηση δύναμης παίζει πολύ προόνηση νευρικού συστήματος , τα κιλά εχουν πολύ σημασία δεν έχει παραπάνω επαναλήψεις και ιστορίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

ΠΑιδιά ο κατακλινής για υπερτροφία στήθους είναι καλύτερος από τον ίσιο και τον επικλινή. 

 

Αν θες όμως να βελτιώσεις ώμους και τρικέφαλους πρέπει να πας σε ίσιο και επικλινή. Το ίδιο και αν θες να αγωνιστείς σε powerlift ή να συγκρίνεις τα νούμερά σου με άλλους

 

Κατακλινής+επικλινής είναι καλύτερος συνδυασμός για υπερτροφία

 

Ϊσιος + επικλινής για δύναμη. Μπακαλίστικα βέβαια αλλά κάπως έτσι

 

Κλείνοντας, από την τριάδα:

 

1. κάμψεις με πόδια σε πάγκο

2. πιέσεις με αλτήρες σε ίσιο

3. πιέσεις με αλτήρες σε επικλινή

 

Ποιο ζεύγος θα διάλεγες; Εγώ γουστάρω 1 + 3 αλλά είναι ο καλύτερος συνδυασμός; 

 

Η 3η άσκηση που συμπληρώνει το στήθος είναι bench press φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ορίστε ένα Link.png Site: http://suppversity.blogspot.gr/2011/07/suppversity-emg-series-musculus.html">link  με μία σειρά ηλεκτρομυογραφημάτων που δείχνουν ποιές ασκήσεις είναι αποδοτικότερες (δηλαδή ενεργοποιούν περισσότερες κινητικές μονάδες).

 

Άμα δείτε στο link το περίεργο είναι ότι ενώ όλοι νομίζουμε ότι ο επικλινής ενεργοποιεί περισσότερο τις άνω μυϊκές ίνες των θωρακικών το link δείχνει ότι ο κατακλινής είναι αυτός που ενεργοποιεί περισσότερες μυίκές ίνες σε εκείνο το σημείο.

 

Υ.Γ. Στο link έχει να διαλέξετε και για όλες τις μυϊκές ομάδες που θέλετε να διαβάσετε

 

Μου αρέσει πολύ η επιλογή των site / channel σου και το focus που έχουν στην έρευνα αντί για broscience (που βρίσκεις στο περισσότερο υλικό στο internet). Το site είναι πολύ ενδιαφέρον , thanks. Αν έχεις οτιδήποτε άλλο που αξίζει στο συγκεκριμένο στυλ please share. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την κουβέντα για τις γάμπες.. Έχω μεγάλες γάμπες (όταν τις γυμνάζω με κοροϊδεύουν φίλου μου και όντως, δε θέλω να αποκτήσουν άλλο όγκο) αλλά δε μου φαίνονται τόσο γραμμωμένες. Εννοείται δεν είναι λαπάς και αν τις σφίξω φαίνονται καλές αλλά όταν είναι τα πόδια μου στο χαλαρό δε διαγράφονται ωραία οι μύες.. Τι μπορεί να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους κ ολες κ καλη εβδομαδα! :-)  Θα ηθελα να μου απαντησετε σε μια ερωτηση αν γνωριζετε.Ειναι καλυτερο να κανουμε διατασεις μετα το τρεξιμο κ μολις τελειωσουμε να συνεχιζουμε με καμψεις κοιλιακους κτλπ η τελειωνουμε τα παντα κ κανουμε τις διατασεις στο τελος?

 

Το ποιο πρακτικο λιγες διατασεις στην αρχη κανονικο προγραμμα με βαρη , τρεξιμο , αρκετες διατασεις στο τελος και κλεισιμο με ελαφρυ τρεξιμο για αποθερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την κουβέντα για τις γάμπες.. Έχω μεγάλες γάμπες (όταν τις γυμνάζω με κοροϊδεύουν φίλου μου και όντως, δε θέλω να αποκτήσουν άλλο όγκο) αλλά δε μου φαίνονται τόσο γραμμωμένες. Εννοείται δεν είναι λαπάς και αν τις σφίξω φαίνονται καλές αλλά όταν είναι τα πόδια μου στο χαλαρό δε διαγράφονται ωραία οι μύες.. Τι μπορεί να κάνω?

