Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

το "μικρότερο από 15%" μπορεί να σημαίνει 14% μπορεί να σημαίνει και 4% .. Ποιο είναι το ποσοστό που θεωρείς εσυ σωστό για κάποιον που γυμνάζεται? (ασε που το λίπος που κράτάς είναι θέμα προσωπικού στόχου και δίαιτας κυρίως, όχι γυμναστικής)

 

Πανω στο θέμα παρατηρώ, μιας και είναι πρίν 17 χρόνια που γράφτηκα πρώτη φορά σε γυμναστήριο, μια μεταβολή στις προτιμήσεις των ασκουμένων.

 

Εκείνες οι εποχές ήταν πιο πολύ εποχές όγκου, κάποιος με 13-14% % λίπος και καλό όγκο ήταν ο γαμάω. (δεν μιλάω για επαγγελματικό ββ προφανώς εκεί μιλούσαμε πάντα για 4%). Σήμερα τα πράματα έχουν αλλάξει και ο κόσμος έχει μια τρελή καύλα με την γράμμωση. Οτι και να κάνει θέλει να έχει 8-pack, το "αριστο" λίπος είναι μεταξύ 7-9% αν και πολλοί προσπαθούν και για λιγότερο και δύσκολα κάποιος ξεφέυγει απο τα κιλά του ύψους του, κάτι που είναι επόμενο καθώς δεν γίνεται να βγεί εύκολα όγκος με τόσο λιγο λίπος χωρίς βοηθήματα. Ασε που η διαφορά μεταξύ 7% και 14% είναι κανα 5-6 κιλά. 

 

Εγώ έχω μείνει στην παλιά σχολή και δεν με βλέπω να πάω κάτω απο 14-13% ever, δεν νιώθω οτι κερδίζω κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το <15% σημαίνει 14-15% και όχι 5% :P

 

Αν κάποιος κάνει fitness διατροφή, δηλαδή να είναι πάνω κάτω στα κιλά του ύψους του -100 (πχ αν είναι 1.80 να είναι 75-80 κιλά) το ιδανικό είναι γύρω στο 7-8% από εκεί και κάτω πάει σε αγωνιστικό ξεφεύγοντας από την καθημεριή εκγύμναση και θεωρείται αθλητής. Προσωπικά θεωρώ ότι ένα 9-10% ποσοστό λίπους αν γυμνάζεσαι καθημερινά και προσέχεις την διατροφή σου δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να το πετύχεις. Τώρα αν κάποιος έχει σημαντικό όγκο και είναι στο 15% φυσικά και έχει μια πολύ καλή κατάσταση, ξεφεύγει όμως από τα όρια του fitness και πάει σε bodybuilding (ή σε Αμερικάνικο fitness lol :P)

 

Το επαγγελματικό bodybuilding είναι ένα άλλο θέμα το οποίο απασχολεί ελάχιστο κόσμο και έχει διαφορετικά κριτήρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>το "μικρότερο από 15%" μπορεί να σημαίνει 14% μπορεί να σημαίνει και 4% .. <span style="font-size:14px;">Ποιο είναι το ποσοστό που θεωρείς εσυ σωστό για κάποιον που γυμνάζεται? (ασε που το λίπος που κράτάς είναι θέμα προσωπικού στόχου και δίαιτας κυρίως, όχι γυμναστικής)</span></p>

<p> </p>

<p>Πανω στο θέμα παρατηρώ, μιας και είναι πρίν 17 χρόνια που γράφτηκα πρώτη φορά σε γυμναστήριο, μια μεταβολή στις προτιμήσεις των ασκουμένων.</p>

<p> </p>

<p>Εκείνες οι εποχές ήταν πιο πολύ εποχές όγκου, κάποιος με 13-14% % λίπος και καλό όγκο ήταν ο γαμάω. (δεν μιλάω για επαγγελματικό ββ προφανώς εκεί μιλούσαμε πάντα για 4%). Σήμερα τα πράματα έχουν αλλάξει και ο κόσμος έχει μια τρελή καύλα με την γράμμωση. Οτι και να κάνει θέλει να έχει 8-pack, το "αριστο" λίπος είναι μεταξύ 7-9% αν και πολλοί προσπαθούν και για λιγότερο και δύσκολα κάποιος ξεφέυγει απο τα κιλά του ύψους του, κάτι που είναι επόμενο καθώς δεν γίνεται να βγεί εύκολα όγκος με τόσο λιγο λίπος χωρίς βοηθήματα. Ασε που η διαφορά μεταξύ 7% και 14% είναι κανα 5-6 κιλά. </p>

