Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα τράβηξα νέες progress photos.

 

 

Σεπτέμβριος

028bOhB.jpg

 

 

Μάρτιος 

Μετά από το Junk του στρατού+ κάποια ελαφρά συντήρηση

Ck1Wspp.jpgID8BfAi.jpg

Παίζει να είμαι και πάνω από 14%

 

 

 

Θέλω ακόμα δουλειά.

 

 

 

Επίσης,ζηλεύω :P

 

shirtless-zac-efron-baywatch-03082016-le

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Λέω να πάω να ελέγξω τη μέση μου. Νόμιζα πως μου είχε περάσει, αλλά επανήλθε μετά από μία λίγο πιο δυνατή προπόνηση. Να πάω σε ορθοπεδικό για αρχή;

 

Κοίτα από την μια γιατροί δεν είμαστε κτλ αλλά χάρη κουβέντας αν ήταν να πήγαινα σε ορθοπεδικό κάθε φορά που πονούσε η μέση μου από βάρη για αυτούς θα δούλευα.

 

1) Foam roller

2) 1-2 εβδομάδες μόνο μηχανήματα, δεν ακουμπάς ελεύθερο, όχι κοιλιακούς και ραχιαίους. 

3) Πρέσα ποδιών μόνο αν είναι γαμάτη από αυτές που δεν κουνιέται η λεκάνη ούτε εκατοστό. Με την παραμικρή ενόχληση μην κάνεις. 

4) Ζώνη για 2 ευδομάδες

 

και θα περάσει

 

τώρα αν πονάει εννοείς δεν μπορείς να περπατήσεις ναι πάνε σε ορθοπεδικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ξαναγραψει, αλλα θα γραψω αλλη μια γιατι εφτασα σε ενα επιπεδο που δεν ξερω αν πρεπει να αλλαξω κατι ή να συνεχισω το ιδιο ακριβως πραγμα. Ποια ειναι η φαση μου λοιπον. Σημερα κλεινω 1 χρονο ακριβως γυμναστηριο+διατροφη, ξεκινησα 141 και κατι κιλα και σημερα ειμαι 89 και κατι, αναφερω και υψος 1.72-73 μηπως χρειαστει. Τωρα πως το κανα αυτο και αν μου φυγε το κλαπετο αφηστε το, παρακατω. Θα βαλω σε spoilers διατροφη και γυμναστικη ξεχωριστα για να μην κουρασω.

 

Διατροφη μου μεχρι σημερα (τα γραφω λιγο επεξηγηματικα για να καταλαβετε καλυτερα)

 

 

1 ολοκληρο χρονο εχω να φαω ζαχαρη, σοκολατα, τηγανητα, σουβλακια, hamburger, μακαροναδες, πιτσες ή οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε. Το πρωινο μου ειναι παντα ιδιο γιαουρτι μελι 6 φουντουκια ή αμυγδαλα ή καρυδια βρωμη κανελα.

 

Μετα απο gym π ειναι παντα 8-10 κατα τις 10:30 τρωω φρουτο παντα με τσαι το φρουτο ειναι μηλο ή ακτινιδιο ή αχλαδι ή πορτοκαλι.

 

Τα πιο συνηθισμενα μου μεσημεριανα μεχρι σημερα :

 

Φακες + Σαλατα+τονο

Σουπια ή Τσιπουρα ή Σολωμο με χορτα ή κουνουπιδι

Κοτοπουλο με σαλατα τουλαχιστον 2 φορες την βδομαδα

μπιφτεκια με σαλατα

μπριζολες με σαλατα

Σπανακοριζο με φετα

κυριακη οτι ψησει το σπιτι αλλα παντα στα διαιτητικα μου μετρα

 

Ολα παντα με μαυρο ψωμι

 

Μετα το μεσημερι 7-8 ενα φρουτο συνηθως αχλαδι και τσαι.

 

Το πρασινο τσαι το πινω 1 χρονο και μπορω να πω οτι καπου εχει βοηθησει. Στο παραπανω που λεμε. Παμε στο gym τωρα.

