Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αν θες να βάλεις μυς saken, κράτα χαμηλή την ένταση του αερόβιου κι αντί για 16 κάνε 66 λεπτά, μια φορά τη βδομάδα, τη μέρα που δε θα έχεις βάρη.

 

Επίσης, θα γυμνάζεις 2 φορές τη βδομάδα τους δικέφαλους, που είναι η μικρότερη μυική ομάδα και ταυτόχρονα συμμετέχουν έμμεσα σε τόσες άλλες ασκήσεις, και μία τα πόδια; Καλύτερα να κάνεις το εξής:

 

1η Ποδια

2η Πλατη Ραχιαιοι Τρικεφαλοι

3η Ωμοι

4η Στηθος Δι

5η Ποδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν όντως κάνεις 5 μέρες τελικά 

στήθος
πλάτη
ώμοι
χέρια 
πόδια 

ρίχνεις κάθε δεύτερη μέρα αερόβια κ κοιλιακούς κ είσαι κομπλε . Απλά μην κάνεις αερόβια με τα πόδια , ή βάλτο να μην πέφτει μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω!

 

Vapir αν παω για 5 την εβδομαδα να μην "διπλωνει" οπως προτεινει ο yannis?

Και σε αυτη την περιπτωση να κανω 1-2 ασκησεις παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να γυμνασει μια φορα μονονκαθε μυικη ομαδα;

 

Εγω θα προτεινα ανω κατω κορμο, ή pull push leg οπου εδω θα οηγαινε εναλλαξ γιατι πέντε μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω!

 

Vapir αν παω για 5 την εβδομαδα να μην "διπλωνει" οπως προτεινει ο yannis?

Και σε αυτη την περιπτωση να κανω 1-2 ασκησεις παραπανω?

θα έλεγα όχι δεν βλέπω το νόημα για 2 φορές την εβδομάδα πόδια όταν τις υπόλοιπες κάνεις μια μυική ομάδα 

 

Γιατι να γυμνασει μια φορα μονονκαθε μυικη ομαδα;

 

Εγω θα προτεινα ανω κατω κορμο, ή pull push leg οπου εδω θα οηγαινε εναλλαξ γιατι πέντε μερες

γιατι είναι απλό κ αποτελεσματικό. Και κάθε μέρα τα πάντα μπορείς να κάνεις , το θέμα είναι το αποτέλεσμα θα έχει όλο αυτό 

όταν είσαι φυσικός δεν προλαβαίνεις να αναρρώσεις σε 2-3 μέρες στις μεγάλες ομάδες , εκτός αν κάνεις σκόντο στην προπόνηση ή είσαι γενετικό ταλέντο  

 

edit: υπάρχουν split που τα κάνουμε κ εγώ μαζί και πέφτουν όλες οι ομάδες 2 φορές την εβδομάδα αλλα για αρχάριο αυτό που προτείνω είναι το καλύτερο για εμένα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αρχάριος ο κερκυραίος. Έκανε παλιά βάρη, το γύρισε σε bodyweight και τώρα επιστρέφει στα βάρη. Κάνει 50 push ups και 14 pull ups οπότε προφανώς έχει αρκετή δύναμη (14 συνεχόμενα Pull ups με άριστη τεχνική δεν είναι απλό πράμα).

 

Για μένα θα ήταν καλύτερα να έκανε 2 φορές την κάθε μυική ομάδα.

 

Σε κάθε περίπτωση, ξεκίνα saken και στην πορεία κάνεις τις αλλαγές που κρίνεις απαραίτητες.

-----------------

 

Σ' αυτό που ρώτησα προηγουμένως για τις μεγάλες διακυμάνσεις θρεπτικών συστατικών (με βάση το ταμπελάκι στη συσκευασία) στην ίδια τροφή σε διαφορετικές μάρκες, έχει κανείς άποψη για το πώς προκύπτει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αρχάριος ο κερκυραίος. Έκανε παλιά βάρη, το γύρισε σε bodyweight και τώρα επιστρέφει στα βάρη. Κάνει 50 push ups και 14 pull ups οπότε προφανώς έχει αρκετή δύναμη (14 συνεχόμενα Pull ups με άριστη τεχνική δεν είναι απλό πράμα).

