Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το παρακανει καποιος με τα κιλα, τοτε αρχιζει το swing και τραβαει με ολο τον κορμο.Εκει μπορει να την παθεις.

 

Εγώ δεν κάνω καθόλου swing ούτε εκατοστό. Μόνο χέρια και άνω πλάτη κουνιέται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Βασικά για το μεσαίο μέρος της πλάτης είναι η άσκηση όχι για το άνω. 

 

Πώς μπορεί αυτή η άσκηση αν γίνει σωστά τεχνικά να σε ενοχλήσει στη μέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για το μεσαίο μέρος της πλάτης είναι η άσκηση όχι για το άνω. 

 

Πώς μπορεί αυτή η άσκηση αν γίνει σωστά τεχνικά να σε ενοχλήσει στη μέση;

 

Εγώ μια χαρά νιώθω και τα lats πιάνονται. 

 

Αν τα κιλά είναι αρκετά φυσικά θα την ακούσει η μέση αφού κρατάει τόσα κιλά σε ορθή γωνία. Και το barbel row ίδια στάση σώματος είναι πάνω κάτω.

 

barbell-row.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γεμάτες μέρες ρε φίλε δεν προλαβαίνω καλά καλά ούτε να σας διαβάσω, όχι να γράψω!

~~~~~~

Φώτη ναι από τρεις ασκήσεις δικέφαλα ~ τρικέφαλα και είσαι κομπλέ δεν χρειάζεται περισσότερες και όντως άλλαξε τα κανε τα μαζί την ίδια μέρα σούπερ σετ, ειδικά τις πρώτες φορές που θα το κάνεις τα χέρια σου θα μεταμορφωθούν θα δεις μεγάλη διαφορά στο πρήξιμο!!

~~~~~~~

Γιάννη από τα χειρότερα προγράμματα που θα μπορούσες να κάνεις φίλε, χέρια πόδια μαζί τι είναι αυτά? Άλλαξε το, αφιέρωσε μια μέρα μόνο για τα πόδια σου για κοιλιακούς ραχιαίους και για πολύ καλό αερόβιο!

~~~~~~~

Μπος ψαρακλα καλώς ήρθες

~~~~~~

Αυτά.. Ξέχασα τίποτα? Δεν νομίζω, φιλουρες παίχτες!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη κανε ποδια με τραπς, real delts και μετα την αλλη μερα στηθος πλατη ωμοι χερια

 

Αλλιως δεν παει.

 

Σκεψου οτι ποδια πλατη ειναι αυτα που θα μας κανουν πιο ογκωδεις. Ειδικα αν εχεις προικισμενους ωμους. Τα χερια αφου κανεος δυο μερες ανω σωμα, θα κανεις απο μια ασκηση, δικεφαλο τρικεφαλο, οπως θες μεμονωμένα ή σουπερ σετ ή ντροπ σετ

Εγώ μια χαρά νιώθω και τα lats πιάνονται.

 

Αν τα κιλά είναι αρκετά φυσικά θα την ακούσει η μέση αφού κρατάει τόσα κιλά σε ορθή γωνία. Και το barbel row ίδια στάση σώματος είναι πάνω κάτω.

 

barbell-row.jpg

Αυτη την κανω με αναποδη λαβη τωρα τελευταία. Με πιανει πιο πολυ.

 

Οπου δεν μπορεις να κλεψεις με δικέφαλο, που εστιαζεις εκει που πρεπει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

~~~~~~

Φώτη ναι από τρεις ασκήσεις δικέφαλα ~ τρικέφαλα και είσαι κομπλέ δεν χρειάζεται περισσότερες και όντως άλλαξε τα κανε τα μαζί την ίδια μέρα σούπερ σετ, ειδικά τις πρώτες φορές που θα το κάνεις τα χέρια σου θα μεταμορφωθούν θα δεις μεγάλη διαφορά στο πρήξιμο!!

~~~~~~~

 

Θα το δοκιμασω ,απλα με προβληματιζει λιγο πως θα χωρεσω τα υπολοιπα γιατι παω 4 φορες την εβδομαδα gym    τον μισο χρονο και τον αλλο μισο που μπαινω σε φουλ προετοιμασια παω 5 .

