Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφερθηκε τη προηγουμενη βδομαδα το ισοτονικο ποτο. Αντιστοιχα βρισκω υπερτονικο και υποτονικο. Το ολο νοημα ειναι το να βαλεις στον οργανισμο το αλατι? Επειδη τα 100-400ml υδατανθρακα, ουτε σημαντικη διαφορα μου ακουγεται μεταξυ τους, ουτε κατι ιδιαιτερο οτι συμπληρωνεις υδατανθρακες και κατι εγινε..

 

http://www.onmed.gr/diatrofi/item/324239-energeiaka-pota-ti-einai-kai-pos-na-ftiaksete-to-diko-sas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

ω ναι χουφτώνω τον εαυτό μου, τα μπούτια μου έχουν σφίξει απίστευτα πολύ.
επικεντρώνομαι πάρα πολύ σε μηριαία τα οποία δυσκολεύονται να πάρουν ... 
όπως επίσης και οι ώμοι........
ρε συ άλεξ, ξέχασα στα seated leg curls πως τα δουλεύαμε ... εκτελώ στην αρχή 10 reps full range και μετά μισές όσο πάει;; τα kg μεταβάλλονται; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ' άρεσε που απαντήσατε εσείς οι δύο ρε. Ότι να ναι όμως, ορισμένες φορές δεν αντιλαμβάνεστε σε ποιους απευθυνόμαστε όταν γράφουμε. Ωραία, ας τροποποιήσω την απάντηση μου αφού χρειάζεται επεξήγηση:

 

Δεν μπορείς να κάνεις 5 μέρες τη βδομάδα βάρη και να έχεις κουράγιο για αεροβική εκτός κι αν είσαι υπεράνθρωπος ή δεν κάνεις κάτι καλά τη μέρα βαρών ή είσαι φιτ μάνιακ και ταυτόχρονα αρκετά έμπειρος ώστε να τα δίνεις όλα με ελάχιστα διαλείμματα προσέχοντας ταυτόχρονα όλο το πακέτο της υπόλοιπης ζωής (προσεγμένη διατροφή, καλός ύπνος, κτλ)./ ΟΚ τώρα;  :devil:

 

Και μια που ρώτησες Νίκο, ναι, φυσικά και το κάνω. 4 μέρες βάρη με φουλ προγραμμα, 2 μέρες φουλ αεροβική με σταθερή αύξηση χρόνου γιατί θέλω να χτίσω αντοχή. Τι σχέση εχω εγώ; Κι εγώ κι εσύ και μερικοί ακόμη είμαστε κομματάκι αρρωστάκια με αυτό το θέμα (χτες ήμουνα οφ λόγω δηλητηρίασης, σήμερα έτρεξα κανονικά...), το παιδί στο οποίο απάντησα προφανώς θεώρησα ότι δεν είναι αρκετά έμπειρος για να μπει σε τέτοια φάση.

 

Αν πάλι είναι παλαίουρας, mea culpa.  :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερθηκε τη προηγουμενη βδομαδα το ισοτονικο ποτο. Αντιστοιχα βρισκω υπερτονικο και υποτονικο. Το ολο νοημα ειναι το να βαλεις στον οργανισμο το αλατι? Επειδη τα 100-400ml υδατανθρακα, ουτε σημαντικη διαφορα μου ακουγεται μεταξυ τους, ουτε κατι ιδιαιτερο οτι συμπληρωνεις υδατανθρακες και κατι εγινε..

 

http://www.onmed.gr/diatrofi/item/324239-energeiaka-pota-ti-einai-kai-pos-na-ftiaksete-to-diko-sas

 

Εστυψα ενα γκρειπφρουτ, εβαλα το αλατι και συμπληρωσα το υπολοιπο με νερο. Με πιασε υπνηλια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα κ πάλι υπεράνθρωποι δεν είμαστε επειδή γυμναζόμαστε 2-3 χρόνια ή και παραπάνω απο τον οποιοδήποτε 
δεν ξυπνάς μια μέρα κ αρχίζεις τα 120kg πάγκο ούτε τα 30λεπτα τρέξιμο αυτά έρχονται με τον καιρό , όπως και αυτός που απευθύνθηκες και 10 φορές την εβδομάδα να πάει δεν θα παίξει τέτοια ένταση προπόνησης όπως εμείς για να χρειαστεί να είναι υπεράνθρωπος για να τα καταφέρει . Κ εγώ με το που μπήκα γυμναστήριο έκανα προπονήσεις 5 μέρες την εβδομάδα 1 ώρα βάρη 1 ώρα αερόβια κ τον δεύτερο μήνα πήγαινα και 6 μέρες , με 1/3 θερμίδων συντήρησης , λάθος , μαλακία , αλλα δεν πέθανα. Αν κάποιος ξέρει τι κάνει κ τρώει/ξεκουράζεται σωστά σαν άνθρωπος μια χαρά μπορεί , το πρόβλημα είναι πως 99,9% δεν θα παίξει τέτοιο σενάριο εκτός αν έχει πίσω καλό προπονητή που να ενδιαφέρεται. 

καταλαβαίνω τι λες αλλα πρέπει να το παραδεχθείς οτι η διατύπωση ήταν λάθος , γιαυτό κατάλαβα κ εγώ λάθος , αν είχες γράψει απ την αρχή "για ένα αρχάριο" θα ήταν κομπλέ , συμφωνώ κιόλας, δεν έχει σημασία αν γίνεται , σημασία έχει να μην κρασάρεις τον οργανισμό σου και να έχεις σταθερή ανοδική πορεία.  
 

