Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα έκανα για πρώτη φορά one leg squats. Για να συνηθίσω δεν έκανα full rom καθώς δεν έχω ισορροπία και ελαστικότητα στα hamstrings. Απλά καθόμουν σε ένα χαμηλό σκαμπό, με ύψος λίγο πιο χαμηλό από το γόνατο. Ένιωσα να πιάνουν full και τα hamstrings μέχρι τους γλουτούς, πρώτη φορά τόσο πολύ σε squat άσκηση. Οι τετρακέφαλοι ήδη αρχίζουν και μου παραπονιούνται. Φαντάζομαι όταν αποκτήσω και ισορροπία και ελαστικότητα και μπορώ να την κάνω full rom, θα είναι από τις καλύτερες ασκήσεις για όλο το πόδι (οι σταθεροποιητές δουλεύουν συνέχεια).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Σήμερα έκανα για πρώτη φορά one leg squats. Για να συνηθίσω δεν έκανα full rom καθώς δεν έχω ισορροπία και ελαστικότητα στα hamstrings. Απλά καθόμουν σε ένα χαμηλό σκαμπό, με ύψος λίγο πιο χαμηλό από το γόνατο. Ένιωσα να πιάνουν full και τα hamstrings μέχρι τους γλουτούς, πρώτη φορά τόσο πολύ σε squat άσκηση. Οι τετρακέφαλοι ήδη αρχίζουν και μου παραπονιούνται. Φαντάζομαι όταν αποκτήσω και ισορροπία και ελαστικότητα και μπορώ να την κάνω full rom, θα είναι από τις καλύτερες ασκήσεις για όλο το πόδι (οι σταθεροποιητές δουλεύουν συνέχεια).

 

Έκανα κι εγώ παλιά όταν γυμναζόμουν σπίτι. Ζήτημα ισορροπίας δεν είχα. Το μόνο πρόβλημα με τις bodyweight ασκήσεις είναι ότι υπάρχουν για να διατηρήσουν την υπάρχουσα μυική μάζα (ειδικά αν δεν είσαι αρχάριος). Αν θες μυική υπερτροφία, χρειάζεται κάθε τόσο να αυξάνεις την αντίσταση.

Με αυτή την άσκηση χτύπησες τους μυς από άλλα σημεία γι αυτό σου έκανε κλικ. Μόλις συνηθίσουν -που δε θα πάρει καιρό- θα μπορείς να κάνεις 20 χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ Γιαννη σοβαρα 20 pistol squat χωρις δυσκολια? αυτα δεν γινονται αντε το πολυ μεχρι δεκα να παει μετα ειναι παρα πολυ δυσκολο και τελος μια χαρα χτιζεις δυναμη και ογκο με bodyweigh ασκησεις αμα δυσκολεψεις τις ασκησεις και δεν μενεις στασιμος με απλα push ups ,pull ups, squat κ.λ.π

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη δική μου εμπειρία, το σώμα προσαρμόζεται κι η αύξηση επαναλήψεων δε συνεπάγεται αύξηση δύναμης (μυική υπερτροφία) αλλά αύξηση αντοχής, ευλυγισίας, νευρικής προσαρμογής, κτλ.

 

Δεν υποτιμώ τις bodyweight ασκήσεις. Ακριβώς το ανάποδο, τις γουστάρω, ίσως περισσότερο από τα βάρη. Αλλά, πάντα μιλάω με βάση την προσωπική εμπειρία, πρέπει να έπονται του γυμναστηρίου. Εκεί χτίζεις μυς κι αφού φτάσεις στο σημείο που θες μπορείς να κάνεις bodyweight ή/και kettlebell ασκήσεις (που επίσης γουστάρω κάργα) για να διατηρήσεις μυικό ιστό αλλά και να αποκτήσεις όπως είπα ευλυγισία και αντοχή.

 

Αν εσύ χτίζεις μυς με αυτά, καλά κάνεις, μαζί σου είμαι. Τη γνώμη μας λέμε εδώ, την υπέρτατη αλήθεια μόνος ο θεός κι η γυναίκα μου την ξέρει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα με κανει να μη ξαναπατησω γυμναστηριο :(

 

 

Πεταει τα 220 κιλα οπως οταν εγω κανω ζεσταμα με τα 10αρια.

 

Ο Χριστός και η Παναγία, τα 319 για πλάκα στο τέλος :o.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη δική μου εμπειρία, το σώμα προσαρμόζεται κι η αύξηση επαναλήψεων δε συνεπάγεται αύξηση δύναμης (μυική υπερτροφία) αλλά αύξηση αντοχής, ευλυγισίας, νευρικής προσαρμογής, κτλ.

