Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έπρεπε να το δοκιμάσω αχχααχχαχα, είναι η φάση που ξέρεις οτι κάτι είναι λάθος αλλα πρέπει να το δοκιμάσεις για το γαμώτο 

:-D 

 

 

 

Nik αν θες να δοκιμάσεις κάτι αντίστοιχο δοκίμασε κάνα feeder workout (Piana Style). 

 

Δηλαδή κάνε κανονικό πρόγραμμα 1 φορά την εβδομάδα χέρια αλλά κάνε 100 reps bicep curl μέρα παρα μέρα το βράδυ σπίτι σου με ελαφρύ βάρος φυσικά (πχ 12 κιλους αλτήρες)

 

Εγώ το έχω κάνει στο παρελθόν και το ξανάρχισα τώρα που πάω 4 φορές ανα week gym αντί για 6.

 

48 ώρες αποκατάσταση υποχρεωτικά. Είναι νόμος αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Nik αν θες να δοκιμάσεις κάτι αντίστοιχο δοκίμασε κάνα feeder workout (Piana Style). 

 

Δηλαδή κάνε κανονικό πρόγραμμα 1 φορά την εβδομάδα χέρια αλλά κάνε 100 reps bicep curl μέρα παρα μέρα το βράδυ σπίτι σου με ελαφρύ βάρος φυσικά (πχ 12 κιλους αλτήρες)

 

Εγώ το έχω κάνει στο παρελθόν και το ξανάρχισα τώρα που πάω 4 φορές ανα week gym αντί για 6.

 

48 ώρες αποκατάσταση υποχρεωτικά. Είναι νόμος αυτό.

 

Εστω οτι το κανονικο προγραμμα ειναι Τριτη. Πεμπτη, Σαββατο ειναι τα εκατο reps? Γιατι να γινει ετσι και να μη κανεις δευτερη η τριτη μερα κανονικου προγραμματος εφοσον εχουν περασει η 48 και θες να φορτωσεις μια συγκεκριμενη ομαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι το κανονικο προγραμμα ειναι Τριτη. Πεμπτη, Σαββατο ειναι τα εκατο reps? Γιατι να γινει ετσι και να μη κανεις δευτερη η τριτη μερα κανονικου προγραμματος εφοσον εχουν περασει η 48 και θες να φορτωσεις μια συγκεκριμενη ομαδα

 

Αν έχεις χέρια τρίτη μπορείς να κάνεις feeder πέμπτη Σάββατο ναι. 

 

Εγώ δεν το κάνω χέρια μόνο όμως, το κάνω ώμους (μόνο lateral raises) και χέρια. οπότε μπορείς να κάνεις σχεδόν κάθε μέρα feeder αλλά κάτι άλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nik αν θες να δοκιμάσεις κάτι αντίστοιχο δοκίμασε κάνα feeder workout (Piana Style). 

 Δηλαδή κάνε κανονικό πρόγραμμα 1 φορά την εβδομάδα χέρια αλλά κάνε 100 reps bicep curl μέρα παρα μέρα το βράδυ σπίτι σου με ελαφρύ βάρος φυσικά (πχ 12 κιλους αλτήρες)

 

To ειχα δει και εγω το βίντεο που το ελεγε αυτο και μου κινήσει το ενδιαφέρον γιατι και εγω κάποιες φορες εκανα αργα το βράδυ κάμποσες επαναλήψεις και ένιωθα πολύ καλά την αλλη μερα ,οποτε αυτο ειναι να τιπ που μπορεί και να λειτουργεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E πρακτικά είναι δύσκολο να μετρήσουμε αν και πόσο λειτουργεί κάτι τέτοιο, αλλά προτιμώ κάποιον που θέλει να δώσει έμφαση κάπου στο άνω σώμα να κάνει αυτό που είναι 100% safe παρά υπερβολές που μπορεί να έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρισα απο γυμναστηριο...

