Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλάκα κάνεις ? Μιλάς για άτομα που σε αγωνιστική φόρμα ζυγίζουν 120-140 κιλά με ύψος 1.75-1.80

 

Κουράζονται πολύ πιο εύκολα από ένα χοντρό ίδιου βάρους γιατί οι μυες ζητούν έξτρα οξυγόνο. 

 

Σε εκατοστάρι πάντως θα είναι πολύ πιο γρήγοροι από ότι θα περίμενε κανείς. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Πήγαμε και χτες μια "βολτίτσα". Ήμασταν 4 ποδηλάτες, 3 εκ των οποίων είχαν έρθει και την προηγούμενη εβδομάδα στην Πλατανιστάσα. 

 

Σχετικά μικρή διαδρομή, γύρω στα 45χλμ, με το πρώτο μέρος της διαδρομής να χαρακτηρίζεται από ένα μεγάλο κομμάτι επίπεδου δρόμου (για ζέσταμα) πριν να εισέλθουμε στο δεύτερο μέρος της διαδρομής. Αυτό το κομμάτι "μπαίνει" γερά με μια ανηφόρα μήκους 700μ η οποία "πιάνει" κλίση μεταξύ 10% και 12% σχετικά νωρίς και "κορυφώνεται" προς το τέλος με κλίση 13%. Οι ανηφόρες συνεχίστηκαν, ανά διαστήματα, αν κι ήταν πιο "ήπιες" (= δεν "ανέβαιναν" πάνω από 11% κλίση κι ήταν σχετικά μικρές σε μήκος), μέχρι και το τέλος του δεύτερου μέρους της διαδρομής. Στο τρίτο μέρος, το έργο μας ήταν εύκολο, διότι ήταν κατηφορικό ως επί το πλείστον. 

 

Επειδή είχαμε ολοκληρώσει τα δύο πρώτα μέρη σε χρόνο πολύ καλύτερο από τον αρχικά υπολογιζόμενο, βρήκαμε την ευκαιρία να ξεκουραστούμε σε ένα καφενείο που βρήκαμε στο δρόμο. Τρεις καφέδες και μία λεμονάδα (με τέσσερα ποτήρια νερό), €3.10 - καθόλου άσχημα! Ολοκληρώσαμε τη διαδρομή μετά από λίγο και δώσαμε "ραντεβού" για κάποιο επόμενο Σαββατοκύριακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιζ

 

 

Πήγαμε και χτες μια "βολτίτσα". Ήμασταν 4 ποδηλάτες, 3 εκ των οποίων είχαν έρθει και την προηγούμενη εβδομάδα στην Πλατανιστάσα. 
 
Σχετικά μικρή διαδρομή, γύρω στα 45χλμ, με το πρώτο μέρος της διαδρομής να χαρακτηρίζεται από ένα μεγάλο κομμάτι επίπεδου δρόμου (για ζέσταμα) πριν να εισέλθουμε στο δεύτερο μέρος της διαδρομής. Αυτό το κομμάτι "μπαίνει" γερά με μια ανηφόρα μήκους 700μ η οποία "πιάνει" κλίση μεταξύ 10% και 12% σχετικά νωρίς και "κορυφώνεται" προς το τέλος με κλίση 13%. Οι ανηφόρες συνεχίστηκαν, ανά διαστήματα, αν κι ήταν πιο "ήπιες" (= δεν "ανέβαιναν" πάνω από 11% κλίση κι ήταν σχετικά μικρές σε μήκος), μέχρι και το τέλος του δεύτερου μέρους της διαδρομής. Στο τρίτο μέρος, το έργο μας ήταν εύκολο, διότι ήταν κατηφορικό ως επί το πλείστον. 
 
Επειδή είχαμε ολοκληρώσει τα δύο πρώτα μέρη σε χρόνο πολύ καλύτερο από τον αρχικά υπολογιζόμενο, βρήκαμε την ευκαιρία να ξεκουραστούμε σε ένα καφενείο που βρήκαμε στο δρόμο. Τρεις καφέδες και μία λεμονάδα (με τέσσερα ποτήρια νερό), €3.10 - καθόλου άσχημα! Ολοκληρώσαμε τη διαδρομή μετά από λίγο και δώσαμε "ραντεβού" για κάποιο επόμενο Σαββατοκύριακο

Wizzy  εισαι ετοιμος για iron man  στο ποδηλατικο σκελος τουλαχιστον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wizzy  εισαι ετοιμος για iron man  στο ποδηλατικο σκελος τουλαχιστον .

Χα! Thanks man, αλλά απέχω πολύ από αυτά τα επίπεδα!

 

Η πλάκα είναι ότι στην Κύπρο, κάποιες φορές το χρόνο διοργανώνονται events που ενθαρρύνουν τα "ομαδικά" τρίαθλα - κοινώς, ένας αθλητής αναλαμβάνει το τρέξιμο, ένας την ποδηλασία κι ο άλλος το κολύμπι. Είμαστε 3 φίλοι που "καλύπτουμε" τις απαιτήσεις, αλλά μέχρι τώρα δεν μας "έκατσε" η μέρα της διοργάνωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στο παρεακι, το προγραμμα κυλαει καλα, πιανω ξανα εστω και για λιγο, μπαριτσα(στραβομπαρα για ωμους και 10ρα για τρικεφαλα) και γουσταρω πολυ. Αυριο και μεθαυριο εχω γιατρο, θα δειξει αν θα χρειαστει να παιχτει χειρουργειο ή οχι.. Ελπιζω πως οχι!

