Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό με τις γάμπες δάβασα 1000 άλλες απόψεις αλλά είναι λογικό οτι οι δικές μου γάμπες σηκώνουν 85 κιλά σε κάθε βήμα δεν θα κωλώσουν με άλλα 40.

 

 

 

 

Εντάξει η έκφραση που είπα παραπάνω για τα συγκεκριμένα κιλά είναι λάθος σορρυ παίδες. Δεν μετριέται μια ασκηση μόνο από τα κιλά είναι και άλλοι παράγοντες. Το ζουμί για γάμπες είναι για μένα να ταλαιπορούνται με λίγες επαναλήψεις (10 - φαιλουρε) και να εκρήγνυνται με drop σετ άλλες 10 εκεί που δακρύζει το μάτι αντί για ένα σετ χ 15 η 20. Αυτό είναι και το αγαπημένο μου είδος προπόνησης γενικά για κάθε single joint άσκηση που κάνω.  Δεν θα έκανα κάτι τετοιο σε τετρακέφαλους όμως αν ήθελα να ξαναπερπατήσω..

 

Το μηχάνημα λέγεται donkey calves το δοκίμασα μόλις και ήταν μια χαρά, δεν προβλημάτισε σπονδυλική και δεν χρειάστηκε να πάω μάξ κιλά (μαχ ήταν 60 και έπαιζα με 55 για 10 -11 ρεπσ). 

 

 

 42313470-260x260-0-0_Maximus+Maximus+Fit

 

είχα δει και κάτι steroid τέρατα που κάναν μόνο αυτό και αναρωτιόμουν γιατι πριν κάνα μήνα, τώρα κατάλαβα. Πολύ καλό μηχάνημα. Το άλλο με τα λυγισμένα γόνατα το φοβάμαι γιατί κάθεται ακριβώς πάνω στο patella εκεί που έχω το πρόβλημα..



Κανε ορθιος αν ειναι μονο μετο βαρος σου..

Μεχρι που να ερθει η αποτυχια. Πανω σε ενα στεπ..

 

Μεγάλε έτσι έκανα στις διακοπές γιατι το ξενοδοχείο δεν είχε calf machine αλλά αν είναι να κάνω 3χ40 - 50 θα αποκοιμηθώ κάπου στην μέση του σετ :D



Τι να σου πω...εγώ δεν μπορώ ούτε 2 λεπτά να δω τον Piana. Αντίθετα του Elliot τα βίντεο τα ευχαριστιέμαι.

 

Αυτό που λες στο τέλος είναι το ζουμί. Trial & error...από εκεί μαθαίνουμε.

 

http://www.youtube.com/user/twinmuscleworkout

 

Hodge Twins the best of both worlds. Μαθαίνεις, κάνεις και την πλακτσα σου. Τους πάω πάρα πολυ. 

 

Επίσης μου αρέσει που και που και ο ric dracin http://www.youtube.com/channel/UCftO61iyhidN1H8P09mYkpg ανάλογα τι καλεσμένους έχει

 

πείτε και οι άλλοι κάνα καλό channel να μαθαίνουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ένας καλό channel που αναφέρεται σε προπονήσεις-διατροφή-και αρκετά για έρευνες πάνω σε συμπληρώματα είναι του Link.png Site: http://www.youtube.com/user/willbrink/videos">will brink

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας καλό channel που αναφέρεται σε προπονήσεις-διατροφή-και αρκετά για έρευνες πάνω σε συμπληρώματα είναι του Link.png Site: http://www.youtube.com/user/willbrink/videos">will brink

το καναλι ειναι οντως πολυ ποιοτικο και δεν το ηξερα ευχαριστω

 

Που να φανταστω οτι ο Rob Halford ειχε καναλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μοιραστώ μαζί σας μια απορία μου - ασχετοσύνη μου...
Κάποτε είχα μιλήσει με ένα γυμναστη και μου είχε πει πως κάνεις κοιλιακούς και τη στιγμή που νιώθεις κάψιμο, δεν σταματάς, απλά συνεχίζεις...ισχύει κάτι τέτοιο; ισχύει αυτό το failure και για κάποια όργανα ή βάρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Μπακαλίστικη εξήγηση, αλλά δείχνει ότι η άσκηση πιάνει τοπο.

 

Να μοιραστώ μαζί σας μια απορία μου - ασχετοσύνη μου...
Κάποτε είχα μιλήσει με ένα γυμναστη και μου είχε πει πως κάνεις κοιλιακούς και τη στιγμή που νιώθεις κoψιμο, δεν σταματάς, απλά συνεχίζεις...ισχύει κάτι τέτοιο; ισχύει αυτό το failure και για κάποια όργανα ή βάρη;

 

Αυτό βέβαια δε θα το έβρισκα καλή ιδέα!  :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μοιραστώ μαζί σας μια απορία μου - ασχετοσύνη μου...

