Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Το γυμναστηριο στο σπιτι ειναι μια λυση για αυτους που το πιο κοντινο γυμναστηριο ειναι 30+ χιλιομετρα πανε ελα. Ασυμφορο. Συνδρομη, βενζινες και μπορει να κες βαριεμαι δεν παω σημερα.

 

Τωρα ξεκλεβω καμια ωρα και οπως και να χει δεν χανω την γυμναστικη μου με τιποτα..

 

Εχω εχω παρει ενα πολυμηχανημα οπου κανω ασκησεις πλατης. Εχει και αλλα οπως peck deck . Αλλα στο ασκησιολογιο μου δεν χωραει κατι τετοιο. Μπαρα, αλτηρες, κιλα τα χω αγορασει, τωρα ετοιμαζομαι για αγορα ποδηλατου. Τα χω κανει αποσβεση σχεδον στουν 3 μηνες κοντα...

 

Αυτο ειναι το μηχανημα--> http://www.bbclub.gr/fitness/gr/products.php?action=view&cat=19&id=178

 

Δημητρα 2+ ωρες γυμναστικη ειναι πολυ .. Οταν θα κανεις βαρυ πανω απο 50 λεπτα, δινει αντιθετα αποτελεσματα στον μυ. Η αεροβια δεν συμπεριλαβανεται. Και πιστευω πρωτα να κανεις ασκησεις με βαρη/λαστιχο και μετα αεροβια και οχι το αντιθετο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 χιλ??? Που ζείς? Ναι μορέ μια χαρά ξηγιέσαι δεν είναι ακριβά τα πολυμηχανήματα, αποσβαίνονται πολυ εύκολα. 

 

Έχεις και τον Γιαννη που είναι κομάντο και άμα λάχει σου φτιάχνει κανένα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανε ελα 30 χιλιομετρα..

 

Χαλκιδικη ζω, σε ενα χωριο οπου απεχει απο τον Πολυγυρο ή τα μουδανια σχεδον 15 χιλιομετρα το καθενα .. Ε δεν με συμφερει.. Ειδικα με την βενζινη στα υψη..

 

Ειχα καιρο να κανω κοιλιακους με την ροδα και τωρα τους νιωθω και αυτους οταν παω να σηκωθω... Θελω μαλλον γρασαρισμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ρε μαλάκα πόσο ρόλο παίζει στην προπόνηση η πουτάνα η ψυχολογία. Δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου (ουτε τα χέρια και τους ώμους βασικά)..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε υπαρχουν τετοιες μερες..

 

Βασικα αν χτες κουραστικες πολυ και δεν κοιμηθηκες καλα. Σημερα λογικο να σερνεσαι..

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για χτες μιλάω. Καθαρά ψυχολογικό. (και ελάχιστα σωματικό). Σημερα έχω πόδια. Κατσε να σας δειξω το πρόγραμμα κιολα.

 

Τρίτη πόδια 
10 με 15 λεπτά ποδήλατο για ζέσταμα
Εξτένσιον τετρακεφάλων στο μηχάνημα (Lever Leg Extension) 4 σετ χ 15-12-10-8 
Καθίσματα (squat) 4 σετ x 12-10-8-6 (Αν θέλετε κάνετε άλλο ένα με μέγιστο βάρος, 4 με 6 επαναλήψεις)
Πιέσεις στη πρέσα ποδιών (Leg Press) 3 σετ χ 12-10-10
Άρσεις θανάτου με ίσια πόδια (Barbell Stiff Leg Deadlift) 4 σετ χ 12-10-8-6
Κάμψεις μηριαίων δικεφάλων (Lever Lying Leg Curl plate loaded) 3 σετ χ 10
Απαγωγούς (Lever Seated Hip Abduction (plate loaded)) και προσαγωγούς (Lever Seated Hip Adduction (plate loaded)) 3 σετ χ 15-12-12

 

βασικά δεν κάνω απαγωγούς και προσαγωγούς, ισως μαλακια μου οκ. Κανω γαμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ρε μαλάκα πόσο ρόλο παίζει στην προπόνηση η πουτάνα η ψυχολογία. Δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου (ουτε τα χέρια και τους ώμους βασικά)..