περαστικά κ άλλη φορά πρόσεχε , εγώ έχω πιει γάλα ληγμένο 1 μήνα χωρίς να το ξέρω (έκανα μαλακία κ έβαλα το παλιό μπουκάλι πίσω, έλειπαν τότε οι δικοί μου για ένα διάστημα κ ήμουν solo πιτσιρικάς ) κ με πήγε 3 και 1 , νόμιζα οτι έφυγε κ η ψυχή μου τότε στη τουαλετα 
 αυτά τα κρακ κρακ στο στομάχι λες κ σπάγανε κόκαλα  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ρε συ άλεξ, ξέχασα στα seated leg curls πως τα δουλεύαμε ... εκτελώ στην αρχή 10 reps full range και μετά μισές όσο πάει;; τα kg μεταβάλλονται; 

 

Οι μισές δεν είναι απαραίτητες είναι ένα από τα πράματα που μπορείς να κάνεις (10 full - 10 μισες - 5 full). Τα κιλά αν μεταβάλλονται η όχι εξαρτάται από εσένα. 

 

Οι κανόνες ρε σε αυτά δεν είναι χαραγμένοι σε πέτρα. Το θέμα είναι να ψοφήσει ο μυς

 

Θες 10 κανονικές 10 μισές μετα drop set και άλλες 10-10 ? ΟΚ

Θες 10 κανονικές μετά drop set άλλες 10? πάλι οκ

Θες 10 κανονικές μετα drop σετ σε 10 μισές ? πάλι οκ

κτλ

 

.. αρκεί να μην κάνεις 10 κανονικές χωρίς failure και νομίζεις ότι κάτι έκανες, γιατί πολύ πιθανό να μην έκανες τίποτα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστυψα ενα γκρειπφρουτ, εβαλα το αλατι και συμπληρωσα το υπολοιπο με νερο. Με πιασε υπνηλια..

 

Το προβλημα δεν ηταν στο να το πιω. Το ηπια ευκολα. Το θεμα ειναι αντι να με τονωσε μου φερνει υπνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Άμα κάνεις βάρη 5 φορές τη βδομάδα και έχεις κουράγιο να κάνεις αεροβική τις άλλες μέρες, ή είσαι υπεράνθρωπος ή δεν κάνεις κάτι πολύ καλά.

Εγω αισθανομαι οτι αντεχω να κανω διαδρομο 30-40 λεπτα ,τι να πω μπορει να κανω κατι λαθος τι αλλες μερες που λες .Αν αισθανομαι οτι δεν αντεχω, φυσικα και δεν θα παω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά άμα πάω 5 ημέρες την εβδομάδα γυμναστήριο θα θέλω αποκατάσταση σε σανατόριο μετά :P

Είναι συνδυασμός εμπειρίας,ελεύθερου χρόνου,ξεκούρασης,διατροφής,διάθεσης,στόχου και ηλικίας πιστεύω.

Όταν ήμουν 25 χρόνων και σε περίοδο προετοιμασίας αγώνων έβγαζα δίμηνα με 5 ώρες προπόνησης την ημέρα,7 μέρες την εβδομάδα.

Τώρα μετά 25 χρόνια + σε απλό γυμναστήριο με βάρη μετά από leg day για 48 ώρες τουλάχιστον,περπατάω σαν χεσμένος και δεν μπορώ να ανέβω 10 σκαλιά :(

Δεν απογοητεύομαι όμως ,πεισμώνω και σκέφτομαι ότι δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη :)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αισθανομαι οτι αντεχω να κανω διαδρομο 30-40 λεπτα ,τι να πω μπορει να κανω κατι λαθος τι αλλες μερες που λες .Αν αισθανομαι οτι δεν αντεχω, φυσικα και δεν θα παω.

Μην το παιρνεις προσωπικα. Το να γυμναζεσαι με στοχο τη μυικη αυξηση σημαινει να φευγεις σχεδον εξουθενωμενος απο το τζιμ. Χρειαζεται να εχεις πολλα πραγματα για να το κανεις αυτο 5 φορες τη βδομαδα και να χεις κουραγιο τις αλλες δυο να κανεις αεροβικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λαιμό;?!!!!! πλάκα με κάνεις τώρα έτσι.... η μπάρα παίζει στο σημείο του άνω θωρακικού που λέγεται κλείδα 

Clavicle.gif

Στην κλειδα εννοω μωρε ναι.Δε θελω να αυτοκτονησω ακομα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά άμα πάω 5 ημέρες την εβδομάδα γυμναστήριο θα θέλω αποκατάσταση σε σανατόριο μετά :P

Είναι συνδυασμός εμπειρίας,ελεύθερου χρόνου,ξεκούρασης,διατροφής,διάθεσης,στόχου και ηλικίας πιστεύω.

Όταν ήμουν 25 χρόνων και σε περίοδο προετοιμασίας αγώνων έβγαζα δίμηνα με 5 ώρες προπόνησης την ημέρα,7 μέρες την εβδομάδα.

Τώρα μετά 25 χρόνια + σε απλό γυμναστήριο με βάρη μετά από leg day για 48 ώρες τουλάχιστον,περπατάω σαν χεσμένος και δεν μπορώ να ανέβω 10 σκαλιά :(

Δεν απογοητεύομαι όμως ,πεισμώνω και σκέφτομαι ότι δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη :)

Δλδ ποσο εισαι τωρα και δεν την παλευεις  5 μερες ?

 

τι λαιμό;?!!!!! πλάκα με κάνεις τώρα έτσι.... η μπάρα παίζει στο σημείο του άνω θωρακικού που λέγεται κλείδα 

Clavicle.gif

Δημητρα αν συνεχισεις ετσι θα ερθω απο εκει δεν την γλυτωνεις ,απλα σε ενημερωνω .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...