Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τωρα νικο μην μασας δεν ειμαι εδω για να ερθουμε σε κοντρα, αλλα καλο ειναι να υπαρχουν αποψεις για να υπαρχεο συζητηση, μπορει να θεωρησω οτι κανω εγω λαθος.

 

Στα δικα μου. Εγω σαν προγραμμα κανω τα εξης.

 

Χειμωνα περιοδο Σεπτέμβριο με γεναρη κανω δυναμη, σοκαρω το σωμα μου τεσσερης μερες οπου η πρωτη βασικη ασκηση ειναι 3*5(σκουωτ κλπ), μετα κανω ανω κατω κορμο ολως τωρα το παω οσο εχω μεγιστο χρονο, μετα το μαιο ιουνιο το αλλαζω σε στηθος χερια, ποδια, ωμοι, πλατη χερια

γιαυτό το εξήγησα αναλυτικά , για να δει και ο 4saken τον τρόπο σκέψης μου 

δεν πιστεύω πως υπάρχει μοναδικός τρόπος για κάτι , υπάρχει ο τρόπος που ταιριάζει στον καθένα μας την δεδομένη περίοδο. Εγώ για παράδειγμα τους τελευταίους 5 μήνες έκανα split (τα δικέφαλα/τρικέφαλα απο 1 φορά την εβδομάδα Δευτέρα/τρίτη αλλα τους τελευταίους 2 μήνες το πήγα έτσι να δω αν θα πάρουν περισσότερο τα χέρια, σαν προσωπικό πείραμα κ μόνο). Και μάλιστα ακριβώς επειδή δεν έχω θέμα με τα χέρια μου και όλοι μου λένε είναι απο τα καλά σημεία σου. Ωραία λέω , ας τους δώσω το maximum να δούμε (είχα διαβάσει διάφορα, είχα ακούσει διάφορα απο παλιούς του gym με σοβαρά σώματα , λέω μαλακία είναι, αντίθετο με ότι ξέρω , αλλα why not?) οπότε έπαιζα 

 

Δευτέρα στήθος/δικέφαλα

Τρίτη πλάτη/τρικέφαλα

Τετάρτη ώμοι/δικέφαλα

Πέμπτη πόδια/τρικέφαλα

Παρασκευή στήθος/δικέφαλα

Κυριακή σπίτι μου 3 ασκήσεις τρικέφαλων  

 

Το αποτέλεσμα? καμία διαφορά στα χέρια , όσο έπαιρνε το υπόλοιπο σώμα έτσι έπαιρναν και τα χέρια. Προπόνηση πάντα στο max 

γιαυτό λέω οτι η δική μου γνώμη είναι πως το περισσότερο δεν σημαίνει κ καλύτερο απαραίτητα 

για να καταλάβεις παρατήρησα λίγη παραπάνω ανάπτυξη στα δυο σημεία που γύμναζα μια φορά την εβδομάδα και τους έδινα αρκετό χρόνο για recovery/rebuild.(πλάτη + πόδια) 

το σώμα καμια φορά πουλάει ειρωνεία στεγνά , έκατσα κ το σκέφτηκα και είναι απολύτως λογικό , δεν γίνεται να ξεπεράσεις τα εμπόδια του natural επειδή απλά θες, το σώμα μας έχει άλλη γνώμη.  Χρειάζεται υπομονή , κάτι που πλέον έχω γιατι υπάρχει η ηρεμία της γνώσης , μπορεί να μην είμαι έμπειρος για προετοιμασία για αγώνες (δεν με αφορά , λέμε) αλλα για τα βασικά ξέρω τώρα τι κάνω οπότε έχω coolάρει κ μπορώ να δοκιμάζω ότι παπαρίτσα μου έρθει :P (αυτό που έλεγα στον Κώστα , μάθε τα βασικά κ μετά πειραματίσου άνετος)  

 

Σημαντικό πάντως να ακούγονται απόψεις , κανείς δεν είναι παντογνώστης , όσο ζούμε μαθαίνουμε και θα μαθαίνουμε  ;)

Για να δουμε πως θα βγει η προπονηση σημερα με 4 ωρες υπνου.

με 3 ώρες ύπνο έχω κάνει ρεκόρ πάγκο χαχα

βέβαια είχα χτυπήσει espresso και μετά την προπόνηση ήμουν σαν zombie :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δευτέρα στήθος/δικέφαλα

Τρίτη πλάτη/τρικέφαλα

Τετάρτη ώμοι/δικέφαλα

Πέμπτη πόδια/τρικέφαλα

Παρασκευή στήθος/δικέφαλα

Κυριακή σπίτι μου 3 ασκήσεις τρικέφαλων  

 

Αυτό Νικο ειναι πρόγραμμα για να μικρύνουν τα χερια οχι για να μεγαλώσουν, η ανάπτυξη ενός μυ ουσιαστικά  γίνεται όταν αυτός ξεκουράζεται , όταν αναρρώνει !

υποχρεωτικά 48ωρο αποκαταστάσεις για να ξαναμπούμε και αυτο δεν ειναιι κατι που μπορεί σε κάποιον να πιάνει και σε κάποιον αλλον οχι , ειναι κανόνας !

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα έκανα πάντα στο τέλος των ασκήσεων. Έχω καταλάβει (για εμένα προσωπικά) πως στην αρχή είναι υποχρεωτικές για αποφυγή τραυματισμών, ενώ κατά τη διάρκεια την ασκήσεων αν κάνω αξιοποιώ έτσι με τον καλύτερο τρόπο τα διαλλείματα (καλύτερη ροή αίματος). Στο τέλος έκανα γιατί πίστευα πως αν δεν έκανα θα ήμουν πιασμένος την επόμενη μέρα. Αυτό τελικά δεν ίσχυε. Άρα σα λόγος δεν επαρκεί.