 

 

 

 

Γυμναστικη και ισως εδω να θελω τωρα λιγη καθοδηγηση.

 

 

 

 

Λογω λιπους 140 κιλων η πορεια μου στο gym μπορει να χαρακτηριστει ως λιγο περιεργη. Απο τοτε μεχρι σημερα κανω αεροβια ασκηση σαν να μην υπαρχει αυριο. Δηλαδη το combo διαδρομος-ποδηλατο ηταν αυτο που ειχα επικεντρωθει και τα βαρη τα εβλεπα ως προαιρετικα παντα απλα οτι θα με βοηθησουν να χασω λιγο παραπανω. Το αστειο ποιο ηταν στην αρχη. Ετρεχα 2 λεπτα διαδρομο και ημουν σκοτωμενος και πηγαινα στα βαρη και οχι μονο σηκωνα αρκετα αλλα κουραζομουν και δυσκολα. Το θεμα ειναι που εχω φτασει τωρα και πως να συνεχισω. Εξακολουθω να τρεχω στον διαδρομο και στο ποδηλατο σαν να μην υπαρχει αυριο γιατι ακομα παιζει πολυ λιπος. Ακομα θελω να χασω κιλα. Το αστειο πανω μου αυτη την στιγμη ειναι οτι εχω κοιλια-λιπος γενικοτερα και εχω πεταξει μπρατσα απο τοτε. Τιποτα το ιδιαιτερο αλλα εχω δυναμωσει. Ασκησεις με βαρη κανω τις συνηθισμενες, εννοωντας μονο μηχανηματα, ποτε δεν εχω πιασει αλτηρα και ουτε ξερω αν μπορω και τωρα. Ισως να θελω να φυγει πρωτα ολο το πραμα και μετα να ασχοληθω με τα βαρη με περισσοτερη συνεπεια.

 

Το θεμα ειναι οτι τωρα απο 2 λεπτα διαδρομο-ποδηλατο εντονης ασκησης εχει παει στην 1 ωρα δλδ τρεχω 30 διαδρομο και 30 ποδηλατο με οτι εχω. Μετα κοιλιακοι κτλπ και οτι δυναμη περισσέψει βαρη σε μηχανημα. Παλια εκανα τα παντα καθε μερα τωρα εχω χωρισει μονο μια μερα πανω μερος μια μερα κατω μερος. Και παω 5 φορες την βδομαδα, παραπανω με κουραζει και βαριεμαι.

 

 

 

Η μεγαλυτερη προκληση στην φαση που ειμαι ηταν να πετυχω την καταλληλη διατροφη που να χανει αλλα να μπορω και να σηκωσω καποια βαρη. Αυτο το balance δυσκολευτηκα να το βρω. Δηλαδη το να χασεις το κακο και να παρεις το καλο. Οποτε επικεντρωθηκα απλα στο να χασω, αλλα στην πορεια μπηκε και λιγο καλο κρεας.

 

Το μεγαλυτερο μου προβλημα atm ειναι οτι ενω εχει κλεισει το στομαχι, πειναω περισσοτερο αποτι πειναγα στα 140 κιλα. Δηλαδη οσο φευγει το λιπος ειναι σαν να φευγει λιγη δυναμη or something. Και το φαι μου προφανως ειναι λιγο γιατι δεν εχω τελειωσει θελω αλλα 20 κιλα κατω minimum.

 

Τελειωσα με την εκθεση, αν θελετε διαβαστε το και πειτε μου την γνωμη σας και τι μπορω να αλλαξω/πως να συνεχισω :-D

ΠΟλλα μπραβο, αλλα εχει ερθει η ωρα να βαλεις φαγητο στη ζωη σου, υδατανθρακα και πολλα βαρη και να ελαττωσεις το αεροβιο αλλιως μια ζωη λιπος θα εχει.