 

εγώ σημερα πήγα στο γυμναστήριο με τον ώμο να πονάει, μετά απο 0 carb day (χτες) με 1800 θερμίδες και ως συνήθως χωρίς να έχω φάει για 16 ώρες , ξέχασα να πιώ και το redbull για την καφείνη..

 

Αν και ημουν σαν ζωντανός νεκρός εβγαλα την προπόνηση με τα κανονικά κιλά. Πρέπει να το παλεβεις το πράμα δεν γίνεται να αφήνεις να σε παίρνει απο κάτω να ξενερώνεις κτλ.. Δες το σαν κατι που θα σε ανεβάσει οχι θα σε ρίξει, κάνεις γυμναστική  για να εκτονωθείς! Αν η μέρα είναι σκατα ευκαιρία να τα δώσεις ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για χτες μιλάω. Καθαρά ψυχολογικό. (και ελάχιστα σωματικό). Σημερα έχω πόδια. Κατσε να σας δειξω το πρόγραμμα κιολα.

 

Τρίτη πόδια 
10 με 15 λεπτά ποδήλατο για ζέσταμα
Εξτένσιον τετρακεφάλων στο μηχάνημα (Lever Leg Extension) 4 σετ χ 15-12-10-8 
Καθίσματα (squat) 4 σετ x 12-10-8-6 (Αν θέλετε κάνετε άλλο ένα με μέγιστο βάρος, 4 με 6 επαναλήψεις)
Πιέσεις στη πρέσα ποδιών (Leg Press) 3 σετ χ 12-10-10
Άρσεις θανάτου με ίσια πόδια (Barbell Stiff Leg Deadlift) 4 σετ χ 12-10-8-6
Κάμψεις μηριαίων δικεφάλων (Lever Lying Leg Curl plate loaded) 3 σετ χ 10
Απαγωγούς (Lever Seated Hip Abduction (plate loaded)) και προσαγωγούς (Lever Seated Hip Adduction (plate loaded)) 3 σετ χ 15-12-12

 

βασικά δεν κάνω απαγωγούς και προσαγωγούς, ισως μαλακια μου οκ. Κανω γαμπες.

Απλό πρόγραμμα που αν βγάλεις σωστή ένταση είσαι ράκος. Μία συμβουλή μόνο.

 

Βάλε τα squat πρώτη άσκηση και μετά leg extension. Επίσης απαγωγούς-προσαγωγούς δεν υπάρχει λόγος να τους απομονώνεις...δουλεύουν επαρκώς στα squat...μόνο για αισθητικούς λόγους θα μπορούσες να βάλεις προσαγωγούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για χτες μιλάω. Καθαρά ψυχολογικό. (και ελάχιστα σωματικό). Σημερα έχω πόδια. Κατσε να σας δειξω το πρόγραμμα κιολα.

 

Τρίτη πόδια 
10 με 15 λεπτά ποδήλατο για ζέσταμα
Εξτένσιον τετρακεφάλων στο μηχάνημα (Lever Leg Extension) 4 σετ χ 15-12-10-8 
Καθίσματα (squat) 4 σετ x 12-10-8-6 (Αν θέλετε κάνετε άλλο ένα με μέγιστο βάρος, 4 με 6 επαναλήψεις)
Πιέσεις στη πρέσα ποδιών (Leg Press) 3 σετ χ 12-10-10
Άρσεις θανάτου με ίσια πόδια (Barbell Stiff Leg Deadlift) 4 σετ χ 12-10-8-6
Κάμψεις μηριαίων δικεφάλων (Lever Lying Leg Curl plate loaded) 3 σετ χ 10
Απαγωγούς (Lever Seated Hip Abduction (plate loaded)) και προσαγωγούς (Lever Seated Hip Adduction (plate loaded)) 3 σετ χ 15-12-12

 

βασικά δεν κάνω απαγωγούς και προσαγωγούς, ισως μαλακια μου οκ. Κανω γαμπες.

 

 

μου φαίνονται πολλά τα 21 σετ με τόσες επαναλήψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Live, κανω αεροβια ως ζεσταμα πριν το προγραμμα κ μετα αεροβια με διατασεις, οταν λεω αεροβια εννοω στατικο ποδηλατο και χρηση του 10 με 15 λεπτα/φορα. Δλδ 30 λεπτα συνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρα 2+ ωρες γυμναστικη ειναι πολυ .. Οταν θα κανεις βαρυ πανω απο 50 λεπτα, δινει αντιθετα αποτελεσματα στον μυ. Η αεροβια δεν συμπεριλαβανεται. Και πιστευω πρωτα να κανεις ασκησεις με βαρη/λαστιχο και μετα αεροβια και οχι το αντιθετο..