 

2-3 λεπτα ζεσταμα στον διαδρομο, λιγες διατασεις για αρχη.

 

2 ασκησεις κοιλιακων και μετα στα βαρη.

 

Επελεξα για πρωτη μερα να κανω στηθος δικεφαλο.

 

Στηθος

 

Πιεσεις παγκου 10 (45kg) 10 (55kg) 8 (60 kg) 8 (65 kg)

Επικληνης 10 (40kg) 10 (45kg) 8 (50 kg) 8 (50kg)

Chest Press 10 (25kg) 10 (35kg) 8 (40 kg) 8 (45 kg)

 

Δικεφαλος

 

Στραβομπαρα καθ 10 (15 kg) 10 (20 kg) 8 (25 kg) 8 (26 kg) + το βαρος της στραβομπαρας ~ 7κg ειναι?

Αλτηρες 12 (45kg) 12 (55kg) 10 (60 kg) 10 (65 kg)

Σφυρια καθιστος 12 (7 kg) 12 (7 kg) 10 (9 kg) 10 (9 kg)

 

45"-60" διαλλειμα αναμεσα στα σετ

 

Εντυπωσεις

 

Το 1ο σετ παγκου ηταν λιγο αβολο, ειχα ξεχασει πως ειναι να κανω βαρη, στο 2ο ημουν οκ. :-)

 

Μπορειτε να λετε οτι θελετε αλλα τα 2 χρονια bodyweight σιγουρα βοηθησαν στην μυικη ενδυναμωση.

 

Ανετα βγηκαν οι ασκησεις στηθους, μπορουσα να βγαλω και 8 στα 75 kg (δεν θυμαμαι να χω βγαλει τοσες στο παρελθον) αλλα δεν ηθελα να πιεσω τουλαχιστον την πρωτη εβδομαδα, εχω την εντυπωση οτι ημουν στο 60%-70% σημερα.

 

Μονο στην στραβομπαρα στα 2 τελευταια σετ ζοριστηκα λιγο, και μετα στους αλτηρες πηγα λιγο χαλαρα για να αποφυγω καμια στραβη.

 

Αεροβιο θα κανω αυριο, δεν ηθελα να το ζορισω πολυ σημερα...

 

Περιεργη αισθηση να γυμναζεσαι με κοσμο, το χα ξεχασει. Επιασα και κατι κουβεντες για το insomnia αλλα ηταν για αλλα υποforum...

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείται πως το body-weight κάνει γυμνάζει , απλά έχει κάποια όρια που ναι μεν μπορείς να σπάσεις μέχρι όμως ένα σημείο. Προσωπικά βλέπω το bodyweight workout σαν ένα μέσο διατήρησης μιας καλής φυσικής κατάστασης και λειτουργικότητας 
ωραίος , καλή αρχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγα μηπως πηγαινα το μεσημερι να φαω στους γονεις αλλα με ρεβυθια δεν νομιζω ΜΑ ΡΕΒΥΘΙΑ?

Ουτε τι γευση εχουν δεν θυμαμαι .

Οποτε το να φαω εξω ειναι μονοδρομος  τουλαχιστον δεν κανω ακομα αυστηρη διατροφη κατι ειναι και αυτο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε νομίζω έχεις βάλει κιλά ή κάνω λάθος??

Αν ναι τότε αυτός είναι ο λόγος που δυνάμωσες το λίπος είναι και δύναμη αν είσαι 10 κιλά πάνω λογικό το να είσαι πιο δυνατός!