Πρεπει να δημιουργηθουν μυες να αρχισουν να "βγαινουν" προς τα εξω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα από την μια γιατροί δεν είμαστε κτλ αλλά χάρη κουβέντας αν ήταν να πήγαινα σε ορθοπεδικό κάθε φορά που πονούσε η μέση μου από βάρη για αυτούς θα δούλευα.

 

1) Foam roller

2) 1-2 εβδομάδες μόνο μηχανήματα, δεν ακουμπάς ελεύθερο, όχι κοιλιακούς και ραχιαίους. 

3) Πρέσα ποδιών μόνο αν είναι γαμάτη από αυτές που δεν κουνιέται η λεκάνη ούτε εκατοστό. Με την παραμικρή ενόχληση μην κάνεις. 

4) Ζώνη για 2 ευδομάδες

 

και θα περάσει

 

τώρα αν πονάει εννοείς δεν μπορείς να περπατήσεις ναι πάνε σε ορθοπεδικό. 

Δεν κάνω καθόλου βάρη. Με bodyweight γυμνάζομαι. Αυτό είναι το αρνητικό με το bodyweight training. Όταν είσαι τραυματισμένος κάπου. Χάνεις πολλές μυϊκές ομάδες.

 

Απλά, σίγουρα θα σταματήσω προπόνηση αναρρίχηση (4ος μήνας αποχής :( ). Από bodyweight κρατάω pull-ups, push-ups σίγουρα.

Λέω να αρχίσω σιγά-σιγά να ξανακάνω squats, αλλά όχι με full rom για να δω πως πάει. Για κανένα λόγο γέφυρες ενώ κοιλιά θα πέσω σε knee raises (που δεν νιώθω καθόλου πίεση πουθενά). Τα handstands με καίνε η αλήθεια είναι γιατί γυμνάζω με αυτά πολύ το pressing του άνω κορμού, αλλά μπαίνουν και οι ραχιαίοι στο παιχνίδι (σαν ισορροπιστές). Όλα αυτά με try&error. Μπορεί και όλα να με επηρρεάζουν.

 

Μπορώ να περπατήσω κανονικά δεν έχω θέμα. Απλά νιώθω πόνο όταν λυγίζω μέση. Τις 2 πρώτες μέρες δε μπορούσαν καν να τη λυγίσω. Τώρα είναι πολύ καλύτερα, αλλά μου "χτυπησε" χθες μετά από μία πιο δυνατή προπόνηση αναρρίχηση όπου χρειάστηκε λίγο παραπάνω η μέση. Ραχιαίους δεν έκανα μόνος μου εννοείται από τότε.

 

Όπως και να έχει θα πάω να το ελέγξω γιατί πρώτη φορά το παθαίνω οπότε θέλω να σιγουρευτώ.

 

Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση. Ήταν αρκετά ενθαρρυντική. :) Τα είχα βάψει λίγο μαύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ gon

Πας οπωσδήποτε σε γιατρό. Άμα είναι μυικό(κατά πάσα πιθανότητα αυτό είναι) χέστηκε η φοράδα στο αλώνι. Θα περάσει.

Άμα πειράχτηκε η σπονδυλική καθορίζει το πως θα γυμνάζεσαι από εδώ και πέρα ,

Η θα συνεχίσεις να ζεις με την ίδια ποιότητα ζωής που απολαμβάνεις σήμερα η όλα θα πάνε κατά διαόλου.

Ναι σε φοβίζω και γράφω πεσιμιστικά αλλά τα έζησα,άμυαλος τότε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επέστρεψα από ορθοπεδικό.

 

Μου είπε πως έχω θλάση στο μυ ακριβώς αριστερά της σπονδυλικής. Επίσης από την κίνηση που είχα κάνει τραυματίστηκαν κάποιοι σύνδεσμοι στα κοκκαλάκια, οπότε δημιουργήθηκε φλεγμονή.

