Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λύστε μου μια απορία,σήμερα που αποφάσισα να τρέξω έπειτα από 5-6 χρόνια με έπιασε ένας πόνος στο αριστερό μέρος της κοιλιάς στα πρώτα 20 μέτρα.Είχα κάνει διατάσεις,αυτόν τον πόνο τον είχα και μικρός όταν έτρεχα/έπαιζα μπάλα,τι είναι ξέρει κανείς να μου πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Λύστε μου μια απορία,σήμερα που αποφάσισα να τρέξω έπειτα από 5-6 χρόνια με έπιασε ένας πόνος στο αριστερό μέρος της κοιλιάς στα πρώτα 20 μέτρα.Είχα κάνει διατάσεις,αυτόν τον πόνο τον είχα και μικρός όταν έτρεχα/έπαιζα μπάλα,τι είναι ξέρει κανείς να μου πει;

Λογικά (αν και δεν δίνεις πολλές πληροφορίες) πρέπει να είναι σπασμός του διαφράγματος. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε ελειπές η και καθόλου ζέσταμα + τα τόσα χρόνια απραξίας. Το ότι έκανες διατάσεις πριν το τρέξιμο (πράγμα λάθος...μην κάνεις διατάσεις σε κρύους μυς) δεν σημαίνει ότι προθερμάνθηκες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον bosei, απλά το ονόμαζα "κράμπα", συνέβαινε στα πρώτα διαστήματα που έκανα γυμναστική και όταν δεν έκανα αρκετό ή και καθόλου ζέσταμα πριν τη κύρια προπόνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύστε μου μια απορία,σήμερα που αποφάσισα να τρέξω έπειτα από 5-6 χρόνια με έπιασε ένας πόνος στο αριστερό μέρος της κοιλιάς στα πρώτα 20 μέτρα.Είχα κάνει διατάσεις,αυτόν τον πόνο τον είχα και μικρός όταν έτρεχα/έπαιζα μπάλα,τι είναι ξέρει κανείς να μου πει;

 

Τι ετρεξες? 100αρι σπριντ? η απλο τζοκιν? Που ετρεξες? με τι παπουτσια ετρεξες? τι εφαγες πριν τρεξεις? πριν ποση ωρα το εφαγες? Ηπιες πολυ νερο πριν τρεξεις?

 

Στο μεταξυ σημερα μετρησα την περιφερεια μου 84 εκατοστα :P για μια ζωνη κηλης που ηθελα να παρω απο το φαρμακειο τελικα ξερει κανεις να μας πει αμα υπαρχει κινδυνος με την σφαιροβολια? Η σφαιρα ζυγιζει 7,240

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ετρεξες? 100αρι σπριντ? η απλο τζοκιν? Που ετρεξες? με τι παπουτσια ετρεξες? τι εφαγες πριν τρεξεις? πριν ποση ωρα το εφαγες? Ηπιες πολυ νερο πριν τρεξεις?

 

Στο μεταξυ σημερα μετρησα την περιφερεια μου 84 εκατοστα :P για μια ζωνη κηλης που ηθελα να παρω απο το φαρμακειο τελικα ξερει κανεις να μας πει αμα υπαρχει κινδυνος με την σφαιροβολια? Η σφαιρα ζυγιζει 7,240

Δεν πρόλαβε να τρέξει τίποτα. Στα 20m εμφανίστηκε. 

 

Επίσης αφού σου έδωσαν το ΟΚ οι γιατροί που ρώτησες και που ξέρουν και την καταστασή σου καλύτερα απ' όλους, από εμάς τι ακριβώς περιμένεις ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπαρχει κανεις που ριχνει σφαιρα και φοραει ζωνη θελω να μου πει μερικα πραγματα. Πχ τι ζωνη επελεξε απο το φαρμακειο που ειναι ακριβοτερες ή πηρε μια απο τα Intersport που ειναι απλα εφιδρωσης? αυτα αν ρωτησω το γιατρο θα μου κλεισει το τηλεφωνο και θα χει και δικιο.

 

Mια ζωνη κηλης πχ στο φαρμακειο κανει 26 ευρω και εφιδρωσης κανει 9 και οι 2 που τις δοκιμασα με κρατουσαν.

Βεβαια να πουμε οτι αυτα ειναι προληψης πχ το να φοραει κανεις ζωνη ενω εχει ηδη κηλη δεν βοηθαει σε τιποτα και μπορει να κανει χειροτερα τα πραγματα καλυτερα να κανονισει χειρουργειο να την φτιαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπαρχει κανεις που ριχνει σφαιρα και φοραει ζωνη θελω να μου πει μερικα πραγματα. Πχ τι ζωνη επελεξε απο το φαρμακειο που ειναι ακριβοτερες ή πηρε μια απο τα Intersport που ειναι απλα εφιδρωσης? αυτα αν ρωτησω το γιατρο θα μου κλεισει το τηλεφωνο και θα χει και δικιο.

