Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν είσαι Ο και λέγεσαι ...

Και συ αν έχεις απορίες ριχτες εδώ, με χαρά να σε βοηθήσουμε ..

καλησπέρα .

Ω ρε Μαους ! Avatar και απάντηση δέσανε.Σκιάχτηκε το παληκάρι :)

ps Mην αλλάξεις avatar..ψαρωτικό κατά κάποιον τρόπο!

Συνηθως το καλοκαιρι μειωνεται η δοση του χαπιου πχ. Ουτε εγω εχω θυρεοειδη εδω και 11 χρονια :D εχω φτασει απο ο,οοοκατι εως 60-70 tsh :P Με βαρυ υποθυρεοειδισμο ειχα πρωτοξεκινησει τζιμ :P Ειναι αυτο που λενε...η καλη μερα απ το πρωι φαινεται!!!

πoλλά like για τον τσαμπουκά σου !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Είναι περίεργος πάντως ο θυροειδής γενικά εγώ είχα υπο- μικρότερος μου είχε γράψει Τ4 75-100 κλπ, κάποια στιγμή σταμάτησα να το παίρνω λόγω βαρεμάρας ( μαλακία θα μου πείτε οκ ) και τέλος πάντων περνάνε κάμπσοα χρόνια ξανά κάνω εξετάσεις και είναι φυσιολογικός. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι με εναν μετριο υπο ειναι κατα καποιο τροπο πιο τυχεροι, αφου οντως ενδέχεται να μη χρειαστει να παιρνουν για παντα χαπι και γενικα ειναι πιο ηπια κατασταση.

 

Ο υπερ ειναι πιο δυσκολη περιπτωση κατα τη γνωμη (και την εμπειρια) μου και τα αντιθυρεοειδικα ειναι χαπια που δε μπορεις να παιρνεις για μεγαλο χρονικο διαστημα, με διαφορες παρενέργειες.

 

Εγω εξαιτιας αυτου εγινα couch potato, απο κει που ημουν μεσα σε ολα.

Αλλα τι να κανεις η υγεια ερχεται πρωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά, τότε παίξε το κυκλικό -full boy

 

1η Μέρα

 

Πόδια: Καθίσματα με ελεύθερη μπάρα 3σετ10επαν (χωρίς βάρος για αρχή για να μάθεις την τεχνική)

Γάμπες: Όρθιες άρσεις 2σετ15επαν (αν έχει ειδικό μηχάνημα τότε κάντες εκεί αν όχι σε σμιθ)

Πλάτη: Κωπηλατική σε μηχάνημα κλειστή λαβή ή στην τροχαλία 3σετ 12-15επαν.

Στήθος: πεκ ντεκ 2σετ 12-15επαν.

Ώμοι: Πιέσεις ώμων με ελεύθερα ή σε μηχάνημα 2σετ 12-15επαν.

Τρικεφ: Κάμψεις τρικεφάλου στην τροχαλία με τριγωνική λαβή 2σετ 12-15επαν

Δικέφ: Κάμψεις με αλτήρες εναλλάξ 2σετ 12-15επαν.

κοιλιακοί-ραχιαιοι

 

αεροβιο+διατάσεις

 

2η Μέρα

 

Πλάτη: Εμπροσθολαίμιες έλξεις ανοιχτή λαβή 3σετ 12-15επαν.

Στήθος: Crossover 2σετ 12-15επαν (μπορείς να αντικαταστήσεις με pullover όταν θες αλλαγή)

Πόδια: leg exte (κάμψεις 4φαλου) 3σετ 12-15επαν (μπορείς να βάλεις όταν θες αλλαγή πρέσσα)

Ώμοι: Προτάσεις με αλτήρες εναλλάξ ή σε τροχαλία 2σετ 12-15επαν.

Τρικεφαλο: Kickbacks ή γαλλικές εκτάσεις 2σετ 12-15επαν

2φαλο: Κάμψεις σφυριά 2σετ 12-15επαν

κοιλιακοι-ραχιαοι

 

αεροβιο+διατάσεις

 

3η Μέρα

 

Στήθος: Πιέσεις σε επικλινή 2σετ 12-15επαν

Πλάτη: Κωπηλατική με αλτήρα ανά χέρι 3σετ 12-15επαν

Ώμοι: Οπίσθια μοίρα σε μηχάνημα (ανάποδο πεκ ντεκ δλδ) ή με αλτήρες 2σετ 12-15επαν

Πόδια: Προβολές με αλτήρες 3σετ 10επαν.