 

Join the club. Και εγώ ο ΓΑΜΠΑΣ είμαι. Μιλάμε κολόνα πάει το πόδι κάτω και το ποδήλατο δεν βοηθάει, αλλά δεν πειράζει θα κυκλοφορήσω συμπλήρωμα με όνομα L-Gabine ® 

για αύξηση του όγκου και έχω φωτογραφικό υλικό. Να στο πω αλλιώς άλλοι chickenlegηδες, βασανίζονται και δεν θα σε φτάσουν ποτέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη πολλές ασκήσεις τύπου πίεσης (bench press, κάμψεις κτλπ). Βάλε ενδιάμεσα των δύο πιέσεων που θα διαλέξεις και μία άσκηση με ανοίγματα π.χ. flyes με ανοίγματα. 

 

 

Μου αρέσει πολύ η επιλογή των site / channel σου και το focus που έχουν στην έρευνα αντί για broscience (που βρίσκεις στο περισσότερο υλικό στο internet). Το site είναι πολύ ενδιαφέρον , thanks. Αν έχεις οτιδήποτε άλλο που αξίζει στο συγκεκριμένο στυλ please share. 

Άλεξ όσο μπορώ προσπαθώ να βρίσκω science-based πηγές αλλά δεν υπάρχουν τόσες πολλές. Και έρευνες το ίδιο. Δύσκολο να βρω έρευνες με το full text free.

 

Αν βρω τίποτα ακόμα όμως θα το μοιραστώ.



Το ποιο πρακτικο λιγες διατασεις στην αρχη κανονικο προγραμμα με βαρη , τρεξιμο , αρκετες διατασεις στο τελος και κλεισιμο με ελαφρυ τρεξιμο για αποθερμανση.

Αν αναφέρεσαι σε στατικές διατάσεις πριν την προπόνηση με βάρη τότε δεν ενδείκνονται. Μονάχα βαλλιστικές και αυτές προσεκτικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την κουβέντα για τις γάμπες.. Έχω μεγάλες γάμπες (όταν τις γυμνάζω με κοροϊδεύουν φίλου μου και όντως, δε θέλω να αποκτήσουν άλλο όγκο) αλλά δε μου φαίνονται τόσο γραμμωμένες. Εννοείται δεν είναι λαπάς και αν τις σφίξω φαίνονται καλές αλλά όταν είναι τα πόδια μου στο χαλαρό δε διαγράφονται ωραία οι μύες.. Τι μπορεί να κάνω?

 

Φιλε το αν είναι γραμμωμένες οι γαμπες σου η όχι έχει να κάνει με το ποσοστό λίπος στο σώμα σου (εφόσον έχεις όντως πολύ μυικό ιστό όπως λές), το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το ρίξεις. 

 

Αν νομίζεις οτι έχουν υπεβολικά πολύ μυικό ιστό συγκριτικά με το υπόλοιπο σώμα μπορείς να μην τις γυμνάζεις και καθόλου directly να τις αφήνεις να δουλεύουν με τα υπόλοιπα (πχ squats, πρεσσες κτλ), γενικά κάνενα συγκεκριμένο είδος γυμναστικής δεν θα βοηθήσει στην περίπτωσή σου εκτός απο αερόβια και δίετα / διατροφή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν αναφέρεσαι σε στατικές διατάσεις πριν την προπόνηση με βάρη τότε δεν ενδείκνονται. Μονάχα βαλλιστικές και αυτές προσεκτικά.

 

Αναφερομαι σε στατικες διατασεις ομως μικρης διαρκειας που δεν προκειται να μειωσουν την αποδοση στα βαρη παρα μονο να βοηθησουν την καλυτερη ροη στα τριχοειδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη πολλές ασκήσεις τύπου πίεσης (bench press, κάμψεις κτλπ). Βάλε ενδιάμεσα των δύο πιέσεων που θα διαλέξεις και μία άσκηση με ανοίγματα π.χ. flyes με ανοίγματα. 

