Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μαους ειπε ρολοι, εννοει πχ κανεις δευτερη τριτη, τεταρτη αν θες ρεπο ή πας μετα ξανα πεμπτη προπονηση, πατασκευη ξαναξεκινας απο την αρχη, αν δεν πας σαββατο δευτερα θα κανεις οτι εκανες τριτη, αν πας σαββατο, δευτερα θα κανεις οτι εκανες πεμπτη, κυκλο.

 

Αρα αν πας αυριο θα κανεις οτι σου ειναι στο προγραμμα.

 

Πχ δυο εκδοχες.

 

Δευτερα στηθος τρι

Τριτη πλατη δικε

Τεταρτη ρεπο

Πεμπτη ποδια ωμοι

Παρασκευη στηθος τρι

Σαββατο πλατη δικ

Δευτερα ποδια ωμοι

 

Αλλιως

 

Δευτέρα στηθος τρι

Τριτη πλατη δικ

Τεταρτη ποδια ώμοι

Πεμπτη στηθος τρι

Παρασκευή πλατη τρι

Σαββατο ρεπο

Δευτερα ποδια ωμοι

 

Εγω θα διαλεγα την πρωτη εκδοχη ενα ρεπο ενδιαμεσα.

 

Ακομα αν χασεις μια μερα θα κανεις την προπονηση που εχασες. Πχ τριτη ειχες ποδια ωμοι και δεν πηγες τεταρτη θα κανεις ποδια ωμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Στον άνω κορμό Χρήστο κάνω ώμους 3 ασκήσεις (arnold press, ίσια μπροστά, πλάι), στήθος 4 (εναλλάσσω ανάμεσα σε ίσιο - επικλινή με μπάρα & ίσιο - επικλινή με αλτήρες, πεκ ντεκ και ίσιο στο μηχάνημα), πλάτη 3 (τροχαλία, κωπηλατική σε μηχάνημα κι άλλο ένα μηχάνημα που δεν έχω ιδέα πώς το λένε).

 

Αναλόγως τα κέφια/άσκηση θα κάνω ντροπ σετ ή σούπερ σετ ή πολλά κιλά / λίγες επαναλήψεις και στην επόμενη λίγα κιλά / πολλές επαναλήψεις.

 

45' προπόνηση είναι. Γεμάτη ενέργεια. Μαζί με ζέσταμα στην αρχή, γάμπες κάθε μέρα και στρέτσινγκ στο τέλος, πιάνω την ώρα, ίσως και παραπάνω.

 

Τα χέρια τα κάνω μαζί με τα πόδια, την άλλη μέρα. Ξέρω ότι δε σας βρίσκει σύμφωνους αυτός ο διαχωρισμός αλλά με βολεύει απίστευτα και δε βλέπω να αλλάζω κάτι στο άμεσο μέλλον :)


Btw, έκανα ένα κοκκινιστό σήμερα... Πω, ρε φίλε... Κοτσομουράκια τηγανητά χτες (σαν γαριδάκια ήταν τα άτιμα), ψαρόσουπα προχτές, κτλ, I'm on fire λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μεγαλος ογκος προπονησης, το προγραμμα το εβγαλες εσυ;

 

Κανεις τεσσερης ασκησεις στηθος οπου μπλεκονται οι ωμοι και χτυπας τους ωμους αλλες τρεις ασκησεις;πλατη που ειναι ανταγωνιστική μυικη ομαδα με το στηθος κανεις τρεις. Να υποθεσω κανεις απο τεσσερα σετ.

 

Στηθος 4 ασκησεις επι τεσσερα σετ 16σετ

Πλατη 12 σετ

Ωμοι μαλλον 9σετ αν κανεις απο τρια σετ την ασκηση

 

Συνολο 35σετ. Ασχετα που για τα λεπτα προπόνησης που λες οτι κανεις, με παιρναει απο το μυαλο οτι διαλλειμμα κανεις 20δευτερόλεπτα.

 

Ποδια χερια παλι τοσο φορτωμα εχεις;

 

Εχεις δευτερη μερα που παιζεις πιο light/heavy ή οπως λες οτι κατσει;

 

Προτεινω να κανεις το εξης αν θες ανω κορμο παντα

 

Δυο ασκησεις στηθος

Δυο πλατη

Μια ωμοι

Χερια οσα σετ γουσταρεις οχι πανω απο τεσσερα πχ στηθος πιεσεις παγκου με ισια μπαρα 4*8, ανοιγματα 3*12/4*15

Ωμους μπορεις να παιξεις σουπερ σετ αλλα οχι πανω απο τρια σετ των δεκα.

