Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο @Dakon μου έδωσε ένα προγραμματάκι για το gym (το κανονικό), περιμένω να το δοκιμάσω και να δω κατά πόσο είναι στα μέτρα και στα σταθμά μου ώστε να το ρυθμίσουμε αντίστοιχα

thanks Dakon :-)



ειναι αληθεια τη κυριακη εκανα ποδια και ηθελα μετα να κανω κοιλιακους αλλα δεν αντεξα..αλλα το ωραιο ειναι μετα αυτη η ελαφρα ασταθεια.θα μ ακουσει το ποδι?δεν θα μα ακουσε και θα βρεθω στο πατωμα?

Γατοκόριτσο, τη Δευτέρα έκανα ασκήσεις στα πόδια και μόλις σήμερα νιώθω καλύτερα. Νόμιζα τρομάρα μου ότι γυμνάζονταν από το spinning αλλά απατήθηκα πλάνην οικτρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Από τις χειρότερες επιλογές που είχα κάνει στο gym είναι να βάλω κοιλιακούς μετά από πόδια. Ειδικά τα leg raises στην ρωμαική καρέκλα είναι καθαρά για μαζοχιστικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Βασικα θελω να ρωτησω για το αγωνισμα της σφαίρας του κλασσικου αθλητισμου , πριν κανα 4μηνο ειχα κανει επεμβαση κηλης (βουβωνοκηλη) και προκειται να λαβω μερος σε κατι αγωνισματα απο τα οποια μονο η σφαιρα με προβληματιζει ειναι 7,2 και πρεπει να την ριξω 4,40 σημερα προπονηθηκα λιγο με την μικρη σφαιρα στα 4,2 που ειναι και την εριχνα 5 μετρα περιπου. Ειναι η πρωτη φορα που ριχνω και εχω κανα μηνα μπροστα μου ακομη.

 

Εχω ρωτησει και τον χειρουργο μου ειπε ενταξει αρκει να μην ζοριστεις υπερβολικα εχει γινει πετρα εκει κατω που καναμε την δουλεια. Εχω ρωτησει επισης και αθλιατρους μου ειπαν δεν υπαρχει προβλημα παρολαυτα εγω ανησυχω επειδη η σφαιρα δεν ειναι ελαφρυα και εγω με τα βαρη δεν τα πηγαινω καλα επισης αμα δεν προσεξεις κηλες υπαρχουν και σε αλλα σημεια πχ δεξιά ή στον αφαλό. Ο αθλιατρος μου ειπε να φορεσω ενα κολαν ποδηλατη πηγα σημερα δοκιμασα ενα αλλα δεν ενιωσα οτι με κραταει πολυ. Μετα η ζωνη μου ειπανε δεν ειναι τοσο βολικη αυτες για την αρση βαρων και τελος μου προτεινε μια υπαλληλος ζωνη εφιδρωσης που περναει γυρω γυρω απο την μεση αυτη οντως με κρατουσε οταν την εβαλα κανεις που να εχει γνωμη πανω σε αυτο? Αν ειναι να παω να την παρω αυριο δεν την πηρα σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ροκανισματα,πλαγιους  κανεις ,κατω και  leg raises ουτε καν ...

Μιλάμε για μία φορά...πλέον με τόσο squat, deadlift, κωπηλατικές κτλπ ζήτημα να κάνω 1 φορά τις 2 βδομάδες 4 σετάκια ροκανίσματα έτσι για τα μάτια του κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα προγραμματάκι, περιμένουμε όλοι να ανοίξει το γυμναστήριο. Έτσι δήμητρα?

 

Α κατάλαβα. Θα φτιάξει χαρακτήρα και η Δήμητρα =ρ

 

Ροκανισματα,πλαγιους  κανεις ,κατω και  leg raises ουτε καν ...

 

Γιατί όχι leg raises;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αυτοανακηρύσσομαι ο επίσημος λαπάς του thread! Γύρισα από δύο εβδομάδες διακοπών με 5 κιλά επιπλέον (ε, βέβαια, αφού έτρωγα σαν να μην υπάρχει αύριο...) τα οποία "'εκατσαν" στην κοιλιά και μου "χάρισαν" (wait for it...) 98.5 εκ περιφέρεια (από τον αφαλό, γύρω γύρω στα παχάκια μέχρι τον αφαλό ξανά) και 31.7% λίπος (αυτό το τελευταίο το έδειξε η ζυγαριά)! Ωιμέ!

 

Από αύριο μπαίνω σε πρόγραμμα γυμναστικής με αερόβια και βάρη (ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ στον Dakonblackblade για όλη τη βοήθεια) και διατροφής - θα μετρησω αποτελέσματα σε 1 μήνα. Έβγαλα και φωτογραφίες για να δω το πριν και το μετά, αλλά δεν τις ποστάρω γιατί αφενός είμαι λαπάς (και ντρέπομαι) και αφετέρου δεν θέλω να δείχνω το φυσικό πουλόβερ που με κρατάει ζεστό το χειμώνα.

 

Ευχηθείτε μου καλή επιτυχία!

