Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα κάνεις ίδιες επαναλήψεις αλλά με περισσότερο βάρος.

Σε αυτές που έκανες μπορείς να βάλεις βάρος εφόσον έχεις πρόσβαση σε γυμναστηριακό εξοπλισμό. Επίσης leg curls; Δεν επιβαρύνουν μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

ΟΧΙ δε θα κανεις σκουωτ ξεκολλά πια μ αυτο. Το πάθημα δε σου εγινε μαθημα ; Τι πρεπει να γινει τελικα να μεινεις ενα μηνα στο κρεββατι για να καταλαβεις;; Στα λενε στα ξαναλένε κ ακομα τα ιδια εσυ .

 

Συγγνωμη που μιλαω σκληρα αλλα ειναι μπας και καταλαβεις... Δε σπυ χρειαζεται το σκουωτ , αυτη τη στιγμη μονο κακο θα κανει. Ασε τις αρσεις προς το παρον , κι οταν γινει εντελώς καλα η μεση το συζηταμε για ΛΙΓΑ κιλα

Έτσι πως μ το ειπε ο γιατρός δεν το θεώρησα ότι είναι κάτι τόσο σοβαρό μου είπε για έναν μήνα να κάνω πολύ χαλαρά...και εγώ κατάλαβα μετά να ξεκινήσω σιγά σιγά να μπενω,αλλά όπως είπα δεν το έψαξα να δω τι ακριβώς παίζει

Για αυτό και ρώτησα άμα μπορώ να μπω άμα είδες ;) δεν είπα ότι θα κάνω σκουατ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν περασει 12 μερες απο τοτε με την μεση μ

την αλλη εβδομαδα θα ειμαι σε θεση να ξεκινησω να κανω squat και ασκησεις για την πλατη?

να πω βεβαια οτι νιωθω ακομα ενα τσιμπηματακι

η θλαση ειναι κατι που μερα απο χ καιρο θα εχει περασει τελειως?(δεν προλαβα να το ψαξω)

 

Σου εχουν πει 15 ατομα οχι σκουατ, εσυ σκουατ εκει. Δεν σε ξερω και δεν εχω λογο να ειμαι κακος απεναντι σου αλλα με τα μυαλα που κουβαλας θα την πηδηξεις την μεση σου και μετα θα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο.

 

----

 

6ωρο snowboarding σημερα (με 1 ωρα διαλειμμα για ελαφρυ φαι, ανασυνταξη) και το προγραμμα εχει παλι 6ωρα αυριο και μεθαυριο. Εχει να πεσει πονος....

 

Κατα τα αλλα, συνεχιζω δυνατα με ενα μεγαλο ευρος ασκησεων και αθληματων προκειμενου να ξαναβρεθω σε φορμα. Αρχες γεναρη εφτασα το χαμηλοτερο μου σημειο (92 κιλα για ανθρωπο 1.75), σημερα ειμαι 86 με μακροπροθεσμο στοχο τα 75 και το να μπορει το σωμα μου να αντεξει 3 ωρες συνεχους ασκησης. Καλη λευτερια.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα squat,sumo squat,προβολές,πρεσα romain deadlift και δύο ασκησεις για γάμπες

Σε όλες 3 σετ 8-10 ρεπς εκτός από squat που έκανα 5Χ5

Έκανα την ερωτηση γτ άμα κάνω τα ίδια σετ και τις ιδέες επανάληψεις θα φενονται εύκολα γιατί η προπόνηση του έκανα πριν είχε πολύ παραπάνω ογκο

Αυτό το πρόγραμμα στο είχε βγάλει γυμναστής που έχει δει το σώμα σου να δουλεύει ,η μόνος σου; Πόσο καιρό κάνεις βάρη και πόσο καιρό γυμνάζεσαι γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πρόγραμμα στο είχε βγάλει γυμναστής που έχει δει το σώμα σου να δουλεύει ,η μόνος σου; Πόσο καιρό κάνεις βάρη και πόσο καιρό γυμνάζεσαι γενικά;

Έκανα τρις μήνες το καλοκαίρι,από Σεπτέμβριο σταματήσα και πάω από Νοέμβριο μέχρι και σήμερα...δουλεύει απίστευτα,μου είχε δώσει ο γυμναστής μ ένα και κράτησα μόνο τις δύο πρώτες ασκησεις

 

Ρε παιδια όχι deadlift μου είπατε δεν ήξερα ότι πρέπει να σταματήσω και τα squat

Για αυτό ρώτησα να το διευκρινίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα, κανε 3*8 με ντροπ σετ και θα με θυμηθεις.

 

Λιλη, οταν βγαζεις 12 επαναληψεις τοτε θα αυξανεις κιλα. Φυσικα δεν ειναι απολυτο αυτο αλλα ενας καλος μπουσουλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα leg curls αν γινονται σωστα gon δεν επιβαρυνεται η μεση αφου το σωμα ειναι κλειδωμενο και κουνιουνται μονο τα ποδια.

Α, κι οπως σωστα λεει ο Mike προσοχη στην πρεσα, μερικες φερνουν ψηλα το κορμι κι επιβαρυνεται η μεση στα πολλα κιλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα, δεν είπα ότι επιβαρύνουν τη μέση. Είναι πολύ καλές ασκήσεις απομόνωσεις. Απλά πρέπει να κάθεσαι καλά στο κάθισμα. Όπως είπες κλειδωμένο. Αν υπάρχει υποψία ανασήκωσης από το κάθισμα κατά τη διάρκεια της άσκησης τότε βάζεις και πίεση στους ραχιαίους.

 

 

http://www.epictv.com/video/climbing/loic-timmermans-brutal-garage-training-future-climbing-champion-hometown-crusher-ep-4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Κώστα δεν σε ξέρω, αλλά και εγώ θα σου πω με σιγουριά το εξής, βγάλε από το μυαλό σου τα squat / τις άρσεις / τα barbell rows και οτιδήποτε επιβαρύνει την μέση και κοίτα πρώτα να γίνεις εσύ καλά, έχεις ακόμα όλη τη ζωή μπροστά σου να ασχοληθείς με τα βάρη, είναι προτιμότερο θαρρώ να προσέξεις τώρα παρά να σακατευτείς με τραυματισμένη μέση και να κουβαλάς τραυματισμό σε όλη σου τη ζωή. Θα στερηθείς ασκήσεις αλλά θα δεις μετά από καιρό πως θα αξίζει τον κόπο, δεν παίζουμε με τέτοια θέματα και ειδικά με την μέση. Στο είπαν τα παιδιά πιο πάνω που ξέρουν περισσότερα, ωστόσο ήθελα να το πω και εγώ :P.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης στη φαση που ειναι τωρα οι αρσεις δε θα του προσφερουν τιποτα παραπανω απο τις αλλες ασκησεις που μπορει να κανει σε μηχανηματα και ελεύθερα βαρη.

Το σωμα του αρχάριους αλλωστε ανταποκρινεται γρηγορα και οι αλλαγες ειναι ευκολα ορατές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deadlift γιατί :

 

The most enjoyable things in life require triple extension from the hips, knees, and ankles. In the most pure form, we could say deadlifts are Darwinian, rewarding those who have exceeded in developing strong hip extension capacity.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...