Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγω γαμπες κανω κυριως ορθιος 4χ20 εναλλαξ με καθιστος καθε εβδομαδα  η' στην πρεσα  εστιαζοντας  στο πλαι εξω-εσω

Γενικα οι γαμπες δεν ειναι για πολλες ασκησεις λογω  του μικρου μεγεθους ,κατα την γνωμη μου καλυτερο αποτελεσμα εχεις οταν κανεις μεχρι αποτυχιας με πολλες επαναληψεις και λιγοτερα κιλα.

Οταν νιωσεις το καψιμο και δεν μπορεις να περπατησεις ξερεις πως εκανες καλη δουλεια :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Να 'στε καλά για τις ευχές μάγκες (+dimitra).

 

έκανα και ένα μεγάλο λάθος προχτές και θυμήθηκα οτι το είχα κάνει και στο παρελθόν τώρα. Έβαλα όλα τα κιλά στο μηχάνημα για τις γάμπες (στην παραλλαγή που κάνεις όρθιος). Έβγαλα 10 επαναλήψεις και dropara κιόλας αλλά σήμερα ένας σπόνδυλος στο ύψος του στήθους με έχει τσακίσει. Ποτέ ξανά στο όρθιο από αύριο μόνο στο καθιστό μηχάνημα. Απλά στο καθιστό για κάποιο λόγο παθαίνω κράμπες στην γάμπα  εύκολα. 

 

μάλλον ζήλεψα απο όλα τα σκουώτ που ακούω εδώ και είπα να κάνω και εγώ ότι αντέχουν τα πόδια μου αλλά δεν μου βγήκε σε καλό :D

 

Αλεξ μην περιοριστείς μόνο στο μηχάνημα που κάθεσαι, γιατί οι γάμπες (γαστροκνήμιοι) δεν δουλέουν στο 100% με λυγισμένα γόνατα. Σε αυτή την κίνηση παίρνουν μεγάλο μέρος του φορτίου οι υποκνημίδιοι. Μπορείς να την έχεις σαν συμπληρωματική άσκηση αλλά όχι σαν βασική.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν δυο εβδομαδες που χα κανει προπονηση, την αλλη μερα κατα το μεσιμερι ενιωθα αυτο το τσουξιμο...

 

Οχι το νιωθω εδω και δυο εβδομαδες...

 

Κατι αλλο απο δευτερα παω σε καινουργια δουλεια ωραριο 8:00 με 16:00 το πολυ..

 

Το πρωι κατα της 7:10 θα τρωω βρωμη με γαλα.

 

Μετα απο τι ξερω κανουν διαλλειμα κατα της 12:30 για να τσιμπισουν κατι..

 

Σκεφτομαι να παιρνω:

 

2 τοστ ολικη με γαλοπουλα.

 

5 αυγα(4ασπραδια,ενα ολοκληρο)

 

Φρουτο(μηλο-μπανανα)

 

Τι αλλο μου προτινεται. Εννοειτε δεν μπορω να μασουλαω καθε τρεις και λιγο. Θα με κυνηγισουν..

 

Μετα θα τρωω κατα της 16:30 και 19:00 θα κανω προπονηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ μην περιοριστείς μόνο στο μηχάνημα που κάθεσαι, γιατί οι γάμπες (γαστροκνήμιοι) δεν δουλέουν στο 100% με λυγισμένα γόνατα. Σε αυτή την κίνηση παίρνουν μεγάλο μέρος του φορτίου οι υποκνημίδιοι. Μπορείς να την έχεις σαν συμπληρωματική άσκηση αλλά όχι σαν βασική.