 

Όχι ρε παιδιά,πως ακριβως προσδιορίστηκε με τόση ακριβεια ο χρονος που θα παιρναει καποιος στο γυμναστηριο,για να εχει τα optimal αποτελεσματα?

Εξαρταται απο πάααρα πολλά πραγματα,πχ ο σκοπος του καθε αθλούμενου,η ανοχή του στον όγκο προπόνησης,η ενταση της προπόνησης,οι ασκησεις που κάνει,η φυσική του κατάσταση,τα διαλλείματα μεταξύ των σετς/ασκησεων κλπ κλπ!

Ας μην περιοριστουμε σε επιχειρηματα του στυλ σε 50 λεπτά υπάρχουν μεγαλές συγκεντρωσεις της ταδε καταβολικής ορμόνης γιατί τα πραγματα δεν ειναι τόσο απλά,ουτε δουλευουν με χρονικες κλιμακες ταξης ωρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε παιδιά,πως ακριβως προσδιορίστηκε με τόση ακριβεια ο χρονος που θα παιρναει καποιος στο γυμναστηριο,για να εχει τα optimal αποτελεσματα?

Εξαρταται απο πάααρα πολλά πραγματα,πχ ο σκοπος του καθε αθλούμενου,η ανοχή του στον όγκο προπόνησης,η ενταση της προπόνησης,οι ασκησεις που κάνει,η φυσική του κατάσταση,τα διαλλείματα μεταξύ των σετς/ασκησεων κλπ κλπ!

Ας μην περιοριστουμε σε επιχειρηματα του στυλ σε 50 λεπτά υπάρχουν μεγαλές συγκεντρωσεις της ταδε καταβολικής ορμόνης γιατί τα πραγματα δεν ειναι τόσο απλά,ουτε δουλευουν με χρονικες κλιμακες ταξης ωρων!

Ο χρόνος (όχι ακριβώς 50 λεπτά αλλά 45 με max 60) προσδιορίστηκε βάση ερευνών. Αλλά όπως σχεδόν πάντου έτσι κι εδώ έχουν βγει αντικρουόμενες έρευνες. Μάλιστα υπάρχουν και προγράμματα προπόνησης που δεν ξεπερνούν τα 30 λεπτά ακριβώςεπειδή θέλουν να περιορίσουν την κορτιζόλη. Υπάρχουν φισικά και προγράμματα κυρίως full body που κρατούν και 90+ λεπτά.

 

Σϊγουρα σηκώνει πολύ κουβέντα το θέμα αλλά στο τέλος ο καθένας δοκιμάζει ό,τι θέλει και ανάλογα τα αποτελέσματα που βλέπει συνεχίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εκανα ωμους..

 

Μπορουσα αν ειχα ποδηλατο, να κανω καμια 30 λεπτα ετσι χαλαρα...

 

Απο εβδομαδα που θα το χω θα κανω ομως...

 

Απο δευτερα πιανω δουλεια, ωραριο απο 8:00 με 16:00 μετα 19:00 προπονηση..

 

Αντε να ερχομαι στα ισια μου...

 

Γιατι τωρα λειτουργω με μισο σωμα το αλλο στην μιση προπονηση ξυπναει...

 

 

Νταξει η ωρα σε καθε προγραμμα διαφερει.. Αλλα καθε μερα αν κανεις 2 ωρες γυμναστικη θεωρω οτι ολο το σωμα θα το παρεις στα χερια.. Ή θα σε κουβαλανε..

@dimitra εισαι power...

Αν κανεις και ουσιαστικη δουλεια με τα βαρη θα εισαι κομπλε..

 

Ενοειτε οτι θα κανεις και squat... Σου δινει και πολλα πλεονεκτηματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω όταν ημουν μικρός κοντά στα 20 έκανα 5 φορές την εβδομάδα 2 ώρες κάθε φορά (δεν μετρούσα διαλείμματα με ρολόι όμως). Δεν μπορώ να πω οτι ωφέλησε σε τίποτα και τώρα με σωστή διατροφή και 45 λεπτά τρείς φορές την εβδομάδα κάνω καλύτερη δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...