Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω εχτες ειδα κοπελα σε αυτο το μηχανημα να κανει ποδια! πιεζε προς τα κατω τη βαση :P

nai στο assisted pull machine κάνουμε glute press με τον τρόπο που περιέγραψες ... απομονώνει ωραία τον γλουτό και κυρίως χρησιμοποιείς το μηχάνημα αυτό όταν δεν έχεις άλλα που λειτουργούν αποκλειστικά για τον γλουτό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Πόσο σωστό είναι να επιδεικνύουμε αποφασιστiκότητα, πηγαίνοντας γυμναστήριο μετά από ένα βράδυ πολύ κακού και λίγου ύπνου;

Ειναι σαν να πηγαινες στην δουλεια, παλι θα δουλευες. Η σαν να ηταν να πας για ποτο, νομιζω δεν θα το σκεφτοσουν.

 

Μερικες φορες μπορει να μπουσταρεις κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σαν να πηγαινες στην δουλεια, παλι θα δουλευες. Η σαν να ηταν να πας για ποτο, νομιζω δεν θα το σκεφτοσουν.

 

Μερικες φορες μπορει να μπουσταρεις κιολας

 

Στο παρελθόν που το είχα επιχειρήσει, αλλά λιγότερο κουρασμένη, είχε λειτουργήσει σαν μπουστάρισμα, ναι.

Στην προκειμένη, είμαι με 3 ώρες ύπνου και νιώθω αρκετά λιωμένη, αν πάω θα αργήσω και απόψε να κοιμηθώ και δεν είμαι σίγουρη που να δώσω προτεραιότητα.

Ολόσωστο. Αλλά μην το κάνεις συνήθεια.

Σωστό με την έννοια της παραγωγικής προπόνησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε το μηχανημα καλο ειναι, αλλα για να βγαλεις 12 ελξεις χ 4 σετ σε σταδιο αρχαριου δυσκολα.. :P

Πανεύκολο θα έλεγα και ανάλογα τα κιλά υποβοήθησης που βάζει κανείς. Είναι ότι πρέπει για να εξελίξεις σταδιακά και αποτελεσματικά ασκήσεις όπως pull ups ,chin ups, βυθίσεις τρικεφάλων κ.λ.π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανεύκολο θα έλεγα και ανάλογα τα κιλά υποβοήθησης που βάζει κανείς. Είναι ότι πρέπει για να εξελίξεις σταδιακά και αποτελεσματικά ασκήσεις όπως pull ups ,chin ups, βυθίσεις τρικεφάλων κ.λ.π

Wait, τι εννοεις κιλα υποβοηθησης? Να κρεμασεις κιαλλα απο κατω? Εγω ελξεις εννοω με τερμα ανοιχτα χερια και το σαγονι να περναει το σιδερο.Κατι τετοιο δεν ειναι καθολου ευκολο, μαλλον πιθανο κιολας για εναν που μολις ξεκιναει τη γυμναστικη.

 

Αν εσυ βρισκεσαι σε καλο επιπεδο και μπορεις να βγαλεις 4χ12 με 1' διαλειμμα τοτε go for it :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά ειναι 3/4* αποτυχια.

 

Δεν ειναι μονο να περνας το σιδερο, αλλα να πας μεχρι κατω. Εκει ειναι η μαγκια, οχι σαν καποιους που κανουν κροσφιτ και χτυπιουνται σαν ψαρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρελθόν που το είχα επιχειρήσει, αλλά λιγότερο κουρασμένη, είχε λειτουργήσει σαν μπουστάρισμα, ναι.

Στην προκειμένη, είμαι με 3 ώρες ύπνου και νιώθω αρκετά λιωμένη, αν πάω θα αργήσω και απόψε να κοιμηθώ και δεν είμαι σίγουρη που να δώσω προτεραιότητα.

Σωστό με την έννοια της παραγωγικής προπόνησης;

Σωστό με την έννοια να μην χάνεις προπονήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wait, τι εννοεις κιλα υποβοηθησης? Να κρεμασεις κιαλλα απο κατω? Εγω ελξεις εννοω με τερμα ανοιχτα χερια και το σαγονι να περναει το σιδερο.Κατι τετοιο δεν ειναι καθολου ευκολο, μαλλον πιθανο κιολας για εναν που μολις ξεκιναει τη γυμναστικη.

 

Αν εσυ βρισκεσαι σε καλο επιπεδο και μπορεις να βγαλεις 4χ12 με 1' διαλειμμα τοτε go for it :D

Τα κιλά στο μηχάνημα είναι για να αφαιρείς βάρος από το σώμα σου. Σιγά σιγά βάζεις όλο και λιγότερα κιλά έτσι ώστε κάποια στιγμή να κάνεις τα σετ που θές μόνο με το βάρος του σώματος σου όπως στο απλό μονόζυγο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεα βδομαδα νέο ξεκίνημα. Ενα σπλιτ με βασικές ασκησεις χωρισμένο σε δυο μερη.. Πρωτη φορα επανέρχονται τα καθισματα στον τοιχο ισομετρικα. 4 φορες τη βδομαδα βαρη, 2 φορες πισινα. Τη μια μετα τα βαρη ωστε να πηγαινω σύνολο 5 φορες τη βδομαδα.