 

υπάρχει και ένα άλλο μηχάνημα που μπορείς κάνεις γάμπες όρθιος αλλά αντί να βάλεις βάρος στον ώμο το κρατάς όπως όταν κάνεις shrugs. Στις γάμπες γενικά θέλω λίγες επαναλήψεις -> drop σετ ενώ στα υπόλοιπα πόδια κάνω 15 σκέτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει και ένα άλλο μηχάνημα που μπορείς κάνεις γάμπες όρθιος αλλά αντί να βάλεις βάρος στον ώμο το κρατάς όπως όταν κάνεις shrugs. Στις γάμπες γενικά θέλω λίγες επαναλήψεις -> drop σετ ενώ στα υπόλοιπα πόδια κάνω 15 σκέτες. 

Προτίμησε το μηχάνημα που 'σαι όρθιος τότε, δεν ξέρω ποιό είναι αλλά άμα το νιώθεις οκ κάντο.

 

Επίσης έχεις δοκιμάσει να βάλεις καμία πετσετούλα γύρω από την μπάρα για να κάνεις πιό άνετα ?

 

Liverpool 2 τοστάκια ολικής με γαλοπούλα και τυρί χαμηλών λιπαρών είναι κομπλέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω γαμπες κανω ορθιος στο σμιθ! βαζω κατω μια δυο πλακες για να εχω λιγο υψος και κανω ενα ενα τα ποδια εναλαξ!

αν δεν εχεις καποιο μαξιλαρακι να βαλεις στην μπαρα διπλωσε την πετσετα στη μεση και περνα τη στην μπαρα και θα εισαι κομπλε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτίμησε το μηχάνημα που 'σαι όρθιος τότε, δεν ξέρω ποιό είναι αλλά άμα το νιώθεις οκ κάντο.

 

Επίσης έχεις δοκιμάσει να βάλεις καμία πετσετούλα γύρω από την μπάρα για να κάνεις πιό άνετα ?

 

Liverpool 2 τοστάκια ολικής με γαλοπούλα και τυρί χαμηλών λιπαρών είναι κομπλέ. 

 

 

Με αυτό το μηχανημα έχω το θέμα

 

 standing-20calf-20machine_10452125_250x2

 

δεν πρόκειται να κάνει τίποτα η πετσέτα (αφού δεν κάνω με μπάρα). Το πρόβλημα είναι οτι για τις 10 επαναλήψεις που θέλω πρέπει να βάλω όλα τα κιλά (καπου 120 πάει) και λόγω της περίεργης στάσης πιάνεται ψηλά ένας σπόνδυλος στην πλάτη. Για τις γάμπες έχω διαβάσει τα πάντα, ως συνήθως άλλοι λένε καθιστός άλλοι όρθιος άλλοι πολλές άλλοι λίγες κτλ. 

 

Διάβασα μια φορά απο ενα bb που γουστάρω πολύ, ότι οι γάμπες θέλουν πολλά κιλά για να πάρουν γιατί ειναι από τους πιο δυνατούς και γυμνασμένους μυες στο σώμα καθώς μόνιμα σηκώνουν το βάρος του σώματος ακόμη και με το περπάτημα. Αυτό μου φάνηκε πολύ λογικό οπότε τις θέλω 7-10 επαναλήψεις + δροπ για το κάψιμο που λέει ο φώτης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω στις γαμπες κανω με λιγα-προς μετρια κιλα (15-15 μεχρι 25-25 δεν θυμαμαι εχω καιρο να κανω :P )

και εναλαξ τα ποδια χωρις διαλλειμα! ετσι με λιγα κιλα στο 3ο-4ο σετ οι γαμπες βγαινουν οφφ :P

επαναλληψεις κανω 15-20!

 

αυτο που λες για τις γαμπες ισχυει γενικοτερα για τα ποδια! οτι ολη μερα οτι και να κανεις γυμναζονται ειτε το θες ειτε οχι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό το μηχανημα έχω το θέμα

 

 standing-20calf-20machine_10452125_250x2

 

δεν πρόκειται να κάνει τίποτα η πετσέτα (αφού δεν κάνω με μπάρα). Το πρόβλημα είναι οτι για τις 10 επαναλήψεις που θέλω πρέπει να βάλω όλα τα κιλά (καπου 120 πάει) και λόγω της περίεργης στάσης πιάνεται ψηλά ένας σπόνδυλος στην πλάτη. Για τις γάμπες έχω διαβάσει τα πάντα, ως συνήθως άλλοι λένε καθιστός άλλοι όρθιος άλλοι πολλές άλλοι λίγες κτλ. 