Με τις 5 οκ βγαινει στις 4 εχω το θεμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμασω ,απλα με προβληματιζει λιγο πως θα χωρεσω τα υπολοιπα γιατι παω 4 φορες την εβδομαδα gym    τον μισο χρονο και τον αλλο μισο που μπαινω σε φουλ προετοιμασια παω 5 .

Με τις 5 οκ βγαινει στις 4 εχω το θεμα .

Στηθος-delts

Πλατη-traps

Ποδια

Χερια

 

 

@Alex, πως σε επιασε μεση αμα δεν κουνιοσουν καθολου? Μηπως σε καμια επαναληψη αφησες λιγο τον κορμο να φυγει μπροστα με τα κιλα απο αφειρημαδα ξερω γω? Btw δοκιμασε την με το σιδερο που εχει η τροχαλια για τα lat pulldowns η το αλλο το ισιο με τα grips στα πλαγια (δε ξερω πως λεγεται).Με πιανει σε πολυ μεγαλυτερη επιφανεια απο τα κλειστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο να μην κάνω πόδια-χέρια την ίδια μέρα; Έχει τα εξής πλεονεκτήματα:

 

α) Τα χέρια είναι ξεκούραστα όταν έχω τελειώσει τα πόδια και μπορώ να δώσω μαξ ζόρι (ενώ όταν τα έκανα μαζί με το άνω, έχοντας συμμετάσχει έμμεσα σε τόσες ασκήσεις ήταν κάπως κουρασμένα)

β) Οι δύο μέρες έχουν ισορροπημένο χρόνο 

 

Εξηγήστε μου πλιζ ποιο το μειονέκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στηθος-delts

Πλατη-traps

Ποδια

Χερια

 

 

χαιρω πολυ ,το πλατη traps με προβληματιζει ειναι πολλες οι ασκησεις αλλα δεν γινεται αλλιως  μαλλον ετσι θα παιξω .

 

Για ποιο λόγο να μην κάνω πόδια-χέρια την ίδια μέρα; Έχει τα εξής πλεονεκτήματα:

 

α) Τα χέρια είναι ξεκούραστα όταν έχω τελειώσει τα πόδια και μπορώ να δώσω μαξ ζόρι (ενώ όταν τα έκανα μαζί με το άνω, έχοντας συμμετάσχει έμμεσα σε τόσες ασκήσεις ήταν κάπως κουρασμένα)

β) Οι δύο μέρες έχουν ισορροπημένο χρόνο 

 

Εξηγήστε μου πλιζ ποιο το μειονέκτημα.

Γιαννη ουτε καν ρε .

Ποδια ολος ο λογικος κοσμος μονα του τα παιζει, η μεγαλυτερη μυικη ομαδα ειναι  και αν τις κανεις ολες τις ασκησεις σωστα εχεις και την μεγαλυτερη κουραση και σωματικη καταπονηση .

Δλδ  την μερα που εχεις ποδια- χερια κανεις ποσες ?10 ασκησεις ?

Δεν γινονται αυτα .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο να μην κάνω πόδια-χέρια την ίδια μέρα; Έχει τα εξής πλεονεκτήματα:

 

α) Τα χέρια είναι ξεκούραστα όταν έχω τελειώσει τα πόδια και μπορώ να δώσω μαξ ζόρι (ενώ όταν τα έκανα μαζί με το άνω, έχοντας συμμετάσχει έμμεσα σε τόσες ασκήσεις ήταν κάπως κουρασμένα)

β) Οι δύο μέρες έχουν ισορροπημένο χρόνο 

 

Εξηγήστε μου πλιζ ποιο το μειονέκτημα.

Μαλλον για το blood flow και γιατι τα ποδια ειναι μεγαλη μυϊκη ομαδα και θελουν τη δικια τους μερα.

 

 

 

χαιρω πολυ ,το πλατη traps με προβληματιζει ειναι πολλες οι ασκησεις αλλα δεν γινεται αλλιως  μαλλον ετσι θα παιξω .