 

Ποδια η πιο στιβαρή και σημαντικη μυικη ομαδα για μενα.

 

Κανε σκουοτ 4*8

Ρουμανικες αρσεις 3/4*10

Προβολες 2*10 με μπαρα ομως και περπατωντας

Leg curl 3*15

Γαμπες

Εκτασεις ωμων

Τραπς.

 

Χωρις δυνατα ποδια τα χερια ειναι απλα να πιανουν, δεν εχεις την ιδια δυναμη.

 

Αν θες να φαινεσαι ογκώδης, πρεπει να χεις μεγαλα ποδια,πλατη,ωμους. Δεν γινεται για το στηθος να αφιερωνεις τοσες ασκησεις ενω για πλατη πιο λιγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο εβδομαδες στο γυμναστηριο και συνειδητοποιω οτι μπορω να πηγαινω 5 φορες την εβδομαδα.

 

Εχει νοημα να βγαζω τις μυικες ομαδες σε 4 μερες και να ξεκιναω απο την αρχη το προγραμμα πριν ληξει η εβδομαδα?

 

Η 1 βδομαδα=ενας κυκλος οποτε χωριζω καλυτερα τις ομαδες?

 

Αν πχ κανω

 

Στηθος     -    στηθος ωμοι τραπ

Πλατη              πλατη χερια

Ποδια           ποδια

Ρεπο               ρεπο

Ωμους        στηθος ωμοι τραπ

Χερια           πλατη χερια

Ρεπο            ρεπο

 

               ποδια

και ξανα απο την αρχη ρολοι  στηθος ωμοι κτλ

 

θα πρεπει να προσθεσω επιπλεον ασκησεις?Πχ Στηθος εκανα 3 ασκησεις απο 4 σετ (10 10 8 8) να προσθεσω 1 ακομα ασκηση?2?

 

Απο 4 ασκησεις σε στηθος πλατη ποδια

και απο 3 ασκησεις σε δικεφαλα τρικεφαλα και ωμους !

5 ειναι πολλες -  2 ειναι λιγες !

κοιλιακοι ραχιαιοι και λιγο αεροβιο  σε καθε προπονηση !

καλο ζεσταμα και κανουμε γερα μεχρι να κουραστουμε , δεν τελειωνουμε δλδ τις επαναληψεις ενω μπορουμε να βγαλουμε αλλες ακομη 5 γιατι δεν εχει νοημα, ετσι δεν κανουμε τιποτα !

------------

Τεοκος στο περιπου κανε και συ το ιδιο προγραμμα φιλε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα μας εχει τυφλωσει ,δεν θυμαμαι ουτε μια να ειναι εστω σε ανθρωπινο επιπεδο.

Νικο θα  κανεις κατι για αυτο τι  λες ?

 

τόσες καθαρές έχω βάλει κ μάλιστα παίζει να έχω βάλει τις περισσότερες φωτογραφίες στο thread (μαζί με το παλιό μου account)

 

με lg g2 τις βγάζω , δεν ξέρω αν είναι τόσο για το πέος το κινητό για φωτογραφίες , έβγαλα μια σήμερα κ την έδειχνε καθαρή , τώρα που τη βλέπω όμως 

 

 

 

 

  ίσως φταίει π έχει φάει αμέτρητες σαβούρες στο πάτωμα κ που το παίρνω να ακούω μουσική όταν κάνω μπάνιο χαχαχαα,

 

πάρε και μερικές του μήνα κ της εβδομάδας που πρέπει να τις έχω ξαναβάλει 

μετά απο προπόνηση ώμων , είχε πολύ φως κ ο ώμος ήταν σαν λάμπα στη φωτογραφία οπότε έριξα απο πάνω φίλτρο

 

 

 

μερικά failed attempt για φωτογραφία πλάτης που είναι ένα σημείο που δεν κοιτάζω ούτε με νοιάζει γιατι δεν το βλέπω χαχα

 

 

 

μια που έβγαλα την προηγούμενη εβδομάδα το βράδυ , ένιωθα pumped κ ας είχα κάνει προπόνηση πρωί , ίσως είχα φάει κάτι