<p> </p>

<p>Εγώ έχω μείνει στην παλιά σχολή και δεν με βλέπω να πάω κάτω απο 14-13% ever, δεν νιώθω οτι κερδίζω κάτι.</p>

 

Ετσι ακριβως ειναι πλεον αυτο που υπερισχυει ειναι ο fit σωματοτυπος με εμφαση στην διατροφη παλαιοτερα ηταν πιο hardcore ta pragmata .χωρισ κοιλιακουσ να διαγραφονται "φαινεσαι" αγυμναστος.αυτη ειναι η ταση τα τελευταια χρονια .εγω προσπαθω να εχω μια ισορροπια με ενδιαφερει και η δυναμη η πολυ καλη φυσικη κατασταση γιατι κανω αλπινισμο αλλα και το αισθητικο κομματι .απλα εχω χωρισει την προπονηση μου σε 2 μεγαλα κομματια που συνοπτικα εχουν να κανουν με τις εποχες και αν συμμετεχω σε καποια αποστολη και ποτε .

Εσυ αλεξ εισαι oldschool :)

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στους άντρες από άποψη γενικής υγείας και με θέματα ορμονών το ποσοστό λίπους πρέπει να φτάνει μέχρι 9%. Οκ...μπορούμε (?) να πάμε και πιό κάτω αλλά αυτό πρέπει να γίνει για μικρό χρονικό διάστημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα ένα σώμα με 13-14% λίπος (το Baywatch στυλ ας πουμε η το λίπος που κατεβαίνει ενας αθλητής MMA) μου φαίνεται και μου δίνει την αίσθηση πιο υγιούς σώματος, από έναν χαρακωμένο / φέτες - ίνες /φλέβες στο 8% ακόμα και αν δεν είναι τέντα όγκος. 

 

Δεν κατακρίνω κανέναν που προτιμάει το fitness στυλ απλά εκφράζω την δική μου άποψη. 

 

Για το θέμα με το 9% (ορμονικά κτλ) το έχω διαβάσει σε κάποια bb forum. Απο την άλλη ο τύπος που έκανε το intermittent fasting γνωστο περηφανεύεται που κρατάει το λίπος του 6-7% all year around. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις επαγγελματικές βλέψεις και είσαι φυσικός (γιατί αν δεν είσαι έχεις άλλα πράγματα που προέχουν), τότε δεν πιστεύω πως υπάρχει λόγος διατήρησης τόσο χαμηλών ποσοστών. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το φτασω 15% θα μαι πολυ ικανοποιημενος εγω...

 

Σημερα εχω χερια.

 

Προγραμμα.

 

Πιεσεις σε ισιο παγκο με μπαρα

 

Πιεσεις σε επικλινη με αλτηρες

 

Ανοιγματα με αλτηρες σε ισιο παγκο

 

Pull over

 

Το ερωτημα μου: να κανω 3*12 επαναληψεις ή 4* 8 επαναληψεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το φτασω 15% θα μαι πολυ ικανοποιημενος εγω...

 

Σημερα εχω χερια.

 

Προγραμμα.

 

Πιεσεις σε ισιο παγκο με μπαρα

 

Πιεσεις σε επικλινη με αλτηρες

 

Ανοιγματα με αλτηρες σε ισιο παγκο

 

Pull over

 

Το ερωτημα μου: να κανω 3*12 επαναληψεις ή 4* 8 επαναληψεις..

Με αερόβιο, διατροφή προσεγμένη και υπομονή θα έρθει και το 15 %

 

Στο πρόγραμμα βάλε τα ανοίγματα με αλτήρες ανάμεσα από τις πιέσεις σε ίσιο και τις πιέσεις σε επικλινή.

 

Το Pull over δεν χρειάζεται να το κάνεις. Είναι άσκηση που πιάνει πλάτη απλά μπαίνει στο στήθος για να "ανοίξει" το rib cage, λεπτομέρεια που δεν χρειάζεται να σε απασχολέι από τώρα.