 

Επισης αρχη σε ποδηλατο γι αεροβιο δοκιμαστικα.

 

Κι ο Θεος μαζι μας!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχαχα γατάκια ξεκιναω περσοναλ απο σημερα , κατεβαζω και τη πρωτεινη μου, δε σας φοβαμαι!

 

 

Να πω κατι ακομα στα φιλαρακια μου. Οποιος ειναι απο Αθηνα αξιζει να επισκεφτεί το εστιατοριο Θόδωρος & Ελενη στα Λεγραινά. Σαν τοποθεσια δεν ειναι κατι ιδιαιτερο αφου ειναι μεσα στο χωριο κι οχι παραθαλάσσια. Αλλα εχει πολυ καλη ποιοτητα φαγητου, εξυπηρετικό και γρηγορο σερβις

 

Χτες η φαση ηταν τρωμε εξω αλλα χελθι. Ποικιλια με σαλαταρες, (πολλα) μυδια, γαρίδες ψητές, χταποδι στα Καρβούνα κλπ

 

Δειτε τη σαλατα του που βγαινει σε τρια μεγέθη

 

https://www.dropbox.com/s/i08s8tuktccb5c2/Photo%2028-2-16%2C%204%2000%2008%20%CE%BC%CE%BC.jpg?dl=0

Που ειναι ρε ,εγω στα λεγραινα παω συχνα γιατι βουταμε εκει .Ετσι και παω  και  δεν ειναι καλο αλλαξε χωρα :P

 

Το ΣΚ αφιερώθηκε σε αναρριχητική δραστηριότητα στην πανέμορφη Λίμνη Ευβοίας. Έχει αρκετές πίστες, κάποιες από τις οποίες είναι καταχωρημένες εδώ. Κάτσαμε κανά 7ωρο το Σάββατο και αναβήκαμε σε 4. Την Παπαρούνα, τη Μαργαρίτα, την Τουλίπα και τέλος την Ορχιδέα με τη σειρά που τις ανέφερα. Το πεδίο είναι καλοκαιρινό, πράγμα που σημαίνει ότι ο ήλιος βλέπει βράχια. Πραγματικά λιώσαμε στη ζέστη.

 

Η Παπαρούνα έχει δυσκολία 6a+ με ύψος (17m). Φάνηκε λίγο προκλητική σε ένα σημείο, αλλά βγήκε γενικά ΟΚ. Φαντάζομαι αν κάναμε λίγο ζέσταμα σε καμμιά άλλη ευκολότερη, τότε αυτή θα έβγαινε πολύ ευκολότερα.

 

 

 

Παπαρούνα:

 

Πάνω στην κουβέντα για την πίστα:

 

 

attachicon.gifIMG_6825.JPG

 

 

 

Κατακτώντας την. Πάλι καλά όταν την ξεκινήσαμε δε βαρούσε ο ήλιος.

 

 

attachicon.gifIMG_6837.JPG

 

 

 

 

 

 

Η Τουλίπα έχει δυσκολία 5b+ και είναι κοντούλα (9m). Βγήκε πετώντας. Ακόμη και σαν επικεφαλής δεν είχε καθόλου κούραση.

 

 

 

Τουλίπα:

 

Από πίσω φαίνεται Η Λίμνη και ο Ευβοϊκός.

 

 

 

Χορεύοντας ( :P ) στα βράχια.

 

 

attachicon.gifG0111329.JPG

 

 

 

 

 

 

 

Η Μαργαρίτα λέει στη σελίδα πως έχει δυσκολία 6b. Είναι δίπλα ακριβώς στην Τουλίπα κι έτσι έχει κι αυτή ύψος 9m. Προσωπικά βγήκε ελάχιστα πιο δύσκολα από την Τουλίπα και πολύ πιο άνετα από την Παπαρούνα που είναι 6a+. Δε ξέρω τί παίχτηκε εδώ. Επειδή ήταν κοντούλες και δίπλα δίπλα χρησιμοποιήσαμε μόνο ένα σκοινί για Μαργαρίτα και Τουλίπα.

 

 

 

Μαργαρίτα:

 

 

attachicon.gifG0050756.JPG

 

 

 

 

 

attachicon.gifG0030744.JPG

 

 

 

 

 

 

Τέλος ερχόμαστε στην Ορχιδέα με δυσκολία 6b και ύψος 20m. Εδώ φάγαμε κοντά στο 2ωρο για να τη βγάλουμε. Ήμασταν και full κουρασμένοι από πριν, κάναμε και τη βλακεία να μην κάνουμε διάλλειμα να φάμε ό,τι είχαμε φέρει πάνω και χωθήκαμε κατευθείαν. Το σημείο δεν το χτυπούσε ήλιος, οπότε ο βράχος πάνω, σε κάποια καλά πατήματα είχε και βρύα. Τη βγάλαμε τελικά incrementally με τον κολλητό να μπαίνει σε beast mode σε κάποια φάση και να την τερματίζει. Δεν τη βγάλαμε σωστά η αλήθεια είναι, αλλά ήταν μία μικρή εμπειρία για να δούμε και μία πίστα δυσκολίας που δεν είχαμε δοκιμάσει. Βέβαια δε μπορώ να πω και πολλά γιατί ήμασταν ήδη κουρασμένοι και όση θέληση και να υπήρχε, οι πήχες είχαν άλλη γνώμη. :P

 

 

 

Ορχιδέα:

Αυτή ήταν η πιο ψηλή. Τερματίζει λίγο πιο πάνω από την κορυφή του πάνω βράχου που βλέπετε. Τα χέρια μου είναι η αρχική μου θέση και ίσα ίσα που πατάω κάτω. Οπότε αυτή είναι όλη η πίστα.

