Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια φορά την ευδομάδα είναι πολυ λίγο δεν κάνεις τίποτα. Καλύτερα να βρείς ενα άθλημα που σου αρεσει και να το κανεις 3 φορές την ευδομάδα. 

 

Anyway αν το έχεις αποφασίσει πρέπει να κάνεις σίγουρα κάπιο full body πρόγραμμα που γυμνάζει όλο το σώμα. 

 

το χειμώνα παω πιο συχνά, το καλοκαιρι με την ζέστη δεν την παλευω να κλειστώ εκει μέσα. Αλλά κάνω και κανα τρέξιμο, κολύμπι, κτλ.

 

 

Link.png Site: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25108">All in one

 

EDIT: Επέλεξε όποια προπονητική μονάδα από τις 4 σου αρέσει και κάνε την. Διαφορετικά μπορείς να κάνεις μία προπονητική μονάδα την βδομάδα

 

το 3 και το 4 φαινονται μαχιμα, θα δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Γιαννη εδω θα διαφωνισουνε..

 

Τουλουμπεσ, καρυδοπιτες, γαλαχτομπουρεκα, κορμοι, τουρτες, λουκουμαδες κα. Αν μπορουσα θα ετρωγα καθε μερα.. Τωρα τα αποφευγω...

 

Μαλον μεσα στην εβδομαδα θα παραγγειλω το ποδηλατο. Να αρχισω.

 

Το καλω με το στατικο ειναι οτι βρεξει χιονισει μπορεις να κανεις, χωρις κανενα περιορισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μου φερουν μια μπριτζολα και μια σοκολατινα θα διαλεξω τη μπριτζολα αλλα τα γλυκα τα τιμαω.τα σιροπιαστά απο την αλλη οχι οσο θα ηθελα γιατι αν ειναι πήχτρα στο σιρόπι πονανε τα δοντια μου.αυτο μου συμβαινει και σε σοκολατες πολυ γλυκες.και σε καραμελες.γενικα τα δοντια μου δεν γουσταρουν τη ζαχαρη :cry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που απεχθάνεται τα γλυκά; Μιλάτε για ραβανί, μπεζέδες, κτλ κι όχι μόνο σφυρίζω αδιάφορα, ψιλοαηδιάζω κιόλας...

 

δεν έχω κάνα τρελό θέμα με τα γλυκά αλλά γουστάρω πολύ τα παγωτά. Μπορώ να τρώω άνετα 2-3 φορές την εβδομάδα βαίβεα ακόμα και μέσα στα μακρο δεν είναι τίποτα τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγήκε το MRI έχω χοντρομαλακια επιγονατίδας βαθμου 2 (η τριτου γιατι έχουν κάνει και ενα τυπογραφικό αλλού λένε 2 αλλού τρία). 

 

Είμαι χοντρομαλάκας με στάμπα τώρα. Τουλάχιστον τώρα ξέρω ακριβώς τι έχω και τι ασκήσεις / θεραπεία πρέπει να κάνω. 

 

Επίσης πείστηκα να υποχρεώσω τον γιατρό να με πάει για μαγνητική και στον ώμο. Παιδιά μια συμβουλή έχω, τους ορθοπεδικούς τους ξέρω πολύ καλά. Αν καλύπτει η ασφάλεια όταν πάτε σε ορθοπεδικό πάντα να δείχνετε ότι πονάτε χ10 από την πραγματικότητα και να κάνετε οτι με το ζόρι περπατάτε. Μην τον άφηνε τε να κάνει διάγνωση , υποχρεώστε τον να σας πάει για MRI ειδικά για χρόνια προβλήματα δεν γίνεται σοβαρή διάγνωση αλλιώς. 

 

Ο τελευταίος προχτές όπως και όλοι ήταν στην φάση "αφου περπατάς είσαι μια χαρα αντιφλεγμονώδη και σπιτι" ενώ στην πραγματικόττητα μπορεί να το ζόριζα λίγο ακόμα και να πήγαινα για εγχείριση μετά, αλλά επέμενα και τον έβαλα με το ζόρι να μου γράψει MRI. Ασε που του περιέγραψα ακριβώς τον πόνο και τον τρόπο που εμφανίζεται , και ιντερνετ να εψαχνε το έβρισκε. 

 

τα λέω πολύ σοβαρά αυτά έχω πάει σε ορθοπαιδικούς 10 φορές, είναι κάποιο θέμα εγωισμού ίσως , θέλουν να το παίζουν παντογνώστες και να νικάνε την επιστήμη η κάτι τέτοιο, τι να πω. Κανονικά η διαδικασία έπρεπε να ήταν - Πόνος -> MRI -> ορθοπεδικός. 

Ανθρωπε μου!!Πες τα γιατι εχω παει 3 φορες σε ορθοπεδικο για τον καρπο μου κ μου ελεγε ακριβως αυτο:αντιφλεγμονωδη,μην το κουραζεις κ θα περασει!Ταλαιπωρουμαι απο τον Δεκεμβριο κ ακομα δεν εχω βρει ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανθρωπε μου!!Πες τα γιατι εχω παει 3 φορες σε ορθοπεδικο για τον καρπο μου κ μου ελεγε ακριβως αυτο:αντιφλεγμονωδη,μην το κουραζεις κ θα περασει!Ταλαιπωρουμαι απο τον Δεκεμβριο κ ακομα δεν εχω βρει ακρη.

 

Τενοντίτιδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα Yin είναι οτι αν ασχοληθεί κανείς και ψάξει σχετικά με αρθρώσεις (όπως ένας 33 ρης με 1000 τραυματισμούς σαν εμένα) , τα πράγματα είναι πάρα πολυ πολύπλοκα. 