Ξεκίνησες σήμερα μετά από πάρα πολύ καιρό?? Μην χωρίζεις της μυϊκες ομάδες, για μια βδομάδα πήγαινε καθημερινά και παίζε συνέχεια όλο το σώμα, χέρια, πλάτη στήθος ώμους πόδια τα πάντα όλα από λίγες ασκήσεις αλλά όλο το κορμί.. Μετά από μια βδομάδα με δέκα μέρες μπες κανονικά σε πρόγραμμα..

~~~~~~

Φώτη κάνεις έγκλημα , παρ τα και φέρε τα από δω ρε φίλε σε εμάς που ξέρουμε να εκτιμάμε το καλό φαΐ :-)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ρεβυθια αμα βρασουν καλα ειναι και γαμω τα φαγητα...

 

Ναι απο 73 στα 79!Απο οτι βλεπω το σωμα μου και απο την εξελιξη στις ασκησεις δεν ειναι σαπιοκιλα, νιωθω εμφανη διαφορα σε σημεια που δεν υπηρχε μυικοτητα...

Προφανως και δεν ειναι ολα αυτα μυικα κιλα...1-2 ισως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγα μηπως πηγαινα το μεσημερι να φαω στους γονεις αλλα με ρεβυθια δεν νομιζω ΜΑ ΡΕΒΥΘΙΑ?

Ουτε τι γευση εχουν δεν θυμαμαι .

Οποτε το να φαω εξω ειναι μονοδρομος  τουλαχιστον δεν κανω ακομα αυστηρη διατροφη κατι ειναι και αυτο.

 

Ποσο μου αρεσουν τα οσπρια ,αλλα δεν μπορω να τα φαω.Εχω δυσανεξια στα ρημαδια .Γιγαντες ειναι ο κρυπτονιτης μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να λετε οτι θελετε αλλα τα 2 χρονια bodyweight σιγουρα βοηθησαν στην μυικη ενδυναμωση.

 

 

Τα πράγματα είναι απλά. Μυική ενδυνάμωση πετυχαίνεις μέσω του progressive overload. 

 

Έχοντας δοκιμάσεις όλους σχεδόν τους τρόπους εκγύμνασης με αντίσταση (homemade gym, kettlebell, bodyweight, λάστιχα) αυτός που προσφέρει τα μέγιστα οφέλη στο συντομότερο χρόνο είναι τα κλασσικά βάρη στο γυμναστήριο. 

 

Είδες κι εσύ πόσο εύκολο, απλό και ξεκάθαρο ήταν να μετρήσεις την πρόοδο/δύναμη σου καταγράφοντας πόσες επαναλήψεις μπορούσες να κάνεις για κάθε μυικη ομάδα στα χ κιλά. Αυτό είναι το συντριπτικό πλεονέκτημα έναντι των άλλων μεθόδων.

 

Υ.Γ. Με βάση τη δική μου εμπειρία που όπως κι εσύ έκανα βάρη με άλλους τρόπους κι όχι στο γυμναστήριο εδώ και 2,5 χρόνια, μπορώ να πω με σχετική βεβαιότητα ότι αν αυτά τα 2 χρόνια που κάνεις bodyweight έκανες βάρη θα είχες τουλάχιστον +5 μυικά κιλά. 

 

Τα bodyweight δεν είναι άχρηστα. Κάθε άλλο. Αλλά ενδείκνυται κυρίως για συντήρηση, ευλυγισία (πόσο σημαντικό και πόσο υποτιμημένο) και αργή μυική αύξηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα bodyweight δεν είναι άχρηστα. Κάθε άλλο. Αλλά ενδείκνυται κυρίως για συντήρηση, ευλυγισία (πόσο σημαντικό και πόσο υποτιμημένο) και αργή μυική αύξηση.

 

 

Συμφωνώ αλλά θα μείνω σε αυτό. Συντήρηση, ευλιγυσία καλύτερος συνδιασμός αερόβιας - αναερόβιας γιατί θέλει και αντοχή.

Αν κάποιος θέλει απλά να είναι τεράστιος, τα βάρη είναι καλύτερη επιλογή.

Overall θεωρώ καλύτερο το bodyweight training και σίγουρα μπορεις να πετύχεις καλύτερο conditioning σε βάθος χρόνου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...