Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μάλλον έχει να πάει κάτι χρόνια στην οικοδομή γιατί τα 50κιλα έχουν καταργηθεί. 40κιλα είναι τα πιο βαριά που βγαίνουν εδώ και μερικά χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μπορεί να έχει ληγμένα σακιά.

 

Αυτή η σειρά βίντεο people are awesome είναι πολύ γαμάτη.

 

Δήμητρα, άστο ήσυχο ρε το μικρό, μην του τη λες συνέχεια. Τα νιάτα του ζηλεύεις, πουρό :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι φίλε ήμουν σε αυτή την πονάει / δεν πονάει φάση για μήνες. Γυμναστήριο πήγαινα κανονικά χωρίς καμιά φοβερή ενόχληση αλλά για squat ραχιαίους η κοιλιακούς με βάρος κτλ η ασκήσεις που πιάνουν μέση ούτε λόγος. Επίσης στην δουλειά μετά από 4 ώρες καθίσματος πονούσε.

 

Μετά τους πρώτους 2-3 μήνες άρχισε να μένει και πίσω γιατί γύμναζα το υπόλοιπο σώμα αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι για μέση και γινόταν χειρότερα, αυτός είναι ο λόγος που έκανα λίγο romanian deadlift για κάποιες προπονήσεις αφού είχε ψιλοπεράσει για να πάρει πάνω της πριν τα squat. Τα romanian ήταν με τραγικά κιλά (60 περίπου) ίσα ίσα για να ξυπνήσει η μέση. Τώρα η μέση είναι μια χαρά. Ούτε καν πιασμένη δεν είναι

 

Στην πρέσα, extension κτλ όμως τα είχα λιώσει τα πόδια.. δεν είχα χάσει προπόνηση ποδιών εννοείται. Η γυναίκα γελάει γιατί παίζει πολύ μπούτι τελευταία και τα τσιμπάει συνέχεια χαχα

 

Ναι τα squat ήταν βαθιά και εκτελεσμένα σωστά και με σχετικά αργό ρυθμό. 

Ευτυχως μεση δεν με εχει πιασει ποτε ακομα αλλα γενικα απο περιγραφες και γνωστων πρεπει να ειναι τερμα ατσαλο ,εγω απορω πως πηγαινες και gym  ετσι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσιοθεραπείες δεν επιδέχεται το σημείο; εγώ πάντως θα μεριμνούσα με έναν αξιόπιστο φυσιοθεραπευτή 

τι φυσιοθεραπειες ρε κοπελια αφου λεμε δεν  με' χει πιασει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ατιμο πραγα η μεση.... Αλεξ καλη και πληρη επανοδο ευχομαι!

 

εχω ενα πιασιμο στους κοιλιακους απο χτες... all the money. Μολις ειχα τελειωσει τα βαρη, κ ηταν η ωρα του κορμου, εσκασε express μαθημα. Ειναι μαθηματα 15λεπτα που γινονται σε συγκεκριμενες ωρες και αφορουν διαφορες μυικες ομαδες..πχ για κοιλιακους, για γλουτο κλπ.

Και λεω αφου κι εγω αυτα θα κανα, ας μπω στο μαθημα. Σε καποια στιγμη στη σανιδα το χερι μου ετρεμε τοσο που νιωθα οτι θα πεσω με τη μουρη στο στρωμα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως μεση δεν με εχει πιασει ποτε ακομα αλλα γενικα απο περιγραφες και γνωστων πρεπει να ειναι τερμα ατσαλο ,εγω απορω πως πηγαινες και gym  ετσι .

 

εχω εμπειρία στο θέμα λόγω πολεμικών τεχνών παλιά. Δεν έχω κάποιο μόνιμο πρόβλημα αλλά τα τραβήγματα και τα πονάκια ήταν στο πρόγραμμα ειδικά στο judo. 

 

Για το πως πήγαινα gym απλά δεν την πίεζα όταν έχει πρόβλημα, ζώνη πιο συχνά και λίγο περισσότερα μηχανήματα στο mix.

 

Στο gym πρόβλημα στην μέση έχω πάθει μόνο από 1) deadlift 2) Barbel rows και rows τροχαλία 3) Κοιλιακούς με πολύ βάρος 4) Υπερβολές στο squat με 3-4 ρεπς και πολύ πίεση στο τελευταίο να βγαίνει σαν goodmorning.

 

Πλέον deadlift κάνω μόνο romanian και με χαλαρό βάρος. Barbel row όχι, abs με βάρος ok αλλά όχι υπερβολές. Squat θα δίνω max πίεση αλλά στα 10 reps όχι πιο κάτω. 

 

Δήμητρα ο φυσιοθεραπευτής είναι καλή φάση για όποιον δεν ξέρει τι να κάνει αλλά εγώ για το δικό μου σώμα, για πιασίματα και μικροενοχλήσεις ξέρω ακριβώς τι να κάνω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα με έπιασε η μέση, από τη μαλακία τη λάθος πρέσα. Σήμερα δεν πήγα καθόλου για να μη τη ζορίσω αλλά κι επειδή είχα πολλές δουλειές να κάνω, αύριο θα κάνω φουλ μπόντι για τη σημερινή "χασούρα".

 

Πλέον στην πρέσα θα βάζω σημαντικά λιγότερα κιλά και θα παίζω με πολλές επαναλήψεις, 12+. Άμα φτάσω στις 15 θα αυξάνω κιλά.