 

Για μένα θα ήταν καλύτερα να έκανε 2 φορές την κάθε μυική ομάδα.

 

Σε κάθε περίπτωση, ξεκίνα saken και στην πορεία κάνεις τις αλλαγές που κρίνεις απαραίτητες.

-----------------

 

Σ' αυτό που ρώτησα προηγουμένως για τις μεγάλες διακυμάνσεις θρεπτικών συστατικών (με βάση το ταμπελάκι στη συσκευασία) στην ίδια τροφή σε διαφορετικές μάρκες, έχει κανείς άποψη για το πώς προκύπτει;

ναι, ανάλογα την χημική επεξεργασία που έχει δεχτεί....

παρατήρησα όλα τα στραγγιστά γιαούρτια 2% για να δω μάκρος αναλογιών Π και Υ

και στα cottage που είδα ένα 2.2% και ένα με 0.8% λίπος!!!! ---> δεν το ξαναβρήκα ποτέ, είχε και 13gr Π (στα 100gr προιοντος) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μετα απο 5 μερες τουρκια και αρκετα φαλαφελ και ενα kumpir (το οποιο γαμαει) επεστρεψα πισω και επανερχομαι στις προπονησεις μου:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε οι ταμπέλες είναι ο καλύτερος δείκτης, σωστά;

εγώ έτσι κινούμε με τις επεξεργασμένες τροφές και πάντα βλέπω και συστατικά...κάτι δεξτρόζες, πολυφρουκτώζες κτλ περίεργα καλοκαλούδια τα μπανάρω από το list μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αρχάριος ο κερκυραίος. Έκανε παλιά βάρη, το γύρισε σε bodyweight και τώρα επιστρέφει στα βάρη. Κάνει 50 push ups και 14 pull ups οπότε προφανώς έχει αρκετή δύναμη (14 συνεχόμενα Pull ups με άριστη τεχνική δεν είναι απλό πράμα).

 

Για μένα θα ήταν καλύτερα να έκανε 2 φορές την κάθε μυική ομάδα.

 

καλά το αρχάριος το είπα για την απλότητα , αυτό που πρότεινα δεν είναι για αρχάριους αν προπόνησε όπως πρέπει , δηλαδή να είσαι πιασμένος 2 μέρες μετά . Δεν λέω οτι είναι καλύτερο ή χειρότερο απο αυτό που λες εσύ ή κάποιος άλλος , απλά προσωπικά είχα καλύτερη μυική ανάπτυξη με αυτό που προτείνω. Δυο φορές την εβδομάδα την κάθε ομάδα την κάνω στην γράμμωση για να χτυπάω περισσότερες φορές το μυ με λιγότερες ασκήσεις κ δουλεύει καλύτερα για γράμμωση , με κρατάει γεμάτο. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έλεγα όχι δεν βλέπω το νόημα για 2 φορές την εβδομάδα πόδια όταν τις υπόλοιπες κάνεις μια μυική ομάδα

 

γιατι είναι απλό κ αποτελεσματικό. Και κάθε μέρα τα πάντα μπορείς να κάνεις , το θέμα είναι το αποτέλεσμα θα έχει όλο αυτό

όταν είσαι φυσικός δεν προλαβαίνεις να αναρρώσεις σε 2-3 μέρες στις μεγάλες ομάδες , εκτός αν κάνεις σκόντο στην προπόνηση ή είσαι γενετικό ταλέντο

 

edit: υπάρχουν split που τα κάνουμε κ εγώ μαζί και πέφτουν όλες οι ομάδες 2 φορές την εβδομάδα αλλα για αρχάριο αυτό που προτείνω είναι το καλύτερο για εμένα.

 

Εισαι σιγουρος γι αυτο;

 

Εγω νομιζω οτι ειναι καλυτερα να γυμαζεις δυο τρεις μυικες ομαδες μαζι. Την μερα.