 

@Δημητρα η ενδοκρινολογος μου πε να συμεχισω με το ιδιο t4 αλλα να μη το παιρνω Κυριακη και Τεταρτη και σε δυο μηνες επανελεγχο. Αυτη μου κανει συχνα εξετασεις, πιστευω να με ρυθμισει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν σοκολατένιο κουνέλι για το πασχα είναι

 

gut out of control 

 

edit : το κέρδισε όμως το Arnold Classic ρε άρα η φώτο είναι από τις πολύ κακές.

 

 

χαχα ναι 

δεν τον είχα δει , όντως ήταν πολύ κακή φωτογραφία , αλλα ο τύπος πρέπει να μαζέψει το gut του .. έλεος δηλαδή θα ήταν 100 φορές καλύτερος αν πρόσεχε να βγει ποιοτικός , μάζες μάζες κ χάνει κάθε μέτρο και ποιότητα :X

Καλημερα στο παρεακι, το προγραμμα κυλαει καλα, πιανω ξανα εστω και για λιγο, μπαριτσα(στραβομπαρα για ωμους και 10ρα για τρικεφαλα) και γουσταρω πολυ. Αυριο και μεθαυριο εχω γιατρο, θα δειξει αν θα χρειαστει να παιχτει χειρουργειο ή οχι.. Ελπιζω πως οχι!

 

@Δημητρα η ενδοκρινολογος μου πε να συμεχισω με το ιδιο t4 αλλα να μη το παιρνω Κυριακη και Τεταρτη και σε δυο μηνες επανελεγχο. Αυτη μου κανει συχνα εξετασεις, πιστευω να με ρυθμισει καλα.

απορία για εσάς κορίτσια με τα t3-t4 , σας ρυθμίζουν βάση του καλύτερου δυνατού μεταβολισμού για την ηλικία κλπ ή σε μια μέση κατάσταση ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Μαργαρίτα και γω αύριο θα πάω να κάνω TSH να δω που κυμαίνομαι. Μίλησα με τον ιατρό μου την Πέμπτη και παρόλο που αυτός δεν θέλει να ρυθμιστεί στο καλύτερο δυνατό (κοντά στα 2) εγώ επιμένω. Του είπα ότι από τον Ιούλιο έως τώρα έχω βάλει 6κιλά και μου είπε πως τότε θα χρειαστεί να αλλάξουμε την δοσολογία μιας και είθισται να πηγαίνουν αναλογικά με το σωματικό βάρος. 

Νίκο, νομίζω απάντησα και σε σένα. για μένα επιθυμία είναι η ιδανική τιμή (κοντά στο 2) για καλύτερο boost στον μεταβολισμό μου (αυτό με καίει) αν και επιθυμία του ιατρού είναι μια μέση κατάσταση. 

όταν του λέω ότι θέλω να χάσω λίπος και μου λέει καλά είσαι αντιλαμβάνομαι ότι ταύτισε το λίπος με το σ.β και κει τα πήρα λίγο στην κράνα. Πρέπει να βρω αποκλειστικά ενδοκρινολόγο :/ (αυτός είναι γενικός χειρούργος με ειδικότητα στον θυρεοειδή) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρισα απο gym, στηθος-ωμους κοιλιακους και 15 λεπτα cardio.

 

Σημερα για πρωτη φορα εβγαλα 8 επαναληψεις στα 80 κιλα παγκο, δεν θυμαμαι να χω βγαλει τοσα πολλα ειτε επειδη απλα δεν ειχα την δυναμη η θεληση ειτε επειδη δεν ειχα καποιον να βοηθησει.

 

Maus οι 2 πρωτες μερες τελικα δεν ηταν τοσο δυσκολες οσο φανταζομουν, απλα ειναι απαιτητικη προπονηση, μπαινω συγκεντρωμενος μικρα breaks (1 λεπτα αναμεσα σε σετ 2 αναμεσα σε ασκησεις) και τελικα βγαινει...
Μολις τελειωνω νιωθω οτι εχω καταστρεψει τους μυς μου και οτι αμεσως αρχιζει αποκατασταση.

 

yannis πολυ καλη η arnold για ωμους...
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Νίκο, νομίζω απάντησα και σε σένα. για μένα επιθυμία είναι η ιδανική τιμή (κοντά στο 2) για καλύτερο boost στον μεταβολισμό μου (αυτό με καίει) αν και επιθυμία του ιατρού είναι μια μέση κατάσταση. 