 

Δεν υποτιμώ τις bodyweight ασκήσεις. Ακριβώς το ανάποδο, τις γουστάρω, ίσως περισσότερο από τα βάρη. Αλλά, πάντα μιλάω με βάση την προσωπική εμπειρία, πρέπει να έπονται του γυμναστηρίου. Εκεί χτίζεις μυς κι αφού φτάσεις στο σημείο που θες μπορείς να κάνεις bodyweight ή/και kettlebell ασκήσεις (που επίσης γουστάρω κάργα) για να διατηρήσεις μυικό ιστό αλλά και να αποκτήσεις όπως είπα ευλυγισία και αντοχή.

 

Αν εσύ χτίζεις μυς με αυτά, καλά κάνεις, μαζί σου είμαι. Τη γνώμη μας λέμε εδώ, την υπέρτατη αλήθεια μόνος ο θεός κι η γυναίκα μου την ξέρει :)

οταν εκανες bodyweight ασκησεις ποιες εκανες ,μπορεις να γραψεις μερικα παραδειγματα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη εισαι σιγουρος οτι εκαμες αυτο;

https://www.google.gr/search?q=piston+squat&source=univ&prmd=ivn&tbm=isch&tbo=u&fir=3UGeKzS-hVnzjM%253A%252CZC4HRU9eVIB5tM%252C_%253BJnUhHFR_xHCWZM%253A%252CKmBwrPIVIUaInM%252C_%253Bl_BGKwLQKAT6DM%253A%252CNwqrbHTzQ2iq_M%252C_%253BWqeaA4jx9-W-sM%253A%252CXo4OyparTBGL_M%252C_%253BLum-Da9BYWJfxM%253A%252C622yw5YrEg3ciM%252C_%253BwLpcNXznWza6XM%253A%252Co0kKHLQhSUxVOM%252C_%253B9KAHKz6JlSdZJM%253A%252C-j3OvVf5PJNe6M%252C_%253BM6mjm9bGNu1xGM%253A%252Csa27UPB3t_ZMfM%252C_%253BxHPBiMH8jX9IeM%253A%252CrJ4B0IR22bzxhM%252C_%253BsMs4joTo9qr7BM%253A%252CmZKrNQUApwuRrM%252C_&usg=__3Rx1l0vRV227WLtUPIoMjhNqTlc%3D&sa=X&ved=0ahUKEwji6aqf_4XLAhVlSZoKHeCVCaEQ7AkIIA&biw=360&bih=462#imgrc=l_BGKwLQKAT6DM%3A

 

Γκον καντην ετσι για ισορροπία

 

https://www.google.gr/search?q=piston+squat&source=univ&prmd=ivn&tbm=isch&tbo=u&fir=3UGeKzS-hVnzjM%253A%252CZC4HRU9eVIB5tM%252C_%253BJnUhHFR_xHCWZM%253A%252CKmBwrPIVIUaInM%252C_%253Bl_BGKwLQKAT6DM%253A%252CNwqrbHTzQ2iq_M%252C_%253BWqeaA4jx9-W-sM%253A%252CXo4OyparTBGL_M%252C_%253BLum-Da9BYWJfxM%253A%252C622yw5YrEg3ciM%252C_%253BwLpcNXznWza6XM%253A%252Co0kKHLQhSUxVOM%252C_%253B9KAHKz6JlSdZJM%253A%252C-j3OvVf5PJNe6M%252C_%253BM6mjm9bGNu1xGM%253A%252Csa27UPB3t_ZMfM%252C_%253BxHPBiMH8jX9IeM%253A%252CrJ4B0IR22bzxhM%252C_%253BsMs4joTo9qr7BM%253A%252CmZKrNQUApwuRrM%252C_&usg=__3Rx1l0vRV227WLtUPIoMjhNqTlc%3D&sa=X&ved=0ahUKEwji6aqf_4XLAhVlSZoKHeCVCaEQ7AkIIA&biw=360&bih=462#imgrc=Lum-Da9BYWJfxM%3A

 

 

Mike να δεις ξενερα που φωναζεις το γθμναστη να σε βοηθησει στις πιεσεις παγκου 85 κιλα και μολις τελειωνεις να σε κεει εγω αυτα τα κανω 60 επαναληψεις. Πας σπιτι ή δεν πας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mike να δεις ξενερα που φωναζεις το γθμναστη να σε βοηθησει στις πιεσεις παγκου 85 κιλα και μολις τελειωνεις να σε κεει εγω αυτα τα κανω 60 επαναληψεις. Πας σπιτι ή δεν πας