 

Μειωνεται το πιασιμο, μετα απο μια μερα ξανα γυμναζετςι η ιδια ομαδα με αλλη ασκηση, ενω στο μια μερα μια μυικη ομαδα παιρναει εβδομαδα που θα την ξαναγυμνασεις.

 

Το καλυτερο για μενα ειναι αν θελει σπλιτ,στηθος ωμοι, πλατη χερια, ποδια κοιλιακοι τραπς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα κατι τοσο "απλο" μπορει να διχασει κοσμο! :-)

Περισσοτερο με μπερδεψατε...

Τουλαχιστον για αρχη στις επαναληψεις κατι του τυπου 12,10,10,8 ειναι καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

είμαι όσο σίγουρος είμαι για το αποτέλεσμα που έχω εγώ , για εμένα προσωπικά 

Σε εσένα ή σε κάποιον άλλο ίσως δουλεύει κάτι τελείως διαφορετικό. Σημασία έχει το αποτέλεσμα όταν μιλάμε για μυική ανάπτυξη, αν είσαι φέτος ποιο μυώδης απο πέρσι γιατι το "καλύτερα" είναι σχετικό με το πως προπονείσαι κ τι αποτέλεσμα έχει πάντα , αν πούμε ο καθένας τι του αρέσει προσωπικά μου αρέσει να γυμνάζω χέρια κάθε μέρα , αλλα δεν το κάνω  B) (classic ε ? καλά κ ώμους γουστάρω αλλα με τα χέρια το γάμησα τελευταία κ θα κόψω λίγο γιατι απ ότι είπαν κ οι άλλοι είναι too much) 

 

σχετικά με το πιάσιμο ,έχει διαφορά το πιάσιμο όταν ξεκινάς μετά απο off ή όταν ξεκινάς γενικά με το πιάσιμο της δυνατής προπόνησης , αν μειωθεί πολύ δεν το θεωρώ φυσιολογικό , όχι τουλάχιστον για το καλύτερο αποτέλεσμα.

σαν τα προγράμματα που προωθούν αρκετοί γνωστοί του χώρου αλλα παραλείπουν να πουν για την φαρμακευτική υποστήριξη που ακολουθούν. Έχω δοκιμάσει extreme πράγματα, full προπονήσεις 2 ομάδες τη μέρα κλπ χ6 μέρες την εβδομάδα, έχω δοκιμάσει 2πλές προπονήσεις με αερόβια και το αντίστοιχο φαγητό (έτσι έτρωγα 5+ χιλιάδες θερμίδες). Στον μήνα ρέταρα , δεν γίνεται να ακολουθήσεις πραγματικά δυνατές προπονήσεις σε τέτοιους ρυθμούς όποιος φυσικός κ αν είσαι. Θα κόψεις απο κάπου 

 

Και θα σου δώσω κ ένα παράδειγμα , αν μπορούσες εσύ και εγώ να βγάλουμε κάθε 2-3 μέρες ΔΥΝΑΤΗ προπόνηση στήθους πχ και να έχουμε έξτρα κέρδος , κάθε πότε θα μπορούσε κάποιος που κάνει χρήση αναβολικών για το αντίστοιχο έξτρα κέρδος? επειδή εκτός των άλλων έχουν πολύ γρηγορότερη ανάρρωση,  κάθε μέρα? όλες τις ομάδες κάθε μέρα απο 2-3 ασκήσεις ? και γιατί δεν το κάνουν ? 

 

δεν σου λέω οτι κάνεις λάθος , προσωπική μου άποψη είναι κ κουβέντα κάνουμε 

 

τέλος νομίζω πως παίζει ρόλο πως συνηθίσαμε, τι έκανες πρώτο , πως έμαθες

προσωπικά ξεκίνησα τα βάρη με μια ομάδα τη μέρα χ 5 την εβδομάδα και έτσι άλλαξα το σώμα μου , ίσως κ γιαυτό το θεωρώ προτιμότερο.  

 

Όπως κατάλαβες 4saken ο καθένας έχει την δική του άποψη. Προσωπική μου άποψη είναι να δοκιμάσεις και να δεις τι ταιριάζει σε εσένα  B) 

 

καλή αρχή 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...