Κάποτε είχα μιλήσει με ένα γυμναστη και μου είχε πει πως κάνεις κοιλιακούς και τη στιγμή που νιώθεις κάψιμο, δεν σταματάς, απλά συνεχίζεις...ισχύει κάτι τέτοιο; ισχύει αυτό το failure και για κάποια όργανα ή βάρη;

 

Το failure είναι μέχρι να μη μπορείς να κάνεις άλλο, οπότε θες δε θες δε μπορείς να συνεχίσεις. Το κάψιμο μετά από 1-2 εβδομάδες προπόνησης ελλατώνεται κατά πολύ. Το καλύτερο πάντως είναι να σταματάς 1 επανάληψη πριν το failure απλά θέλει λίγο εμπειρία. Μείνε στο failure , είναι πολύ απλό να το καταλάβεις πότε. Αν δε δες να πιαστείς, στις αρχικες εβδομάδες μη φτάσεις ποτέ σε failure.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ 1 το πραγματικό failure είναι επικίνδυνο πράμα μακροχρόνια για natural καταστάσεις. Για εμένα failure είναι η επανάληψη που γίνεται με χαλασμένη τεχνική. Ξέρω οτι από εκεί έχω 2 ακόμα (με πιστόλι στο κεφάλι). Πού και πού κάνω την πρώτη , ποτέ την δεύτερη. Καλύτερα το drop set να πάρω τα ίδια αλλά με ασφάλεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μοιραστώ μαζί σας μια απορία μου - ασχετοσύνη μου...

Κάποτε είχα μιλήσει με ένα γυμναστη και μου είχε πει πως κάνεις κοιλιακούς και τη στιγμή που νιώθεις κάψιμο, δεν σταματάς, απλά συνεχίζεις...ισχύει κάτι τέτοιο; ισχύει αυτό το failure και για κάποια όργανα ή βάρη;

 

Ισχυει μονο για τους κοιλιακους αν θελεις να αυξησεις το μεγιστο αριθμο επαναληψεων που μπορεις να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο scooby είναι το πρώτο κανάλι που ξεκίνησα να βλέπω για bb πλάκα πλάκα, είχε γέλιο ο τυπος και έλεγε και μερικά σωστά πραματα. Είναι όντως καλό κανάλι. Σταμάτησε το κανάλι πάντως κάτι έγινε με το 4chan και του έστελναν απειλητικά μηνύματα , κάτι τέτοιο. Ο scooby ειναι φανατίλα recomposiiton δεν θέλει να ακουει build και cut. Το κανάλι του όμως είναι πιο πολύ για αυτούς που ξεκινάν πρώτη φορά βάρη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα guys.

Έχει ασχοληθεί κανένας με άρση βαρών;

Είμαι να φτιάχνω ένα πρόγραμμα για τη νέα χρονιά. Με ενδιαφέρει πιο πολύ η ρώσικη/ κινέζικη προσέγγιση ( έχουν εισάγει στοιχεία bbing για προστασία από τραυματισμούς και γενικά δίνουν την αίσθηση ότι στοχεύουν στη δημιουργία ενός πιο all around αθλητή ( όχι όπως οι Βούλγαροι π.χ.)).

Αν έχει κανείς εμπειρία ή linkz, ευχαρίστως να ακούσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρια, οι κάμψεις με τα πόδια σε πάγκο, θα λέγατε ότι γυμνάζουν το ίδιο μέρος του στήθους όπως οι πιέσεις αλτήρων σε ίσιο πάγκο ή σε επικλινή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον το δευτερο αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν καταλαβα σωστα μιας και εχω ξεχασει τα περισσοτερα ελληνικα μου.

 

post pics?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρια, οι κάμψεις με τα πόδια σε πάγκο, θα λέγατε ότι γυμνάζουν το ίδιο μέρος του στήθους όπως οι πιέσεις αλτήρων σε ίσιο πάγκο ή σε επικλινή;

 

To πιο μέρος του στήθους σου εστιάζουν η κάμψεις και πόσο τρικέφαλος μπένει μέσα εξαρτάται απο την κλίση της παλάμης σου στο πάτωμα (Προς το κεφάλι η προς τα μπρός) και από το άνοιγμα των χεριών . Το που είναι τα πόδια δεν νομίζω ότι έχει κάποια σχέση

 

με παλάμες προς τα μεσα και ανοιγμα χεριών λίγο έξω απο τους όμους είναι το ίδιο με πιέσεις αλτήρων σε ίσιο πάγκο. Με επικλινή πιάνει πάνω στηθος που δεν ξέρω πώς θα το εστιάσεις με ενα push up με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιο μέρος του στήθους σου εστιάζουν η κάμψεις και πόσο τρικέφαλος μπένει μέσα εξαρτάται απο την κλίση της παλάμης σου στο πάτωμα (Προς το κεφάλι η προς τα μπρός) και από το άνοιγμα των χεριών . Το που είναι τα πόδια δεν νομίζω ότι έχει κάποια σχέση

 

Αν έχει τα πόδια σε πάγκο παίρνει κλίση όλο το σώμα άρα και οι παλάμες. Όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...