 

Μου είπε πως αν αφήσω αθλητικές δραστηριότητες για 10-15 ημέρες αυτό πρέπει να διορθωθεί. Μου έδωσε κι ένα χαπάκι για να βοηθήσει τη φλεγμονή ενώ μου είπε όχι σε counter pain γιατί επηρρεάζει αρνητικά τη φλεγμονή. Μου είπε να χρησιμοποιώ voltaren. Μετά από 10-15 μέρες, αν νιώσω καλύτερα ξεκινάω πάλι αθλητική δραστηριότητα σταδιακά, ενώ αν έχω ακόμη θέμα, τότε ξανά εξέταση.

 

Οπότε τα βγάζω όλα από το μυαλό μου τώρα και δοκιμάζω από αύριο μόνο pull ups. Αν επηρρεάσουν κι αυτά τη μέση, τότε θα ξεθάψω τα 5κιλα βαράκια ( :D :P ), ώστε κάτι να κάνω τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή με τα αντιφλεγμονώδη. Εάν δεν σου έδωσε και χάπι προστασίας του τειχώματος του στομαχιού, ζήτα από το φαρμακείο. Η διάλυση (σκέτων) αντιφλεγμονώδων χαπιών στο στομάχι μπορεί να προκαλέσει έλκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

classic

πάντως αν τους κοιτάξεις κ το σκεφτείς 

θα μπορούσαν με το μισό μη πω λιγότερο gear να κάνουν οικονομία χρημάτων (οι συγκεκριμένοι ίσως ρίχνουν κ αυξητική που κοστίζει πολλύ)  , να μην κάνουν τόσο ζημιά στην υγεία τους και να δείχνουν δέκα φορές καλύτεροι !

 

παράδειγμα που μ έμεινε κ θα μου έχει μείνει για πάντα 

Δεν του άρεσε να είναι έτσι , γαμάτος

 

Craig+Golias_m86vf7Ce0q1rqcfaxo1_1280.jp

 

 

και επέλεξε να είναι έτσι

 

 

maxresdefault.jpg

 

 

whatever 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επέστρεψα από ορθοπεδικό.

 

Μου είπε πως έχω θλάση στο μυ ακριβώς αριστερά της σπονδυλικής. Επίσης από την κίνηση που είχα κάνει τραυματίστηκαν κάποιοι σύνδεσμοι στα κοκκαλάκια, οπότε δημιουργήθηκε φλεγμονή.

 

Μου είπε πως αν αφήσω αθλητικές δραστηριότητες για 10-15 ημέρες αυτό πρέπει να διορθωθεί. Μου έδωσε κι ένα χαπάκι για να βοηθήσει τη φλεγμονή ενώ μου είπε όχι σε counter pain γιατί επηρρεάζει αρνητικά τη φλεγμονή. Μου είπε να χρησιμοποιώ voltaren. Μετά από 10-15 μέρες, αν νιώσω καλύτερα ξεκινάω πάλι αθλητική δραστηριότητα σταδιακά, ενώ αν έχω ακόμη θέμα, τότε ξανά εξέταση.

 

Οπότε τα βγάζω όλα από το μυαλό μου τώρα και δοκιμάζω από αύριο μόνο pull ups. Αν επηρρεάσουν κι αυτά τη μέση, τότε θα ξεθάψω τα 5κιλα βαράκια ( :D :P ), ώστε κάτι να κάνω τουλάχιστον.

Καλά νέα μικρό το κακό λοιπόν ! Περαστικά φίλε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικά gon. Κι εγώ είχα πάθει μυική ζημιά στη μέση κυρίως επειδή κάποια άσκηση έκανα στραβά τότε που γυμναζόμουν με λάστιχα. Μιλάμε για πόνο, σε μια φάση είχα πέσει στο πάτωμα και δεν μπορούσα να ξανασηκωθώ.

 

Με τα χάπια πέρασε αμέσως ο πόνος. Όλο και όλο μία προπόνηση έχασα, εκείνη τη μέρα που πήγα στο γιατρό.

 

Και μη φοβάσαι τα χάπια. Κοίτα να τρως καλά όταν τα παίρνεις και δε θα έχεις θέμα με το στομάχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...