 

Εντάξει έχουμε μάθει όλοι στα γυμναστήρια να λέμε τενοντίτιδα και να περιγράφουμε 10 διαφορετικές παθήσεις που θεραπεύονται διαφορετικά, είδικά για γονατα και ώμους που είναι πολύπλοκες αρθρώσεις. (Δεν βγάζω τον εαυτό μου απ έξω έτσι? και εγώ 10 χρόνια το ίδιο έκανα)

 

Στο γονατό μου θα μπορούσα να έχω tenonditis , tendonosis , bursitis , κτλ , τα συμπτώματα τεριάζουν σε όλα. Ο ορθοπαιδικός θα στοχαστεί ποιάνοντας το πηγούνι και θα τα πάρει όλα κυκλικα στην τύχη.

 

Το MRI όμως έδειξε ακριβώς τι έχω (chondromalacia patella) και η θεραπεία είναι πολύ συγκεκριμένη. Συγκεκριμένες ενέσεις στο γόνατο , συγκεκριμένους μύες που πρέπει να δυναμώσω και κάνα συμπλήρωμα glucosamine δεν θα κάνει κακό να δοκιμάσω.

 

Παντα MRI παιδιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε, ρώτησα δεν έκανα διαπίστωση :ρ

 

 

Σε κάθε περίπτωση όταν είχα θέμα με τενοντίτιδα στο αριστερό χέρι τα αντιφλεγμονώδη ανακούφιζαν τον πόνο μέχρι που τα σταματούσα, πονούσα και πάλι από την αρχή. Το πρόβλημα λύθηκε όταν πήγα σε φυσιοθεραπευτή και με πέθανε στον πόνο αλλά μου ίσιωσε το χέρι (είχαν γίνει όλα κόμπος αππαρεντλυ) και στη συνέχεια με έβαλε να κάνω stretch για να το συντηρήσω. Συμπέρασμα: μακριά από συμπτωματικές θεραπείες. Το πολύ να πάρεις το συκώτι σου σε λαδόκολλα ξέρω 'γω.

 

Αλεξ: εννοείται ότι η διάγνωση είναι βασική για τη θεραπεία. Μη λέμε τα βασικά. Το θέμα είναι να βρεις γιατρό που θα ασχοληθεί, αντί να σου γράψει το χαπάκι επειδή τον συμφέρει από πολλές απόψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο γλυκά και άλλο σιροπιαστα

 

Ανέφερα ραβανί (σιροπιαστό) & μπεζέδες (γλυκό). Προς τι ο διαχωρισμός νεαρέ;  :huh: Ήθελες να γράψω "απεχθάνομαι τα γλυκά ΚΑΙ τα σιροπιαστά;" σιριουσλι;

Για μένα όλα γλυκά είναι καθώς έχουν ζάχαρη ή/και γάλα που μου είναι αμφότερα ανυπόφορα.

 

Άλεξ, έψαξα στο γούγλη καθώς βλέποντας τη φράση: chondromalacia patella νόμιζα ότι έγραφες ειρωνικά "χοντρομαλακία". Δεν έβγαζε νόημα η 2η λέξη όμως και τη ψυλλιάστηκα... :)

 

Να πω περαστικά ή είναι από τις ζημιές που έρχονται για να μείνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε, ρώτησα δεν έκανα διαπίστωση :ρ

 

 

Σε κάθε περίπτωση όταν είχα θέμα με τενοντίτιδα στο αριστερό χέρι τα αντιφλεγμονώδη ανακούφιζαν τον πόνο μέχρι που τα σταματούσα, πονούσα και πάλι από την αρχή. Το πρόβλημα λύθηκε όταν πήγα σε φυσιοθεραπευτή και με πέθανε στον πόνο αλλά μου ίσιωσε το χέρι (είχαν γίνει όλα κόμπος αππαρεντλυ) και στη συνέχεια με έβαλε να κάνω stretch για να το συντηρήσω. Συμπέρασμα: μακριά από συμπτωματικές θεραπείες. Το πολύ να πάρεις το συκώτι σου σε λαδόκολλα ξέρω 'γω.

 

Αλεξ: εννοείται ότι η διάγνωση είναι βασική για τη θεραπεία. Μη λέμε τα βασικά. Το θέμα είναι να βρεις γιατρό που θα ασχοληθεί, αντί να σου γράψει το χαπάκι επειδή τον συμφέρει από πολλές απόψεις.

Το ξερω βρε αστειακι ηταν για τους ορθοπεδικους! :-D Ποσες φυσιοθεραπειες εκανες κ με τι μηχανηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουαου!Εισαι φοβερη ορθοπεδικος! :P Περα απο την πλακα,κατα 95% ειναι τενοντιτιδα. :-(

 

καλώς καθώς μιλάτε για τενοντίτιδα , η τενοτίτιδα θεραπεύεται σε 1-2 ευδομάδες με αντιφλεγμονώδη και ξεκούραση. Απο τα χριστούγενα εχουν περάσει 6 μήνες ότι και αν έχεις υπάρχει καλή πιθανότητα να μην ειναι τενοντίτιδα πλέον, ακόμα και αν ηταν τενοντίτιδα αρχικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώς καθώς μιλάτε για τενοντίτιδα , η τενοτίτιδα θεραπεύεται σε 1-2 ευδομάδες με αντιφλεγμονώδη και ξεκούραση. Απο τα χριστούγενα εχουν περάσει 6 μήνες ότι και αν έχεις υπάρχει καλή πιθανότητα να μην ειναι τενοντίτιδα πλέον, ακόμα και αν ηταν τενοντίτιδα αρχικά. 

Γι αυτο κ γω θελω να κανω μια μαγνητικη για να δω σιγουρα τι παιζει να το θεραπευσω για να μπορω να κανω ασκησεις σωματικου βαρους μαζι με το τρεξιμο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...