 

 

Το δικό σου το πρόγραμμα πειράζω, το οποίο εχει πιέσεις σε ισιο + επικλινή πάγκο, και ήθελα να μάθω ποιο από τις 2 να βγάλω για να βάλω τις κάμψεις που τις γουστάρω τρελά. Οπότε η σειρά είναι bench press - πιέσεις με αλτήρες σε επικλινή - κάμψεις;

 

Επειδή δεν έχω ακόμα μονόζυγο, τι θα έβαζες στη θέση του την 1η μέρα που την έχεις και πρώτη πρώτη άσκηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yannis πόσα σετάκια η κάθε άσκηση? Αν είναι 3 , μπορείς να κάνεις και τις 4 πχ. 

 

Ένα πρόβλημα με το science  στο gym , είναι πως υπάρχει analysis paralysis. Δηλαδή κάποια πράγματα υπεραναλύονται και ο αθλούμενος δεν ξέρει τι να πρωτο κάνει. Η απάντηση είναι πάντα, αυτό που δουλεύει , σε σένα κατά πρώτο λόγο, σε χιλιάδες άλλους πριν από σένα κατά δεύτερο λόγο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό σου το πρόγραμμα πειράζω, το οποίο εχει πιέσεις σε ισιο + επικλινή πάγκο, και ήθελα να μάθω ποιο από τις 2 να βγάλω για να βάλω τις κάμψεις που τις γουστάρω τρελά. Οπότε η σειρά είναι bench press - πιέσεις με αλτήρες σε επικλινή - κάμψεις;

 

Επειδή δεν έχω ακόμα μονόζυγο, τι θα έβαζες στη θέση του την 1η μέρα που την έχεις και πρώτη πρώτη άσκηση;

Ρε συ το πρόγραμμά μου για στήθος έχει:

1: Bench press

2: flyes

3: πιέσεις αλτήρων σε επικλινή

 

Αν θες να βάλεις σόνι και ντε κάμψεις μπορείς να βάλεις μετά την τελευταία άσκηση στήθους ένα-δύο all out set (δηλαδή μέχρι failure όσες επαναλήψεις μπορείς).

 

Στην πλάτη 1η άσκηση μπορείς να βάλεις pull over με αλτήρα.

 

yannis πόσα σετάκια η κάθε άσκηση? Αν είναι 3 , μπορείς να κάνεις και τις 4 πχ. 

 

Ένα πρόβλημα με το science  στο gym , είναι πως υπάρχει analysis paralysis. Δηλαδή κάποια πράγματα υπεραναλύονται και ο αθλούμενος δεν ξέρει τι να πρωτο κάνει. Η απάντηση είναι πάντα, αυτό που δουλεύει , σε σένα κατά πρώτο λόγο, σε χιλιάδες άλλους πριν από σένα κατά δεύτερο λόγο. 

Σωστός Dakon. Πρώτα απ' όλα trial & error. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yannis πόσα σετάκια η κάθε άσκηση? Αν είναι 3 , μπορείς να κάνεις και τις 4 πχ. 

 

Ένα πρόβλημα με το science  στο gym , είναι πως υπάρχει analysis paralysis. Δηλαδή κάποια πράγματα υπεραναλύονται και ο αθλούμενος δεν ξέρει τι να πρωτο κάνει. Η απάντηση είναι πάντα, αυτό που δουλεύει , σε σένα κατά πρώτο λόγο, σε χιλιάδες άλλους πριν από σένα κατά δεύτερο λόγο. 

 

Το θεμα είναι οτι πολλά δουλεύουν είναι πολύ δύσκολο κάποιος να κάνει οτιδήποτε και να μην έχει αποτέλεσμα. Δεν θα έχει την τρελή διαφορά αν ο Γιαννης κάνει incline + καμψεις + flies η decline + incline + καμψεις πχ. Αυτό αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι τόσοι bbs έχουν ανάλογα αποτελέσματα κάνοντας διαφορετικά πράματα. 

 

Τα επιστημονικά άρθρα είναι για αυτόν που ήδη έχει κάποια εμπειρία ήδη ξέρει κάποια πράματα για το σώμα του και ψάχνι το κάτι παραπάνω .. και για να μπορείς να φιλτράρεις λίγο παραπάνω ότι διαβάζεις καθώς ΟΛΕΣ οι απόψεις και τα variations έχουν κάποιον υποστηρικτή στο νετ..οχι για να διαβάζεις τετρασέλιδα για να αποφασίσεις αν θα κάνεις ίσια η στραβόμπαρα και να αγχώνεσαι , εκτός αν παίρνεις το πράμα χομπίστικα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...