οχι δεν πας γιατι ειναι φιδεμπορας λεει περισσότερα ψέμματα και απο ναυτικό ταξιτζή ! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά εννοείται οτι στα gym πέφτει τρελό μούσι ε... μην πιστεύεται ότι σας λένε και μην νιώθεται άσχημα αν ο άλλος με παραπάνω χρόνια και αναβολικά κάνει κάτι εκτός πραγματικότητας για εσάς , ο καθένας δουλεύει με ότι έχει και σημασία έχει να γινόμαστε καλύτεροι με γνώμονα τον εαυτό μας!



 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εκανες bodyweight ασκησεις ποιες εκανες ,μπορεις να γραψεις μερικα παραδειγματα?

 

Με βάζεις δύσκολα, πάει 1 1/2 χρόνος από τότε. Από το βιβλίο του Marc Lauren τις είχα πάρει. 

 

Ωραίος τύπος.

 

Εσύ πιστεύεις Νίκο ότι μπορεί κάποιος να πετύχει με bodyweight ασκήσεις το progressive overload, που είναι ο βασικός κορμός για το χτίσιμο μυών, με την ίδια ευκολία που το κάνεις με βάρη στο γυμναστήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη μια χαρα μπορείς να χτίσεις μυεις ,απλά οι ασκήσεις που χτίζουν μυεις απαιτούν πολύ χρόνο ώστε να το εκτελέσει ένας αρχάριος , αλλά ναι κατά κανόνα τα βαρύ είναι ο εύκολος δρόμος αλλά και οι bodyweight δεν πάνε πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν πας γιατι ειναι φιδεμπορας λεει περισσότερα ψέμματα και απο ναυτικό ταξιτζή !

Καλα σε αυτο κρατα μικρο καλαθι μαους και νικο. Αν δεν δειτε δεν νομιζω να ειστε σε θεση να μιλατε για καποιον που δεν ξερετε.

 

Δεν ειμαι ουτε για να τον κανω ηρωα τιποτα

Ο ανθρωπος ειναι 120 κιλα φουλ γραμμωμενος. ειναι πολυ αστοχο αυτο που λετε. Εγω ειδα και ξερω.

 

Ογδόντα κιλα ειπα δεν ειπα 150. Αναφερα για εναν ανθρωπο που εχει ποσα χρονια στο γυμναστηριο, οχι για μενα. Αλλωστε ενας ανθρωπος 120 κιλα δεν το θεωρω απιθανο.

 

Οταν ειδικα ακουω απο αλλος ειδικα εδω μεσα κανω τοσα κιλα και μετα το εκοψα γιατι εχω παθει θλαση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλά αυτά τα stats full γραμμωμένος @120kg ξεπερνάνε και τον phil heath (mr olympia) ο οποίος είναι full γραμμωμένος στα 113kg να θυμάμαι καλά . Αν και μου ακούγεται υπερβολή δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω. μπορεί όντως ο άνθρωπος να είναι έτσι όπως περιγράφεις. 
εννοείται οτι θα παίζει τα 80kg για ζέσταμα αλλα όπως είπα , δεν είναι κάτι για το οποίο θα πρέπει να νιώθετε μειονεκτικά  (όπως κ για τους άλλους στα βίντεο), σκέψου πόσα χρόνια παραπάνω προπονούνται και τι αναβολικά έχουν πάρει όλα αυτά τα χρόνια(και σήμερα) για να φτάσουν εκεί.
Οπότε δεν υπάρχει κάτι να ζηλέψεις, ο καθένας με τον τρόπο του ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ πιστεύεις Νίκο ότι μπορεί κάποιος να πετύχει με bodyweight ασκήσεις το progressive overload, που είναι ο βασικός κορμός για το χτίσιμο μυών, με την ίδια ευκολία που το κάνεις με βάρη στο γυμναστήριο;

 

Γιαννης παρακολουθω κανα 2 χρονια το topic, εχω παρατηρησει οτι αλλαζεις σχετικα ευκολα και γρηγορα γνωμες για κατι ενω στην αρχη το υποστηριζεις με θερμη, πχ bodyweight,γυμναστικη στο σπιτι, τρεξιμο στην παραλια...ισως σε λιγο καιρο γιωσεις και τα βαρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...