 

Mια ζωνη κηλης πχ στο φαρμακειο κανει 26 ευρω και εφιδρωσης κανει 9 και οι 2 που τις δοκιμασα με κρατουσαν.

Βεβαια να πουμε οτι αυτα ειναι προληψης πχ το να φοραει κανεις ζωνη ενω εχει ηδη κηλη δεν βοηθαει σε τιποτα και μπορει να κανει χειροτερα τα πραγματα καλυτερα να κανονισει χειρουργειο να την φτιαξει.

Οκ...περίμενε απάντηση από κάποιον που ρίχνει σφαίρα εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ...περίμενε απάντηση από κάποιον που ρίχνει σφαίρα εσύ.

 

Δεν εχεις δικιο 100% γιατι μπορει καποιος που ριχνει σφαιρα να ξερει πως μπορεις να αποφυγεις τραυματισμους βεβαια κανω με γυμναστη το αγωνισμα δεν το κανω μονος μου. Τελοςπαντων

 

Πηρα τον γιατρο προ λιγου και μου ειπε οτι υπαρχουν καποιες ειδικες ζωνες για κηλη γιατι αυτες που του ειπα ειναι πιο πολυ για την μεση. Μου ειπε επισης οτι μετα τους 4 μηνες δεν υπαρχει προβλημα αρκει να μην ζοριστεις υπερβολικα πραγμα που δεν σκοπευω να κανω τελοςπαντων ενα αγχος θα το εχω αλλα τι να κανουμε τωρα ο θεος βοηθος.

 

Αν δεν ειχα εξετασεις δεν θα σηκωνα βαρος πριν το 6μηνο. Τωρα ειμαι στους 4μηνες και κατι μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

abdominal pain in runners,έτσι το έγραψα και μάλλον απ'ότι διαβάζω στο διαδίκτυο δε θα ζήσω για πολύ...

Stitch ή side stitch το λένε έξω.

'Εχει να κάνει με διάφορα πράγματα όμως.

Τρόπο αναπνοής, ζέσταμα, πότε και πόσο έφαγες και ήπιες πριν το τρέξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πρωτα 20 μετρα μα ποσο ζοριστικες;

 

Χαλαρα επρεπε να ξεκινησεις. Με περπατημα πρωτα ωστε να ανεβασεις ρυθμους.

 

Εσυ μαλλον βαρεσες κοφτες να στο πω πολυ απλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σχοινάκι. 

 

Πως έβγαλες ρε starlight κήλη. Πάλι βάρη έκανες?

 

Live άσε το ποδήλατο πάρε σκοινάκι. Δώσε τα λεφτά σε μένα να έρχομαι να σε μπριζώνω να κάνεις σχοινάκι

 

Deadlift 5+
Deadlifts: 5x100, 5x110, 8x120
Deadlifts: 5x8x80 
Situps weighted: 5x10x10kg (μέσο όρο), ότι και το βίντεο απλά τέρμα πάνω η κλίση. Θέλω δουλειά.

Upper back work 

 

http://www.youtube.com/watch?v=31pLejQ_cCw

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορα εχει ενα μαγνιτικο απο ενα μηχανικο ποδηλατο .. Ποιο να προτειμισω.;

 

Μαγνητικό να πάρεις. Υπάρχουν σαιτ που εξηγούν τις διαφορές καλύτερα από μένα. Από προσωπική εμπειρία και των 2 ειδών, το μαγνητικό έχει πολύ καλύτερη ποιότητα αντίστασης κι είναι εντελώς αθόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχοινάκι. 

 

Πως έβγαλες ρε starlight κήλη. Πάλι βάρη έκανες?

 

Live άσε το ποδήλατο πάρε σκοινάκι. Δώσε τα λεφτά σε μένα να έρχομαι να σε μπριζώνω να κάνεις σχοινάκι

 

Μεχρι τωρα @dakon εχω λιωσει στο σχοινακι ρε συ...

 

 

Οσο καιρο κανω προπονηση αλλο τοσο κανω σχοινακι...

 

Μην με δημιουργησει κανενα προβλημα στα γονατα.

 

Εχω παρει βασικα τις προφυλαξεις μου. Εχω κατω στρωσει χαλι, σε επιπεδο παντα μερος. Και δεν μπερδευεται στα ποδια μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...