 

Όσο για το τι να επιλέξεις, Κράτα 4 σετ στις 3 ασκήσεις που μείναν και παίξε σε εύροπς 6-12 επαναλήψεων. Αυτό μπορεί να σημαίνει είτε 4*8 είτε 4 * 12-10-10-8 είτε όποιοσδήποτε συνδυασμός. Πειραματίσου με το εύρος και με τον χρόνο θα δεις τι δουλεύει καλύτερα πάνω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο το κερδος αν το βαλω στην μεση;

 

Γι αυτο θελω να παρω το ποδηλατο για να κανω μετα την προπονηση κανενα 20λεπτο χαλαρα..καπως ετσι θα κανω τις επαναληψεις.

 

Πχ θα βαλω στο τελευταιο σετ 50+ κιλα στοχος να βγουν 6 επαναληψεις και 2 εστω με βοηθεια. Να μου κανει το τακ ο αδερφος μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο το κερδος αν το βαλω στην μεση;

 

Γι αυτο θελω να παρω το ποδηλατο για να κανω μετα την προπονηση κανενα 20λεπτο χαλαρα..καπως ετσι θα κανω τις επαναληψεις.

 

Πχ θα βαλω στο τελευταιο σετ 50+ κιλα στοχος να βγουν 6 επαναληψεις και 2 εστω με βοηθεια. Να μου κανει το τακ ο αδερφος μου...

Αν βάλεις τα ανοίγματα ανάμεσα από τις πιέσεις ξεκουράζεις μερικές μυϊκές ίνες που συμμετείχαν στις πιέσεις αλλά δεν επιστρατεύονται τόσο στα ανοίγματα. Έτσι αποδίδεις σε κάθε άσκηση λίγο παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτην την περιοδο ειμαι στο ψαξιμο για τι δραστηριοτητες να βαλω τον χειμωνα, δεν θελω να κανω μονο βαρη γιατι μονος μου τα βαριεμαι και ειχα στο μυαλο μου να κανω κατι πιο ομαδικο. Ελεγα να βαλω 4 μερες στην βδομαδα μου για γυμναστικη οπου θελω να βρω κατι για ενδυναμωση (κυριως κορμου), βελτιωση φυσικης καταστασης και αεροβιας για να με βοηθησει και στο ποδηλατο που κανω, να ειναι ομαδικο οπου θα περναει ευχαριστα η ωρα μετα την δουλεια και δεν θα το βλεπω σαν αγκαρια, να βελτιωνει την ευλυγισια/ισορροπια μου. 

 

Στο μυαλο μου ειχα να το μοιρασω και να κανω 3 μερες βαρη και 2 (μια θα ειναι ιδια) να βαλω κατι αλλο, τωρα για αυτο το αλλο εχουν προταθει πολλα πχ yoga, pilates, κολυμβητηριο. Δεν εχω ψαξει τι εχει κοντα μου αλλα ουτε και τιμες γιατι ακομα προσπαθω να βρω τι θελω. Γυμναστικη εκανα πριν 2 χρονια με κανονικο προγραμμα και τα τελευταια 2 χρονια ειχα μεινει μονο στο ποδηλατο οπου δεν εκανα εντατικες προπονησεις αλλα εβγαζα διαδρομες των 80-120km. 

 

Υπαρχει καποια αλλη προταση σε αυτα που ζηταω; Παραλληλα με το παραπανω προγραμμα θα εχω και τις βολτες μου με ποδηλατο που και που και με εχουν ψησει κατι φιλαρακια για αναρριχηση σε πιστα οπου θελω να το δοκιμασω να δω αν μου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το στόμα μου το πηρε άρχισε με kick boxing και αν δεις οτι γουτάρεις κτλ κάνεις και μετάβαση σε muay thai στο μέλλον. Ασε τα yoga και τα pilates. 

 

Αν δεν εχεις ξανακάνει κάτι αντιστοιχο μην τα πέρνεις απο φόβο πάνε και αποφασίζεις το πρώτο διμηνο αν ταιριάζει στον χαρακτήρα σου, δεν παίζουν αγριάδες στο πρώτο εξαμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...