 

 

attachicon.gifG0141767.JPG

 

 

 

Στόχος να μπει σίγουρα το τρίτο σετάκι και ό,τι άλλο μπορέσω.

 

 

attachicon.gifG0141776.JPG

 

 

 

Το τρίτο σετάκι μπήκε, τα χέρια όμως ήδη έχουν καεί. Ήταν που δε θα σόκαρα τους τένωντες. :D

 

 

attachicon.gifG0141866.JPG

 

 

 

Εντωμεταξύ το έδαφος κάτω είχε μαλακό χώμα, και ακριβώς κάτω από αυτή τη πίστα δεν είχε καθόλου ίσιωμα για να βάλουμε αντίσταση. Μάλλον δεν έκανα και πολύ σωστή επιλογή στα παπούτσια. Ήταν όλο κατηφορικό:

 

 

attachicon.gifIMG_6870.JPG

 

 

 

 

 

Εντυπώσεις

Γενικότερα από βράχια, οι εμπειρίες που είχαμε ήταν οι φορές που πήγαμε με το σύλλογο σε μέρη που βλέπαμε άτομα να σκαρφαλώνουν. Οπότε είχαμε μία άλφα κατεύθυνση. Πηγαίναμε μετά και μόνοι μας, αλλά ήδη γνωρίζαμε μορφολογίες πάνω κάτω. Τώρα πήγαμε τελείως μόνοι μας σαν παρέα. Μου άρεσε αυτό γιατί έπρεπε να βάλουμε το μυαλό μας εκείνη ακριβώς τη στιγμή να δουλέψει. Στα βράχια δε βλέπεις πιασίματα. Κάτι που μπορεί να φαίνεται το καλύτερο πιάσιμο, μπορεί να αποδειχτεί μούφα. Θέλει ψιλαφιστά και με τεχνική. Πιστεύω ότι αυτή η εμπειρία ήταν ό,τι πρέπει για να μας μείνουν κάποια πράγματα στο πίσω μέρος του μυαλού μας για το συγκεκριμένο πεδίο. Προφανώς και θα ξαναπάμε. Έχει κανονιστεί από τώρα πως το καλοκαίρι θα φύγει εκεί. Είναι και η Λίμνη ένας μικρός παράδεισος.

 

Από άποψη φυσικής κατάστασης, είχα χτυπήσει τη μέση μου τις προηγούμενες μέρες, αλλά με τον ήλιο να χτυπάει από πίσω και το ζέσταμα δεν την ένιωσα και πολύ. Κάναμε κι ένα μπανάκι στη θάλασσα. Ήταν λίγο παγωμένη, αλλά άξιζε. Τα χέρια μου τα ένιωσα χθες να παραπονιούνται (πήχεις), ενώ τώρα μου χτυπάει λίγο ο ώμος. Από αύριο συνεχίζω το πρόγραμμά μου, ενώ από Πέμπτη ξεκινάω επιτέλους και προπονήσεις στην τεχνητή πίστα κλειστού χώρου. Μέσα στη βδομάδα, έχω σχέδια να ξαναξεκινήσω ποδήλατο σε βουνό (βαριέμαι το τρέξιμο).

Αν και η αναρριχηση σε βραχο δεν ειναι το αγαπημενο μου ,ειναι βασικο σκελος για να μαθεις σωστα τεχνικη .Εχετε κανει καποια λαθακια στις φωτος  αλλα γενικα να προσεχετε πολυ  στα πεδια ,φυσικα κανατε πολυ καλα αφου αισθανεστε ετοιμοι και πηγατε μονοι σας .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν άνοιξα το γιαούρτι και το είδα ελαφρώς αλλοιωμένο έπρεπε να το πετάξω. Αλλα έλα που το λυπήθηκα, ολόκληρο κιλό, 4 ευρωπουλα κόστισε, σιγά λέω, αντέχω.

 

Πάρτα μλκ, ξύπνησα μέσα στη νύχτα με τρελό πόνο στην κοιλιά. Έμεινα ξάγρυπνος όλο το βραδυ κι αφού πήγα τα κορίτσια σχολείο ξάπλωσα κανα δυο ώρες να συνέλθω. Παει το πρωινό μάθημα, παει κι η προπόνηση φυσικά. Με το ζόρι έφαγα πριν λίγο μισή μπανάνα και φυσικά έτσι θα παει όλη η μέρα.

 

Το πάθημα μάθημα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...