3φαλο: πιέσεις με τριγωνική λαβή πίσω από το κεφάλι 2σετ 12-15επαν

2φαλο: κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 2σετ 12-15επαν.

Γάμπες: καθιστή rotary calves

 

αερόβιο+διατάσεις

 

 

σε κάθε προπόνηση ξεκινάς με 5΄ χαλαρό ζέσταμα και διατάσεις σε όλο το σώμα (κυρίως ασκήσεις στροφικού πετάλου με λάστιχα αντίστασης ή με πολύ ελαφριά αλτηράκια)

 

ωραίοι σύνδεσμοι http://souvlaki-fitness.com/ (έλληνας personal που τα λέει ωραία σε γενικές γραμμές)

http://www.exrx.net/Lists/Directory.html ----> θα μάθεις ποια άσκηση αντιστοιχεί και γυμνάζει ποια μυική βδομάδα (θα μάθεις και την ορολογία στα αγγλικά όπου θα σου ανοίξει θησαυρό video στο youtube.com για να βελτιώνεις τη τεχνική σου ενώ παράλληλα θα βελτιώνεις και την κριτική σου (ορθή ή μη τεχνική)

Σε υπερευχαριστώ!! Στην επόμενη μου προπόνηση αρχίζω να το εφαρμόζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ και πάλι! Θα το έχω υπόψιν μου τώρα που θα φτιάξω πιο οργανωμένα το πρόγραμμα :)

 

Φωτο θα βαλουμε η' μπα?

Μα πως δε έχεις απορίες ομως ρε συ Μίλτο, ασχολείσαι μόλις 6 χρόνια και τα ξέρεις ολα ?

άλλοι εδώ μέσα ασχολούνται 20+ χρόνια, μπορούν να σε βοηθήσουν αν δεν είσαι εγωιστής και θέλεις να μάθεις !

 

τέλος πάντων το ονομα στο ζήτησα μεταξύ σοβαρού και αστείου μιας και σχεδόν όλοι όσοι γράφουν εδώ ξέρουν ο ένας τον άλλον, είναι κάτι σαν παρειτσα !  καλώς ήρθες  ..

χαχαχα  μου αρεσει που ασχοληθηκες κιολας ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα 3η μερα με το προγραμμα του Maus και τελειωσε ο 1ος κυκλος.

 

Αν και μου φαινοταν αρκετα βαρυ τελικα ειναι διαχειρησιμο και νιωθω καλα...Πιεζω τον εαυτο μου αλλα ακομα εχω κι αλλα να δωσω, βημα βημα.

Maus λεω να μην κανω καθολου αεροβιο την μερα των ποδιων.Απο την μια ειναι η πιο χαλαρη μερα με τα λιγοτερα σετ αλλα οταν τελειωνω νιωθω πολυ σφιχτα τα ποδια μου και λεω να μην τα ζοριζω και με τρεξιμο.


Επισης ενω φευγω τσακισμενος καθε μεσημερι απο το γυμναστηριο, το βραδυ περιμενω πως και πως να ρθει η επομενη μερα να ξανακανω γυμναστικη...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο που έγραψες είναι το καλύτερο μακάρι να κρατήσει πολύ καιρό!!

Ναι να μην κάνεις αερόβιο, όποτε νιώθεις ότι χρειάζεσαι ξεκούραση να μην κάνεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αερόβιο με μικρή ή καθόλου συμμετοχή των ποδιών. Δεν είναι μόνο το τρέξιμο.

 

Σήμερα δοκίμασα στήθος, επικλινή πάγκο με αλτήρες, αλλά όχι ταυτόχρονα και τα 2 χέρια. 1 τη φορά για να συμμετέχει περισσότερο ο κορμός στη διατήρηση της ισορροπίας.

Για τον ίδιο λόγο -συμμετοχή του κορμού- έκανα μια παραλλαγή των προβολών. Κρατάμε τα χέρια με τους αλτήρες ψηλά πάνω από το κεφάλι, γονατίζουμε στο ένα πόδι όπως ορίζει η κίνηση, ελαφρύ  στρίψιμο του κορμού, ίσιωμα κι επαναφορά σε όρθια θέση.