 

όταν του λέω ότι θέλω να χάσω λίπος και μου λέει καλά είσαι αντιλαμβάνομαι ότι ταύτισε το λίπος με το σ.β και κει τα πήρα λίγο στην κράνα. Πρέπει να βρω αποκλειστικά ενδοκρινολόγο :/ (αυτός είναι γενικός χειρούργος με ειδικότητα στον θυρεοειδή) 

εννοείται πως θα πάρεις και δεύτερη γνώμη , εδώ ρε πήγε ένας απ το gym μου 27 χρονών? πριν κανα δυο χρόνια στο γιατρό με τεστοστερόνη ελάχιστη απ ότι έπρεπε να έχει για την ηλικία του(δεν θυμάμαι την πάθηση αλλα είχε πρόβλημα κ δεν ηταν απο αναβολικά ) , μιλάμε να  επηρεάζει ακόμα και στην σεξουαλική ζωή του, να μην έχει όρεξη για ζωή ο τύπος , τόσο σκατά ένιωθε και και του λέει ο γιατρός οτι είναι οκ να έχει τόσο αφού είναι στο κατώτατο επίπεδο και οτι δεν τον βάζει σε testosterone replacement therapy όπως κάνουν χρόνια οι γιατροί στο εξωτερικό 

 

ούτε που ξέρω τι απέγινε , είχε σταματήσει κ τις προπονήσεις αφού έκανε τα πάντα υπερβολικά σωστά σε βαθμό ψύχωσης για 2-3 χρόνια απο πλευρά προπόνηση/διατροφή και είχε λιγότερους μυς και απο non lifter με λίπος γύρο στο 20%? στα κιλά του. Και αυτό βέβαια είναι το λιγότερο έτσι , άσχετα απ το σώμα μιλάμε του γάμαγε τη ζωή του όλο αυτό ..

θέλει δεύτερη και τρίτη γνώμη οτιδήποτε γύρω απο ενδοκρινολογικά θέματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρα ενδοκρινολογο θες ρε!

 

Εμενα γενικα μου ειπε οτι θελει να ψιλο εχω χαμηλη , οχι οσο τωρα βεβαια. Και να σου πω το προτιμω απ οταν ημουν στα ανώτατα φυσιολογικα.

 

Νίκο παει συνηθως μεσω βαρους η δοσολογια αλλα αυτο διαφέρει κι απο οργανισμο σε οργανισμο. Γενικα ειναι και λιγο try & fail κατασταση μεχρι καποιος να βρισκει βρει την καλυτερη τιμη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10άρι χθες σε μονοπάτι με ρυθμό κηδείας σε 1:07 το πρωί και στο καπάκι απογευματινό περπάτημα 8.5Κ. σε μιάμιση ώρα.

Σήμερα πρωί μόνο το ανωτέρω περπάτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Νίκο παει συνηθως μεσω βαρους η δοσολογια αλλα αυτο διαφέρει κι απο οργανισμο σε οργανισμο. Γενικα ειναι και λιγο try & fail κατασταση μεχρι καποιος να βρισκει βρει την καλυτερη τιμη

α έτσι εξηγείται τότε , θυμάμαι παλιότερα μια φίλη της αδερφής μου με πρόβλημα στον θυρεοειδή, μέσα σε λίγους μήνες χωρίς να αλλάξει διατροφικές συνήθειες και καθημερινότητα πέρασε απο φυσιολογική σε αδύνατη , παχουλή , φυσιολογική , αδύνατη και αυτό που κατέληξε είναι να διατηρείτε με λίγα έξτρα κιλάκια.  Δεν γυμνάζεται ούτε έχει να κάνει με διατροφές έτσι , απλά σαν μια φυσιολογική κοπελιά της ηλικίας της μου είχε κάνει εντύπωση αυτό το σκαμπανεύασμα , μάλλον ήταν σε αυτή τη φάση trial n error 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θέλω ενδοκρινολόγο, δεν μπορώ να βρω έναν καλό που να ναι του ΕΟΠΠΥ
αυτός που είχα το καλοκαίρι με το πρόβλημα της αμηνόρροιας με στράγγιξε οικονομικά, ήταν αντιεπιστημονικός, σήκωνε καταγγελία. 
όσους μου προωθούν θέλουν επίσκεψη και 50αρικο, πως όμως να το υποστηρίξω ως άνεργη; 
και μέσω ΕΟΠΠΥ για δωρεάν μετά από δύο μήνες κλείνουν ραντεβού :/ 
μπάχαλο κοινώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα! 

Δήμητρα, να πάνε όλα καλά  και να βρεθεί άκρη σύντομα εύχομαι! 

 

Στην τελευταία μου προπόνηση υπερπιάστηκα.. Ξεκίνησα ένα πρόγραμμα που μου συνέστησε μια φίλη που ασχολείται καιρό με τα βάρη. Μέχρι τώρα ακολουθούσα το πρόγραμμα του γυμναστηρίου, και αυτό, με ένα σχετικό αυτοσχεδιασμό δικό μου, το πιάσιμο όμως που νιώθω από προχθές δεν το είχα ξανανιώσει μέχρι τώρα! Χθες είχα ξεκούραση και σήμερα πάλι προπόνηση. Συνεχίζω κανονικά όπως και να έχει,ε ;

Ποιος είναι ο κερκυραίος; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...