 

 

 

μια κοιλιάς π πέρσι σε ίδιο bf ήταν ελεεινή αφού οι κοιλιακοί ήταν ατροφικοί ακόμα απο την εγχείρηση την προπέρσινη κ φέτος αρχίζει κ παίρνει τα ίσια της 

 

 

 

και μια απο αυτές τις μέρες πριν αρχίσω προπόνηση , τη βάζω μονο κ μόνο επειδή είναι καθαρή 

 

ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ!!  :-D :-D  :-D  :-D  :-D  :-D 

 

 

 

Τελευταία αρχίζει και με ψήνει η περίπτωση του Γιάννη , σκέφτομαι να αρχίσω κ εγώ 

 

 

ΤΑΒΑΤΑ!!

 

 

Success-Kid.jpg

 

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικο μηπως εχεις αστιγματισμο; για την πρωτο φωτο λεω. (Πλακα σε κανω)

 

Μαλλον το τζαμακι θα ναι θολωμενο ή με γρατζουνιες.

χαχαχαχαχα κλάμα 

όντως παίζει να είχε θαμπώσει , το είχα στην τσέπη π έκανα προπόνηση 

brain lag κ έτσι , δεν πειράζει έτσι κ αλλιώς πόδια έκανα σήμερα αχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ,κάποιο καλής ποιότητας λάστιχο γυμναστικής υπάρχει απο ελληνικό κατάστημα?

Δυο φορες παράγγειλα σετακι απο το Αμαζον Αγγλίας και δεν μου ήρθαν ποτε.

Το πρωτο που ειχα παρει εσπασε αρκετα ευκολα ,αλλα κανανε καλη δουλεια ,για συντήρηση ειναι οτι πρέπει .

Δυστυχώς τωρα έμεινα ενα μηνα χωρίς γυμναστική περιμένοντας το Αμαζον :mad:

Εχει το λιντ την αλλη εβδομαδα λαστιχα εκγύμνασης. Ριξε μια ματια στο φυλλάδιο.

 

Εχει κασιους 2€ τα 200γρ αναλατα ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα π είπες για κάσιους , καλά ρε παιδιά πότε πήγαν 24 euro το κιλό τα αμύγδαλα ? O_O............ είχαν 8-10 σε ένα μαγαζί που έπαιρνα πέρσι και πήγα να πάρω κ έμεινα μαλάκας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στηθος ωμοι τρα

πλατη χερια

ποδια

ρεπο

στηθος ωμοι τραπ

πλατη χερια

ρεπο

 

Απο 4 ασκησεις σε στηθος πλατη ποδια

και απο 3 ασκησεις σε δικεφαλα τρικεφαλα και ωμους !

5 ειναι πολλες -  2 ειναι λιγες !

κοιλιακοι ραχιαιοι και λιγο αεροβιο  σε καθε προπονηση !

καλο ζεσταμα και κανουμε γερα μεχρι να κουραστουμε , δεν τελειωνουμε δλδ τις επαναληψεις ενω μπορουμε να βγαλουμε αλλες ακομη 5 γιατι δεν εχει νοημα, ετσι δεν κανουμε τιποτα !

 

 

 

Χοχοχο!Με πεθανες!Πολυ πραμα...

 

Πλατη χερια ειναι 4+3+3=10 ασκησειςx 4 (?) σετ 40. πολλα δεν ειναι?

 

Λιγο αεροβιο=15'-20΄?

 

 

 

ΥΓ:Πολυ καλο το g2, 2-3 φορες ομως που πηγα να βγαλω selfie βγηκαν και μενα θολες, σαν να ειχα ζουμ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έ κανε 3σετ αν νιώθεις πως δεν βγαίνουν δεν χρειάζεται να το ακολουθείς ευλαβικά,έχε το σαν πλάνο στο μυαλό σου και κάθε μέρα κανε προπόνηση ανάλογα με το πως νιώθεις! Είναι πολλά Οκ, από την άλλη είναι πολύ λίγο να πηγαίνεις μια μέρα μόνο για στήθος και την άλλη μόνο για πλάτη, δεν θα κάνεις τίποτα έτσι εσύ, την προπόνηση αυτή την κάνουν άτομα που ξέρουν να ξεπατωσουν την μια μόνο μυική ομάδα που δουλεύουν κάθε φορά, εσύ σαν να μην πηγαίνεις θα είναι!