 

Το σκουοτ στο σμιθ θα επιβαρύνει ή θα δυναμώσει τη μέση; Προφανώς εννοώντας μέση μιλάω για τους μυς χαμηλά στην πλάτη, όχι τους σπόνδυλους. Είναι καθαρά μυική η "ζημιά". 

Λέω να κάνω κι εκεί στην ίδια φιλοσοφία των λίγων κιλών και πολλών επαναλήψεων και αργή αύξηση κιλών μέχρι να δυναμώσω πολύ εκεί πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπροστινα σκουοτ δεν καταπονουν την μεση, αισθιαζουν στους τετρακεφαλους κυριως.

 

Λαθος πρεσσα, μαλλον δεν υπαρχει. Μπηκες στο τρυπακι,να μην σπρωξεις με τα ποδια αλλα να πιεσεις την μεση σου για να παει πισω το καθισμα.

 

Το σμιθ απλα απενεργοποιει τους σταθεροποιητες μας για να το πω απλα, ενω στο ελευθερο σκουοτ, συμμετέχουν εκτος απο τους μυς που θες να γυμνασεις και αυτοι που σε κρατανε ορθιο, χωρις να πας δεξια αριστερα ή να πεφτεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι τα squat στο smith κ μια χαρα κανουν δουλεια. Προσωπικα θεωρω οτι για να πας σε ελευθερα squat θα πρεπει για τον αλφα βητα λογο να θες να αυξησεις σημαντικα τη δυναμη σου στα squat. Δλδ εγω προσωπικα δε θα "διακυνδυνεψω" να κανω ελευθερα γιατι δε με ενδιαφερει πχ να κατεβω σε αγωνες. Θα μου πειτε καποιοι θελουν να ανεβουν σε δυναμη απλα επειδη ετσι θελουν, ετσι γουσταρουν. Δεκτο, αυτοι ας κανουν. Ο μεσος ανθρωπος που παει γυμναστηριο ομως θεωρω οτι θα πρεπει να αποφευγει τα ελευθερα squat κ να κανει σε smith.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει να κανει με το αν πας σε αγωνες. Στα ελευθερα μαθαινεις να ελεγχεις πληρως την κινηση η οποια γινεται πιο φυσικα, κι οσο κι αν φανει περιεργο, κρυβει λιγοτερους κινδυνους απ το ν ακολουθησεις μια τεχνητη -κλειδωμενη κινηση σε σμιθ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως squat δεν κανω παντα , μονο οταν πικαρω απο  σωματικη κατασταση  τα  βαζω στο gym  .

Στην παρουσα φαση  που ειμαι σε "αποθεραπεια"  και απλα πηγαινω και βγαζω προγραμμα  σε χαλαρους ρυθμους χωρις να πουσαρω  δεν κανω .

Συνολικα μεσα στον χρονο πρεπει να κανω squat  γυρω στους 5 μηνες .

Γενικα την θεωρω ασκηση μονο για προχωρημενους  και λογικους  και δεν την συνιστω σε κανεναν αλλον  ειδικα για  αρχαριους  θα πρεπει να αποφευγεται  διοτι δεν προκειται να την εκτελεσουν σωστα  και το κερδος ειναι μικρο  , εχουν αλλες προτεραιοτητες στο προγραμμα τους  να κανουν .

Ας μας πει ομως και ο maus  σαν πιο ειδικος  και μαζι με αυτο ας  μου πει εμενα ποσες ασκησεις κανει δικεφαλα  γιατι  ξεχασα .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι μια χαρά κάνω squat ελεύθερα , στο smith μου φαίνεται άβολο όπως και σε άλλους 
βέβαια εγώ δεν είμαι παράδειγμα προς μίμηση στο θέμα των ποδιών γιατι το μέγεθος που έχουν τώρα με μια προπόνηση την εβδομάδα light weight τους τελευταίους 7 μήνες+ είναι έτσι 1,70κάτι @83kg περίπου

 

(40κάτι cm γάμπα χωρίς να κάνω γάμπες ξεχωριστά)

και σε cut το καλοκαίρι ήταν έτσι @76kg



το μόνο που με ενδιαφέρει στα πόδια είναι να μην έχω τραυματισμούς και να τα γραμμώνω καλά γιατι αλλιώς τα νιώθω βαριά...

πάντως απορώ με ορισμένους , έχει τύχει άτομο να μου πει αν δεν βάλεις πάνω απο 100kg squat τα πόδια σου δεν μεγαλώνουν , να κατεβάζω παντελόνι και να μου λέει δεν έχεις ανάγκη 
φοράω φαρδιά και δεν κάνουν μπαμ στο άπειρο μάτι αλλα απο που ξεκίνησε η ιδέα οτι αν δεν πας πάνω απο 100kg squat δεν φτιάχνεις πόδια? και λόγο αυτής της μαλακίας βλέπεις άτομα να γαμάνε τη μέση τους με υπερβολές , γιατι για δύναμη πάει στο διάολο , αλλα να μου λέει ο άλλος βάζω 140kg x1 για να μεγαλώσω τα πόδια έλεος ρε φίλε 

και στεναχωριούνται επειδή δεν μεγαλώνουν τα πόδια τους... genetics ακούω συνέχεια αλλα δεν βλέπω κανένα τους να κάνει προπόνηση υπερτροφίας , καλές οι χ1 reps για δύναμη αλλα όχι για κάθε προπόνηση και σε όλα τα set ..και όχι με κιλά που προφανώς δεν τα έχει ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...