 

Είχα δει ένα βίντεο, δε θυμάμαι πότε, όπου ο τύπος έλεγε πως καλό είναι να γίνονται οι διαστάσεις για τη βελτίωση της στάσης του σώματος. Δηλαδή, όταν γυμνάζουμε στήθος, ο ώμος τείνει να έρθει μπροστά. Καλό είναι να γίνουν διατάσεις στο τέλος ή κατά τη διάρκεια για να γίνει επαναφορά. (θα το ψάξω να το βρω)

 

Για παράδειγμα, όταν είχα ξεκινήσει αναρρίχηση είχα ακούσει πως δεν είναι και τόσο καλή για τη στάση του σώματος. Οι ώμοι πέφτουν μπροστά. Οπότε το έψαξα λίγο και πρότειναν κάποιοι κάποιες απλές ασκήσεις yoga πχ the mountain, ώστε να το πολεμίσει κανείς αυτό το φαινόμενο, όπως και στοχευμένες διατάσεις.

 

Τώρα που ολοκλήρωσα το context της ερώτησης, εσείς γιατί κάνετε; Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνετε διατάσεις στο τέλος/κατά τη διάρκεια της προπόνησης. Και γιατί;

Κατα την διάρκεια ποτέ και δεν πρέπει, στο τέλος πάντα.

Απορία πλάτης.

Π.χ row κλειστή λαβή 80kg άνετα 3χ10. Μονόζυγο pull ups πολύ ζόρι ούτε 5 reps. Που ακριβώς πάσχει η πλάτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα έκανα πάντα στο τέλος των ασκήσεων. Έχω καταλάβει (για εμένα προσωπικά) πως στην αρχή είναι υποχρεωτικές για αποφυγή τραυματισμών, ενώ κατά τη διάρκεια την ασκήσεων αν κάνω αξιοποιώ έτσι με τον καλύτερο τρόπο τα διαλλείματα (καλύτερη ροή αίματος). Στο τέλος έκανα γιατί πίστευα πως αν δεν έκανα θα ήμουν πιασμένος την επόμενη μέρα. Αυτό τελικά δεν ίσχυε. Άρα σα λόγος δεν επαρκεί.

 

Είχα δει ένα βίντεο, δε θυμάμαι πότε, όπου ο τύπος έλεγε πως καλό είναι να γίνονται οι διαστάσεις για τη βελτίωση της στάσης του σώματος. Δηλαδή, όταν γυμνάζουμε στήθος, ο ώμος τείνει να έρθει μπροστά. Καλό είναι να γίνουν διατάσεις στο τέλος ή κατά τη διάρκεια για να γίνει επαναφορά. (θα το ψάξω να το βρω)

 

Για παράδειγμα, όταν είχα ξεκινήσει αναρρίχηση είχα ακούσει πως δεν είναι και τόσο καλή για τη στάση του σώματος. Οι ώμοι πέφτουν μπροστά. Οπότε το έψαξα λίγο και πρότειναν κάποιοι κάποιες απλές ασκήσεις yoga πχ the mountain, ώστε να το πολεμίσει κανείς αυτό το φαινόμενο, όπως και στοχευμένες διατάσεις.

 

Τώρα που ολοκλήρωσα το context της ερώτησης, εσείς γιατί κάνετε; Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι;

θελω να μάθω και εγώ καθώς δεν μου έχει πει/δείξει τίποτα ο γυμναστής, τι διατάσεις κάνουμε και πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη προπονηση.Οχι τιποτα τρομερο, το πηγα στα νορμαλ μου κιλα, μονο t-bar rows ανεβασα στα 75 κιλα το τελευταιο σετ because why the fuck not! :P

Βγηκαν ενα καλο 6αρι.

 

On the other hand, εκανα και 7 σετ γαμπες και κοιλιακους στο τελος.Overachiever!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δε πρεπει κατα τη διαρκεια;

Καθαρά δικιά μου εμπειρία. Εάν κάνω κατα την διάρκεια και ζοριστώ μετά παθαίνω κάτι σαν θλάση. Ξαφνικός πόνος στον μυ που στρέσαρα.

Σε άλλους μπορεί να δουλεύει διαφορετικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διατασεις και γω στο τελος κανω.Στην αρχη αν κανω επειδη ειναι κρυος ο μυς ποναει και νιωθω το κακο τραβηγμα εκεινο που πας για τραυματισμο.

Κατα τη διαρκεια επισης δεν το νιωθω σωστο.

Για μενα το καλυτερο ειναι καλο ζεσταμα>ασκηση>διατασεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό Νικο ειναι πρόγραμμα για να μικρύνουν τα χερια οχι για να μεγαλώσουν, η ανάπτυξη ενός μυ ουσιαστικά  γίνεται όταν αυτός ξεκουράζεται , όταν αναρρώνει !

υποχρεωτικά 48ωρο αποκαταστάσεις για να ξαναμπούμε και αυτο δεν ειναιι κατι που μπορεί σε κάποιον να πιάνει και σε κάποιον αλλον οχι , ειναι κανόνας !

έπρεπε να το δοκιμάσω αχχααχχαχα, είναι η φάση που ξέρεις οτι κάτι είναι λάθος αλλα πρέπει να το δοκιμάσεις για το γαμώτο 

:-D 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διατασεις κανω στο τελος, καποιες φορες ενδιαμεσα αν νιωσω ενοχληση.

 

Στις αρχες ειδικα που πηγαινα καρφί για κραμπα σε καποιες ασκησεις, παντα σταματούσαμε με τη γυμναστρια και μου εκανε διατασεις κ επανερχομουν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...