 

Διάβασα μια φορά απο ενα bb που γουστάρω πολύ, ότι οι γάμπες θέλουν πολλά κιλά για να πάρουν γιατί ειναι από τους πιο δυνατούς και γυμνασμένους μυες στο σώμα καθώς μόνιμα σηκώνουν το βάρος του σώματος ακόμη και με το περπάτημα. Αυτό μου φάνηκε πολύ λογικό οπότε τις θέλω 7-10 επαναλήψεις + δροπ για το κάψιμο που λέει ο φώτης. 

Για τις γάμπες, το εύρος επαναλήψεων που πιάνει εσένα είναι το καλύτερο και άσε εμένα και άλλους να σου λένε να κάνεις 20άρες...αφού σου δουλεύουν τόσο χαμηλές επαναλήψεις keep going. Από την άλλη το ότι όρθιος ενεργοποιούνται 100% οι γαστροκνήμιοι αυτό είναι γεγονός...δεν χωράει συζήτηση.

 

Νομίζω είχες πει ότι ο Rich Piana το είχε πει αυτό για τις γάμπες. Δεν το έχω και σε μεγάλη εκτίμηση είναι η αλήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο Rich. Σαν σώμα κτλ δεν μπορώ να πω ότι έχει καμία σχέση με αυτό που κάνω η θέλω να κάνω , απολύτως.  Σαν χαρακτήρα όμως ο τυπος εν παίζεται, βλέπω πανπολα βιντεο για το "αθλημα" στο you-tube ο Rich είναι απο τους λίγους που δεν λέει μαλακίες δεν πουλάει φούμαρα και μιλάει με ειλικρίνεια γιαυτό τον γουστάρω. Ωραίος είναι και ο elliot αλλά δεν τον αντέχω γιατί κάθε φορά που μιλάει είναι 8 -10 λετπά ακόμα και η ερώτηση είναι yes/no τραγικός.

 

Οπως και να έχει ποτέ δεν κάνω απλά ότι διαβάζω (καθώς θα διαβάσεις τα πάντα), κοιτάω αυτά που φαίνεται να έχουν κάποια λογική. π.χ. ειναι λογικό το σώμα να χτίζει μυς το βράδυ , σιγά μην χτίζει την ώρα που έχεις να κάνει 1000 δουλειες ακόμα λόγω ζωής, οπότε είναι λογικό το IF με το ωράριο που το δοκιμάζω να δουλεψει καθώς είσαι πάντα χορτασμένος καλά το βράδυ μην πω φουλαριστός και άδειος το πρωί που θα πάει το σώμα στο λίπος. Το ίδιο και αυτό με τις γάμπες δάβασα 1000 άλλες απόψεις αλλά είναι λογικό οτι οι δικές μου γάμπες σηκώνουν 85 κιλά σε κάθε βήμα δεν θα κωλώσουν με άλλα 40.

 

θα δείξει οι συνεχείς δοκιμές κτλ είναι από τα πιο γαμάτα aspects του σπορ. Μεχρι τώρα οι γάμπες μου δεν είναι κατι το αξιοσημείωτο (το αντίθετο είναι λεπτές από το πολυ kick που έκανα μικρός) αλλά τις μετράω και ανταποκρίνονται.. θα δουμε σε κάνα χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω...εγώ δεν μπορώ ούτε 2 λεπτά να δω τον Piana. Αντίθετα του Elliot τα βίντεο τα ευχαριστιέμαι.

 

Αυτό που λες στο τέλος είναι το ζουμί. Trial & error...από εκεί μαθαίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...