 

Υ.Γ.: Είναι απίστευτο το γεγονός ότι μπορεί για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα να διατηρώ (με συνειδητή προσπάθεια) το βάρος μου μεταξύ 76 και 78 κιλών (είμαι 1.72) και δύο εβδομάδες αποχής από οποιαδήποτε άσκηση σε συνδυασμό με φαγητό (είναι διακοπές, γαμώτο!), να με "ρίχνουν" τόσο! Τι σκατά, εγώ δεν έχω μεταβολισμό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάτος και o wiz. Πωωωωωω σε βλέπω να παίρνεις φωτιά στο τρέξιμο.30% λίπος πάντως δεν το πιστεύω. είναι πολύ ψηλό για σένα

 

Σιγά ρε Yin άλλα πράγματα θέλει η δήμητρα και είναι λίγο αρχάρια. Πάμε λάου λάου. 

 

Εξάρτάται πάντα ο χρόνος, ο διαθέσιμος εξοπλισμός , οι στόχοι. Εσύ ξέρω πχ . πως γουστάρεις να κατέβεις στο επόμενο powerlifting meet. Είσαι σε καλό δρόμο πάντως  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α κατάλαβα. Θα φτιάξει χαρακτήρα και η Δήμητρα =ρ

 

 

Γιατί όχι leg raises;

Εγω μετα απο ποδια δεν μπορω να τα κουνησω δεν πανε πανω με την καμια ομως...Και ειναι και το πιο δυνατο σημειο στο σωμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αυτοανακηρύσσομαι ο επίσημος λαπάς του thread! Γύρισα από δύο εβδομάδες διακοπών με 5 κιλά επιπλέον (ε, βέβαια, αφού έτρωγα σαν να μην υπάρχει αύριο...) τα οποία "'εκατσαν" στην κοιλιά και μου "χάρισαν" (wait for it...) 98.5 εκ περιφέρεια (από τον αφαλό, γύρω γύρω στα παχάκια μέχρι τον αφαλό ξανά) και 31.7% λίπος (αυτό το τελευταίο το έδειξε η ζυγαριά)! Ωιμέ!

 

Από αύριο μπαίνω σε πρόγραμμα γυμναστικής με αερόβια και βάρη (ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ στον Dakonblackblade για όλη τη βοήθεια) και διατροφής - θα μετρησω αποτελέσματα σε 1 μήνα. Έβγαλα και φωτογραφίες για να δω το πριν και το μετά, αλλά δεν τις ποστάρω γιατί αφενός είμαι λαπάς (και ντρέπομαι) και αφετέρου δεν θέλω να δείχνω το φυσικό πουλόβερ που με κρατάει ζεστό το χειμώνα.

 

Ευχηθείτε μου καλή επιτυχία!

 

Υ.Γ.: Είναι απίστευτο το γεγονός ότι μπορεί για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα να διατηρώ (με συνειδητή προσπάθεια) το βάρος μου μεταξύ 76 και 78 κιλών (είμαι 1.72) και δύο εβδομάδες αποχής από οποιαδήποτε άσκηση σε συνδυασμό με φαγητό (είναι διακοπές, γαμώτο!), να με "ρίχνουν" τόσο! Τι σκατά, εγώ δεν έχω μεταβολισμό;

 

Αν πάρεις μπρος με γυμναστική θα κρατάς πολύ πιο εύκολα τα κιλά σου. Και καλή αρχή - μην τρελαίνεσαι τα πρώτα αποτελέσματα θα φανούν γρήγορα, δατ ιζ τα κιλάκια των διακοπών θα φύγουν εύκολα. Μετά που θα γλυκαθείς και θα θες να γίνεις σφιχτόνι θέλει υπομονή =ρ

 

Εγω μετα απο ποδια δεν μπορω να τα κουνησω δεν πανω πανω με την καμια ομως...Και ειναι και το πιο δυνατο σημειο στο σωμα μου.

 

Παρντόν, κατάλαβα λάθος - νομίζα ότι δεν το θεωρείς καλή άσκηση.

Εγώ τα έκανα τη μέρα του deadlift πάντως, μετά τα έκοψα γιατί η μέρα του deadlift έγινε περίπου 100 φορές πιο δύσκολη. ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ Ε =ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σιγά ρε Yin άλλα πράγματα θέλει η δήμητρα και είναι λίγο αρχάρια. Πάμε λάου λάου. 

 

 

 

Καλά καλά κι εγώ άλλα πράγματα ήθελα και δοκίμασα έτσι για πλάκα ένα βαθύ κάθισμα, the rest is history :Ρ

 

Πέρα από την πλάκα πάντως είναι αυτό που σου έλεγα εχθές. Γονίδια. Για το δικό μου σώμα αυτό είναι καλό και μέχρι τώρα είναι αυτό που είχε το καλύτερο αποτέλεσμα απ'ό,τι έχω δόκιμάσει ξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει στις διακοπες που ησουν μπορουσες να κανεις γυμναστικη. Κολυμβηση. ;)

 

Nα εκανες μερικα 50αρακια ύπτιο ή ελευθερο. ΕΛπιζω να ξερεις να κολυμπας βεβαια. Σωστο ΚΟλυμπι = εκπνοη στο νερο. Φουλ παραλληλος (καλα η ανωση της θαλασσας σε βοηθαει περισσοτερο σε αυτο απο οτι στην πισινα) γενικα ελευθερο το λεγομενο κροουλ με ολες τις σωστες κινησεις του. Ποδια - χερια εισπνοη - εκπνοη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...