Τέλος πάντων ξεκίνα το και δες πως θα σε πάει! Ναι, με τόσο αερόβιο στο τέλος χαλαρά χωρίς μεγάλη ένταση και είσαι κομπλέ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσες καθαρές έχω βάλει κ μάλιστα παίζει να έχω βάλει τις περισσότερες φωτογραφίες στο thread (μαζί με το παλιό μου account)

 

με lg g2 τις βγάζω , δεν ξέρω αν είναι τόσο για το πέος το κινητό για φωτογραφίες , έβγαλα μια σήμερα κ την έδειχνε καθαρή , τώρα που τη βλέπω όμως

 

 

 

ίσως φταίει π έχει φάει αμέτρητες σαβούρες στο πάτωμα κ που το παίρνω να ακούω μουσική όταν κάνω μπάνιο χαχαχαα,

 

πάρε και μερικές του μήνα κ της εβδομάδας που πρέπει να τις έχω ξαναβάλει

μετά απο προπόνηση ώμων , είχε πολύ φως κ ο ώμος ήταν σαν λάμπα στη φωτογραφία οπότε έριξα απο πάνω φίλτρο

 

ασδγσδ.jpg

 

μερικά failed attempt για φωτογραφία πλάτης που είναι ένα σημείο που δεν κοιτάζω ούτε με νοιάζει γιατι δεν το βλέπω χαχα

 

ασγσδσγ.jpg ασδγδ.jpg

 

μια που έβγαλα την προηγούμενη εβδομάδα το βράδυ , ένιωθα pumped κ ας είχα κάνει προπόνηση πρωί , ίσως είχα φάει κάτι

 

ασφασφασφασδφ.jpg

 

μια κοιλιάς π πέρσι σε ίδιο bf ήταν ελεεινή αφού οι κοιλιακοί ήταν ατροφικοί ακόμα απο την εγχείρηση την προπέρσινη κ φέτος αρχίζει κ παίρνει τα ίσια της

 

σαδγσδγδ.jpg

 

και μια απο αυτές τις μέρες πριν αρχίσω προπόνηση , τη βάζω μονο κ μόνο επειδή είναι καθαρή

ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ!! :-D :-D :-D :-D :-D :-D

 

φεαδφψ.jpg

 

Τελευταία αρχίζει και με ψήνει η περίπτωση του Γιάννη , σκέφτομαι να αρχίσω κ εγώ

 

 

ΤΑΒΑΤΑ!!

 

 

Success-Kid.jpg

 

 

Άμα επερνα πρωτεΐνη και εγώ έτσι θα γινόμουν

 

 

 

 

Κομπλέ είσαι!πόσα χρόνια γυμνάζεσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το σκουοτ σαν άσκηση κορμού κι όχι ποδιών.

I

Ναι ρε συ ακόμη και οι κοιλιακοί νιώθουν

Ελα ρε συ δεν το ηξερα ,ειχα την εντυπωση πως εισαι πιτσιρικι .

.

ΧΑ ΧΑ μου άρεσε...κερνάω :)

Απο 4 ασκησεις σε στηθος πλατη ποδια

και απο 3 ασκησεις σε δικεφαλα τρικεφαλα και ωμους !

5 ειναι πολλες -  2 ειναι λιγες !

κοιλιακοι ραχιαιοι και λιγο αεροβιο  σε καθε προπονηση !

καλο ζεσταμα και κανουμε γερα μεχρι να κουραστουμε , δεν τελειωνουμε δλδ τις επαναληψεις ενω μπορουμε να βγαλουμε αλλες ακομη 5 γιατι δεν εχει νοημα, ετσι δεν κανουμε τιποτα !

------------

Τεοκος στο περιπου κανε και συ το ιδιο προγραμμα φιλε..

Προς το παρόν Maus θα προσπαθήσω να ολοκληρώσω αυτό που μου έβγαλε ο γυμναστής. Είναι μέχρι τέλος Μαρτίου.

Είναι λίγο περίεργο γιατί ναι μεν με εξουθενώνει π.χ στην στήθος-πλάτη ημέρα θέλω κάνα δίωρο να τελειώσει αλλά μερικές ασκήσεις όπως π.χ ανάποδο pull over ,πιάνουν μυϊκές ομάδες που είχα τελείως αγύμναστες μάλλον.

Αρκετά προκλητικό θα έλεγα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...