Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εχω να πω οτι αν κανεις ολο το σωμα σε μια μερα θα ακολουθησεις το εξης.

 

Μια ασκηση για καθε μυικη ομαδα, ποδια δυο ασκησεις τετρακεφαλο, δικεφαλο μηριαιο.

 

Τωρα μπορεις να μην εχεις καθε μερα τις ιδιες ασκησεις,αλλα διαφορετικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ολα τα αλλα τα καταλαβαινω αλλα row στην τροχαλια γιατι σου εβγαλε πονο στην μεση? Δεν ειναι σχετικα ανωδυνη ασκηση?

 

Τι γνωμη εχετε για τις προπονησεις all in one;

 

Νομιζω φορτωνε 100 κιλα καποτε, μπορει μα κανω και λαθος

 

ακόμα 100 φορτώνω

 

Φίλε εννοώ τροχαλία καθιστός που τραβάς οριζόντια , όχι την τροχαλία που τραβάς από ψηλά προς τα κάτω. Η δεύτερη δεν έχει κίνδυνο όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πεισατε να (ξανα) ασχοληθω με τα βαρη μιας οι bodyweight ασκησεις ουτε στην μυικη ενδυναμωση βοηθανε ουτε στην αυξηση μυικης μαζας.

 

 

Πηγαινα για χρονια γυμναστηριο αλλα ποτε συστηματικα, ουτε ακολουθουσα σωστη διατροφη.

Το τελευταιο το εχω βελτιωσει δραστικα τα τελευταια 2 χρονια και παντα υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης.

 

Τα τελευταια 2 χρονια ασχολουμαι με bodyweight ασκησεις οποτε δεν ειμαι εκτος φορμας, θα χρειαστω λιγο καιρο για να ξαναθυμηθω τα βαρη, δεν βιαζομαι ουτε θα μπω στα βαθια απο νωρις.

 

Θα θελα λιγο την βοηθεια σας αν και θα ψαξω και γω, δεν τα θελω ολα ετοιμα απλα εδω και καιρο δεν εδινα σημασια στα μηνυματα για βαρη και bb. Δεν ειμαι στενομυαλος, τα ξερετε καλυτερα και ειμαι εδω για να ακουσω.

 

36 χρονων, 1,75, 78 κιλα. Απο αποψη φυσικης καταστασης ειμαι στο καλυτερο επιπεδο εδω και χρονια, ενδεικτικα βγαζω 50 push ups και 14 pull ups χωρις διαλειμμα. Τιποτα το ιδιαιτερο αλλα τουλαχιστον παω με καποιες καλες βασεις...

 

Σκοπευω να πηγαινω 4 φορες γυμναστηριο, παντα συνδυαζα αεροβιο και βαρη την ιδια μερα.

Αν θυμαμαι καλα ετρεχα τεσσερα 4λεπτα 7-8-9-10 στον διαδρομο και μετα 1-2 ασκησεις κοιλιακων και βαρη.

 

Να αφιερωσω 3 μερες στα βαρη και μια αποκλειστικα αεροβιο?Να κανω αεροβιο μετα τα βαρη?

 

Πως να χωρισω τις ομαδες?

 

Στηθος-Δικεφαλο

Πλατη-Ωμους

Ποδια-τρικεφαλο

Θα ηθελα να αποκλεισω 2 ασκησεις απο το προγραμμα μου οσο σημαντικες και να ειναι, deadlifts και squat με μπαρα, ποτε δεν ενιωθα ανετα και η τεχνικη μου δεν ηταν σωστη...

 

Θα μου ρθουν κι αλλες ερωτησεις, εδω ειμαστε... :)

Εγώ τα έχω χωρισμένα

Στήθος ώμους

Πλάτη δικεφαλο τρικεφαλο

Πόδια

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις τα πόδια μόνα τους

Πρώτα βάρη και μετά αεροβιο.Αλλα άμα είναι να κάνεις μια μέρα ξεχωριστά μόνο αεροβιο δεν υπάρχει λόγος να κάνεις και μετά τα βάρη,καλύτερα να τα δώσεις όλα εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ seated row λες;;; Αυτο το μηχανημα που το βλεπα παντα μ αρεσε και η γυμναστρια μου λεγε οτι ειναι επικίνδυνο για μενα και δε καταλάβαινα γιατι και θύμωνα

 

Πω ευτυχως που δν εχει λογαριασμο εδω... Ποιος την ακουγε μετα!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι δε μπορω να καταλαβω γιατι αυτο να καταπονεί τη μεση -που καθεσαι κιολας- κι οχι η κωπηλατικη στη τροχαλια με σχοινι.

 

Απ οταν μου χε πει να μη τη κανω, εννοειται δε την εκανα ποτε , απλα δε μπορω να εντοπίσω που ειναι η φόρτιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο να'ναι για να κρατήσεις όρθιο τον κορμό,δουλεύει όλος κορμός άρα και οι ραχιαίοι.

 

Τώρα το μούδιασμα στα χέρια ανάμεσα στα σετ απορρέει από υπερβολικό φόρτο & υψηλούς παλμούς ή η καρδιά μου με αφήνει  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι δε μπορω να καταλαβω γιατι αυτο να καταπονεί τη μεση -που καθεσαι κιολας- κι οχι η κωπηλατικη στη τροχαλια με σχοινι.

 

Απ οταν μου χε πει να μη τη κανω, εννοειται δε την εκανα ποτε , απλα δε μπορω να εντοπίσω που ειναι η φόρτιση

Αν το παρακανει καποιος με τα κιλα, τοτε αρχιζει το swing και τραβαει με ολο τον κορμο.Εκει μπορει να την παθεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μαλιστα, καταλαβα. Καλα εγω δινω τεραστια βαση στις εκτελεσεις των ασκησεων, ακομα και τωρα σε ασκησεις που κανω πολυ καιρο, λεω μια στο τοσο να ρχονται να με τσεκαρουν αν τις κανω σωστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μαλιστα, καταλαβα. Καλα εγω δινω τεραστια βαση στις εκτελεσεις των ασκησεων, ακομα και τωρα σε ασκησεις που κανω πολυ καιρο, λεω μια στο τοσο να ρχονται να με τσεκαρουν αν τις κανω σωστα.

Αυτο ειναι το νοημα!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε Φωτη εχω παθει κακο πραμα απο την εξεταστικη και μου χει μεινει χούϊ να ξυπναω πρωι κι οταν δε γραφω. Ελπιζω απο βδομαδα που τελειωνω να μου φυγει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...