 

Ωραία πράματα.

 

Από αύριο προσθέτω πιο εντατικά κοιλιακούς-ραχιαίους. Καλοκαίρι έρχεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανες το δευτερο που λες με σωστη εκτελεση;

 

Αυτο μαζι με το overhead squat τις θεωρω τις πιο δυσκολες ασκησεις, ειδικα οταν δεν κανεις σωστα σκουοτ με ελευθερη μπαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αερόβιο με μικρή ή καθόλου συμμετοχή των ποδιών. Δεν είναι μόνο το τρέξιμο.

 

Σήμερα δοκίμασα στήθος, επικλινή πάγκο με αλτήρες, αλλά όχι ταυτόχρονα και τα 2 χέρια. 1 τη φορά για να συμμετέχει περισσότερο ο κορμός στη διατήρηση της ισορροπίας.

Για τον ίδιο λόγο -συμμετοχή του κορμού- έκανα μια παραλλαγή των προβολών. Κρατάμε τα χέρια με τους αλτήρες ψηλά πάνω από το κεφάλι, γονατίζουμε στο ένα πόδι όπως ορίζει η κίνηση, ελαφρύ  στρίψιμο του κορμού, ίσιωμα κι επαναφορά σε όρθια θέση.

 

Ωραία πράματα.

 

Από αύριο προσθέτω πιο εντατικά κοιλιακούς-ραχιαίους. Καλοκαίρι έρχεται.

Δε σε κουρασε να κρατας τον αλτηρα μεχρι να κανεις την επαναληψη με το αλλο χερι?

 

γραψε λαθος, δεν καταλαβα τι διαβασα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσκεψη στην μάνα μετά από βόλτα για ψώνια στην Αθηνάς.

Κάθε χρόνο τέτοια εποχή ζάχαρη.(στέβια δεν λέει)

Ψυχοσάββατα και κόλυβα ενισχυμένα με Κάσιους και φιστίκια Αιγίνης.

Turbo στο γυμναστήριο λέμε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αερόβιο με μικρή ή καθόλου συμμετοχή των ποδιών. Δεν είναι μόνο το τρέξιμο.

 

Σήμερα δοκίμασα στήθος, επικλινή πάγκο με αλτήρες, αλλά όχι ταυτόχρονα και τα 2 χέρια. 1 τη φορά για να συμμετέχει περισσότερο ο κορμός στη διατήρηση της ισορροπίας.

Για τον ίδιο λόγο -συμμετοχή του κορμού- έκανα μια παραλλαγή των προβολών. Κρατάμε τα χέρια με τους αλτήρες ψηλά πάνω από το κεφάλι, γονατίζουμε στο ένα πόδι όπως ορίζει η κίνηση, ελαφρύ στρίψιμο του κορμού, ίσιωμα κι επαναφορά σε όρθια θέση.

 

Ωραία πράματα.

 

Από αύριο προσθέτω πιο εντατικά κοιλιακούς-ραχιαίους. Καλοκαίρι έρχεται.

Για λεγεώνα των ξένων και έτσι ; :)

Και μένα οταν εκανε η γιαγια μου κολυβα, την ελλεγα να με κρατησει ενα μπολ βαρβατο πριν βαλει την ζαχαρη

Δεν λέει χωρίς ζάχαρη ρε συ. Μόνο τέτοια εποχή την τρώω. Ρόδι δεν βρήκα :(

Θα πάω Βασιλόπουλο μπας και...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανες το δευτερο που λες με σωστη εκτελεση;

 

Αυτο μαζι με το overhead squat τις θεωρω τις πιο δυσκολες ασκησεις, ειδικα οταν δεν κανεις σωστα σκουοτ με ελευθερη μπαρα

 

Είναι θέμα κιλών Χρήστο. Με 15κιλά κάνω τις κλασσικές, με 10κιλα έκανα αυτές. 

 

Η σωστή τεχνικά εκτέλεση είναι το Α και το Ω για μένα. Αν έχω αμφιβολίες για οποιαδήποτε, δεν την κάνω. Υπάρχουν τόσες άλλες να διαλέξει κανείς.

 

Αυτή είναι απλή τεχνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...