Κανε 4 ασκησεις πλατη 2 traps.Η και 5 αμα εχεις 1 λεπτο διαλειμμα και βαλεις κανα σουπερ σετ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κάνω καθόλου swing ούτε εκατοστό. Μόνο χέρια και άνω πλάτη κουνιέται. 

έτσι την κάνω κ εγώ κ μάλιστα έχει τύχει personal να σταματήσει με το μαθητή του και να του πει έτσι θα την κάνεις

και μου έρχεται μια φορά ένας και μου λέει πρέπει να πηγαίνεις μπρος πίσω , δες 

κ αρχίζει να την κάνει σαν την μαϊμού ...πολύ πλάκα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πολυ απλα Γιαννη οταν εχεις τελειωσει τα ποδια - σοβαρά - δεν θα πρεπει να εχεις δυναμη για τιποτε αλλο , ποσο μάλλον για σούπερ σετ δικεφάλων τρικέφαλων!

Αυτο που σου ειπαν ο φωτης και ο μαικ δηλαδη .. 

______

 

φωτη γραψε ποιες θα ειναι οι 4 μερες της βδομαδας που θα πηγαινεις  να σου βγαλω ενα πρόγραμμα για ενα μηνα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πολυ απλα Γιαννη οταν εχεις τελειωσει τα ποδια - σοβαρά - δεν θα πρεπει να εχεις δυναμη για τιποτε αλλο , ποσο μάλλον για σούπερ σετ δικεφάλων τρικέφαλων!

Αυτο που σου ειπαν ο φωτης και ο μαικ δηλαδη .. 

______

 

φωτη γραψε ποιες θα ειναι οι 4 μερες της βδομαδας που θα πηγαινεις  να σου βγαλω ενα πρόγραμμα για ενα μηνα

Δευτερα -Τεταρτη ,σουκου παω παντα .Αλλα ρε συ δεν  κανω  τωρα βαρυ προγραμμα ειμαι  μετα το βουνο και κανω πολυ βαθιες  και τεχνικες καταδυσεις  .

Τελη Μαρτιου  θα  φορτωσω  .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ζοριστηκα στον παγκο κ μετα πηγα κ ζοριστηκα κ στον επικλινη με αλτηρες κ στην τελευταια επαναληψη που εβγαινε κ δεν εβγαινε "εκλασε" το δεξι κ εχασα ισορροπια κ πηγε να μου φυγει ο αλτηρας κ τον κρατησα στον τσακ και τον κατεβασα (αγαρμπα κ με σχετικη φορα) πανω στο στηθος μου. Εκει λεω απο μεσα μου ωχ, θα εχει γινει μαλακια τωρα. Εννοειται οτι δεν αισθανομουν κατι γιατι ημουν ζεστος, εβγαλα την υπολοιπη προπονηση με κιλα προθερμανσης απλα για να τη βγαλω κ μετα εκανα διατασεις κανα μισαωρο μπας κ σωσω καμια κατασταση. Τωρα που εχουν περασει ωρες, του εβαλα κ παγο κλπ εχω μια ενοχληση στο δεξι ωμο, οχι τιποτα φοβερο, αυριο βεβαια παιζει να ειναι μαρμαρο XD αυριο θα παω για ποδια να ξεκουραστει κ ισως κ κατσω αλλη μια μερα μεχρι να δω αν με "παιρνει" να κανω ασκησεις με χερια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά 1000 ευχαριστώ ε , τόσο καιρό προπονούσα λάθος τα χέρια ... τελικά όντως τα υπερπροπονούσα 

θα δοκιμάσω τώρα σιγά σιγά να αλλάξω σε μια μυική/day γιατι κοντεύω να κλατάρω και θα τα βάλω δικέφαλα/τρικέφαλα όπως τα είχα . απο 3 ασκήσεις είπατε είναι cool έτσι ? 
άντε κ στο τσακίρ κέφι θα ρίξω καμια αερόβια day σε off μέρα :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...